začiatočník a software

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od hilda4sea » 12 úno 2014, 11:40

Já jsem už starší pán, ale rozhodně jsem rád za každou novou vymoženost, kterou mi nové technologie nabízí. Respektuji, že každý je spokojený s něčím jiným, ale nemyslím si, že je nutné vydávat za přednost osobní konzervativismus a lpění na "nepokroku". Jsem rád, že dnešní SW nabízejí možnosti, o jakých se nám v době mokrého procesu ani nesnilo. Jsem rád, že nemusím vystřihovat různě tvarovaná a rozčepýřená stínítka pro nadržování, nemusím se máchat ve vývojce a kolorovat do vlhké emulze. Sice se tím ztratilo to kouzlo, kdy se na bílém papíru pomalu a nesměle objevuje obraz za dychtivého očekávání výsledku, ale zase mám možnost přetvořit fotku podle svých představ a dovedností v ovládání SW.
Zdá se mi, že v příspěvcích se obráží základ, ze kterého pisatel vyšel. Pohled na úpravy foto je určitě ovlivněn tím, zda někdo začal rovnou se zrcadlovkou film/digi, nebo zda přestoupil z tábora point and shot.
Proto jsem rád, že jsou mezi námi tací jako ypress.bas, co se dokážou zastavit s deskáčem a pohrát si s budoucím záběrem, zvažovat zda to vyfotit nebo ne.
Na druhou stranu se nemají a priori negovat hi tech možnosti.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: začiatočník a software

Příspěvek od bedo. » 12 úno 2014, 11:53

Však hej, ja som len napísal svoj názor na "potrebu vrstiev" - to vôbec neznamená, že vrstvy nemajú svoje využitie (a výhody), len to, že ja osobne ich nepotrebujem - väčšinu vecí, vrátane selektívnych úprav, odstránenia optických vád a pod. dokážem urobiť priamo v LR tak mi príde byť zbytočné, ťahať to do PS (montáže nerobím). Navyše je tu aj celkom veľký cenový nepomer - pokiaľ však niekto možnosti PS potrebuje, súhlasím s názorom, že 100% náhrada za PS neexistuje (a je to tak už nejakých 20 rokov).

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od duves » 12 úno 2014, 12:44

ypres.bass píše:matak: já jsem PS měl nainstalovaný asi 5x a pokaždé jsem se ho zbavil
mě třeba ZPS plně vyhovuje - zvláště v tom, že v něm lze upravovat přímo obrázek a negeneruje to ty paralelní soubory (lze to, ale i bez nich)
já jsem s vrstvama nikdy nedělal a nechybí mi.
A jestli je High Pass filter to co si myslím, tak za to bych sekal ruce
Ja na Adobe PS nedam dopustit v sekcii IR fotografia.

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: začiatočník a software

Příspěvek od lennyl » 12 úno 2014, 13:16

tak kazdy doporuci software podla svojich skusenosti/preferencii. skusal som asi vsetky (viac teda so zameranim na RAW). Ostal som pri adobe light room a zoneri. PS nepotrebujem (nezvykol som si na ovladanie/sposob), vrstvy nevyuzivam (na panoramy mam iny soft - free), doostrovanie cez masky tiez nerobim atd. Nemyslim si,ze absencia PS moje fotky poznamenala :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
jetys
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: začiatočník a software

Příspěvek od jetys » 12 úno 2014, 13:36

bedo. píše:Však hej, ja som len napísal svoj názor na "potrebu vrstiev"
OK - kdybys to napsal tak, jak jsi to napsal, neni problem, nekdo vrstvy pouziva, nekdo ne. Rozumime si, uzavreno.
ypres.bass píše:A jestli je High Pass filter to co si myslím, tak za to bych sekal ruce
Patrne jde o doostrovani/rozmazani, ktere ti nevyhovuje. Jen pro uplnost, ja zminoval jiny postup, ktery je pro mne zajimavy pri retusich pleti. Pri retusich se na nekterych retusovanych mistech vytrati/porusi puvodni struktura pleti (obcas to proste jinak nejde). Vytvorim dve vrstvy, ktere prevedu do WB. Na obe aplikuji HighPass filter s ruznym nastavenim, tim se zvyrazni struktura pleti. Tuto strukturu aplikuji na ona poskozena mista - v tech vrstvach s HighPass je to navic krasne videt. Lze pak pomoci masek a urovne overlay nastavit ucinek techto vrstev. Proc ne klonovaci razitko? Protoze to klonuje i to, co nechci.

Nastroje jako HighPass filtr jsou dobre, kdyz se pouzivaji s mirou a vi se, co chce.

Proc se s tim tak piplam? Protoze to delam pro toho, kdo tu fotografii tak chce.
Body: K-5II, K10D, ZX-7
K-mount : set Da 18-55WR, DA 18-55mm a DA 50-200mm, FA 50/1,4, FA 28-70/4
M42: 29/2,8 + 50/1,8 + 135/2,8 + 200/4

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: začiatočník a software

Příspěvek od fakt » 12 úno 2014, 14:08

Já se přes PS a LR dostal k Zoneru. Vyvolámz RAWu, upravím horizont, oříznu a většinou je hotovo. Oproti PS mi někdy (na větší úpravy) chybí "štětec historie".
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: začiatočník a software

Příspěvek od bedo. » 12 úno 2014, 14:39

To je presne ono - ja tiež na 95% fotiek nerobím viac, ako vyrovnanie/orezanie, úprava dynamického rozsahu a odstránenie aberácií - všeho všudy práca tak na 30s/obrázok. A vyvolá sa to až pri exporte alebo tlači, inak na disku existuje len pôvodný RAW a inštrukcie na jeho spracovanie. Pred LR som používal PS (a iPhoto), len s LR mi ide spracovanie fotiek tak nejako lepšie od ruky. Ale určite je to aj o zvyku...

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od kluzo » 12 úno 2014, 19:19

lennyl píše:tak kazdy doporuci software podla svojich skusenosti/preferencii. ...)
Přesně, tak to je, akorát někteří to nechápou a berou vyjádření vlastních zkušeností jako útok na svou osobu :-)
Možná by taky neuškodilo přečíst si původní dotaz, nebo by možná stačilo název vlákna ;-)

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od kordoz » 13 úno 2014, 08:33

esteze existuje na CC crack :-) Na mojom AMD Hackintoshi to funguje uplne bozsky
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
marmot
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 546
Registrován: 13 led 2012, 17:27

Re: začiatočník a software

Příspěvek od marmot » 13 úno 2014, 09:19

V kazdom pripade Zoner s ada v plnej verzii odskusat na 30 dni zadara. ja uz testujem :D
Nikdy nieje tak zle, aby nemohlo byť horšie

Uživatelský avatar
Čtvrtek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 405
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Žatec LN

Re: začiatočník a software

Příspěvek od Čtvrtek » 14 úno 2014, 19:38

kordoz píše:esteze existuje na CC crack :-)
Tak to se máš opravdu čím chlubit!!!!
STŘÍBRU ZDAR

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“