smc PENTAX-DA 1:2,4 70mm Limited

Recenze uživatelů - objektivy Pentax

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

smc PENTAX-DA 1:2,4 70mm Limited

Příspěvek od elho_cid » 10 led 2010, 15:26

P70_2,4.jpg
P70_2,4.jpg (42.3 KiB) Zobrazeno 7181 x
Název objektivu: smc Pentax DA 1:2.4 70mm Limited
Průměr předního závitu: 49mm
Minimální a maximální možná clona: f2,4-f22
Materiál těla objektivu: slitina hliníku
Bajonet: KAF
Vestavěná sluneční clona A/N: N
Prachotěsnost a voděodolnost A/N: N
Vhodné pro digitální a analogové fotoaparáty: Ano
Clonový kroužek A/N: Ne

Měl jsem delší dobu zapůjčený k testování objektiv DA70 Limited. Ve zkratce jde o velmi zvláštní krátký teleobjektiv, u kterého byly zjevně při návrhu dány priority na malé rozměry a vysoký přenos kontrastu - což nebývá až tak obvyklé, protože většinou bývá upřednostňována světelnost bez ohledu na rozměry.

Konstrukce
Tady bych mohl udělat velký copy&paste z jakékoli recenze na DA limited. Sluneční clona je opět šroubovací, navíc teleskopická. Na sluneční clonu se nasazuje pevná převlečná krytka, v principu podobná těm u DA15, FA43 nebo DA10-17.
Pochybuji, že clonu bude někdo v praxi opravdu využívat. Daleko praktičtější je podle mého názoru celý ten šroubovací kus i s krytkou schovat do skříně a používat obyčejnou krytku plastikovou.

Praxe
Jde o ten typ objektivu, který mám rád - fotograf nemusí přemýšlet na které cloně je nejostřejší a na které naopak zlobí. Ostrost je pro účely fotografií do velikosti A3 dobrá na jakékoli cloně a laterální aberace nebo jiné rušivé efekty jsou zanedbatelné.
Fotit s ním lze bez obav všechno, pokud uznáte pro daný motiv za vhodnou ohniskovou vzdálenost 70mm. Při běžném použití je hodně omezující nejmenší zaostřitelná vdálenost 0.7m. Při pokusech s mezikroužky jsem došel k závěru, že není omezená kvůli tomu, že by objektiv při zaostření na menší vzdálenost projevoval nějaké vady. Jde spíš o kompromis daný požadavkem na malé rozměry.
Na K10D jsem měl potíže s přesností ostření, ale to bude asi spíše vlastnost těla.

Kompatibilita s příslušenstvím
Oproti jiným dostupným portrétním objektivům je s DA70 bezproblémová spolupráce s kruhovým bleskem. Na objektivy s filtrovým průměrem 72 a víc je potíž kruhový blesk vůbec upevnit, nehledě na potíže s vinětací. A přitom je to příslušenství pro portrét víc než vhodné.
Zkoušel jsem také použít 25mm mezikroužek a AF 1,7x telekonvertor. Obojí spolupracovalo bez potíží. S použitím mezikoružku dostanete "skoro makro" s poměrem zobrazení skoro 1:2 (oproti 1:8 bez něj) a nebo teleobjektiv 120mm f4.
Žádný zázrak co do praktičnosti použití, ale na druhou stranu stále bez markantních obrazových vad.
Reverzovat rozumně nejde.

Obrazová kvalita
Nechci hledat vady v ostrosti někde v rohu při extrémním nastavení, protože o to vůbec nejde.
Zaměřil jsem se na bokeh a jeho srovnání s jinými podobnými objektivy, které by se daly použít na portrét.
Podívejte se na 1:1 výřezy z fotky holého křoví (použitý foťák K-7). Křoví mi připadá jako obecně problematické pozadí pro focení a přitom je na portrétech v plenéru dost časté.

