|
Pozápadové zrcadlení Lassen Peak v Manzanita Lake
|
Lassen Volcanic National Park se rozkládá kolem hory Lassen Peak, což je největší sopečný dóm na světě a zároveň nejjižnější část Kaskádového pohoří. Celá oblast národního parku je vulkanicky aktivní - obsahuje bahenní jezírka, fumaroly a termální prameny. Někdy je přezdíván malým Yellowstonem. Důvodem je subdukce desky Gorda se Severoamerickou deskou. Zajímavostí je také fakt, že park je jedna z mála oblastí na světě, kde se nacházejí všechny typy vulkánů - sopečné dómy, štítové vulkány, kónické vulkány (sypané kužely) i stratovulkány.
Původní obyvatelé Ameriky věděli, že Lassen peak je plný ohně a vody a tradovalo se, že jednoho dne vybuchne. V období mezi 1914 a 1921 došlo k sérii erupcí s výrony lávy a velkým množstvím popele. Naštěstí díky varování nikdo nezahynul. Hlavní erupce nastala 22 května 1915 a zničila blízké okolí. Popel dosáhl vzdálenosti 450 km východně od hory. Lassen Peak a Mt. St. Helens jsou jediné dvě sopky, které na kontinentální části USA vybuchly během 20. století. Výbuch Lassen Peaku byl velmi dobře fotograficky a filmově zdokumentován. Nejznámější a nejdůležitější snímky pořídil Benjamin Franklin Loomis. Deset let po výbuchu Lassen Peak (v letech 1925 až 1931) byla postavena 47 km dlouhá hlavní silnice. Poblíž Lassen Peak stoupá silnice až do 2594 m n.m., což z ní dělá nejvýše položenou silnici v Kaskádovém pohoří a poblíž jezera Helen dosahuje mohutnost sněhu až 12 m. Sníh v některých oblastech zůstává až do července.
Po dni stráveném ve stínu Lassen Peaku v místě zvaném Bumpass Hell, jsem chtěl udělat repete západovky s pohledem na vulkán a odrazem v jednom z jezeře v jeho okolí. Během západu bohužel opět přes mraky nezasvítilo kam jsem chtěl. Naštěstí to úplný propadák nebyl, protože na chvíli po západě nějaké barvičky na oblacích nad sopkou přišly.
5 + 10 + 30 s | f/10.0 | 15.0 mm | ISO: 100
12. září 2017
|
|