smc PENTAX DA* f 1:4 300mm ED (IF) SDM
Moderátor: Moderátoři
smc PENTAX DA* f 1:4 300mm ED (IF) SDM
SMC DA* 300mm f/4.0 ED (IF) SDM
Parametry
Název objektivu: SMC DA* 300mm f/4.0 ED (IF) SDM
Průměr předního závitu: 77mm
Clona: F/4 až F/32
Materiál těla: slitiny kovu
Bajonet: KAF2
Sluneční clona: nasazovací
Utěsnění: voděodolnost, prachotěsnost
Použití pro fotoaparáty: APS-C DSLR Pentax
Clonový kroužek: ne
Uspořádání čoček: 8 čoček v 6 skupinách
Poměr zvětšení: 0.24x
Zorný úhel: 5.4°
Počet lamel clony: 9
Rozsah zaostření: 1.4 m až nekonečno
Systém pohonu ostření: tichý zaostřovací motor SDM
Ruční zaostřování: quick-shift, přepínač M/A
Rozměry (D x Š) : 184 x 83 mm
Hmotnost: 1070 g
cena: cca 26-30tis kč
Po několika celodenních výpravách jsem si dovolil napsat recenzi k tomuto mnou dlouho očekávanému kousku. Recenzí a testů jsem na webu moc nenašel, pro neangličtináře tedy snad přináším pár nových informací. V závěru uvádím odkazy na recenze, kde je možné prohlédnout testovací snímky atd. Testovací snímky – porovnání ostrosti byly pořízeny ze stativu s předsklopením zrcátka, ukázkové snímky bez stativu
Tělo a mechanické zpracování
Konstrukce je velice robustní, kovové tělo (slitina kovů) má černou povrchovou úpravu odolnou proti poškrábání, voděodolné zpracování s kompletním utěsněním. Sluneční clona je poměrně velká a díky vnitřnímu matnému povrchu tlumí i božní světlo velmi dobře. Je odnímatelná, s vyměnitelným uchycením na objektiv (plastový bajonet je uchycen k samotné cloně šrouby), s gumovou přední částí, což je velice praktické (např. v ZOO si opřete objektiv o sklo). Sluneční clona dobře drží, hůř se ale nasazuje obráceně (pro skladování), to je ale u takto velké clony obvyklé. Nechybí ani odnímatelná část pro vytvoření otvoru k ovládání polarizačního filtru (osobně moc nevyužiju, nejde mi to tak malou dírou, asi to je v rukách).
Stativová úchytka je připevněna šroubem (stahuje „kleště“) k objímce, která není odnímatelná. Dá se ale povolit (aretační šroub - jde lehce rukou) a otočit, chod je lehký, po 90° jsou západky (přesně nastavitelné při focení na výšku). Focení z ruky a manuálnímu ostření tak po otočení třmen k uchycení na stativ nijak nepřekáží. Celý systém připojení na stativ je velice pevný, nehrozí tedy nechtěný pohyb či nějaká oscilace. Na stativu Gitzo G1127 (starší kus série 1) s hlavou CULLMANN 25Nm v klidu stačí 1s na stabilizaci rozkmitu i bez použití kabelové/infra spouště (ovšem s nevysunutou středovou tyčí).
Objektiv váží něco přes 1kg , což je dostatečná protiváha při použití K20D s Gripem, u lehčích modelů/bez Gripu bude objektiv převažovat a je potřeba si dávat pozor při manipulaci na stativu¬¬¬…
Ostřící prstenec – klasické Pentax pogumování, lehký chod pro velice přesný MF, pro někoho možná moc dlouhá dráha (1,5m až nekonečno je cca 200°), chybí zde ale limitér rozsahu zaostření. Systém quick-shift jsem předtím neznal, možná proto mě přijde opravdu vychytaný. Prakticky bezvýhradně jej používám k rychlému zaostření, pokud pozoruju v hledáčku něco blízko umístěné a chci rychle přeostřit „na nekonečno“ tak stačí přejet palcem po prstenci a pak nechat AF pouze na doostření. Ostřící prstenec se při AF neotáčí, pohyb není nijak limitován – na krajních polohách se zastaví jen vnitřní mechanizmus.
