smc Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Recenze uživatelů - objektivy Pentax

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

smc Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od elho_cid » 16 úno 2011, 01:38

Obrázek
Průměr předního závitu: 67mm
Hmotnost: 550g
Minimální a maximální možná clona: f1,4-f22
Materiál těla objektivu: kov
Bajonet: KAF
Vestavěná sluneční clona A/N: N
Prachotěsnost a voděodolnost A/N: N
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: Ano
Clonový kroužek A/N: Ano
Počet lamel clony: 9

Ozval se mi kolega ze své cesty do Japonska, že prý jestli nechci přivézt objektiv. Měli tam docela slušný výběr bazarových FA* a tak jsem se rozhodl využít příležitosti a pořídit si „ultimátní“ portréťák. Kamarád vybíral nejlepší FA*85 ze 4 kusů. Když už tak už :-).
Touha koupit podobný objektiv ve mně zrála už dlouho – nafotil jsem pár povedených fotek osvědčeným Zeiss Pancolar 80mm f1,8 ale štvala mě nutnost manuálního ostření i expozice. Ani clona nezaskakuje automaticky jako u M objektivů. Zkoušel jsem DA70, ale zmlsaný clonou 1,8 jsem mu nemohl přijít na chuť. Takže jsem tiše vyčkával na příležitost koupit výhodně nějaký FA portréťák – Samyang by bylo z bláta do louže a za Sigmu 25 tisíc z principu věci nedám.

Optika a konstrukce
S nástupem autofokusu měli u Pentaxu problém s konstrukcí některých špičkových A* objektivů. Těžké objektivy bez interního ostření by vyžadovaly extrémní kroutící moment motorku, nebo by ostřily velmi pomalu. To se stalo osudným legendárnímu A* 135/1,8, ale kratšího portréťáku se u Pentaxu vzdát nechtěli. Proto konstrukci od základu předělali, aby mohl 85/1,4 ostřit svižně. Tomu padl za oběť patentovaný systém „FREE“, který zajišťoval optimální výsledky bez ohledu na zaostřenou vzdálenost. Nedal se s [IF] zkombinovat. Nový objektiv byl optimalizovaný pro portrét.
Objektiv vypadá jako křišťálová koule obalená plechem a ovázaná gumovým páskem. To byl můj první dojem a to jsou až na pár detailů i materiály ze kterých byl vyrobený. Ostřící kroužek je posuvný a umožňuje rychle přejít na ruční ostření posunutím směrem k tělu aparátu. Tenhle „předkožkový“ kroužek mi vyhovuje skoro víc než celý quickshift (a vždycky nadávám, jak nepoužitelný a stupidní je podobný kroužek na Sigmách a Tamronech).
Konstrukce clonového kroužku během výroby prošla obměnami, mám tu nejnovější, plastovou. Mít MZ-S tak mi to možná vadí, ale na digitálu kroužek zůstává v poloze A. Stejně tak se v průběhu výroby FA*85 změnila i sluneční clona. Mají rozdílné uchycení, na to pozor! Clona má vepředu tlustou gumovou obrubu, zevnitř je vystlaná jemnými antireflexními chloupky a v masivním kovovém bajonetu na předku objektivu jezdí po 16 (!) malých odpružených kolečkách. Používá se pohodlně a objektiv spolehlivě chrání, navíc vypadá i nezničitelně. Podle toho jak studí a z dostupných zdrojů se zdá být také kovová.
S nasazenou clonou vypadá objektiv trochu jako dopravní kužel a nasadit na něj standardní FA krytku je zhola nemožné. Pořizuji krytku od DA*50-135.
Nevím jestli je to v téhle kategorii objektivu relevantní informace, ale nasazená clona nevadí internímu blesku ani na K10D.