Obrázek

90mm Tamron je výborný na makro, ale na portrét IMHO nouzovka. Sigmu 70mm macro jsem bohužel pro srovnání nesehnal. DA* 50-135 není až tak málo ostrý, jak se může zdát z výřezů, větvičky mojí chybou nebyly až tak docela v rovině ostrosti. SDM ostření je ale pro postrét a přesné zaostření dost velká výhoda.

U následujícího obrázku jsem rezignoval na výřezy 1:1, je to skoro třetina celé fotky, zmenšená. Z výřezů 1:1 nebylo nic vidět, jen to, že oba objektivy jsou ostré jak ten ostříž. Takhle vidíte trochu víc co do bokeh, podání barev a podobně. Nějaké další výřezy na přání přidám.

Obrázek

Výsledek je nejednoznačný. 9 lamel clony Pentaxu sice poráží pouhých 6 na Pancolaru, ale světla v pozadí jsou jakoby orámovaná a nikoli hezky do ztracena rozplizlá jako na Pancolaru.
Oba objektivy tu byly téměř na hranici svých možností co do zaostřitelné vzdálenosti (Pancolar má 0,83m). Východoněmeckému objektivu to nijak nevadilo, ale DA limited už při tak krátké vzdálenosti ztrácí prakticky f2,4 clonu. EXIF ji sice hlásí, ale expozice je stejná jako při f2,8 a taktéž hloubka ostrosti.
Původně jsem si zahrával s myšlenkou hodit jen srovnání na clony f1,8 - f4, ale pak jsem si všiml náznaků "hvězdiček" které se DA limited snaží dělat z ostrých světel a nechal jsem ve srovnání obrázky až do f11.
Naposledy upravil(a) elho_cid dne 10 led 2010, 16:51, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
vjacesslav
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1349
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od vjacesslav » 11 led 2010, 03:13

Veľmi pekná recenzia. Práve nad týmto objektívom premýšľam v poslednej dobe, že by som ním rozšíril zbierku skiel o portrétne sklo :) Vďaka tejto recenzii som však začal premýšľať aj o eventuálnej alternatíve, či vôbec existuje nejaká náhrada či už súčasná alebo nedávna produkcia? (85 1.4 nerátam :), cenovo ide hodne vysoko) Niečo iné?
Asahi Pentax & Lomo & Ricoh

Uživatelský avatar
kordoz
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1441
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Podpolanie a ak nie som doma, tak horske stity
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kordoz » 11 led 2010, 09:22

Diky za recenziu.
Prosim Ta a nevies aky je tento objektiv v protisvetle? Neskusal si cvaknut nieco priamo do slnka? Zvazujem ci kupit toto sikovne, malicke sklo na fotenie krajiny.
http://magicslovakia.szm.com
------------------------------
Pentax 67, 45/4, 105/2.4 200/4, 300/4, 400/4
Pentax PZ-1p, Tamron90/2.8
Pentax K-3, 15/4 Ltd, 31/1.8 Ltd, Sigma 100-300/4 EX

AMD RYZEN 7 Hackintosh, OSX High Sierra, 16GB RAM, Samsung SSD Pro

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 11 led 2010, 09:39

vjacesslav píše:Veľmi pekná recenzia. Práve nad týmto objektívom premýšľam v poslednej dobe, že by som ním rozšíril zbierku skiel o portrétne sklo :) Vďaka tejto recenzii som však začal premýšľať aj o eventuálnej alternatíve, či vôbec existuje nejaká náhrada či už súčasná alebo nedávna produkcia? (85 1.4 nerátam :), cenovo ide hodne vysoko) Niečo iné?
Je to určitě kvalitní objektiv, ale podle mého názoru je na normální portrét daleko praktičtější DA*55. Kdo ale portrétuje víc, tak v pohodě užije oba tyhle objektivy zároveň, mají dost odlišný charakter.
kordoz píše:Diky za recenziu.
Prosim Ta a nevies aky je tento objektiv v protisvetle? Neskusal si cvaknut nieco priamo do slnka? Zvazujem ci kupit toto sikovne, malicke sklo na fotenie krajiny.
Nenašel jsem ve fotkách za těch 6 týdnů ani jeden flare, ale pravda je, že přímé sluníčko jsem fotil málo - nebyla příležitost.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 16 led 2010, 00:05