Přední člen je opatřen mimo SMC ještě ochrannou SP vrstvou, a k mému podivu se na čočku tolik nelepí prach. Objektiv používám výhradně s filtrem, kvůli mechanické ochraně (škoda že takovou vrstvu nemá právě můj UV filtr…). Zadní čočka je zapuštěna asi 3cm do těla objektivu, hůře se čistí, s trochou cviku to jde. Bajonet má na okraji nalepen těsnící gumový kroužek, a tak velmi dobře sedí na mé K20D a účinně těsní. Déšť, vlhko a sníh a prach nemají šanci proniknout do těla. Z hlediska dlouhodobého použití je utěsnění velké PLUS. Někdo píše, že je to „pouze“ bonus ale díky utěsnění, vnitřnímu ostření a samozřejmě absenci zoomování odpadá nutnost čištění útrob objektivu, vnějšek objektivu nemá mimo přepínač MF/AF pohyblivé části (v porovnání můj ex-teleobjektiv sigma 135-400 měl po měsíci používání spousty zrníček prachu - zoomy jsou vysavače, pomohlo jen oddělat přední část s čočkami a vyčištění vnitřku).
Ostření
SDM – vnitřní AF motor velice tichý a přesný. Rychlost zaostření je velmi dobrá, i když rychlost ostření je pomalejší než na co jsem byl u sigmy 135-400 zvyklý. V praxi to vypadá tak, že přeostření z 1,5m na např. 40m chvíli trvá, ale po zastavení se okamžitě zamkne, a to i v horších světelných podmínkách. Odpad kvůli nezaostření je tedy minimální (v mém případě cca 20% u scén s rychlým pohybem), při focení letu ptáků tělo v režimu AF-C krásně přeostřuje dle potřeby, pokud tedy zvládnete udržet snímaný objekt v okolí ostřícího bodu. Při přepnutí AF/MF na objektivu se přepne do režimu MF i tělo (např. sigma 24-70 EX DG má dobrý systém přepnutí do MF – posunem prstence, ale pro MF se musí přepnout i samotné tělo!).
Optická kvalita
Optická soustava používá high-end čočky v odpovídající kvalitě DA*, vychází ze stejného modelu jako starší 300mm teleobjektivy, obsahuje navíc ale pár zlepšení. Již zmíněnou SP ochranou vrstvu, SMC vrstvy a ED čočky pro kompenzaci chromatické abrebace, vnitřní ostřící motor...
Podání neostrých oblastí (bokeh) je díky devíti zaobleným lamelám velice příjemný, na vyšší clonu vznikají ze silných zdrojů světla hvězdičky (obdobně jako jsem byl zvyklý u sigmy 24-70 ex dg macro). Optické vady jsou téměř potlačeny projeví se s použítím TC,vinětace je na od f 1:5,6 zanedbatelná (dle testů z webů, osobně jsem to nezkoumal -vidět nejde).
Přenos kontrastu a barev je na vysoké úrovni, nevím, co více by si amatér mohl přát.
Ostrost je v rozsahu clon F/4-F/16 vyrovnaná, na „plnou díru“ v rozích kreslí mírně měkce, ale od F/4,5 je jako břitva. V praxi fotím na F/4, bez problémů s výstupem, tisknu většinou A3 (14 Mpix, při 300dpi je tak akorát).
Po seřízení FF/BF není problém ani na K10D (netestoval jsem, info z diskuzí). Nikde jsem nenašel regulérní MTF křivky, prosím, pokud někdo najde, pošlete - doplním. Porovnání se starší verzí FA 300 bohužel udělat nemohu, dočetl jsem se ale, že FA má vyrovnanější výkony (MTF), ale i to, že je DA mnohem lepší, těžko tedy soudit. Navíc FA300 jsem ještě v ČR nikoho prodávat neviděl... Použití na 35mm je možné dle informací z diskuzí pentax fóra, ale obával bych se kvality obrazu v rozích.
Ukázka ostrosti na různých clonách EDIT: chybně zaostřeno (vlivem malé DOF) nově přidán jiný příklad
EDIT: příklady ostrosti na různých clonách kraj snímku
EDIT: příklady ostrosti na různých clonách - střed snímku
Použití TC - Tamron F 1.4x AF PZ MC4 (cena 4 tis.)
-má kontakty na přenos SDM (PZ=power zoom), tudíž lze použít AF.
