Stránka 1 z 2

Sigma APO Macro 180mm 1:3,5 EX IF

Napsal: 16 kvě 2008, 21:43
od elho_cid
Název objektivu: Sigma APO Macro 180mm 1:3,5 EX IF
Obrázek


Průměr předního závitu: 72mm
Minimální a maximální možná clona: 3,5 - 32
Materiál těla objektivu: kov?
Bajonet: KAF
Vestavěná sluneční clona A/N: Ne
Prachotěsnost a voděodolnost A/N: Ne
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: Ano, ale například se SuperA špatně měří
Clonový kroužek A/N: Ano

Úvodem
Když jsem se podíval na statistiku používání různých objektivů za poslední půlrok, s údivem jsem zjistil, že vede právě tenhle poměrně úzce specializovaný makroobjektiv. V recenzi se pokusím odpovědět proč.

Konstrukce
Jde o typického zástupce třídy EX od Sigmy, tedy objektiv působí velmi kvalitně a pokud vím asi velmi kvalitní je. Trochu problematické je přepínání ostření, které je nutné provádět na objektivu i na těle. Při rozdílném nastavení hrozí poškození AF mechanismu.
Výhoda objektivu spočívá v IF řešení, takže při ostření se nic nevysouvá a AF je díky tomu na poměry makroobjektivu relativně rychlý, protože nemusí přesouvat tak velkou hmotu.
Ostření je možně zrychlit pomocí omezovače ostřícího rozsahu. Ten funguje jako jednoduchý přepínač omezeno/neomezeno. Pokud je objektiv neomezený, může se zaostřená vzdálenost pohybovat od 46cm do nekonečna, omezovač je pak vlastně zarážka mezi 61cm a 67cm. Tahle mrtvá zóna (přepínač omezovače při zaostření na mrtvou zónu nelze přepnout do polohy "limit") rozděluje rozsah na dva - 46-61 a 67-nekonečno.
Můj kousek má dost ošklivě vyvinutý backfocus. Sigma to opravuje v rámci záruky, ale chtějí s objektivem i tělo (kvůli kalibraci prý) a celá procedura trvá týden.
Objektiv váží skoro kilo, takže má vlastní objímku na stativ, kterou s výhodou používám.
Dodává se s velkou sluneční clonou a praktickým pouzdrem.

Optika
K ostrosti výhrady nemám, o vinětaci se také hovořit nedá. Zkreslení není prakticky viditelné a tak zbývá jen aberace. Objektiv kupodivu trochu aberuje a pokud je v obrázku nějaký odlesk, může se snadno zbarvit do zelena nebo do fialova, což se pak na počítači těžko odstraňuje.
Aberace je jinak velmi mírná a na výtiscích o velikosti A4 není ani patrná.
Na objektivu se mi nepodařilo vykouzlit žádná prasátka a reflexy, na protisvětlo je odolný. Sluneční clonu tedy vůbec nepoužívám.

V praxi
Tenhle 180mm macek je můj první makro objektiv, který jsem si koupil s falešnou představou "čím větší ohnisková vzdálenost, tím lepší makro".
Chtěl jsem fotit hlavně hmyz a větší odstup od fotografovaného objektu mi připadal jako velká výhoda. Výhoda to někdy je, ale mince má dvě strany.
Zaprvé v malém zorném úhlu je potíž toho hmyzáka vůbec najít (a natož sledovat hýbe-li se) a za druhé i při poměrně velkém zaclonění je hloubka ostrosti velice, velice malá. Musím si pak pomáhat bleskem a správně fotografovaný objekt nasvítit je obtížné. Připomínám, že na filtrový závit 72mm se nevyrábí žádný kruhový makroblesk.
Používám vetšinou blesk Samsung SEF36 s velkým difuzorem a výsledky celkem ujdou.
Potíž je také s ostřením. Bez stativu to prakticky nejde. Ruka se chvěje a každý milimetr je důležitý. Používám malý stativ s kulovou hlavou jako monopod, jen drobnou oporu, a přitom zaostřuji pohybem foťáku vpřed a vzad. Správné zaostření je na matnici K10d s trochou cviku velmi dobře rozeznatelné.
Automatické ostření se hodí pro fotografie květin a také když chci tento objektiv použít jako náhradu světelného teleobjektivu. Fotil jsem s ním zvířata v zoo i v přírodě a závody motocyklů na Markétě a nebýt toho backfocusu, byl bych naprosto spokojený.

