|
Tamiasciurus douglasii (čikarí Douglasův) - IV.
|
Poslední fotka ze série s tímto roztomilým a krásně zbarveným druhem veverky. Čikarí douhlasův, jak zní její jméno (anglicky je to Douglas's squirrel, chickaree či pine squirrel), obývá "tichomořský severozápad" (Pacific Northwest) Severní Ameriky - jak ve státech USA, tak v Kanadě. Indiány je nazývána Pillillooeet - což má být imitace jejího varovného volání.
Tato veverka dorůstá velikosti až 33 cm (včetně ocasu) a váží jen něco mezi 150 a 300 g. Zbarvení se během roku mění - v létě jsou šedivé až zelenohnědé na zádech se světle oranžovým bříškem. V zimě jsou více hnědé a spodek je šedivější - dle fotek již tedy přešla do letního hávu.
Čikarí douglasův žije v jehličnatých lesích od Sierry Nevady (Kalifornie) až po Britskou Kolumbii v Kanadě - preferuje pralesy popř. vzrostlé sekundární lesy. V těchto lesích pátrají po potravě, což jsou, světe div se, semínka jehilčnanů (hl. douglasky tisolisté, smrku sitka a borovice pokroucené). Nepohrdnou však ani žaludy, bobulemi, houbami, jahodami či ptačími vejci.
18. června 2019
|
|
jen tak mimochodem, nepřijde ám ta fotka do zelena? mě na monitoru přijde OK, ale na mobilu je ten nádech do zelena znát...