AF je pomalejší, ostření není tak přesné, osciluje – většinou přesně zaostří při držení spouště do 0,5s, což může být problém. Clona je s použitím 5,6 a ohnisková vzdálenost 420mm, AF zaostřil např. na běžící srnky ve sněhu (viz níže) celkem spolehlivě, na ptáčky a sport to ale není ideální.
Porovnání stejného snímku bez a s TC 1,4
V plném rozlišení bez TC, 300mm f 1:4
V plném rozlišení s TC, 300mm f 1:4 (420mm f1:5,6)
Opticky se jemně zoškliví bokeh, to je ale subjektivní a dá se to při použití TC očekávat. Přenos kontrastu, podání barev a ostrost zůstávají na vysoké úrovni již při mírném zaclonění (prakticky nejde použití TC z většiny fotografií poznat) Další, co se mimo AF zhorší je CA, na „plnou díru“ jde v rozích vidět fialový závoj při pozorování 1:1 na monitoru (což ale není problém odstranit při převodu z RAW). Při mírném zaclonění problém CA odpadá.
Ukázka optických vad s použitím TC
Použití TC - Vivitar 2x22 MC ( cena 800,-)
Ohnisková vzdálenost 600mm clona F/8. Clona se musí nastavit a uzamknout mechanicky (absence clonového kroužku). Ohnisková vzdálenost je úchvatná, použití ale už ne. Na snímači 14Mpix je ztráta kresby znatelná, Na fotografii velikosti A4 to ale stačí a vzhledem k ceně takového TC je to dobrá volba např. pro pozorování na dálku, případné „momentky“ a experimentování.
Použití TC - Kombinace 1,4 Tamron a 2x Vivitar
Ohnisko 840mm Manuální ostření je velmi citlivé, světelnost je na hranici použití, optická kvalita je značně degradovaná (lze ale srovnat s levnými superteleobjektivy typu 800/F11 nebo 1000/F16), dá se dobře pozorovat např. měsíc, kvalitní a pevný stativ je nutnost.
EDIT2: použití dvou TC - pro ilustraci
f 1:4 (skutečná asi f1:11) 840mm (1260mm corp) iso 400 TCx1,4 + TCx2
f 1:4 300mm (450mm corp) iso 100 bez TC
Telekonvertory, jak je známo, násobí optické vady objektivů a jsou vhodné na ohniska kolem 100 mm. Použitelné s tímto objektivem jsou, dle situace kvalitní TC 1,4x (1,5x) i TC 2x. Neověřoval jsem kvalitní TC 2x, bohužel mám jen tento starý manuální kenko
Závěr:
Problém jsem měl na K20D pouze s výběrem ostřících bodů – konkrétně pravý spodní roh očividně hůř ostří (i když např. FA35/2 je bez problémů) příčinu jsem zatím nedokázal najít. V kombinaci quick-shift je automatické ostření bezproblémové a zatím mě výrazně neomezilo.
Tento objektiv nemá, vzhledem ke kvalitě a ceně, na trhu konkurenci (mimo TOP třídu se světelností 2,8) spousta uživatelů jej označuje za nejlepší aktuálně vyráběný teleobjektiv Pentax. Musím s nimi souhlasit (i když např. s DA*50-135 a 60-250 nemám vůbec zkušenost)
Zhodnocení:
+perfektní mechanické zpracování, utěsnění
+věrné podání barev, příjemný bokeh, potlačené optické vady
+poměr cena/výkon
+ min. zaostřovací vzdálenost
- nemožnost přepnout na ostření motorkem z těla (např: při poruše SDM)
- absence clonového kroužku (obecná nevýhoda DA série)
Pozn: několik uživatelů staví tento objektiv pod úroveň DA200/2,8 ale rozdíly jsou zanedbatelné a např. měření ostrosti u recenze viz. níže nebylo korektní (autor to taky slíznul od dalších uživatelů)
Odkazy na recenze:
http://www.pentaxforums.com/lensreviews ... -Lens.html
http://forum.digitalcamerareview.com/sh ... php?t=6809
Poznámka k textům: Omlouvám se opakované použití „...“ a závorek (mám tyhle klávesy prostě rád...). Pokud nejdete chybu v textu napište prosím SZ, opravím
Snímky v plném rozlišení:
jpg komprese bez úprav, nejvyšší kvalita. Berte to prosím jako příklad surových dat, vše je bez jakýchkoliv úprav!