Závěrem
Objektiv můžu doporučit všem pokročilým fotografům makro motivů, kterým už nestačí jen objektiv o ohniskové vzdálenosti 50-100mm a chtějí vyzkoušet trochu obtížnější výzvu a doplnit ho delším ohniskem. Sám považuji to, že jsem tento objektiv koupil jako svoje první makro, za chybu, a hodlám si nějaký běžný model mezi 50-100mm časem dokoupit. Kdybych postupoval naopak, bylo by učení jednoduší a výsledky asi lepší.

Ukázkové fotografie jsou zde:
IMGP2032.jpg
Ježaté zviřátko, ukázka ostrosti a bokehu na f3,5
(7.53 MiB) Staženo 1 x
OBR_8824.jpg
S K-5 stihne celkem rychle přeostřovat. Ukázka f3,5
(5.66 MiB) Staženo 1 x
IMGP1659.jpg
Reportážní fotka, superostrá na f5,6
(7.14 MiB) Staženo 1 x
IMGP0600.jpg
Koza s K-5, f6,7
(10.03 MiB) Staženo 1 x
IMGP6424.jpg
Kytička, pěkný bokeh an f8
(7.07 MiB) Staženo 1 x
IMGP1115.jpg
Motýlek na f13
(7.98 MiB) Staženo 1 x
IMGP1889.jpg
Ukázka makro na f16
(6.66 MiB) Staženo 1 x
IMGP3144.jpg
Mšice, extrémní clona f20
(6.23 MiB) Staženo 1 x
Fotky jsou téměř bez úprav, jen jsem si neodpustil mírně potáhnout za křivky...

Napsal: 19 kvě 2008, 20:09
od Alf
Díky Ti! Moc pěkně popsané. Musím sem do fora přidat palec nahoru, kvůli tobě.

Napsal: 20 kvě 2008, 05:30
od Kara1963
Pěkná recenze!!! Díky za dobrou práci.

Napsal: 20 kvě 2008, 11:07
od Pido
Klobúk dolu pred touto recenziou.Zrozumiteľná, bez zbytočnej teorie,vecná. Dokonca kritická, čo nebýva zvykom u recenzentov "z povolania. Čo ma však najviac zaujalo je chrakter pisateľa,ktorý napriek tomu , že nie je týmto objektívom až taký nadšený ako očakával,mal dosť sily upozorniť na jeho "nedostatky" a pomohol tak aj iným.Mne osobne veľmi, lebo som tiež uvažovalo o tomto skle. Ďakujem autorovi.

Napsal: 20 kvě 2008, 13:28
od cunesk8
supr recenze! jen tak dal!!!! ja bych toto nesesmolil ani za 100 let! :D

Napsal: 06 led 2009, 09:22
od Machro
Tiez sa pripajam k podakovaniu. Ocenujem, ze si nesiel cestou ked som sa oklamal ja, tak nech aj druhy. Tiez som chcel ist nad 100mm, ale ako prvy makro objektiv zvolim teda 90mm alebo 100mm. Este raz dakujem.

Napsal: 11 zář 2009, 08:54
od kordoz
Ale na kvety by to mala byt bomba nie? Myslim hlavne cele rastlinky.

Napsal: 11 zář 2009, 09:24
od elho_cid
Jo to je, vyhral jsem na tohle tema jednu fotosoutez.

Napsal: 19 led 2010, 21:58
od Foton
PS: Od cca půlky miulého roku 2009 lze použít Makro blesk od fi. Metz i když kroužek 72mm se musí dokoupit solo v základní sadě (52,55,58 ) není... Zkušenost se sluneční clonou mohu potvrdit, při focení bez blesku mívám nasazenou vždy. Její funkce je větší spíše jako chránítko proti nepořádku je vysoká cca 90mm, a tak celkem úspěšně brání přímému kontaktu s travinami. Od konce objektivu je minimální zaostřovací vzdálenost cca 250mm s kombinací makro kroužku Kenko 25mm cca poloviční ! S tímto kroužkem lze s tímto objektivem dostat v rozlišení 2872x2592 do výřezu na šířku minci 1 euro centu ( na výšku pochopitelně ne....). Někdy je větší vzdálenost od fotografovaného objektivu výhodou někdy ne, na lovu hmyzu mohu doporičit tahat sebou na druhém těle Tamron 90 F2,8 :D

