Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Moderátor: Moderátoři

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 06 kvě 2018, 21:16

Nevím, jestli to patří do vlákna KP, nebo spíš někam obecněji, tak to kdyžtak přesuňte.

Chci se zeptat - jaké používáte AF body a s jakou úspešností?

Používám KP a na něm většinou FA 77. Když použiju středový AF bod, je skoro vždycky spolehlivý. Chtěl bych často použít spíše ty rohové (mám namysli ty z těch 25 křížových, ne ty úplně krajní lineární), jenže fotím většinou na f/2,2-2,8 a na tyhle je zaostřeno většinou mimo.

Dočetl jsem se na ofic. stránkách, že středový bod (plus ten nad a pod ním) ostří s přesností f/2,8, ty ostatní jsou f/5,6. Tak jsem vyzkoušel s krajovými zaostřit na f/5,6 a skutečně bylo zaostřeno dobře. Jenže - já mám světelný portrétní objektiv, takže clona 5,6 skutečně není něco, po čem bych většinu času prahnul.

Ano, můžu překomponovat, jenže jsem zjistil, že výsledek není tak ostrý jako při ostření bez překomponování. Ano, můžu použít LV (což i dost často dělám, když chci ostřit na něco mimo střed), ale to mě opravdu nebaví, je to těžkopádné a celkově nepraktické (když nepočítám focení lidí s detekcí obličeje, která je fajn) a hlavně mám zrcadlovku. Kvalitní optický hledáček je výborný a kdybych nechtěl fotit optickým hledáčkem, mohl jsem si koupit Sony, kde by LV (na displeji i v hledáčku) fungovalo ještě o dost rychleji. Ano, mohl bych i fotit z větší vzdálenosti a ořezávat, ale tomu se z pochopitelných důvodů snažím vyhnout.

Dělám něco špatně? Přijde mi, že ne. Objektiv jsem nastavoval, že na středový bod ostří přesně. Jakou máte kdo zkušenost (a nemusí jít o KP) s AF body? Opravdu jsou ty nestředové body spolehlivé jen na f/5,6 a víc? Nebo mi něco uniká?

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od al.vlado » 07 kvě 2018, 00:33

Nič ti neuniká. Je to presne tak nejak ako si to napísal. Bohužiaľ. :?
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od lennyl » 07 kvě 2018, 01:51

na Pentax K-3 som ostril skoro vzdy mimo stredového AF bodu, najcastejsie prave na krajne AF body a snad vzdy presne aj na plnu dieru, skla som mal DA15/4, FA31/1,8, FA77/1,8 a DA*50-135/2,8.

tak neviem, ci som mal taky dobry kus K-3 ci co. ale tak isto som ostril mimo stredu aj s K-5 IIs.

s Pentax K-1 aj K-1 II ostrim uz iba na stredovy AF bod, resp. body okolo neho. ostatne nie su spolahlive.
clonit na f5,6 ma teda nenapadlo kvôli krajnych AF bodom na K-1 / K-1 II. tam sa skor ta nepresnost schova za tu clonu nie?
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 07 kvě 2018, 09:48

Na Ricohu píšou
F2.8 luminance flux linear AF sensors
Three center sensors — one in the middle and two others positioned above and below it — are designed to detect the luminance flux of an F2.8 lens for high-precision autofocusing. When using a very fast lens with a maximum aperture of larger than F2.8, these sensors assure focusing accuracy better than that of other sensors (designed for a F5.6 luminance flux).

Tak jsem myslel, že je to tím.

Microadjustment jsem ladil delší dobu, Lennylova metoda tvrdila cca -2, ale po dalším ověřování a zkoušení jsem dospěl k -5, kde jsou fotky ostré skutečně tam, kde chci (na středový bod).

Tak já to zkusím otestovat nějak exaktněji, abych to věděl přesněji. Mám ale obavu, že v servisu by mi řekli něco na styl toho textu z Ricohu.

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 07 kvě 2018, 17:46

Tak jsem dnes testoval, čím by ten můj problém mohl být a zjistil jsem velice zajímavé věci.

Vzal jsem 77 ltd a šel fotit krabičku s lékem na kusu koberce, co jsem položil na stůl. Snažil jsem se, abych byl pokud možno kolmo na tu krabičku. Nicméně nepůjde ani tak o jednotlivé výsledky, jako o jejich porovnání.

