Stránka 1 z 2

Ako fotografovat tmu?

Napsal: 01 dub 2010, 21:02
od 100r
Otvaram tuto temu na diskusiu, predpokladam, ze je to tema, ktora moze zaujat velke mnozstvo clenov tohto fora...

AKO FOTOGRAFOVAT TMU?

Je tu dost skusenych fotografov, ktori uz mozno riesili tento alebo minimalne podobny problem... Otazky by som mal nasledovne:
1. Aky objektiv a filter si mam vziat na fotografovanie tmy?
2. Ake telo si mam vziat na fotografovanie tmy?
3. Bude mi na to stacit K100D alebo mam radsej pockat na 645D?
4. Ake priblizne expozicne parametre by ste odporucali (odhadom... tak +/- 0.3EV)
5. Ako by sa mala nasvietit scena a odporucate pouzitie interneho blesku vo wireless mode so zableskom na druhu lamelu?
6. Ako mam vyvazit bielu?
7. Mam si zobrat batoh alebo brasnu?
8. Nemam predsalen uvazovat o prechode na inu znacku?
9. Ak teda mam zmenit znacku - aka by to mala byt a kto mi to zaplati?

Dik za pomoc s touto problematikou... :)

-100r
1.4.2010 @ 22.00

Napsal: 01 dub 2010, 21:55
od strecha
Nad podobnou myslenkou jsem take casto premyslel a po par letech foceni jsem dosel k zajimavym vysledkum...
Zjistil jsem hlavne, ze nejlepsim filtrem, ktery lze nasadit na objektiv je krytka objektivu, protoze pri jejim pouziti jsem dosahl nejlepsiho podani tmy. Dalsim velmi zajimavym poznatkem je volba vhodneho objektivu a jeho ohniska. Kupodivu nezpozoroval jsem zadnych rozdilu pri pouziti teleobjektivu v porovnani s sirokacem, takze zde asi nejvice rozhoduje vaha objektivu, protoze kdyz je tma jak v prd... tak kdo by se tam tahal s poradnym delem...hlavne kdyz tam muze prijit lehce k uhone.
Jinak znacku bych moc neresil...v tme stejne ostri stejne blbe, takze je nutne manualne ostrit na hyperfokalni vzdalenost...
Ale stejne si myslim, ze zatim nejlepsich vysledku jsem dosahl bez pouziti fotaku...stacilo jen spustit: start/programy/prislusenstvi/malovani a pouzit tu plechovku s cernou barvou a tma byla uplne idealni ;)

Napsal: 01 dub 2010, 22:01
od strecha
Jinak neco podobneho zkouseli vedci v obrovske nadrzi s vodou ukrytou v hloubce pod povrchem a zachytavali tam castice cerne hmoty, ktera dokaze napriklad proletnou celou planetou...tusim ze se jim rika neutrina a tvori 90% celeho vesmiru...jenze ono to lze jen tezko dokazat, protoze je jeste nikdo nikdy nevidel...zachytavaji prave jejich trajektorii pri pruletu tou nadrzi...takze vlastne foti tmu...jen asi by na to ani nestacil cip v 645D...takze nezbyva nez prejit na nejakou jinou znacku nebo spis technologii ;)

Napsal: 02 dub 2010, 00:19
od miky_lbc
Hele... tma se fotí ještě hůř, než světlo :-).

Já osobně jsem se k focení tmy ještě nedopracoval, ale zkouším ve tmě fotit. Teď jsem si, "jako výzvu", zkoušel udělat jednu vyloženě noční fotku (modelka v tmavém oblečení v temném lese v noci) a musim říct, že jsem se pořádně zapotil.

http://www.fotopatracka.cz/users/reamod ... 074vw2.jpg

Napsal: 02 dub 2010, 01:00
od ypres.bass
tmu digoš nezvládne!

Napsal: 02 dub 2010, 06:27
od atiratha
Tma se zachytává snadno, ale vychytat si ji s minimem šumu, to už chce jít úmyslně po fotce tmy v celé její kráse.