S použítím TC 1,4
S použítím TC 1,4
Parametry
Název objektivu: SMC DA* 300mm f/4.0 ED (IF) SDM
Průměr předního závitu: 77mm
Clona: F/4 až F/32
Materiál těla: slitiny kovu
Bajonet: KAF2
Sluneční clona: nasazovací
Utěsnění: voděodolnost, prachotěsnost
Použití pro fotoaparáty: APS-C DSLR Pentax
Clonový kroužek: ne
Uspořádání čoček: 8 čoček v 6 skupinách
Poměr zvětšení: 0.24x
Zorný úhel: 5.4°
Počet lamel clony: 9
Rozsah zaostření: 1.4 m až nekonečno
Systém pohonu ostření: tichý zaostřovací motor SDM
Ruční zaostřování: quick-shift, přepínač M/A
Rozměry (D x Š) : 184 x 83 mm
Hmotnost: 1070 g
cena: cca 26-30tis kč
Po několika celodenních výpravách jsem si dovolil napsat recenzi k tomuto mnou dlouho očekávanému kousku. Recenzí a testů jsem na webu moc nenašel, pro neangličtináře tedy snad přináším pár nových informací. V závěru uvádím odkazy na recenze, kde je možné prohlédnout testovací snímky atd. Testovací snímky – porovnání ostrosti byly pořízeny ze stativu s předsklopením zrcátka, ukázkové snímky bez stativu
Tělo a mechanické zpracování
Konstrukce je velice robustní, kovové tělo (slitina kovů) má černou povrchovou úpravu odolnou proti poškrábání, voděodolné zpracování s kompletním utěsněním. Sluneční clona je poměrně velká a díky vnitřnímu matnému povrchu tlumí i božní světlo velmi dobře. Je odnímatelná, s vyměnitelným uchycením na objektiv (plastový bajonet je uchycen k samotné cloně šrouby), s gumovou přední částí, což je velice praktické (např. v ZOO si opřete objektiv o sklo). Sluneční clona dobře drží, hůř se ale nasazuje obráceně (pro skladování), to je ale u takto velké clony obvyklé. Nechybí ani odnímatelná část pro vytvoření otvoru k ovládání polarizačního filtru (osobně moc nevyužiju, nejde mi to tak malou dírou, asi to je v rukách).
Stativová úchytka je připevněna šroubem (stahuje „kleště“) k objímce, která není odnímatelná. Dá se ale povolit (aretační šroub - jde lehce rukou) a otočit, chod je lehký, po 90° jsou západky (přesně nastavitelné při focení na výšku). Focení z ruky a manuálnímu ostření tak po otočení třmen k uchycení na stativ nijak nepřekáží. Celý systém připojení na stativ je velice pevný, nehrozí tedy nechtěný pohyb či nějaká oscilace. Na stativu Gitzo G1127 (starší kus série 1) s hlavou CULLMANN 25Nm v klidu stačí 1s na stabilizaci rozkmitu i bez použití kabelové/infra spouště (ovšem s nevysunutou středovou tyčí).
Objektiv váží něco přes 1kg , což je dostatečná protiváha při použití K20D s Gripem, u lehčích modelů/bez Gripu bude objektiv převažovat a je potřeba si dávat pozor při manipulaci na stativu¬¬¬…
Ostřící prstenec – klasické Pentax pogumování, lehký chod pro velice přesný MF, pro někoho možná moc dlouhá dráha (1,5m až nekonečno je cca 200°), chybí zde ale limitér rozsahu zaostření. Systém quick-shift jsem předtím neznal, možná proto mě přijde opravdu vychytaný. Prakticky bezvýhradně jej používám k rychlému zaostření, pokud pozoruju v hledáčku něco blízko umístěné a chci rychle přeostřit „na nekonečno“ tak stačí přejet palcem po prstenci a pak nechat AF pouze na doostření. Ostřící prstenec se při AF neotáčí, pohyb není nijak limitován – na krajních polohách se zastaví jen vnitřní mechanizmus.