Pokaždé jsem udělal 5 fotek.
- Na středovém bodě jsem si udělal referenci. Nakonec zjistil, že ne hodnota -5, ale nejlépe -1 by byla nejlepší. OK.
- Ověřil jsem si na clonách 1,8, 2,5, 3,2 a 4,5, že objektiv nemá focus shift. Nemá. OK.
- Zkoušel jsem na hodnotě -1 každý z těch rohových AF bodů (z těch 25 křížových, ne ty krajní lineární), zase pokaždé 5 fotek na 1,8, pak na 2,5 a nakonec 3,2. Tohle nebylo OK:
- Zjistil jsem, že clona 1,8 je na krajových bodech plus mínus podobná středovému bodu. Jenže na krajových bodech má 2,5 focus shift (frontfocus) a na 3,2 ještě větší. Tak jsem zkusil upravit mikrokorekci na -2, která by celkově posunula ostření trochu dozadu a středový bod by byl třeba ještě v pohodě. Jenže jsem možná zjistil další zádrhel:
- najednou mi krajové body ostřily s velkým frontfocusem (jako by potřebovaly mikrokorekci řekněmě těch původně zjištěných -5), ale v průběhu focení se to zničeho nic spravilo. Pak se to zase ale zhoršilo a každý bod ostřil trochu jinak. Samozřejmě nepoužitelně.
- Nakonec jsem zkusil (proč mě to dřív nenapadlo?) v servisu zkalibrovanou Sigmu 70-200, 70mm clona 2,8. 5 fotek na střed, pak 5 na každý krajový bod. Výsledky byly velmi konzistentní, krajové body měly sice o něco větší variabilitu než středový, ale to bylo tak v řádu +- 2-3mm na vzdálenosti asi 3m, čili rozdíl sotva pozorovatelný i na 100% zvětšení. Jen jeden jediný snímek ostřený rohovým bodem byl ustřelený o kousek víc (řekněme tak o centimetr nebo dva), jinak 24 z 25 bylo bez problému použitelných.

To mě přivedlo k úvaze - není něco s tím objektivem FA 77? Vysvětlovalo by to moje zápolení s mikronastavením, kdy jsem prvně došel k 0, pak k -2, potom -5 a teď nakonec k -1 (ale jen na chvíli). Navíc Sigma 70-200 ostří velmi konzistentně a rohové AF body jsou s ní naprosto použitelné (dřív jsem to nezjišťoval, protože ji používám hlavně s ostřením na střed).

Teď jsem sundal obě krytky z FA 77, celý ho pevně objal dlaní a zatřásl s ním u ucha a nějaký drobný pohyb uvnitř tam slyším. Nemůže to být uvolněný nějaký člen nebo něco? Máte s tím někdo zkušenost?

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 08 kvě 2018, 11:28

cport: ovládání clony by podle mě mělo být v pořádku - fotil jsem na TAv a exponováno bylo vždycky správně. Kontroloval jsem i ručně, jestli páka na objektivu ovládá clonu dobře a chodí to čistě, clona se otevírá rovnoměrně. (Nedávno jsem měl na Sigmě zaseklou páku clony a tam s přicloněním se nic nedělo, jenže foťák to nevěděl, takže docházelo k přeexponování, i rovina ostrosti byla divná).

Ale říkám si, že když krajové body jsou na Sigmě spolehlivé, potřebná mikrokorekce se nemění a na FA 77 mikrokorekce lítá a krajové body jsou použitelné jen nahodile a většinou vůbec, tak bude chyba v tom objektivu. Na LV to ale po aktuálním otestování ostří hezky, ani focus shift tam není na clony 2,5 a 3,2. Jenže na LV je jede pouze podle kontrastu, že?

