Stránka 1 z 2
Problem se stabilizaci
Napsal: 09 dub 2007, 12:37
od saman
Caute,
narazil som na na jednu zvlastnost, ktora ma u K10D docela slusne znepokojila.
Ked nastavim dlhy cas(nekolik sekund) a necham zapnutu stabilizaciu, tak ked pocas expozicie urobim vecsi pohyb(cim vecsi zoom tym mensi pohyb staci-pre 70mm staci dost malo), sa okamzite vypne stabilizacia(je to dobre pocut jak to okamzite stichne) a teraz to najhorsie na fotke bud v pravom hornom alebo v lavom hornom rohu mam dost velky cierny trojuholnik(nieco jak velmi silna vinetacia), velky asi tak 1/32 obrazu.
Ano uvedomujem si, ze v praxi takato situacia nenastane - tj. dlhy cas + stabilizacia, ale dost ma to znepokojuje. Co to je?
Prejavuje sa to i u vas?
Napsal: 09 dub 2007, 13:31
od grCrusher
čau, myslím že to je přirozený důsledek toho velkého (relativně) pohybu foťákem. Mechanismus na kterém je ukotven čip "plave" v magnetickém poli a když pohneš foťákem příliš, čip se snaží být stále na stejném místě, až "vyjede" ze prostoru kam dopadá světlo z objektivu. Tím vznikne černá plocha. Myslím, že aparát pak takovou zmršenou fotku automaticky vymaže. Toť moje teorie. Chyba to určitě není.
Napsal: 09 dub 2007, 16:18
od saman
Kedze sa v praxi do takejto situacie nedostanem, tak to az tak nevadi, ale cip by se do takejto polohy dostat asi nemal. Skousel si to, funguje to tak i u teba, alebo jak pises je to len teoreticka uvaha?
Skor ma viac zlosti iny problem, ktory si myslim ze ma suvis taky s tou stabilizaciou. Uz nielko-krat sa tu rozoberalo, ze je citit jak sa vo fotoaparate nieco posuva pri jeho naklanani zo strany na sranu. Mnoho ludi tvrdi, ze je to snimac polohy, ale ja sa priklanam skor k verzii, ze je to CCD cip, preto lebo ten posuv necitit pocas expozicie - vtedy ked su aktivne elektromagnety stabilizacie, jinak tam ten cip volne plave a je citit jeho posun.
A s tymto suvisi moj problem. Mam sigmu 17-70. Ked zazoomujem na max to je na 70 mm a zaostrim na najblizsie ako sa da, tak v lavom hornom rohu mam maly tmavy trojuholnik(taka mala vinetace), je to dost tmave, tak je to vydiet - vsimol som si to na svetlom pozadi. A este musim dodat, ze cim mensia clona(u man F4.5), tak je to viac vidiet, pro F11 se to skoro uplne straca. Si myslim ze pri takom zoome tam nema co vinetovat a to NAJHORSIE je to ze je to vidiet podle toho jak naklonim fotoaparat - niekedy viac niekedy menej.
Bojim sa co bude ked na to nahodim nieco vecsie napr. 50-200 - aby se to neprejavovalo jeste vic. A pochybujem ze je to objektivom kedze na to vpliva to jak otocim fotoaparat - myslim ze to ma priamy suvis s tym pohybujucim sa CCD cipom.
Co vy na to?
Napsal: 09 dub 2007, 20:20
od cikorsky
zkus sem (nebo do galerie) nahodit obrazek s tim svym problemem, at to vidime...
Napsal: 09 dub 2007, 21:40
od grCrusher
No já když pohnu foťákem PŘI expozici tak 1) pohyb tělesa uvnitř taky necítím a za 2) fotka se pak ale automaticky smaže. To jsou fakta. Na problém s černým rožkem, jak říkáš, jsem nenarazil (Pentax 18-55, Sigma 70-210). Zato mám problém s viditelným shlukováním šumu do šikmých pruhů při iso 1600 (v tmavých plochách) - a toho jsem si na žádném testovacím obrázku na webu nevšiml.
