smc PENTAX FA 1:1.8 77mm Limited

Recenze uživatelů - objektivy Pentax

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
kolista2
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 459
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zlínský kraj

smc PENTAX FA 1:1.8 77mm Limited

Příspěvek od kolista2 » 19 úno 2011, 14:06

Název objektivu: SMC PENTAX FA 1:1.8 77mm Limited

Obrázek Obrázek Obrázek

Průměr předního závitu: 49mm
Minimální a maximální možná clona: 1.8 - 22
Minimální zaostřená vzdálenost: 0.7m
Materiál těla objektivu: kov
Bajonet: KAF2
Vestavěná sluneční clona A/N: Ano
Sluneční clona v základním balení: Ano
Prachotěsnost a voděodolnost A/N: Ne
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: Ano
Clonový kroužek A/N: Ano
Počet lamel clony: 9
Vnější rozměry (prům x délka): 64x48mm
Hmotnost: 270g

Chystal jsem se na recenzi už delší čas, ale když sem Jarda nedávno pověsil recenzi FA*85ky tak krátce poté co mu přišla, nebudu to dál odkládat. Za nedloho napíšu ještě recenzi na FA20/2.8, který také předčil všechna má očekávání, ale o tom jindy :)

KONSTRUKCE OBJEKTIVU

Objektiv je celokovový, s kovovou přední krytkou a dodává se s praktickým koženým pytlíkem, který stejně jako krytku zdobí nápis Pentax. Jsou 2 barevné varianty, kdy ke stříbrné se od r. 2001 nabízí ještě černá.
Co se konstrukce optické soustavy týká, je zde použito řešení s fixovanou zadní optickou skupinou v průběhu ostření - označované jako FREE (Fixed Rear Element Extension). Toto řešení umožňuje dosáhnout nízkého zakřivení pole ostrosti a také omezit projevy sférických aberací nejen při zaostření na nekonečno ale i při zaostření na krátkou vzdálenost. FREE také umožňuje navrhnout objektiv menší. Jediná "nevýhoda" je, že při ostření na blízko se zároveň snižuje ohnisková vzdálenost.
Nicméně pokud k tomu docházi, tak jen nepatrně, takže žádný zoom se nekoná a na fotkách jsem nic takového nezaznamenal.

ZAOSTŘOVÁNÍ

Zaostřovací kroužek je jemně drážkovaný a jeho chod je hladký, bez výraznějšího tlumení kvůli AF, nicméně nejde zlehka příliš aby se ostřilo dobře i ručně. Zpřevodování ostření je sice rychlejší než u MF skel, ale pořád je dostatečně pomalé pro přesné ruční zaostření. Rychlost AF je při typickém použití při focení portrétů srovnatelná s ostatními skly této kategorie, možná o fous pomalejší, ale to je naprosto nepodstatný parametr.

KVALITA OBRAZU

Jiný portréťák nemám, takže nemám s čím porovnávat, ale když zahrnu fotky co jsem viděl na internetu, musím napsat, že jsem viděl srovnatelně kreslící skla, ale lepší ne. Nedávno tu někde byl odkaz na francouzky psaný web, kde dělali srovnání krom jiných i s FA*85, Zeissem a dalšími. Dospěl jsem k názoru, že buď měli špatně seřízené tělo nebo vadnou 77ku, ale k FA77 můžu s klidným svědomím napsat (což by ostatně platilo i pro FA35/2), že se změnou clony se mění jen hloubka ostrosti, ale kresba je perfektní už od plně otevřené clony. Potíž je v přesnosti zaostření, při f1.8 je malá HO a pokud se focená/ý ještě hýbe, je lepší přiclonit nebo focené znehybnit, i když ne vždy to jde. Velice rád bych měl ještě Voigtlander Nokton 58mm f/1.4 SL II , ale vzhledem k mé situaci si budu muset pár let počkat.

Ukázkové fotky jsou tentokrát možná kapku fádní, ale trochu originálnější portréty se teprve chystám fotit (navíc na kratší ohniskové vzdálenosti).Fotky jsou bídné, vím, chyby vidím, příště to bude lepší.

Zatím jenom pár, časem pošlu víc.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A jeden z kinofilmu, Ektar 100, MZ-3

Obrázek
těla:K10D+BG2,MZ-3
skla:20/2.8,24/2,35/2,A50/1.7,77/1.8,A135/2.8
zoom skla:Σ15-30/3.5-4.5,DA18-55, Σ24-70/2.8,F100-300/4.5-5.6

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: smc PENTAX FA 1:1.8 77mm Limited

Příspěvek od elho_cid » 19 úno 2011, 14:45

Skvělé, z toho co vidím je jasné, že FA77 není oproti FA85 nějaký chudý příbuzný. Je vidět, že ji už nějaký ten pátek máš a i ty ukázkové fotky máš hezčí než já.
Díky a jestli bude čas na srazu můžeme zkusit nějaké podrobnější srovnání.

Uživatelský avatar
kolista2
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 459
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zlínský kraj

Re: smc PENTAX FA 1:1.8 77mm Limited

Příspěvek od kolista2 » 19 úno 2011, 19:15

Určitě, srovnání uděláme. Mám v lednici 2 filmy Fujichrome Provia 100F, tak na jednu můžeme nafotit srovnání 77 vs. 85 případně taky digi vs. kino. A na tu druhou se uvidí.
těla:K10D+BG2,MZ-3
skla:20/2.8,24/2,35/2,A50/1.7,77/1.8,A135/2.8
zoom skla:Σ15-30/3.5-4.5,DA18-55, Σ24-70/2.8,F100-300/4.5-5.6

kingfisher
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: 03 čer 2011, 08:07

Re: smc PENTAX FA 1:1.8 77mm Limited

Příspěvek od kingfisher » 06 čer 2011, 19:49

To porovnanie 77/85 na digi vs kinofilm by ma celkom zaujimalo. Hodne ludi na pentaxforums pise, ze FA limited hoci na dSLR urcite skvele, skutocne hviezdia na kinofilme.

Inak ta prva fotka je skvela.

Odpovědět

Zpět na „Pentax - Objektivy recenze“