filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Uživatelský avatar
marauder
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 240
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od marauder » 23 led 2012, 20:28

Je to môj názor a moja skúsenosť, neviem prečo s tým máte problém?
K-5, K100D, DA12-24, FA50/1.4, Tamron 17-50/2.8 + 28-75/2.8 + 70-200/2.8, Sigma 24/2.8 SWII, Samyang 8/3.5, Helios 44-3, MIR-1, AF-540FGZ, Metz 58AF-1, Giottos MT7370-MH1300-657 + MML3270B, Triopo GT-3228X8C
http://picasaweb.google.sk/velijura100

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od bigfoot » 23 led 2012, 20:34

maly testik pre Vas... ja len ddam, ze keby ma slnecnu clonu, tak to je v pohode :)
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Uživatelský avatar
kluvi
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: 03 lis 2011, 13:11

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od kluvi » 23 led 2012, 22:27

Ked to tu tak citam, tak mi pride divne ze nikto z vas nespomina ze UV filter nefunguje len ako krytka ale i ako UV filter...
:-D

Mishak
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: 23 led 2012, 20:32

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od Mishak » 23 led 2012, 22:38

Má jednoduchá zkušenost. Už od dob kinofilmu MZ5 jsem byl zvyklý mít UV nebo skylight naražený objektivech a myslím, že se to vyplatilo. I když já foťák i istDS tahal do hor Bulharska či Albánie a tam někde v batohu a i když byl v kvalitní brašně dostával asi zabrat. Nicméně...kolikrát bych si hrábl na sklo nebo do něčeho drbnul, kolikrát se něco dostalo do brašny a kolikrát krytka nedržela a to něco škráblo filtr... Myslím, že cena filtru je zanedbatelná proti objektivu a pokles kvality minimální, zrovna u UV nemusí člověk kupovat BW či Hoya blbosti, to není polarizák, kde se to projeví. Před pár lety mi po cestě na lyžovačku kamsi někdo něco mrsknul na batoh (foťák v brašně). Vytáhl jsem DA16-45 s krytkou zaraženou a prolomenou tak, že UV filtr na kaši... ale čočka objektivu netknutá a podle mě tomu sakra chudák UV pomohl. Takže každému, co je mu libo... :) Jinak co se týče účinnosti samotného UV, tam bych si u digitálu nějak nemazal med kolem úst, efekt je poměrně mizivý, když už je UV před čipem.
Mishak
Fuji X-E2, XF 56/1,2 - XF 23/1,4 - XF 18-55/2,8-4 - Samyang 12/2, stativ Ravelli, záblesky PE DM250Ws, soft/stripboxy, BDs, RogueGrid, radioodpalovače AOKATEC, flashmetr electra a další šrot z amazonu, ebay.

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od bigfoot » 23 led 2012, 22:41

kluvi píše:Ked to tu tak citam, tak mi pride divne ze nikto z vas nespomina ze UV filter nefunguje len ako krytka ale i ako UV filter...
:-D
A kde konkretne by si mi odporucil pouzivat UV filter na filtrovanie UV na digi fotaku? Dakujem.
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od duves » 24 led 2012, 11:16

kluvi píše:Ked to tu tak citam, tak mi pride divne ze nikto z vas nespomina ze UV filter nefunguje len ako krytka ale i ako UV filter...
:-D
Na filtrovanie UV svetla netreba žiadny prídavny filter. Všetky nové tela maju dostatočne silny low-pass filter.
UV filtter na prednom člene objektívu je na ochranu pred poškriabaním.

Uživatelský avatar
standa.lupen
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 73
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od standa.lupen » 24 led 2012, 11:34

Mishak píše:Má jednoduchá zkušenost. Už od dob kinofilmu MZ5 jsem byl zvyklý mít UV nebo skylight naražený objektivech a myslím, že se to vyplatilo... ...Vytáhl jsem DA16-45 s krytkou zaraženou a prolomenou tak, že UV filtr na kaši... ale čočka objektivu netknutá a podle mě tomu sakra chudák UV pomohl. Takže každému, co je mu libo... :)
No jo, když se k foťáku někdo chová jako ty, tak je rád že mu z něj vůbec něco zbyde. Kdo se k němu chová lépe, tak podobné věci třeba nemusí řešit.

RadekD
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 84
Registrován: 04 bře 2011, 12:26
Bydliště: Praha

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od RadekD » 24 led 2012, 12:31

Opravdu nechápu co a proč tady pořád řešíte. Všude se můžete dočíst, že v současné době má UV filtr funkci hlavně jako ochranu předního členu objektivu. Kdo je používat nechce, ať je nepoužívá. Já osobně si je na objektiv kupuju vždy. Samozřejmě ty s větší propustností. Určitě se snažím ke své kameře chovat slušně, ale náhoda je vůl. Upadnout, uklouznout atd. je snadné. Pak může být pozdě litovat ušetřených několik stokorun.