Přední člen je opatřen mimo SMC ještě ochrannou SP vrstvou, a k mému podivu se na čočku tolik nelepí prach. Objektiv používám výhradně s filtrem, kvůli mechanické ochraně (škoda že takovou vrstvu nemá právě můj UV filtr…). Zadní čočka je zapuštěna asi 3cm do těla objektivu, hůře se čistí, s trochou cviku to jde. Bajonet má na okraji nalepen těsnící gumový kroužek, a tak velmi dobře sedí na mé K20D a účinně těsní. Déšť, vlhko a sníh a prach nemají šanci proniknout do těla. Z hlediska dlouhodobého použití je utěsnění velké PLUS. Někdo píše, že je to „pouze“ bonus ale díky utěsnění, vnitřnímu ostření a samozřejmě absenci zoomování odpadá nutnost čištění útrob objektivu, vnějšek objektivu nemá mimo přepínač MF/AF pohyblivé části (v porovnání můj ex-teleobjektiv sigma 135-400 měl po měsíci používání spousty zrníček prachu - zoomy jsou vysavače, pomohlo jen oddělat přední část s čočkami a vyčištění vnitřku).
Ostření
SDM – vnitřní AF motor velice tichý a přesný. Rychlost zaostření je velmi dobrá, i když rychlost ostření je pomalejší než na co jsem byl u sigmy 135-400 zvyklý. V praxi to vypadá tak, že přeostření z 1,5m na např. 40m chvíli trvá, ale po zastavení se okamžitě zamkne, a to i v horších světelných podmínkách. Odpad kvůli nezaostření je tedy minimální (v mém případě cca 20% u scén s rychlým pohybem), při focení letu ptáků tělo v režimu AF-C krásně přeostřuje dle potřeby, pokud tedy zvládnete udržet snímaný objekt v okolí ostřícího bodu. Při přepnutí AF/MF na objektivu se přepne do režimu MF i tělo (např. sigma 24-70 EX DG má dobrý systém přepnutí do MF – posunem prstence, ale pro MF se musí přepnout i samotné tělo!).
Optická kvalita
Optická soustava používá high-end čočky v odpovídající kvalitě DA*, vychází ze stejného modelu jako starší 300mm teleobjektivy, obsahuje navíc ale pár zlepšení. Již zmíněnou SP ochranou vrstvu, SMC vrstvy a ED čočky pro kompenzaci chromatické abrebace, vnitřní ostřící motor...
Podání neostrých oblastí (bokeh) je díky devíti zaobleným lamelám velice příjemný, na vyšší clonu vznikají ze silných zdrojů světla hvězdičky (obdobně jako jsem byl zvyklý u sigmy 24-70 ex dg macro). Optické vady jsou téměř potlačeny projeví se s použítím TC,vinětace je na od f 1:5,6 zanedbatelná (dle testů z webů, osobně jsem to nezkoumal -vidět nejde).
Přenos kontrastu a barev je na vysoké úrovni, nevím, co více by si amatér mohl přát.
Ostrost je v rozsahu clon F/4-F/16 vyrovnaná, na „plnou díru“ v rozích kreslí mírně měkce, ale od F/4,5 je jako břitva. V praxi fotím na F/4, bez problémů s výstupem, tisknu většinou A3 (14 Mpix, při 300dpi je tak akorát).
Po seřízení FF/BF není problém ani na K10D (netestoval jsem, info z diskuzí). Nikde jsem nenašel regulérní MTF křivky, prosím, pokud někdo najde, pošlete - doplním. Porovnání se starší verzí FA 300 bohužel udělat nemohu, dočetl jsem se ale, že FA má vyrovnanější výkony (MTF), ale i to, že je DA mnohem lepší, těžko tedy soudit. Navíc FA300 jsem ještě v ČR nikoho prodávat neviděl... Použití na 35mm je možné dle informací z diskuzí pentax fóra, ale obával bych se kvality obrazu v rozích.
Ukázka ostrosti na různých clonách EDIT: chybně zaostřeno (vlivem malé DOF) nově přidán jiný příklad
EDIT: příklady ostrosti na různých clonách kraj snímku
EDIT: příklady ostrosti na různých clonách - střed snímku
Použití TC - Tamron F 1.4x AF PZ MC4 (cena 4 tis.)