Přidal jsem ještě 3 cvaky - jsou bez jakýchkoli úprav, jen vyvolané z RAWu. Ve dvou případech jde o situace, kde hrozí flare, jedno je takové hraní si hloubkou ostrosti:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
atiratha
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 216
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od atiratha » 16 led 2010, 09:53

Tohle sklo mám. Nejdřív jsem ho moc nepoužíval, ale portréty z něj mě mile překvapily a pak jsem s ním udělal spoustu slušných fotek. Jak recenze říkala, není třeba hlídat si ostrost na žádnou clonu...
K-5, pár moderních objektivů a sklárna starších

Uživatelský avatar
Jeff
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 163
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Jeff » 16 led 2010, 10:38

Taky ho mám, jeho výhodu vidím v univerzálnosti použití a slušné světelnosti, při troše dobré vůle můžeš fotit napříč žánry, já např. jen tak z legrace zkusil fotit hokej v hale a nelezly z toho úplně špatný fotky.

Uživatelský avatar
pkleiner
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: smc PENTAX-DA 1:2,4 70mm Limited

Příspěvek od pkleiner » 16 led 2010, 10:40

elho_cid píše:Název objektivu: smc Pentax DA 1:2.4 70mm Limited


Konstrukce
Tady bych mohl udělat velký copy&paste z jakékoli recenze na DA limited. Sluneční clona je opět šroubovací, navíc teleskopická. Na sluneční clonu se nasazuje pevná převlečná krytka, v principu podobná těm u DA15, FA43 nebo DA10-17.
Pochybuji, že clonu bude někdo v praxi opravdu využívat. Daleko praktičtější je podle mého názoru celý ten šroubovací kus i s krytkou schovat do skříně a používat obyčejnou krytku plastikovou.

f11.
V tomhle bodě s tebou nesouhlasím. DA 70LTD používám cca 1,5 roku. Sluneční clona je super. Pokud ti jde tvrdé světlo z boku, tak clona má určitě svůj význam. Obrovská výhoda je právě to, že ji máš pořád nasazenou na skle. Jde prostě jen o zvyk.

Řadu Limited miluju je úžasná. Používám 21 , 43 a 70. Díky kompaktnosti jsem téměř přestal nosit brašnu.....
_________________________
K7- :-)
K 10D už je moje druhá kamera
Nikon je moje 3 kamera

www.pkleiner.com
http://www.pentaxphotogallery.com/petrkleiner

Uživatelský avatar
Jeff
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 163
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: smc PENTAX-DA 1:2,4 70mm Limited

Příspěvek od Jeff » 16 led 2010, 10:45

jj, např. ten můj hokej v hale by se bez nasazené clony nedal, spousta světel a odlesků.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 16 led 2010, 11:26

OK, v tomhle bodě se nechci hádat. Přinejmenším pokud člověk nepoužívá často filtry, tak je asi originální clona s krytkou v pohodě.
Já ale docela často filtry používám a na ty je ta sluneční clona hodně nepraktická.

Ještě k použitelnosti na film. Moje fotky jsem nějak detailně nezkoumal, stačilo mi, že nevidím černé rohy. Detailní analýzu jsem našel tady:

http://www.pentaxforums.com/forums/318663-post37.html

Uživatelský avatar
majster333
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 548
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od majster333 » 16 led 2010, 14:21

kordoz píše:Diky za recenziu.
Prosim Ta a nevies aky je tento objektiv v protisvetle? Neskusal si cvaknut nieco priamo do slnka? Zvazujem ci kupit toto sikovne, malicke sklo na fotenie krajiny.
ja som mal na chvíľku požičaný tento objektív. a spravil som sním nejaké fotky proti žiarovke a žiarivke. Uploadol som ich do testovacej galérie, modules.php?name=copperminek&file=displ ... &pos=-7222
modules.php?name=copperminek&file=displ ... &pos=-7221
nechápte to ako umelecký skvost, ale ako testovacie fotky prosím. mne sa zdali byť výsledky veľmi dobré
od 8/2007 K10D + 18-55 -1:3,5-5,6; predtým practica L2 a ručný exp.. K10D tomu hovorím rýchlosť oproti ručnej práci :-), fotím málo ale s radosťou. už aj 40/2,8 limited