Kresba a ostrost
Na f1,4 je bez problémů použitelný na portréty a „bokehovky“. Ostrost je výborná ve středu obrazu a slušná až k rohům, ale kontrast trochu pokulhává.
Na f1,7 nastupuje kontrast a s ním další detaily. I na okraji je objektiv tak ostrý, že na K10D způsobí moiré. Čučel jsem jako puk (fotka kachny).
Tak to pokračuje, na f2,4 a dál už je na portrét nepoužitelný, pokud nezaostříte kousek před obličej. Je vidět každý pór a chloupek. Dermatologické vyšetření a ne pěkná fotka...
Laterální aberace jsou jen slabé a snadno korigovatelné. Horší je situace s podélnými aberacemi, které nejdou odstranit jinak než apochromatickou konstrukcí. Pokus si nedáte pozor a nezvolíte pozadí bez kontrastních přechodů, nebo dokonce přepalů, může vám ho zhyzdit fialovozelená mapa. Pokud vím, je tohle společná vlastnost všech objektivů téhle kategorie kromě nějakého drahého a nesehnatelného Leica Summilux-R 80/1,4. Tenhle problém se dá omezit i zacloněním, ale od f2,8 nahoru už je stejně lepší použít na portrét DA*50-135. Tím chci říct, že kvůli focení na f3,5 je hloupost kupovat takhle světelný objektiv.
Naopak když tuhle bokeh mašinu nakrmíte pozadím s bodovými světýlky a neutrálními barvami, vyrobí vám jemnou smetanu s líbivými kolečky. Chce to prostě umět, já se musím učit.

Praxe
Začnu tím, čím se nejvíc odlišuje od přinejmenším třikrát levnějšího Samyangu – autofokus. Díky vnitřnímu ostření je opravdu celkem svižný. Není to nejrychlejší objektiv, ale ani nejpomalejší. Je určitě rychlejší než DA*55, ale třeba FA35 zaostří rychleji. Přesnost AF je jiná kapitola. Na f1,4 se ani K-5 vždycky netrefí přesně. Pokud není optimální světlo, tak ani na f1,7. Ale f2,4 už dává slušnou jistotu ostrého snímku, pokud nefotíte v extrémních podmínkách i s K10D. S manuálním ostřením jsem se standardní matnicí neměl šanci pod f3,5.
Při večerním focení v parku (světlo jen lampy a AF assist) jsem měl i při clonách pod f2,0 daleko větší odpad kvůli špatnému nasvícení modelky (jsem amatér) nebo kvůli tomu že mrkla, než kvůli AF chybám. To si s manuálním ostřením nedovedu moc představit, nehledě na pohodlí a rychlost.
Zajímavé je (a čtením internetových diskuzí jsem si potvrdil že to není jen záležitost mého kusu) že zaostření na kontrast a zaostření na fázi zaostří různě, i když jsou správně nastavené. Prostě tenhle objektiv má největší kontrast o kousek vedle, než kde ukazuje nejjemnější detaily (a kam tedy zaostří fázový AF). V praxi tedy portrét vypadá subjektivně líp, když je AF seřízený na drobný front fokus.
Přesnost expozice rovněž spokojenost, protisvětlo je SMC normálka, člověk musí opravdu hodně dráždit sluníčko aby dostal flare, ale pořád nezpůsobí mléčný závoj.
Nejmenší zaostřovací vzdálenost je 85cm a na kytičky to tedy moc není. Mezikroužek je řešení - ne zrovna elegantní, ale stačí malý mezikroužek pro viditelné zlepšení, přídáním dalších jsem se dostal až na 1:1. Pak jsem si uvědomil, že použít FA*85 na makro je jako vozit cement ve Ferrari.
S AF 1,7x telekonvertorem dostanu celkem slušné tele 145mm f2,8, ale kombinace dost zvýrazní aberace a na chuť jsem jí nepřišel. Možná časem přijdu.
Objektiv je sice relativně velký a také víc jak dvojnásobně těžký oproti populární FA77, ale aspoň je za co chytit. Když se podíváte na konkurenci, tak je FA*85 vlastně ve své třídě střízlík a ani nevypadá nejhůř. Nikoní a Sigmí 85/1,4 jsou větší a těžší. Vodorovně se drží skvěle s K10D o málo hůř s K-5 (menší objektivy mám zase raději na K-5). Vertikálně si říká o battery grip a asi si ho časem pořídím.

