začiatočník a software

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Uživatelský avatar
jetys
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: začiatočník a software

Příspěvek od jetys » 09 úno 2014, 22:02

Panove, schovejte mece, diskutujme vecneji. Dotaz byl zacatecnika a upresneno bylo minimum investic.

Zacatecnik potrebuje dobre editovat, pokud chce investovat 0 Kc, pak Gimp+UFRaw nebo Raw Therapee je velmi dobra volba. S tim, ze se nauci vrstvy a postupy a ty jako kdyz najde, kdyz bude potrebovat pokrocit dale. Ma moznost poouzivat ovladani jako v Photoshopu. Samozrejme jsou tu i jine editoy zdarma, ale vychazim z toho, ze RAW je zaklad.

Pokud chce investovat nejake penize, pak jsou tady dalsi moznosti - Zoner, Adobe LightRoom, PSP X6...

<flame on>
Zcela subjektivne si myslim, ze by mel fotograf zacit rovnou s editorem, ktery umi plnohodnotne vrstvy, coz dle meho Zoner neumi, jinak je Zoner jednoduchy a srozumitelny.

Proc vrstvy - bracketing a skladani a napriklad pro mne pri retusich obliceje moznost jak vratit strukturu pleti - pouzivam dalsi dve svazane vrstvy BW s High Pass filtrem o ruzne urovni a ruznem procentu overlay... Videl jsem to kdysi na videu od Petery a je to vytecna zalezitost.
<flame off>
Body: K-5II, K10D, ZX-7
K-mount : set Da 18-55WR, DA 18-55mm a DA 50-200mm, FA 50/1,4, FA 28-70/4
M42: 29/2,8 + 50/1,8 + 135/2,8 + 200/4

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
jetys
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: začiatočník a software

Příspěvek od jetys » 09 úno 2014, 22:09

Prohlizeni obrazku

zcela subjektivne doporucuji Fast Stone. Vytecna vec - zkuste si najet mysi k jednotlivym okrajum obrazovky pri fullscreen zobrazeni fotografie a propadnete tomu :-) Pouzivam pro PEF a DNG (ale nevim, zda umi posledni PEF z K3 nebo i z K5).
Body: K-5II, K10D, ZX-7
K-mount : set Da 18-55WR, DA 18-55mm a DA 50-200mm, FA 50/1,4, FA 28-70/4
M42: 29/2,8 + 50/1,8 + 135/2,8 + 200/4

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: začiatočník a software

Příspěvek od bedo. » 10 úno 2014, 07:05

jetys: si predstav, že si pamätám dobu, keď vrstvy ešte vôbec neboli vynájdené (pred PS3), robil som vtedy profi DTP a dalo sa... ;)

To by si mohol aj napísať, že fotograf by mal rovno začať s Canonom, lebo ten má najlepšiu ponuku dlhých skiel a s tými sa dajú dobre fotiť zvieratá. Asi tušíš, čo by Ti na to odpvedalo 98% členov tohoto fóra. :mrgreen:

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od kluzo » 10 úno 2014, 08:33

matak77
jen upřesním: od roku 2005 jsem si při hledání prošel více méně stejnými programy jako ty (až na makromedia) a skončil jsem u Zoneru, protože mi pro mé potřeby stačí a vyhovuje. Takže to, že neznám konkurenci a k čemu jsem se přiznal je vztaženo k současnosti, protože se vyvíjí každý. Dnešní Corel není jistě ten samý co před 5-9ti lety, když jsem ještě ve své firmě dělal vektorovou grafiku v DRAW 3-11 a tudíž jejich fotoeditor byl pro mne logickým vyústěním.
A ano, abys někomu poradil svůj způsob práce a jaký k tomu používáš SW, k tomu rozhodně konkurenci nemusíš dokonale znát. Nepíšu tady recenze na fotoeditory.