Napsal: 02 dub 2010, 06:38
od Tomáš
Také jsem zkoušel fotit tmu. Problém je však s následnou úpravou u digitálu. Vždy se objevoval šum. Výhodou je ale, že fotka tmy jde snadno odšumit. Jako nejlepší program na odšuměni se mi jeví MS Paint, který je dodáván s Windows. Stačí vybrat požadovanou barvu tmy a zvolit vyplnit.
Nejlepší fotky tmy se mi však podařily většinou tehdy, když jsem chtěl fotit něco jiného. Z toho jsem usoudil, že když chci fotit tmu, musím se tvářit, že fotím něco jiného.
Další zkušenost je, že tma vychází mnohem lépe na film. Doporučuji velkoformátový kvůli zrnu, ale tam je problém s náhodným snímkem. Sám mám zkušenost pouze s kinofilmem, kde nejlepší fotky tmy byly vždy na začátku filmu. Čili používat 12ti snímkové kazety, nebo si navíjet film sám.
Při focení tmy je třeby použít velmi krátké časy. Z prohlížení mých fotek jsem zjistil, že se tma může pravděpodobně pohybovat velmi rychle, protože na některých filmových záběrech je pouze na části obrázku. U digitálu se tma pohybuje pomaleji, nebo je možná lepší automatika, která tmu zachytí vždy celou.
K objektivu jen jediné. Použít co nejjednodušší, protože na rozhraní se tma může rozptylovat a nezachytíte tak tmu dokonalou. Nejlepší je použít dírkový objektiv, který vyrobíte tak, že do krytky těla provrtáte do středu malu dírku. Čím menší, tím lepší fotka tmy. Nejlepší výsledek bude, když nebude dírky vůbec vidět. A znovu připomínám, co nejkratší čas.

Napsal: 02 dub 2010, 16:40
od petsen
Je to trošku krkolomný, ale kdo je aspoň trošku šikovnej může si přelepit čip samolepící černou neoprénovou páskou. Výhodou je, že po tomto upgrade vyfotíte tmu i za světla, přičemž zůstává nedotčené AF zaostřování a měření.
U kinofilmu to nedoporučuji, protože ho potom nedostanete zpět do kazety. Tam pomáhá důsledna kontrola filmu na ostrém světle a následně použít negativy jako diapozitivy. Ale nesmíte je mít v projektoru příliš dlouho, aby vás nepřekvapil náhlý vpád světla, což je, pokud si chcete obrázky tmy opravdu užít, velmi nepříjemné.
A pokud jste opravdovými milovníky tmy tak... drátem do očí.

Napsal: 02 dub 2010, 17:07
od elho_cid
Nechápu, co tady řešíte, když machyho, na slovo vzatého odborníka, jehož snímky tmy bodují ve fotografických soutěžích, máme přímo ve svém středu.
Zaptejte se přímo jeho a máte po starostech.

BTW já mám s focením tmy taky svoje zkušenosti. Důležité je exponovat doprava, to umožní při minimálním nárůstu šumu fotku upravit ve stylu high-key.

Napsal: 02 dub 2010, 17:12
od Vladimír Roháček
Velice zajímavé téma. Někdo tu, sice na jiném tématu, říkal, že záměrně přidává šum do fotek, takže je otázka, fotit tmu se šumem, či bez šumu? Je tam trochu šumu na škodu, či nikoliv?
Protože jsem za starší školy, kdy byl znám problém při nasvěcování umělými světly, dnes v době digitálů a při možnosti živého náhledu už není tento problém tak aktuální, protože to vše můžeme na displeji sledovat a podle toho upravovat nasvícení, tak vznáším dotaz? Zdalipak je vám znám "problém černé krychle"? To musel zvládnout žák na školách, kde se vyučovalo fotografování, předpokládám, že se to učí i dnes.

Napsal: 02 dub 2010, 21:09
od elho_cid
miky_lbc píše:Hele... tma se fotí ještě hůř, než světlo :-).

Já osobně jsem se k focení tmy ještě nedopracoval, ale zkouším ve tmě fotit. Teď jsem si, "jako výzvu", zkoušel udělat jednu vyloženě noční fotku (modelka v tmavém oblečení v temném lese v noci) a musim říct, že jsem se pořádně zapotil.

http://www.fotopatracka.cz/users/reamod ... 074vw2.jpg
Nezapotila se spíš slečna? :-)

Napsal: 03 dub 2010, 01:17
od cunesk8
jebnout fotakem poradne o zem.

Napsal: 03 dub 2010, 01:19
od strecha
:lol: :lol: :lol:

Napsal: 03 dub 2010, 07:51
od Rostislav.Linda
1/4000, F22, ISO 100 + ND 1000x

Napsal: 03 dub 2010, 12:39
od miky_lbc
elho_cid píše:
miky_lbc píše:Hele... tma se fotí ještě hůř, než světlo :-).

Já osobně jsem se k focení tmy ještě nedopracoval, ale zkouším ve tmě fotit. Teď jsem si, "jako výzvu", zkoušel udělat jednu vyloženě noční fotku (modelka v tmavém oblečení v temném lese v noci) a musim říct, že jsem se pořádně zapotil.

http://www.fotopatracka.cz/users/reamod ... 074vw2.jpg
Nezapotila se spíš slečna? :-)
¨

Jj.. uklidňoval jsem jí, že nekoušou... ale znáš to :-).

Myslel jsem to tak, že ta "tma" byla fakt hodně náročná. Vždycky jsem si říkal, že nejhorší na zvádnutí osvětlení je focení s hladinou vody... ale tohle bylo o moc horší :-).