-má kontakty na přenos SDM (PZ=power zoom), tudíž lze použít AF.
AF je pomalejší, ostření není tak přesné, osciluje – většinou přesně zaostří při držení spouště do 0,5s, což může být problém. Clona je s použitím 5,6 a ohnisková vzdálenost 420mm, AF zaostřil např. na běžící srnky ve sněhu (viz níže) celkem spolehlivě, na ptáčky a sport to ale není ideální.
Porovnání stejného snímku bez a s TC 1,4
V plném rozlišení bez TC, 300mm f 1:4
V plném rozlišení s TC, 300mm f 1:4 (420mm f1:5,6)
Opticky se jemně zoškliví bokeh, to je ale subjektivní a dá se to při použití TC očekávat. Přenos kontrastu, podání barev a ostrost zůstávají na vysoké úrovni již při mírném zaclonění (prakticky nejde použití TC z většiny fotografií poznat) Další, co se mimo AF zhorší je CA, na „plnou díru“ jde v rozích vidět fialový závoj při pozorování 1:1 na monitoru (což ale není problém odstranit při převodu z RAW). Při mírném zaclonění problém CA odpadá.
Ukázka optických vad s použitím TC
Použití TC - Vivitar 2x22 MC ( cena 800,-)
Ohnisková vzdálenost 600mm clona F/8. Clona se musí nastavit a uzamknout mechanicky (absence clonového kroužku). Ohnisková vzdálenost je úchvatná, použití ale už ne. Na snímači 14Mpix je ztráta kresby znatelná, Na fotografii velikosti A4 to ale stačí a vzhledem k ceně takového TC je to dobrá volba např. pro pozorování na dálku, případné „momentky“ a experimentování.
Použití TC - Kombinace 1,4 Tamron a 2x Vivitar
Ohnisko 840mm Manuální ostření je velmi citlivé, světelnost je na hranici použití, optická kvalita je značně degradovaná (lze ale srovnat s levnými superteleobjektivy typu 800/F11 nebo 1000/F16), dá se dobře pozorovat např. měsíc, kvalitní a pevný stativ je nutnost.
EDIT2: použití dvou TC - pro ilustraci
f 1:4 (skutečná asi f1:11) 840mm (1260mm corp) iso 400 TCx1,4 + TCx2
f 1:4 300mm (450mm corp) iso 100 bez TC
Telekonvertory, jak je známo, násobí optické vady objektivů a jsou vhodné na ohniska kolem 100 mm. Použitelné s tímto objektivem jsou, dle situace kvalitní TC 1,4x (1,5x) i TC 2x. Neověřoval jsem kvalitní TC 2x, bohužel mám jen tento starý manuální kenko
Závěr:
Problém jsem měl na K20D pouze s výběrem ostřících bodů – konkrétně pravý spodní roh očividně hůř ostří (i když např. FA35/2 je bez problémů) příčinu jsem zatím nedokázal najít. V kombinaci quick-shift je automatické ostření bezproblémové a zatím mě výrazně neomezilo.
Tento objektiv nemá, vzhledem ke kvalitě a ceně, na trhu konkurenci (mimo TOP třídu se světelností 2,8) spousta uživatelů jej označuje za nejlepší aktuálně vyráběný teleobjektiv Pentax. Musím s nimi souhlasit (i když např. s DA*50-135 a 60-250 nemám vůbec zkušenost)
Zhodnocení:
+perfektní mechanické zpracování, utěsnění
+věrné podání barev, příjemný bokeh, potlačené optické vady
+poměr cena/výkon
+ min. zaostřovací vzdálenost
- nemožnost přepnout na ostření motorkem z těla (např: při poruše SDM)
- absence clonového kroužku (obecná nevýhoda DA série)
Pozn: několik uživatelů staví tento objektiv pod úroveň DA200/2,8 ale rozdíly jsou zanedbatelné a např. měření ostrosti u recenze viz. níže nebylo korektní (autor to taky slíznul od dalších uživatelů)
Odkazy na recenze:
http://www.pentaxforums.com/lensreviews ... -Lens.html
http://forum.digitalcamerareview.com/sh ... php?t=6809
Poznámka k textům: Omlouvám se opakované použití „...“ a závorek (mám tyhle klávesy prostě rád...). Pokud nejdete chybu v textu napište prosím SZ, opravím
Snímky v plném rozlišení:
jpg komprese bez úprav, nejvyšší kvalita. Berte to prosím jako příklad surových dat, vše je bez jakýchkoliv úprav!