Uživatelský avatar
Kajfik
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1069
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Třinec / Praha

Příspěvek od Kajfik » 16 led 2010, 22:03

elho_cid píše:OK, v tomhle bodě se nechci hádat. Přinejmenším pokud člověk nepoužívá často filtry, tak je asi originální clona s krytkou v pohodě.
Já ale docela často filtry používám a na ty je ta sluneční clona hodně nepraktická.

Ještě k použitelnosti na film. Moje fotky jsem nějak detailně nezkoumal, stačilo mi, že nevidím černé rohy. Detailní analýzu jsem našel tady:

http://www.pentaxforums.com/forums/318663-post37.html
V tomhle smyslu je lepsi 77mm. U te je slunecni clona vysouvaci. Takze muzes pouzivat filtry i se slunecni clonou. pri nasazovani filtru ji proste jen zasunes...
Pentax K20D,
Pentax SMC DA* 50-135/ F2,8ED [IF] SDM

Uživatelský avatar
pkleiner
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pkleiner » 17 led 2010, 17:41

elho_cid píše:OK, v tomhle bodě se nechci hádat. Přinejmenším pokud člověk nepoužívá často filtry, tak je asi originální clona s krytkou v pohodě.
Já ale docela často filtry používám a na ty je ta sluneční clona hodně nepraktická.
Aha tak už jsem ti porozuměl co tě na te cloně tak štvalo...;-) Ja jsem filtry úplně přestal používat, takže pro mě super...;-)
_________________________
K7- :-)
K 10D už je moje druhá kamera
Nikon je moje 3 kamera

www.pkleiner.com
http://www.pentaxphotogallery.com/petrkleiner

kingfisher
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: 03 čer 2011, 08:07

Re: smc PENTAX-DA 1:2,4 70mm Limited

Příspěvek od kingfisher » 22 črc 2011, 17:06

pkleiner píše: V tomhle bodě s tebou nesouhlasím. DA 70LTD používám cca 1,5 roku. Sluneční clona je super. Pokud ti jde tvrdé světlo z boku, tak clona má určitě svůj význam. Obrovská výhoda je právě to, že ji máš pořád nasazenou na skle. Jde prostě jen o zvyk.
Řadu Limited miluju je úžasná. Používám 21 , 43 a 70. Díky kompaktnosti jsem téměř přestal nosit brašnu.....
Slnecna clona je urcite uzitocna vec, ale mne osobne pripada ta teleskopicka k DA70 dost oskliva a divna. Hned som ju ulozil do suflika a nasadil som 100vkovu clonu pre Takumary - a hoci sa tym DA70 predlzi takmer dvojnasobne, je to velmi pohladna kombinacia. Asi som malicherny, ale ked je objektiv limited mohla aj ta clona vyzerat trochu luxusnejsie - nastastie Takumar clona vyzera na DA70 velmi elegantne a navyse sa mi objektiv lepsie drzi. Ked to vyzaduje situacia, tak mam clonu nasadenu na polarizacny filter a funguje to bezproblemovo.

Uživatelský avatar
vjacesslav
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1349
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: smc PENTAX-DA 1:2,4 70mm Limited

Příspěvek od vjacesslav » 22 črc 2011, 17:20

Hodíš prosím nejaké foto, ako to vyzera v celku s tou nasadenou clonou ? :)
Asahi Pentax & Lomo & Ricoh

Odpovědět

Zpět na „Pentax - Objektivy recenze“