posledný OT: jasné, že aj vedecké názory sa vyvíjajú, ale nie vždy nové teórie nahradzujú staré, často ich len dopĺňajú (Newton->Einstein). Ale teória informácie je čistá matematika. Obávam sa, že by bez nej nefungovalo kopec "samozrejmých vecí" - telefóny, komplet digitálne audio a TV, ešte aj také blbé čítanie z disku v počítači využíva od čias GMR technológie DSP. A všade, kde dochádza k vzorkovaniu analógového signálu sa používajú AA filtre, inak by vznikli aliasy (a napr. pri tom čítaní dát z disku by to bol celkom problém).
Výrobcovia foťákov ich začali vynechávať, lebo:
0. vďaka zväčšujúcej sa hustote elementov na snímačoch si to "mohli dovoliť"
1. dá sa to reklamne využiť - pochopiteľne porovnanie nedoostreného obrazu ukáže "zásadný" rozdiel v prospech aparátu bez AA filtra. Že je rozdiel spôsobený hlavne aliasingom sa už taktne zamlčí (keďže veľa ľudí nerozozná aliasing od šumu, nie je to vôbec náročné, moiré sa nevyskytuje až tak často)
2. výrobcovia ušetria pri výrobe a ešte tie aparáty predajú drahšie
3. veľká časť zákazníkov si kúpi aparát so "seťákom", ktorý obyčajne dobre poslúži aj ako AA filter (nikde nie je napísané, že sa AA filter musí nachádzať v aparáte) a tým pádom problém s aliasingom vôbec nevznikne. Samozrejme, toto sa dá využiť na potlačenie aliasingu/moiré aj u aparátu bez AA filtra - stačí objektív mierne rozostriť, alebo zacloniť tak, aby sa o rozostrenie postarala difrakcia.
Z môjho hľadiska je prínos odstránenia AA filtra zanedbateľný voči nevýhodám, ktoré to prináša (určitý prínos tam môže byť vďaka tomu, že reálna implementácia AA filtra sa môže od teoretickej mierne líšiť). Takmer ideálne to vyriešil Pentax s AA simulátorom, ktorý dáva fotografovi na výber a navyše mám pocit, že aj implementácia AA filtra chvením snímača zodpovedá teórii lepšie ako jeho implementácia optickou cestou (čo sa presnosti týka).
Ono to je aj tak jedno, nech si kúpi každý to, čo sa mu páči - len som si myslel, že trochu osvety by nezaškodilo.