megapixely vs velikost čipu

Vlákna, která ztratila v průběhu času význam, nebo se stala neaktuálními.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
sokis
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 01 led 1970, 01:00

megapixely vs velikost čipu

Příspěvek od sokis » 24 pro 2006, 08:01

Zdravím, mám takový dotaz - respektive jen se chci ubezpečit, že to tak je :), ikdyž se o tom nějak nemluví... Vycházím z normální vlastnosti čipu: tedy - čím více magapixelů na stejně velky čip, tím na tomto čipu musí být více světločivých tyčinek - tím vzniká větší šum. Pokud to tak není - opravte mě prosím. Píši to proto, že 6 megapixel sice už začíná být dnes trochu málo, na druhou stranu mi stačilo, co udělal Panasonic (byť to není pravá DSLR) s modelem FZ-50, kde dal na čip 1/1.8" 10 megapixel!
Fotky na vyšší ISO jsem viděl... hrůza! Když kouknu na Canon EOS 350D tak ten má o něco menší čip než většinou bývá (má 22.2x14.8) a hodil na to 8 megapixel.. což taky asi nebude nejlepší. Je mi jasné, že leccos udělá sw, optika atd atd.. ale přece jenom. Jsem amatér a rád se nechám poučit, předem děkuji za reakce.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Alf
Hlavní Admin
Hlavní Admin
Příspěvky: 1371
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alf » 24 pro 2006, 08:56

Velmi podstatným parametrem fotoaparátu je velikost jeho senzoru. Velmi zjednodušeně se dá říci, že čím větší bude senzor, tím těžší sice bude fotografovat ale o to vyšší bude kvalita obrazu. Velký senzor totiž nasbírá díky své ploše více světla a tak obraz je kvalitnější a s menším množstvím šumu. Velké senzory ale vyžadují objektivy s delším ohniskem a ty mají malou hloubku ostrosti a ta vyžaduje pečlivé ostření. Delší ohniska jsou též mnohem náchylnější na rozhýbání snímku. Velký senzor bude také nekompromisně zobrazovat vinětaci objektivu a zhoršenou kresbu v jeho rozích. Naopak malé senzory snižují potřebu přesně ostřit a velmi malé senzory kompaktních fotoaparátů jí v podstatě likvidují zcela. Díky malé ploše senzoru se ale obraz potýká s vysokým šumem.
Viz celý článek: http://www.fotografovani.cz/art/fozak_df/rom_dslr1.html
Mělo by to na tvou otázku stačit
Sony A7 III, Tamron 17-28mm F2,8, Tamron 28-75mm F2,8 III, Samyang 35mm F2,8, Voigtlander 10mm F5,6 Heliar ASPH, Voigtlander 15mm F4.5 III, Sony 90mm Macro F2,8, Sigma 14mm F1,8 Art

Uživatelský avatar
rammi.cz
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Orlova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rammi.cz » 30 led 2007, 20:47

jen bych podotknul, ze uroven sumu neni jen o megapixely/velikost ale take o technologii... pri stejne velikosti a stejnem poctu mpix se urovne sumu mohou i nekolikanasobne listi podle pouzite technologie. Obecne se da rici ze pokud je jsou zachovany MPix a rozmery ale chip je novejsi technologie, sum je nizsi. To znamena, ze 10mpix jednoho vyrobce muze teoreticky sumet mene nez 5 mpix jineho vyrobce / jine generace pri stejne velikosti snimace.
Sumu navic existuje vice druhu, a pak uz zavisi na elektromagnetickem odstineni, provedeni fotoaparatu atp.
Jinak souhlasim s tim co bylo napsano ;)
Fujifilm A202 -> Kodak Z740 -> Pentax K100d + SMC 18-55
Osobní blog Digi reality table tennis

Odpovědět

Zpět na „Archivní vlákna“