Napsal: 09 dub 2007, 21:45
od saman
Prikladam obrazok ohledne toho druheho problemu. V lavom hornom rohu to vinetuje. Ked fotoaparat otocim na opacnu stranu ako som fotil toto, tak to tam neni. Mal som i obrazky svetlo modrej oblohy, kde to bolo vidiet lepsie, ale momentalne mam k dispozicii len toto, ale je to vidiet dobre i tu. Ma to i EXIF - 70mm F4.5 1/750s ISO100 (zaostrene na najmensiu vzdialenost) - Sigma 17-70.
Este pre vysvetlenie - to jak to prechadza do tmavej farby od stredu do laveho horneho rohu to je OK, take bolo pozadie - problem je az ta vinetace uplne v lavom hornom rohu obrazku.
Napsal: 10 dub 2007, 15:18
od elho_cid
Z meho pohledu je to jasne - ta Sigma vykresluje prilis maly obraz. Pentaxi DA objektivy (treba 50-200) maji presah pres ten prumer dany velikosti cipu, aby bylo mozne cipem hybat a tlumit otresy. Sigma byla konstruovana primarne na Nikon (cip pevne priletovany) a Canon (cip mensi a pevne priletovany).
Vypni si zatim SR.
Napsal: 10 dub 2007, 20:01
od saman
to elho_cid:
To co pises znie velmi logicky, ale mam to tam i ked je stabilizacia vypnuta. Co by znamenalo, ze bud cip neni dobre vycentrovany alebo ma nejaky problem objektiv.
Ono je to dost premenlive, raz to vinetuje slabo inokedy silnejsie - najhorsie je to ked mam fotak otoceny tou stranou, kde je spust, smerom dole.
Pri silnom svetle sa to vobec neprejavuje (napr. lampa).
Som zvedavy co to udela, ked na to hodim PENTAX 50-200, ale musim pockat zatim mi nedosiel. U PENTAX-u 18-55 sa to neprejavuje.
Napsal: 11 dub 2007, 18:51
od saman
Kedze sa ten cip volne pohybuje, tak i v pripade ze neni zapnuta stabilizacia musia byt zapnute elektromagnety a ten cip drzat v strede. Ale zaujimalo by ma ako riesia gravitaciu - tj. ked otocim fotoaparat. Bud to tie elektromagnety nejak koriguju, alebo sa to zanedbava kedze ten cip nevazi vela.
Do tejto mojej teorie by zapadal fakt, ze ta vinetacia ma suvis s tym jak natocim fotoaparat, ale naopak zas mi do toho nezapada skutocnost ze tu vinetaciu tam mam i vtedy ked fotoaparat drzim rovno.
Teraz neviem v com je chyba, ci vo fotoaparate alebo v objektive. Najlepsie by bolo mozno skusit inu sigmu 17-70. Neskusali ste to niekto co mate ten isty objektiv a k10d?
Napsal: 11 dub 2007, 20:27
od elho_cid
Na forech dpreview o tom nebyla ani zminka. Jsem si jisty, ze by se to tam propiralo, kdyby na to prisel jeste nekdo dalsi.
Napsal: 15 dub 2007, 09:48
od saman
Vsimol som si dalsiu vec, mozno to bude blbost, ale moze to suvisiet s mojim problemom.
To co mam v strede hledacku nemam v strede uz vyexponovanej fotky. Tak som to blizsie preskumal a zistil som, ze co sa tyka pravej strany, tak to co vidim v hledacku mam i na fotke, je to relativne presne. Ale co sa tyka lavej strany, tak mi tam prida celkom slusny kus naviac. Uvedomujem si, ze v hledacku vidim len asi 95% obrazu, ale predpokladal by som, ze sa to rozlozi rovnomernejsie.
Mozete mi to niekto prosim overit u seba? Prejavuje sa mi to na vsetkych objektivoch, takze predpokladam ze to objektivmi nebude. Skusal som to na pentaxe 18-55 a sigme 17-70. Dakujem.
Ak tam mam nieco nejak posunute, tak to by mozno vysvetlovalo preco mi to tak divne vinetuje.
Napsal: 15 dub 2007, 20:34
od Cimrmanek
Ahoj ted sem to zkoušel a co se týká té levé a pravé strany tak to mám skoro stejné tzn. že je to uprostřed jak hledáčku tak hotové fotky, akorát je trochu víc místa nahoře, ale ne nějak výrazně. Teoreticky by to mohlo souviset s tím tvým problémem, ale těžko říct.