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od samsak » 08 kvě 2018, 15:17

Ja si myslim, ze to sklo je proste udelane tak, ze v mistech tech bodu nebude tak dokonale udelane jako v miste stredoveho bodu. Proste bude svetlo nekonzistentni a tim padem nespolehlive ostreni. To by vysvetlovalo rozdily mezi skly.
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 08 kvě 2018, 16:15

samsak: To tak být může. Ale nevysvětluje to mou potíž s různou potřebou mikrokorekce i na středový bod. Chová se velmi divně. Fotím na -1 ne levý horní bod na 2,8 a je OK všech 5 fotek. Fotím na pravý horní a první dva jsou stejně OK, pak se něco stane a další tři jsou tak, že by potřebovaly třeba -5 (ale všechny tři stejně). Když bych se vrátil na levý horní, bude taky najednou potřebovat -5 (ale zase všechny stejně). To samé je se středovým. Jednou zjistím, že 0 je OK, jdu fotit a všechny fotky mimo. Zkusím to znovu najednou by -2 mělo fungovat líp. Pak se zase něco stane a je potřeba -5, abych následně zjistil, že už je zase třeba -1. To by člověk to sklo nejraději zahodil. A to je jen ten středový, ostatní jsou daleko horší - vyfotit ostře třeba i na f/2,8 je vyloženě náhoda. Naštěstí jsem to nakonec pojal zevrubně a zjistil, že se ty krajové chovají ještě daleko nevyzpytatelněji, přičemž porovnání se Sigmou teprve ukázalo, že všechny AF body v tom těle fungují přijatelně a že chyba bude nejspíš v tom objektivu, že je v něm nějaká závada. Samozřejmě se nabízelo svést to na "tradičně mizerný Pentax AF", ale snažil jsem se zachovat chladnou hlavu. :)

Opravdu nevím, co by s ním mohlo být, ale přijde mi, že je tam nějaký člen volný, takže po otřesu foťáku pohne a dostane se do jiné polohy, takže potřebuje najednou jinou mikrokorekci. Přirovnal bych to k situaci, jako by byl uvolněný snímač foťáku a měl drobnou vůli dopředu a dozadu - taky by člověk potřeboval pořád jinou mikrokorekci. Což nejspíš není, protože se Sigmou funguje dobře, takže zbývá závada na objektivu. A skutečně po zatřesení (i když sevřu rukou všechno pevně, vč. ručního odclonění páky ovládající clonu) tam je slyšet drobný pohyb.

Kdo máte FA 77, mohli byste s ním prosím zkusit v ruce u ucha zatřást, jestli tam uslyšíte nějaký pohyb (samozřejmě všechno sundané a přidržené rukou)?

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od samsak » 08 kvě 2018, 16:47

Tak to uz me napada taky jenom neco uvolneneho ve skle. Kazdopadne at se ti to podari co nejlevneji opravit ;)
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od Jan67 » 08 kvě 2018, 20:50

maik píše:Na Ricohu píšou
F2.8 luminance flux linear AF sensors
Three center sensors — one in the middle and two others positioned above and below it — are designed to detect the luminance flux of an F2.8 lens for high-precision autofocusing. When using a very fast lens with a maximum aperture of larger than F2.8, these sensors assure focusing accuracy better than that of other sensors (designed for a F5.6 luminance flux).

Tak jsem myslel, že je to tím.
Je to bohužel tak. Pentax nemá navržené krajní body na světelná skla. Čím světelnější sklo, tím je širší kužel světla, který se musí zpracovat, aby se správně zaostřilo s nižší HO. A ostřící pásek AF modulu musí být dostatečně široký, aby všechno světlo dokázal vyhodnotit. To neznamená, že nikdy nezaostří pod f5,6 ale není to dělaný na 100% jistotu. U LV se zaostří vždy přesně.
FA77 je fajn objektiv ale navržený ještě pro film. Asi by stálo za to ho nechat zkontrolovat ale nelze od něj čekat zázkraky.
Jan67

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od lennyl » 08 kvě 2018, 20:59

ako som pisal, na K-3 som ostril s FA31 aj FA77 na plnu dieru aj na krajne AF body presne. daky odpad bol, tak isto ako aj inde (ten som mal aj na Nikone D750 s objektivmi po servise, to je normalne).

hrkal som s FA77 a normalka, nieco tam pocujem, zvuk je vzdy iny - ked dam clonovy kruzok do A polohy/ked nastavim rucne clonu/ked vyzoomojem tubus ostriacim prstencom.

podla mna nemas nic s FA77. je to nahoda zhody kusu tela co mas a skla co mas - tolerancie.
servis ti neurobi nic - testuju presnost AF na stredovy AF bod. FA77 sa neda ani asi nastavit na rozne vzdialenosti, aspon s karcim sme na to neprisli (DA*200/2,8 SDM sme nastavili, lebo sme vedeli zapisovat do cipu v objektive)

mal by si viac fotit a menej analyzovat. alebo predat Pentax a kupit si bezzrkalovku.
...tam iba podotknem, ze ani bezzrkadlovka nie je zaruka vzdy 100% ostrenia. aj Klingo ma dake nepresne zaostrene fotky na Fuji.
aj na ephoto.sk maju ludia kopu fotiek zle zaostrenych s FF CaNikon, alebo fotia rovno stredovky (a malokedy premyslaju nad kompoziciou a ani to neorezu)

kto mi napise, ze nemal v zivote zle zaostrenu fotku vinou fotaku, neverim mu.

