smc Pentax FA 1:1.9 43mm Limited
Napsal: 15 lis 2009, 17:28
Průměr předního závitu: 49mm
Minimální a maximální možná clona: f1,9-f22
Materiál těla objektivu: slitina hliníku
Bajonet: KAF
Vestavěná sluneční clona A/N: N
Prachotěsnost a voděodolnost A/N: N
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: Ano
Clonový kroužek A/N: Ano
Měl jsem na pár dní půjčený tenhle objektiv a jsem z něj tak nadšený, že se musím o ty dojmy podělit.
Je to první "Limited", který jsem měl v ruce déle než jen velmi limitovaný moment a je to vlastně také zároveň úplně první Limited, který Pentax uvedl na trh (1997).
Optické kvality
Co se týče zhodnocení ostrosti, tak moje dojmy se zcela shodují s výsledkem testu na photozone.de.
Na f1,9 jsou okraje ještě trochu mázlé, ale už při f2,2 je znatelné značné zlepšení a na f2,8 je ostrost velmi dobrá. To je také nejširší clona jakou foťák nastaví v režimu MTF priority. Při f4 a f5,6 je ta ostrost přímo dechberoucí, kombinovaná se skvělým přenosem kontrastu. V praxi na mě nedoostřované RAW obrázky působily jako softwarově doostřené, ale bez negativního dopadu na detaily. Kdyby tenhle objektiv použili na dpreview místo základní padesátky, asi by si odpustili poznámky o neostrých obrázcích.
Trochu menší radost jsem měl s osmilamelové clony, i když bokeh je i tak pěkný.
Ať jsem fotil jak chtěl směrem ke sluníčku, nepodařilo se mi vyrobit nějaký flare (prasátko).
Laterální aberace jsou při prohlížení 1:1 na monitoru patrné, ale jdou velmi dobře odstranit.
Konstrukce
Nemyslím si, že slitiny hliníku jsou nejlepší kov pro výrobu objektivů, ale jsou mnohem lehčí než mosaz a vcelku příjemné na dotek. Oproti obyčejným FA objektivům je daleko příjemnější manuální ostření, na druhou stranu to automatické trochu více bzučí.
Sluneční clona se šroubuje do filtrového závitu, což není nejpraktičtější řešení, ale pokud se obejdete bez filtru, tak dodávaná krytka se usazuje přímo na clonu a je velmi elegantní, v barvě objektivu. Kdo je barbar a nebo neplánuje objektiv zachovat v prodejném stavu, může našroubovat 52mm filtr přímo do sluneční clony. Potrhá tím možná jemný samet, kterým je clona vystlaná, ale nemusí ji sundávat už vůbec.
BTW předpokládám že výstelka krytky a clony je z nějakých umělých vláken. Je to to jediné, co na tomhle objektivu není ze skla, nebo kovu.
V praxi
Těšil jsem se na porovnání FA 43 s mými FA 35 a FA 50. Padesátka je oproti tomuto "Limited" jen chudý příbuzný. Jasně, je o polovinu levnější, ale nečekal jsem, že ji 43mm překoná o tolik. Moje mínění o FA 50 ještě více kleslo.
FA 35 je lepší protihráč, má větší ostrost v rozích na plnou díru, trochu menší aberace a velmi praktickou bajonetovou sluneční clonu. Na druhou stranu její bokeh mi nepřipadá tak příjemný (osud objektivů s asférickými členy?). Na ideálních clonách kolem f4-f5,6 jsem z ní také nikdy nedostal tak čistou kresbu jako z FA43.
Na kinofilmovém aparátu jsem vydržel nesundávat FA43 dokud nedošel film. Ta ohnisková vzdálenost je velmi příjemná a přirozená. Na digitálu to bylo horší. chvíli jsem se musel učit hledat motivy, které by na přepočtených 66,6 milimetru sedly. Na klasický portrét je to krátké, na krajinu omezující. Dost často jsem také vyhlídl motiv, který by vyhovoval, ale omezovala mě nejmenší možná zaostřovací vzdálenost 45cm. To třeba FA35 je na tom s 30cm o dost líp, nemluvě o například DA35.
Je to ale jeden z těch objektivů u kterých se člověku chce hledat co s ním fotit, protože fotit s ním je radost a fotky z něho jakbysmet.