|
Vodíkové vlnobití v Labuti bez hvězd
|
Jde o snímek, ze kterého jsem odstranil hvězdy (pak vrátil jen ty nejjasnější), z centra souhvězdí Cygnus, Labuť.
Nejjasnější hvězdou snímku je Deneb (veleobr spektrální třídy A2Ia), která patří mezi nejjasnější na obloze a spolu s Vegou a Altairem tvoří Letní trojúhelník. Nad ním se nachází jasná oblast emise vodíku, která díky svému tvaru získala pojmenování Severní Amerika (NGC 7000) ve dvojici s IC 5070 (Pelikán). Druhá jasná oblast je poblíž hvězdy Sadr (gamma Cygni) a nazývá se IC 1318 (Gamma Cygni Region). Centru snímku vévodí tmavá oblast temné mlhoviny, které se v anglické literatuře říká Northern Coalsack (Severní Uhelný pytel). Temných mlhovin, které mají své katalogové čístlo je na snímku celá řada, stejně jako emisních oblastí či hvězdokup.
U samého levého okraje snímku (v té temné mlhovině s jasnou emisní mlhovinou Tulipán) se nachází Cygnus X-1, masivní rentgenová dvojhvězda, která je pravděpodobně k Zemi nejbližší černou dírou.
26 snímků z nichž každý je exponován 5 min na 55 mm, f5, ISO1600, tedy něco málo přes dvě hodiny času.
|
|
bedo - pokud by jsi na to koukal dalekohledem tak to bude bezbarvé (což je pro naše na barvy "necitlivé" oko ve vesmíru skoro vše co není dost jasné) - kolorované to ale není. Barvy jsou reálné. Ta rudá je z emisních mlhovin tvořených ionizovaným plynem, v tomto případě vodíkem. Normálním foťákem se ale zachycují špatně, protože tuhle vlnovou délku sklíčka na čipu ořezávají o 70-80 % (proto modifikace).