Ukázkové obrázky
IMGP3408.jpg
Gaviál v Zoo, demonstrace bokehu a HO na f1,4
(2.97 MiB) Staženo 3 x
IMGP3463.jpg
Kachna na f1,7 s moiré na zadku
(2.14 MiB) Staženo 3 x
IMGP3471.jpg
Lední méďové, f1,7
(3.69 MiB) Staženo 3 x
OBR_9684.jpg
Portrétní aplikace, f1,4
(4.11 MiB) Staženo 3 x
OBR_9212.jpg
Chybí kompenzace zaostřené vzdálenosti a na focení do dálky je lepší přiclonit.
(4.21 MiB) Staženo 3 x
OBR_9630.jpg
Nějaká ta "kolečka", zaostření na cca 1m, f4
(3.83 MiB) Staženo 3 x

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Jised
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 152
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od Jised » 16 úno 2011, 07:35

Ahoj Jardo,

pekne jsem si ted rano u kaficka pocetl a tise zavidim. Hezka recenze, pochvala. A na kolik ze ten krasavec tedy vysel ?

Jirka
K5-II(s), DA 15mm f/4 Ltd, DA 21mm f/3,2 Ltd, DA*50-135/2,8 SDM, DA 50 mm F 1,8, DA 35 mm F 2,4 AL, HD DA 55-300 mm F 4,0-5,8 ED WR, HD DA AF Rear Convertor 1,4x AW, AF-540FGZ, Tamrac Exp.5, Carbon Giottos MTL 8350 / ball head MH 7001-652 / Pano KAIDAN

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od aCIDfire » 16 úno 2011, 08:24

Až pojede tvůj kámoš zase do Japonska nebo až budeš pořádat hon na další FA* tak dej vědět, chci chci chci taky:)))
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
bobo2
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od bobo2 » 16 úno 2011, 09:04

...vďaka za recenziu...asi sa mi potvrdilo to čo som očakával...slušný objektív, ale cenil by som si ho tak na max.450 - 500 eur...viac by sa mi zaň neoplatilo dať...viem, ti ceny sa pohybujú okolo dvojnásobku a viac.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od elho_cid » 16 úno 2011, 09:39

Jised: obvyklá cena, za jakou se to dá koupit z ebay nebo pentaxforums. Ale je vždycky lepši, když se může vlastnoručně vybrat z víc kusů, tak jsem do toho šel.
aCIDfire: Pro tebe speciálně jsem tam dal vějičku na ten Summilux-R.
bobo2: Máš naprostou pravdu, za 500E by to byla výhodná koupě.

Uživatelský avatar
Atrej
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 235
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od Atrej » 16 úno 2011, 10:44

pekné čítanie...blahoželám k sklíčku, vyzerá zaujímavo... možno by si mohol ešte prihodiť fotky toho objektívu...

Uživatelský avatar
dus
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 34
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: SK, PO

Re: Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od dus » 16 úno 2011, 12:13

Fajnová recenzia, dík. A keby si pri tom portréte dýchol zľahka na sklíčko, bolo by to dokonalé.
K7, K5

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od aCIDfire » 17 úno 2011, 01:29

elho_cid píše:Jised: obvyklá cena, za jakou se to dá koupit z ebay nebo pentaxforums. Ale je vždycky lepši, když se může vlastnoručně vybrat z víc kusů, tak jsem do toho šel.
aCIDfire: Pro tebe speciálně jsem tam dal vějičku na ten Summilux-R.
bobo2: Máš naprostou pravdu, za 500E by to byla výhodná koupě.
Summilux-R:) mno zas až takovej Leica maniak nejsem:) a hlavně jak jsi psal na našich DSLR s běžnou matnicí
na f1.8 apod je peklo ostřit a je spousta odpadu, proto jsem také rozhodnut dříve nebo později pořídit právě
FA*85/1.4, následně i FA* 80-200/2.8. Až budou někdy chechtáky a K5.
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
Max Hardcore
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 163
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Trnava

Re: Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od Max Hardcore » 17 úno 2011, 01:31

diky za recenziu.
do ,maja planujem kupit portretak , ale
teraz neviem , kupit toto FA 85mm , alebo 77 limited alebo 85mm SIGMU ???
doteraz som bol pevne rozhodnuty pre 77 limited , ale teraz som dostal chrobaka do hlavy...