Napsal: 16 dub 2007, 02:17
od jir_ist
Jsem na tom stejně jako ty saman (Cimrmánek udělej si důkladnější test
), tu "paralax_u" mám stejnou, těch 95% hledáčku (tedy 5% které nevidím) se hlavně týká levé strany. Tak jsem zkoušel dát si něco do středu hledáčku, udělal křížek, a pak v náhledu bez doteku na < > , tedy "střed" zvětšil jsem 20x, a křížek byl opravdu ve středu. Tím se přece nebudu vzrušovat, to je normálka a bylo to i u analogů, napravo bývaly informace clona_čas atp., teď tam není nic. Nemyslím že konstrukci SLR nějak moc předělávali, takže tohle volné místo napravo teď zobrazuje až k hraně, 100%, a nalevo to zůstalo postaru tedy -5%. Prostě s tím počitám, že na levé straně toho bude víc. Můžeš to přece kdykoliv odříznout.....
Sigma objektivy komunikují s Pentax DSLR limitovaně, ne ve všem jak originál objektivy (druh objektivu, momentální ohnisková vzdálenost atp.)... a asi to moc přesné není... proto možná ten podivný úkaz v jednom rohu...
Překvapuje mne, že při dlouhých expozicích přes 1 vt. očekáváš že SR bude funkční. Na to tam SR není, to je určeno na focení "z ruky" a program nemyslí že by někdo držel 5vt. v ruce. Program to bere, že jsi rozumný a máš to na stativu. A jak víš z příručky, tak na stativu musí být SR vypnutá, to by dělalo jen "bordel v programu" (možná to je další příčina toho úkazu). Ten dlouhý čas vyhodnotí program jako "stativ" a prostě SR automaticky vypne....
Myslím si, že program přehlcuješ "nesprávnými a komplikovanými informacemi" naráz, tj. nějaký objektiv (Sigma) o kterém program nic neví a navíc "nepřípustné" nastavení SR na dlouhý čas, takže se nedá očekávat nic jiného, než že to nepůjde "hladce" a dostaneš výsledek jaký si zasloužíš
... kamera řekne, tys mne zlobil, tak ti to vrátím...
DSLR není nic jiného než PC na snímání ve tvaru kamery s objektivem. Když mu dáš špatný command (SR v nepřípustně dlouhém času), nebo v command line něco chybí (Sigma... některé informace chybí) tak buď zkolapsuje, nebo vyjde zbastardovaný výsledek. Te černý trojúhelník v levém horním druhu není podle mne "optického" původu (zaviněn objektivem či CCD). Podle mne je to residuum informace (třeba části EXIF, který se zapisuje zároveň s obrázkem), kterou program prostě nebyl schopen zpracovat díky tomu o čem píšu, prostě takový "chuchvalec" toho co nebyl schopen zpracovat a vyplivnout ho někam musí. U objektivu Pentax kde všechny informace jsou "srozumitelné a tedy plně zpracované" se žádný takový jev neobjevuje, jak tomu rozumím.
Já nejsem žádnej specialista na problémy digitálů, mně stačí moje logická úvaha a elementární znalosti programů software.... možná se mýlím, což je samozřejmě pro neznalost velice snadno možné, víc ti pomoci nemohu....
Já osobně se snažím si s kamerou rozumět, netlačím program různými experimentálními kombinacemi za hranici pro kterou je vybaven, vyloučit už předem s čím asi nepočítá, takže žijeme ve shodě k radosti obou....
Napsal: 16 dub 2007, 22:41
od saman
V prvom rade ti chcem jir_ist podakovat za rozsiahly prispevek, ale mam zopar pripomienok k tvojej teorii.
Tak najprv k tomu najdolezitejsiemu co ma znepokojuje - tmavy 'trojuholnik' v lavom hornom rohu. Na tej tvojej verzii, ze to nie je optickeho povodu mi nesedi zopar veci:
- sprava sa to ako klasicka vinetacia - na najvyssej clone ma ten tmavy 'trojuholnik' pomerne ostre hrany a so znizujucou clonou jeho tvary 'meknu'. Pri najnizsej clone zabera najvecsiu plochu, je najviac rozptyleny a smerom do rohu tmavne. Nie je to absolutne cierna neprehladna farba - je vidiet to co bolo vyfotene, len je to tmavsie. Viditelne je to najviac pri 70mm - so zmensujucim sa ohniskom to mizne (co je zlastne).