S použítím TC 1,4
S použítím TC 1,4
Naposledy upravil(a) uray dne 19 srp 2010, 11:20, celkem upraveno 9 x.
-
- V.I.P člen
- Příspěvky: 1444
- Registrován: 01 led 1970, 01:00
- Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
- Kontaktovat uživatele:
Skvela recenzia!
Tak to je pan objektiv. Citam ze AF si testoval na K20, s K-7 by to malo byt este o nieco lepsie, rozdiel som si vsimol hlavne v poslednej faze zaostrenia pri slabsom svetle, K20 dlho "rozmyslala", kdezto K-7 uz mala zaostrene.
Trochu ma zaskocil ten nesostry testovaci obrazec hlavne pri nizsich clonach v Tvojom novinovom teste.
Predpokladam ze to mas spatne zaostrene, pretoze aj mne sa to uz viac krat stalo. Totiz zaostril som na stred a odfotil, avsak bral som vyrez z okraja, osvedcilo sa mi ostrit s LiveView pri zvacsenom nahlade presne na miesto, ktore davas do vyrezu.
Tak to je pan objektiv. Citam ze AF si testoval na K20, s K-7 by to malo byt este o nieco lepsie, rozdiel som si vsimol hlavne v poslednej faze zaostrenia pri slabsom svetle, K20 dlho "rozmyslala", kdezto K-7 uz mala zaostrene.
Trochu ma zaskocil ten nesostry testovaci obrazec hlavne pri nizsich clonach v Tvojom novinovom teste.
Predpokladam ze to mas spatne zaostrene, pretoze aj mne sa to uz viac krat stalo. Totiz zaostril som na stred a odfotil, avsak bral som vyrez z okraja, osvedcilo sa mi ostrit s LiveView pri zvacsenom nahlade presne na miesto, ktore davas do vyrezu.
Naposledy upravil(a) kordoz dne 22 bře 2010, 15:05, celkem upraveno 1 x.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX
AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX
AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro
souhlasím a vyzkouším znovu, lépe! asi jsem měl nakloněnou rovinu snímání. DOF je na 1,5m už docela malá...
Zkusím ještě doplnit o výřezy ze středu/kraje snímku.
EDIT: doplněno - původní test s textem nahrazen testem reálných snímků - výřez z podvečerní krajinky okraj (nějaká tráva) a "makra" krtinec se sněhem -střed snímku. Z příkaldů by měla jít vidět kvalita na plnou díru, v recenzi jsem původní snímek ponechal, ať jde vidět, že chybami se člověk učí.
Kordoz: díky za kritiku!
Zkusím ještě doplnit o výřezy ze středu/kraje snímku.
EDIT: doplněno - původní test s textem nahrazen testem reálných snímků - výřez z podvečerní krajinky okraj (nějaká tráva) a "makra" krtinec se sněhem -střed snímku. Z příkaldů by měla jít vidět kvalita na plnou díru, v recenzi jsem původní snímek ponechal, ať jde vidět, že chybami se člověk učí.
Kordoz: díky za kritiku!
Naposledy upravil(a) uray dne 22 bře 2010, 17:08, celkem upraveno 2 x.
-
- V.I.P člen
- Příspěvky: 1444
- Registrován: 01 led 1970, 01:00
- Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
- Kontaktovat uživatele:
Presne to som mal na mysli, ta mala DOF robi velke problemy. Ostrenie s Liveview je fantasticka vec. Mnoho testov ktore som videl je podla mna uplne odveci.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX
AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX
AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro
-
- Pokročilý uživatel
- Příspěvky: 117
- Registrován: 01 led 1970, 01:00
použití TC
Doplnil jsem to recenze snímky měsíce pro porovnání použití bez/s telekonvertory na sobě - 1,4 + 2x... uvádím jen pro ilustraci, vyfotil to jsem "narychlo", s takovým ohniskem je docela problém stabilizace stativu, ale i rychlost otáčení zeměkoule, za pár vteřin je měsíc dost posunutý... zkoušel jsem i hvězdy, ale to už chce opravdu jiné vybavení.