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od hilda4sea » 10 úno 2014, 09:21

to apeiron:

Z pohledu začátečníka se asi zdá následná diskuse trochu chaotická.
Jako začátečník, bych asi uvažoval o koupi foťáku, který má jako bonus přidaný SW na editaci fotek, např Zoner nebo Photoshop Elements.
Pokud jde pouze o převod z formátu RAW, má snad každý výrobce vlastní SW na převod svého formátu RAW do TIFF nebo JPEG. Dále už je to věc vlastní úvahy.
Pokud budu vycházet z osobní zkušenosti s různými SW pro editaci fotek, tak se mi jako nepříhodnější jeví Adobe Photoshop Elements 11, jehož nejlevnější nákup přijde na 2194 Kč. Hlavní výhodou tohoto SW je možnost používat později různé Pluginy pro Photoshop. Těch je opravdu velká nabídka.
Rozsah funkcí, které v základu nabízí, uspokojí i náročnějšího uživatele a prostředí je přívětivé a srozumitelné. Rovněž nároky na HW jsou v běžných mezích.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: začiatočník a software

Příspěvek od bedo. » 10 úno 2014, 09:32

Photoshop Elements (PSE) by mohla byť tiež dobrá voľba, to je pravda - Camera RAW modul je zhodný s tým, ktorý používajú aj PS a LR (akurát niektoré nastavenia sú nedostupné), editačných funkcií to má tiež habadej, tuším má aj sprievodcov, ktorí vedia v začiatkoch pomôcť. Posledná verzia, ktorú som používal, bola však PSE3, tak len dúfam, že ho v Adobe medzitým nedomrvili tak, ako väčšinu ich ostatných programov...

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od hilda4sea » 10 úno 2014, 11:40

PSE 3 jsem neměl, ale měl jsem ke Canonu tuším 4 pak 6 (nyní 11). Mezi 4 a 11 je obrovský rozdíl ve prospěch nové verze. Pluginů je k dispozici habaděj. Za ty peníze je to luxus. Kdyby tam nebylo omezení vrstev jen na 8 bitů, tak ani není moc důvodů si kupovat "dospělý" Photoshop.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
jetys
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: začiatočník a software

Příspěvek od jetys » 10 úno 2014, 21:44

bedo. Tomu rikas vecna diskuse argumentovat tim, ze pamatujes dobu, kdy PS nemel vrstvy a dalo se pracovat? To je argument? On se pta co ma pouzivat ted, ne co mel pouzivat pred dvaceti lety (mimochodem tehdy jsem shodou okolnosti musel pouzivat PS4 a tehdy uz vrtvy byly, ale nebyly digitalni fotoaparaty tak dostupne, jako nyni) ...

Jen napisu, at se pouziva vecny pristup, tak holt nekomu dojdou argumenty a zacne psat kraviny.
Body: K-5II, K10D, ZX-7
K-mount : set Da 18-55WR, DA 18-55mm a DA 50-200mm, FA 50/1,4, FA 28-70/4
M42: 29/2,8 + 50/1,8 + 135/2,8 + 200/4

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od ypres.bass » 10 úno 2014, 23:47

Shodou náhod jsem narazil na docela hezký článek, tak jsem ho volně přeložil a doplnil o vlastní věci a pro ČR relevenatní informace.
http://www.stanislavkolarik.cz/2014/02/ ... toshop-cc/
není to konečná verze, takže jestli máte někdo nějakou námitku, tak prosím do komentů pod článkem. A použití sdílecích tlačítek mne potěši :-)

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: začiatočník a software

Příspěvek od bedo. » 11 úno 2014, 04:39

jetys píše:bedo. Tomu rikas vecna diskuse argumentovat tim, ze pamatujes dobu, kdy PS nemel vrstvy a dalo se pracovat? To je argument? On se pta co ma pouzivat ted, ne co mel pouzivat pred dvaceti lety (mimochodem tehdy jsem shodou okolnosti musel pouzivat PS4 a tehdy uz vrtvy byly, ale nebyly digitalni fotoaparaty tak dostupne, jako nyni) ...

Jen napisu, at se pouziva vecny pristup, tak holt nekomu dojdou argumenty a zacne psat kraviny.
hmm, a keby som to napísal tak, že vrstvy podľa mňa nie sú dôležité (rovnako ako pre mňa nie sú dôležité dlhé objektívy s rýchlym ostrením), bolo by to stráviteľnejšie? Lebo presne to som mal na mysli - vrstvy som neopužil minimálne 10 rokov, lebo jednoducho nemám dôvod, do obrázkov už v počítači veľmi nezasahujem (možno zvyk z fotenia na diáky, možno lenivosť :)).