Napsal: 19 led 2010, 22:31
od elho_cid
Dík za info k tomu Metzu. Mám kruhový blesk jen prťavý, na Canon EF 100/2,8 se závitem 58mm ještě stačí, ale na Sigmu je to málo. Tak budu pošilhávat po Metzu.
K tomu Kenko 25mm - mě to subjektivně připadalo s trochou nadsázky jako plivnutí do moře. Max zvětšení s ním je cca 1,33:1. Ale degradaci kresby jsem moc nepozoroval, jen co je pravda.

Napsal: 19 led 2010, 22:49
od Foton
S tím kroužkem od Kenka 25mm je to opravdu nic moc, hlavně hloubka ostrosti ostření a zaměření se na malý hmyz při celé váze sestavy a manuálního ostření na něco o velikosti plátku jehličí to se skoro v ruce držet nedá.... Vyfotit úsměv mravence je utopií a spíše štěstím... Zatím se celkem celý ostrý mravenec nepovedl..... Odpad z takové makro výpravy je zkutečně vysoký nechávám tak možná 10% snímků. Zítra zkusím do galerky poslat pro zajmavost obr právě dané kombinace Sigmy 180 + Kenka 25 + metz 15. Nějaký druh malého švába se celkem povedl....

Napsal: 19 led 2010, 23:02
od elho_cid
Jestli máš ten Tamron 90mm, tak s ním mi ten mezikroužek spolupracoval líp.
Jinak ta váha sestavy jak popisuješ, byl jsem z toho nešťastný, než jsem si pořídil monopod. Ne nadarmo má ta Sigma objímku se závitem na stativ.

Napsal: 19 led 2010, 23:37
od Foton
Nevím jestli se bavíme o shodném kroužku, pořídil jsem si jen jeden od Kenka s celým názvem: Pz-AF uniplus tube 25 DG. S Většinou objektivů co jsem zkoušel po mechanické stránce AF bez problémů, průšvih je, že právě při makru a zvláště při tak malém úhlu záběru tak i s omezením na objektivu Sigma 180 do cca 60cm se často AF bod ztrácí a přejíždí rozsah. To znamená ztrátu nějaké té vteřiny, za kterou většina pohyblivého hmyzu stačí zdrhnout, či uletět.... Tj. tak jak tak většinu makra raději ostřím MF... Pochopitelně že lepší je výsledná krezba bez kroužků se sólo Sigmou :) ...Šance dostat se na Makru do zvětšeniny pro uživatele Pentax moc není :( Tiše závidím uživatelům C jejich sklo MP-E 65/2,8 1-5x... Snad něco podobného někdy Pentax bude mít také...

Napsal: 20 led 2010, 09:51
od elho_cid
Je to urcite stejny krouzek. Jiny se snad ani nevyrabel. Muj tam sice nema oznaceni DG, ale vzhledem k tomu, ze neobsahuje lautr zadnou optiku, tak je to ciste jen zalezitost marketingu.

Co se MP-E tyce, tak moje pritelkyne ho ma na svem nakupnim seznamu, takze casem ho budem mit doma. Zatim mam ale lepsi zvetseni ja s Pentaxem protoze jsem si koupil reverzni adapter. Kdyz ho zkombinuju s mezikrouzkem a sirokouhlym objektivem M20/4, tak mam zvetseni cca stejne jako ma to MP-E.

Napsal: 20 led 2010, 12:36
od Foton
Ten reverzní kroužek to máš kroužek jako z bajonetu na vnitřní závit a chytáš objektiv otočený? nebo máš na těle nejsvětelnější pevné sklo př. 50" s F1,4 a k tomu kroužek přechodový s vnějšími závity případně redukce rozdílů závitů ? Zatím jsem nic podobného nezkoušel.. A širokáč mám akorát Sigmu 10-20.... pevné sklo s malým ohniskem nemám... :(. I když k té 50" by se př P 15" či P 21" lim. hodila. Jestli máš nějaký odkaz na ten adaptér rád bych ho viděl na obr díky moc