Jinak viditelný šum moje k20 produkuje už od iso 200, ale fotím i na iso 800, nijak mi to nevadí (rovnoměrný šum, naštěstí žádné čáry). Někdy zvolím vyšší iso, i když to není potřeba. Mírně zašuměná fotka může díky lidskému oku působit ostřejším dojmem - ale to je dosti subjektivní.
o EXIF jsem přišel špatným nastavením konvertoru... nevšimnul jsem si toho. Pokud je zájem vystavím na web raw.
Bob van Sikorski: ... EXIF...
Jinak viditelný šum moje k20 produkuje už od iso 200, ale fotím i na iso 800, nijak mi to nevadí (rovnoměrný šum, naštěstí žádné čáry). Někdy zvolím vyšší iso, i když to není potřeba. Mírně zašuměná fotka může díky lidskému oku působit ostřejším dojmem - ale to je dosti subjektivní.
-
- V.I.P člen
- Příspěvky: 1444
- Registrován: 01 led 1970, 01:00
- Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
- Kontaktovat uživatele:
Tak ako si znovu nafotil ten novinovy test, vyzera to velmi dobre, myslim hlavne v tom rohu.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX
AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX
AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro
recenze DA300
narazil jsem na zajímavou recenzi se snímky + porovnáním:
http://translate.google.cz/translate?u= ... =&ie=UTF-8
originál http://www.monuniverspentax.com/test_da ... da300.html
http://translate.google.cz/translate?u= ... =&ie=UTF-8
originál http://www.monuniverspentax.com/test_da ... da300.html
-
- V.I.P člen
- Příspěvky: 1191
- Registrován: 01 led 1970, 01:00
- Bydliště: Ostrava - Dubina
- Kontaktovat uživatele:
Re: smc PENTAX DA* f 1:4 300mm ED (IF) SDM
škoda nej že obrázky už nejsou... jinak super recenze? Jaký objektiv podoručujete pevnou 300mm nebo Sigmu 135-400?
Pentax K-5 + grip, SMC DA 18-55 mm f/3,5-5,6 AL II, Tamron 28-75mm f/2,8, Sigma 70-200 f/2,8 HSM II, Tokina 35-300mm f/4,5-6,7, Pentax AF 540fgz, Rad. Odpal. Blesků, Think Tank Belt System
http://lukaskabon.cz
http://lukaskabon.cz
Re: smc PENTAX DA* f 1:4 300mm ED (IF) SDM
Sigmu 135-400 momentálně zkouším a zatím to vypadá, že je opticky podstatně lepší sestava Sigma 70-200 + TC 1,5x. Až bude slušné počasí a trochu času, tak bych tu 135-400 krapet víc provětral a zkusím někam sem hodit pár obrázků.
Re: smc PENTAX DA* f 1:4 300mm ED (IF) SDM
moje chyba- měnil sem webhosting obrázky jsem nahrál znovu. Jinak sigmu 135-400 jsem měl, opticky oproti DA300 pokulhává, použitelné pro tisk A3 je při zaclonění na f/8 (400mm). Jinak ale záleží na použití, zoomovat se musí u teleobjektivů nohama a do tocela hodně. Navíc 300mm>více vyžadují stativ nebo monopod a s tím se blbě běhá. Když zoom tak sigmu 100-300/4 nebo sigmu 120-300/2,8. Nebo pentaxí 60-250 ale za cenu nového se dá pořídit na ebay starší 300/2,8 i když ne tak často...
-
- V.I.P člen
- Příspěvky: 1191
- Registrován: 01 led 1970, 01:00
- Bydliště: Ostrava - Dubina
- Kontaktovat uživatele:
Re: smc PENTAX DA* f 1:4 300mm ED (IF) SDM
Potřebuju nějakou 300 no clona 2,8 ideál, budu muset hledat. Chce to nějakou rozumnou cenu...
Pentax K-5 + grip, SMC DA 18-55 mm f/3,5-5,6 AL II, Tamron 28-75mm f/2,8, Sigma 70-200 f/2,8 HSM II, Tokina 35-300mm f/4,5-6,7, Pentax AF 540fgz, Rad. Odpal. Blesků, Think Tank Belt System
http://lukaskabon.cz
http://lukaskabon.cz