Len pripomeniem:
jetys píše: <flame on>
Zcela subjektivne si myslim, ze by mel fotograf zacit rovnou s editorem, ktery umi plnohodnotne vrstvy, coz dle meho Zoner neumi, jinak je Zoner jednoduchy a srozumitelny.

Proc vrstvy - bracketing a skladani a napriklad pro mne pri retusich obliceje moznost jak vratit strukturu pleti - pouzivam dalsi dve svazane vrstvy BW s High Pass filtrem o ruzne urovni a ruznem procentu overlay... Videl jsem to kdysi na videu od Petery a je to vytecna zalezitost.
<flame off>
takže ešte raz, čisto vecne a úplne subjektívne: vrstvy sú podľa mňa pre fotografa zbytočné... :mrgreen:

Uživatelský avatar
kluzo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1260
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od kluzo » 11 úno 2014, 04:58

Dobrá práce Stando :-) Pro všeobecný přehled. Ono ty ceny jsou dobré pro přehled, ale např. Adobe i Zoner mají ještě nějaké akční slevy pro studenty. U Zoneru je to teď za 799,-Kč pro studenty a učitele a Adobe má 65% slevu pro tytéž. Ale chápu, že vše postihnout nelze :-)

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od matak77 » 11 úno 2014, 18:27

ypres.bass to vlastně napsal dobře, je to PS proti zbytku světa a ani jeden ten program ho nedokáže plnohodnotně nahradit. A že je dražší.. no je no, no a co. Když budu počítat čas, kterej pomocí kvalitního softwaru ušetřim a možnosti co nabízí, tak se mi ty náklady vyplatí. Zajímavý je, že v originálním článku po tom brněnskym "zázraku" ani neštěknou.

Mě by zajímalo, jak bys absenci vrstev vysvětloval fotografům co si v PS skládají bracketing, panoramy, doostřují přes high pass filtr, provádí složitější retuše, nebo fotomontáže?! A to je jenom zlomek technik pro fotografy, kde se dají vrstvy využít. Někomu hold stačí vyfotit si placatku s chlastem, někdo potřebuje vrstvy :lol:
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od ypres.bass » 12 úno 2014, 00:36

matak: já jsem PS měl nainstalovaný asi 5x a pokaždé jsem se ho zbavil
mě třeba ZPS plně vyhovuje - zvláště v tom, že v něm lze upravovat přímo obrázek a negeneruje to ty paralelní soubory (lze to, ale i bez nich)
já jsem s vrstvama nikdy nedělal a nechybí mi.
A jestli je High Pass filter to co si myslím, tak za to bych sekal ruce

Uživatelský avatar
ypres.bass
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 697
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od ypres.bass » 12 úno 2014, 00:39

tak jsem si to vygooglil a ano, je to ta metoda jak ze špatné fotky udělat ještě horší.
aneb "když už jsem si ten fotokrám koupil, tak ať je to vidět"

matak77
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1643
Registrován: 31 črc 2012, 07:19
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: začiatočník a software

Příspěvek od matak77 » 12 úno 2014, 11:00

Tak místo opakované instalace si v PS zkus nějakou fotku upravit, možná nám tu pak přestaneš psát příspěvky jako a teď si tě dovolím citovat "Mám pocit že většina mých fotek vypadá jak z mobilu..." :D A v PS se jako neupravuje přímo fotka?! To je mi novinka a jak se to teda dělá? To v PS zasadim cannabis a dávám ho hulit lidem co se na ty fotky budou dívat? High pass je mimochodem jedna z mnoha technik, jak se dá v PS doostřit fotka, ty useknutá ruko :D Pomocí vrstev a masky si můžu pohodlně vybrat co všechno budu doostřovat, takže mi nevylezou artefakty třeba mimo HO apd..
Ever-patient PENTAX :D

"Any photographer who says he’s not a voyeur is either stupid or a liar."
- Helmut Newton

Moje fotky na PFS

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“