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od yoli » 24 led 2012, 15:00

Neviem, kto z nás sa ku svojej technike chová hrubo! Osobne UV, ani Protector nepoužívam, asi som škrob vysoliť 50€ za HD, tak to kompenzujem slnečnou clonou. Keby som ich mal, určite by som ich, ako ochranný používal, najradšej Tiffen rady HT a nebol by ani dôvod ich v určitých svetelných podmienkach dávať dole, to neznamená, že sa ku svojej technike správam hrubo! Stať sa môže hoc čo a je rozdiel, či si zničíš seťák, alebo n-násobne drahšie sklo, preto je to individuálne. Určite nemáš ani životnú poistku, však sa k svojmu fyzickému telu chováš dobre a čo už by sa ti mohlo asi tak stať! Ani bezpečnostný pás si nedávaj, však ty jazdíš bezpečne, tak prečo by mal do teba naj.bať nejaký ožran...Sorry, trocha som sa nechal uniesť "múdrosťami". Moje stanovisko je jasné, na drahú techniku patrí draha a kvalitná ochrana, kto na ňu nemá, nech si nevymýšľa sprostosti o hrubom zaobchádzaní, lebo nehody si nevyberajú.

ESB
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 284
Registrován: 04 pro 2011, 10:16
Bydliště: Nové Zámky, SR

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od ESB » 24 led 2012, 16:24

No voľajako sa to tu rozvášnilo!
Ďakujem za názory a poriešim to asi tak, že UV vypustím. Zadovážim si polarizák, ktorý má zmysel i pre samotnú foto. Do prírody na túry a k moru ho aj tak chcem a to riziko nejakého poškodenia prachom, pieskom je najvyššie tu. Pre ostatné prostredie použijem ochranu zvýšenú opatrnosť.
A ešte ak môžem takú produchovnú pripomienku. Mám rád svoju techniku, starám sa o ňu. Nežijem však v neustálom strachu o ňu a nevyvolávam "zlých duchov" v podobe "čo keď...." Ono to totiž (obavy) vôbec neprispieva k bezpečnosti bez ohľadu na počet nasadených UV filtrov. Osobne mi to pomáha. :)

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od yoli » 24 led 2012, 16:40

ESB: riadiš sa v duchu fylozofie "The Secret"? :) Jasné, že maľovaním čerta na stenu sa riziko násobí, ja ho nemaľujem, ale zdravé rácio si treba ponechať :)

ESB
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 284
Registrován: 04 pro 2011, 10:16
Bydliště: Nové Zámky, SR

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od ESB » 24 led 2012, 20:12

Veď hej, bude polarizák! Potiaľ to pustím :D

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od duves » 24 led 2012, 20:18

No s polarizakom nebudeš asi fotiť za šera, alebo v interieri. Ja som na Sigmu 17-70/ f2,8-4 kupil Tiffen 72 mm. Samozrejme, na objektíve sa mi objavila mala ďobka, ked som polarizak nemal. Tak som tam šlahol na pevno UV filter, taky lacny B.I.G. uplne postačuje. Mam na všetkych sklach UV filter, okrem Samyang 14 mm, tam sa neda našrobovať nič.

ESB
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 284
Registrován: 04 pro 2011, 10:16
Bydliště: Nové Zámky, SR

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od ESB » 25 led 2012, 19:19

A nie je nejaký výrazný pokles kvality obrázkov s tými lacnými filtrami? Iste si si robil porovnania. Väčšina tu bubnuje na argument, že jednoznačne len tie drahšie. Aj UV.
Pri polarizáku s tou vyššou kvalitou samozrejme počítam.

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: filtre UV. Tak teda ako vlastne?

Příspěvek od duves » 25 led 2012, 20:00

Nerobil som si porovnania. Tvrdí sa ale, že lacné UV filtre nemaju nanesenu vrstvu proti odrazom. No potom sa ale pytam, načo tie obavy, ked slušný objektív ich má.
Odrazy proti čomu? Ak fotíš zapad slnka, aj tak musiš davať pozor na prasiatka. Mam silny dojem, že niektore prejavy sa zveličuju. Ved obchodnici potrebuju z niečoho žiť, nie?

Posud sam, tu mam nejake od mora
https://picasaweb.google.com/1110739566 ... 4432109234
https://picasaweb.google.com/1110739566 ... 9649512066
https://picasaweb.google.com/1110739566 ... 5468590434
https://picasaweb.google.com/1110739566 ... 1814726290
https://picasaweb.google.com/1110739566 ... 6854735570

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“