- jak silne sa ta vinetacia prejavuje zavisi od toho ako natocim fotoaparat - ked mam tu stranu, kde je spust, dole, tak je to najhorsie a ked ma fotoaparat otoceny na druhu stranu, tak sa to prejavuje najmenej(skoro vobec). Viem, ze to znie divne, ale skusal som to uz tolkokrat, ze som si isty, ze sa to takto sprava. Inac toto sa mi na tom celam zda najzahadnejsie a znepokojuje ma to najviac. Ako keby tam bolo nieco uvolnene alebo ako keby cip nebol vzdy na tom istom mieste. Vsetko ako som opisal sa prejavuje pri zapnutej a uplne rovnako i pri vypnutej stabilizacii.
- tuto kombinaciu - sigma 17-70 + k10d nemam urcite sam, takych ludi je vela a zatial sa neozval nikto - keby to bolo v komunikacii mezi objektivom a fotoaparatom, tak by sa uz snad niekto ozval.
Keby to boli nejake informacie, ktore nevie fotoaparat spracovat, napr. nieco z exifu, tak si myslim, ze by to bolo jednej absolutnej farby-nepriehladne, popripade balast niekolkych farieb.
Inac tento problem ma zlosti najviac preto, lebo tento objektiv(sigma 17-70) som si kupil i kvoli makru, ktore fotim prave pri tych 70mm.
Co sa tyka tych dlhych casov a stabilizacie, tak ohladne toho som uz vyssie pisal, ze v praxi k takejto situacii nikdy nedojde - tym padom mi to nijak nevadi. Ja som si to vsimol nahodou, ked som zabudol vypnut stabilizaciu a chcel som vediet ci to spravanie stabilizacie je ok.
A co sa tyka tych 5% na lavej strane, tak zrejme to bude normalne kedze nie som sam. Ale nech to premeriavam akokolvek, tak to co mam v strede v hladaciku nemam v strede fotografie, i ked urobim to 20x zvecsenie ako pises, bez dotyku <>. A matematicka logika mi vravi, ze ked na jednej strane nepribudne nic a na druhej 5%, tak to nemoze byt v konecnom dosledku v strede. Je este otazne co je stred v hledacku, lebo u mna ten svetiaci zaostrovaci bod nie je presne v strede tych 2 polkruhov. Ale nic z toho mi nejak nevadi, len som sa s tym do teraz nestretol a zdalo sa mi divne, ze to neni rozlozene viac rovnomerne, tak som to nepriamo spojil s mojim problemom, co nejaku tu logiku malo. Inac mas pravdu, odstrihnut sa to da vzdy.
Napsal: 17 dub 2007, 05:22
od jir_ist
saman vždyť jsem sám říkal, že nejsem žádný odborník na pixely atp. Já jsem se jenom snažil zkusit se na to podívat logikou odjinud, nehledat problém tam, kde ho už hledáte...
Myslím, že Sigma ty svoje objektivy dělá hlavně pro Nikon_Canon, upřednostňuje komunikaci a kanály atp., a pak je jen přizpůsobí pro Pentax.... a že jim třeba něco uniklo, něco co bylo určeno pro Nikon či Canon, nějaká informace navíc (mají přece stabilizaci a AF v objektivech), zapoměli ji vygumovat a teď ve výměně informací prostě "straší"...
ale to je zase jen ničím nepodložená logická hypotéza...
Takhle bych tvůj problém, zase jen hypoteticky a nezávazně, vyhodnotil tak, že je někde mezi optickými členy objektivu na jedné straně uchycený nějký kus "bordelu", který zasahuje až do pole záběru. Když nakloníš na jednu stranu "visí" a je tedy vidět víc, na druhou stranu "zapadne" a skoro zmizí....
K hledáčku... já zase nejsem až tak náročný na potřebu "absolutního středu". Udělal jsem tedy test znovu, to co mám uprostřed matnice mezi dvěma ( ) , to mám ve středu při 20x zvětšení... a to mi stačí... body ostření jsou zase jiná záležitost ...
jenom jsem se snažil nějak pomoci, netvrdím že mám pravdu.... takže to je všechno, čím ti mohu přispět....