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od elho_cid » 17 úno 2011, 09:15

aCIDfire píše:jsem také rozhodnut dříve nebo později pořídit právě FA*85/1.4, následně i FA* 80-200/2.8. Až budou někdy chechtáky a K5.
V Japonsku je prý obou dostatek. Nedivím se, že Pentax nechce tyhle ambicióznější objektivy vracet do výroby. Kdykoli někdo z marketingu jde do města na nákup, vidí jich plné bazary.
Max Hardcore píše:teraz neviem , kupit toto FA 85mm , alebo 77 limited alebo 85mm SIGMU ???
Kup tu Sigmu a zrecenzuj jí ;-)

Uživatelský avatar
aCIDfire
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1170
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Neratovice, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od aCIDfire » 20 úno 2011, 17:30

elho_cid píše:V Japonsku je prý obou dostatek. Nedivím se, že Pentax nechce tyhle ambicióznější objektivy vracet do výroby. Kdykoli někdo z marketingu jde do města na nákup, vidí jich plné bazary.
Si děláš srandu nee? Takovejhle pokladů celý bazary, to by jeden brečel,..chlapi ehm nechystáte se někdo k šikmoočkům? :)
Leica S2 + Sony A7 III a pár sklíček

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Re: smc Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od kordoz » 25 úno 2011, 13:57

Paradny objektivik a svkela recenzia. Akurat ze fakt poriadne drahy.

Presne som si to aj myslel ze AF na 1.4 nebude presny.
Kto chce fotit potrety na f1.4, prenho su Samyang alebo MF pentaxy dostacujuce.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: smc Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od elho_cid » 26 úno 2011, 19:08

kordoz píše: Presne som si to aj myslel ze AF na 1.4 nebude presny.
Kto chce fotit potrety na f1.4, prenho su Samyang alebo MF pentaxy dostacujuce.
Tenhle dojem jsem vzbudit nechtěl. AF na f1.4 je celkem použitelný i na K10D. Samozřejmě když to ujede o pár milimetrů tak už je to znát, ale pořád je to daleko lepší než ostřit manuálně.

Uživatelský avatar
rasko
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: smc Pentax FA* 1:1.4 85mm IF

Příspěvek od rasko » 27 úno 2011, 09:05

Parádní recenze se skvělými praktickými postřehy,díky za ní Jardo!Taky bych chtěl mít kamaráda,co jezdí do Japonska a ještě k tomu je ochotný takto vybírat objektivy :-)
Sony A7R V
Sony E 18-135 +200-600 G+FE 90mm f/2,8G Macro+Zeiss Batis 18/2,8+85/1,8+135/2,8 Sonnar T*+Voigtlander 10/5,6+15/4,5+21/1,4+35/2+50/2+7ARTISANS 7,5/2,8 Fisheye+Tamron 28-200/2,8-5,6

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

film

Příspěvek od elho_cid » 03 bře 2011, 22:10

Napadlo mě ještě pořídit pár záběrů na film, použitá kombinace Pentax SuperProgram + Fomapan 100. Nechal jsem to zpracovat u Škody a moc spokojený nejsem, 6mpix sken jsem si představoval detailnější. Vyvolání je asi v pořádku, jen to příležitostně zkusím líp zdigitalizovat.
Tak zatím jen tohle:
83690032.jpg
Portét na Fomapan
(2.62 MiB) Staženo 3 x

Odpovědět

Zpět na „Pentax - Objektivy recenze“