smc Pentax DA 35/2,8 Macro Limited

Recenze uživatelů - objektivy Pentax

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
hilda4sea

smc Pentax DA 35/2,8 Macro Limited

Příspěvek od hilda4sea » 08 pro 2011, 00:10

Pentax DA 35/2,8 Macro Limited

Tahle pětatřícítka je moje nejoblíbenější sklo, které mám nasazené cca 80% času stráveného focením. Představuje ekvivalent 52 mm na FF, což je standard, který byl do zavedení zoomových objektivů nasazen na každém kinofilmovém fotoaparátu.

Konstrukce
Hmotnost 215 g, filtry 49 mm, ostří od cca 14 cm od fokální roviny k objektu. Clona má 9 lamel!!!
Objektiv je pravé makro se zobrazením 1:1 a je určen pro snímače formátu APS-C. Ohnisko 35 mm ocení hlavně kytičkáři, kterým bude vyhovovat širší úhel záběru. Provedení je excelentní, jak lze od objektivu s označením „Limited“ očekávat. Tubus včetně vysouvací clony je z kvalitní hliníkové slitiny. Výrobní tolerance jsou velmi malé. Quick Shift umožňuje „full time“ manuální zaostřování. Ostřící kroužek má dostatečně dlouhou dráhu, která dovoluje přesné manuální ostření. Otáčí se s jemnou tuhostí, podobnou manuálním objektivům Zeiss.
Výsuvná sluneční clona poskytuje dostatečnou ochranu přední čočky objektivu. Ovšem při použití objektivu pro focení na minimální vzdálenost musí být zasunuta, aby „neohrožovala“ snímaný subjekt. Přední čočka je opatřena vrstvou SP, která poskytuje ochranu před otisky prstů a kapkami vody. Tolik k technické části.

Použití
Jak už jsem zmínil, ohnisko 35 mm předurčuje objektiv do kategorie univerzálního skla pro každou procházku s foťákem. Snímat můžete broučka u cesty, katedrálu, městská zákoutí, krajinky a fullbody nebo halfbody portrét. Distorze je minimální, takže jediným limitem je možnost odstupu od objektu. Mezi největší klady patří mikrokontrast při zobrazení lesklých ploch jako jsou vodní hladina nebo skleněné stěny moderní architektury – opravdu excelentní. Naopak nevýhodou jsou měkké okraje snímku, i když stále velmi dobré. Střed je totiž opravdu velmi ostrý!!!
Samostatnou kapitolou je práce AF na těle K5 (jiný Pentax nemám). Ostření je precizní. Samozřejmě, že doba přeostření z makra 1:1 na nekonečno je dlouhá (laboratorně 2,5 sekundy). Kdo ale ostří AF z makra na nekonečno, když má k dispozici fulltime manuál? Na druhou stranu při focení na vzdálenost od 1 m do nekonečna trvá přeostření jen zlomek sekundy (K5) a rozhodně není pozadu za jinými objektivy (určitě je v tomto rozmezí rychlejší než FA 35/2). Barevné podání, kontrast a ostrost (středová) jsou na nejvyšší úrovni. Zatím se mi nepodařilo dosáhnout barevné aberace ani na velmi kontrastních snímcích s protisvětlem. Odolnost objektivu na protisvětlo je velmi vysoká. Fringing není ani na zčeřené vodě v protisvětle.

Shrnutí
Velmi vydařený objektiv s naprosto univerzálním využitím. Autofokus je v přiměřeném rozsahu vzdáleností velmi rychlý a vždy přesný. Dílenské zpracování je na velmi vysoké úrovni. Optické vlastnosti řadí objektiv mezi elitu napříč značkami. Okraje obrazu jsou sice měkčí, ale je to relativní s ohledem na vynikající ostrost středu.
Vřele doporučuji.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: smc Pentax DA 35/2,8 Macro Limited

Příspěvek od elho_cid » 08 pro 2011, 00:31

Díky, bezva recenze. Já ho zkusil jen krátce, ale kdyby mi ho někdo nabídl výměnou za FA35, tak asi neodmítnu.

Uživatelský avatar
slavek
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1408
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: smc Pentax DA 35/2,8 Macro Limited

Příspěvek od slavek » 07 kvě 2012, 19:22

Tak tohle sklíčko už mám něco málo přes půl roku (listopad 2011), takže mohu z vlastních zkušeností říci, že je opravdu skvělé - alespoň co mohu já soudit. Stejně jako autor hilda4sea ho prakticky vůbec nesundávám. Univerzální použití na téměř cokoli, co na toulkách potkám. A lezou s ním z K-7 moc pěkné obrázky :) Taky mohu jen doporučit!
K-1, K-1, K-3II, K-3, K-5 mod, K-7, K-30 mod
DA10-17FE; DA*11-18/2.8;DFA15-30WR; DA15/4Ltd; DA20-40Ltd;DFA24-70WR; FA31/1.8Ltd; DA35/2.8MacroLtd; A50/1.2; DFA*50/1.4; DA*55/1.4; FA77/1.8Ltd; DFA*85/1.4;DFA100/2.8MacroAW; M135/3.5; K200/2.5; DA*300/4;DFA150-450AW

a další...

Uživatelský avatar
CSA
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 147
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: smc Pentax DA 35/2,8 Macro Limited

Příspěvek od CSA » 11 říj 2012, 18:00

Díky za recenzi, o tomhle skle taky uvažuju, s plánovanou koupí druhého těla (K5II/s) bych ho asi taky už nesundal a měl ho na druhém těle stále připravený :)
https://www.facebook.com/castka
http://www.FotoBanka.net
Pentax K-5II +K-5, Samyang 8mm, PENTAX DA* 16-50mm F2,8, DA 40mm f/2.8 Limited, DA 70mm f/2.4 Limited, D FA 100/2.8 Macro WR, DA* 50-135mm f/2.8, DA* 300 f/4...

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

SMC Pentax-DA 35/2.8 Macro Limited

Příspěvek od bedo. » 06 lis 2013, 11:02

Začal ma trochu baviť časozber, tak som dnes ráno nechal kameru "pozbierať" asi polhodinový úsek špičky okolo ôsmej hodiny, keď vozia rodičia deti do školy a pod. Keďže som sa popri tom celkom nudil, tak ma napadlo moju "profi zostavu" :D vyfotiť. Výsledok je na pripojenom obrázku. Keď som ho videl, tak som si povedal, že by nebolo zlé ho tu dať, keďže vcelku vystihuje vlastnosti 35Ltd, ale do galérie mi nejako nepasoval. Fotené je na plnú dieru, teda F2.8, časom 1/10s (tu musím pochváliť K-01 za stabilizáciu aj odmeranie expozície). Vedel by som si predstaviť ešte o čosi krajší bokeh na pravej strane, kde sú stromy, ale vľavo je celkom podľa môjho gusta - kvalitné svetelné krúžky bez nežiadúcich efektov, či obrysov a zvyšok pekne "rozplajznutý" (scénu vidno na porovnanie na displeji kamery). Sú vidieť aj minimálne farebné aberácie, ktoré však na mňa nepôsobia rušivo, tak som ich v LR ani neodstraňoval (inak 1 klik). Z môjho pohľadu veľmi podarený objektív, ktorý prakticky "býva" na K-01 a len občas zíde dole, aby uvoľnil miesto DA70Ltd. :)

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Pentax - Objektivy recenze“