PS: skusal som teraz hrkat so vsetkymi sklami, co mam v podpise a kazdy vydaval daky zvuk. a uvedom si,ze sledujes presnost ostrenia Sigmy 70-200/2,8 na f2,8 a FA77 na f1,8. sam RICOH deklaruje dake parametre svojho AF systemu. takze sklo s f2,8 bude na tom vzdy "lepsie".
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 08 kvě 2018, 21:33

lennyl píše:hrkal som s FA77 a normalka, nieco tam pocujem, zvuk je vzdy iny - ked dam clonovy kruzok do A polohy/ked nastavim rucne clonu/ked vyzoomojem tubus ostriacim prstencom.
Díky, tak to asi bude něco hrkat ve všech.

podla mna nemas nic s FA77. je to nahoda zhody kusu tela co mas a skla co mas - tolerancie.
Mal by si viac fotit a menej analyzovat. [/quote]

No já bych strašně rád, ale když objektiv potřebuje každou chvíli jinou korekci (i na středový bod!), tak mi to přijde divné a "víc fotit a míň analyzovat" nejde.

Jeden den to nastavím a funguje hezky, druhý den přijdu a všech 200 fotek má fronfocus třeba metr na vzdálenost 10 m. Myslím, že s ním něco špatně být musí. Podle mě není normální, když jeden objektiv funguje na všechny body skoro bezchybně a druhému se liší rovina ostrosti den ode dne, dokonce minutu od minuty (a to ještě pokaždé jinak pro ten který AF bod, dokonce i použitou clonu). Jedině LV funguje bez problému, ale fotit pořád na LV odmítám. Nečekám 100% úspěšnost na krajní (křížové) body. Ale abych měl někdy úspěšnost 50% a jindy 10%, to je něco špatně.

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od lennyl » 08 kvě 2018, 21:41

hmm.

teraz napisem moj pripad. kupil som z anglickeho srsmicrosystems snad ako medzi prvymi na slovensku Pentax K-1, lebo u nas boli cakacky aj mesiac / 1kus.
a ten moj novy fotak skusali snad siesti Pentaxaci aj Klingo a ostrilo to naprd. chvilu paradne, potom uplne zle, jedno ake korekcie AF som daval. nieco co popisujes ty s KP a FA77.
vratil som K-1 spat do anglicka a poslali mi druhy kus K-1. a ten uz to nerobil. ostril teda v ramci "moznosti" Pentaxu.

K-1 II mi pride este o level lepsia ako predosly dobry kus K-1.

ale ked je u teba spolahliva Sigma 70-200/2,8, tak neviem. pokial nejdes vyslovene vratit daky tovar z internetoveho nakupu do 15dni ci kolko je ta doba, podla zakona, bez udania dovodu, ostava cloveku uz iba riesit problemy skrz servis / reklamaciu.

mozes dat na reklamaciu telo + FA77, nech ti to nastavia. poslu ti to zrejme do Nemecka.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 08 kvě 2018, 23:11

Uff, no tak upřímně doufám, že tělem to nebude. Ještě to všechno pro klid duše důkladně otestuju a něco s tím provedu. Budu muset, protože teď se s tím dá spolehlivě fotit jedině na LV.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od Klingo » 09 kvě 2018, 06:13

Maik- tvoj prípad je úplne presne ako som mal ja na K5ke. Jeden deň som nastavil, vytešoval sa že konečne ostrí presne a na druhý deň všetky fotky meter vedľa. Viac než fotil, som nastavoval ostrenie. Lennyla to možno baví, ale mňa nie. Takže žiaľ, pentax išiel preč. No a podobné to bolo aj na 645D. Polovica fotiek blbo zaostrených. Fotilo to nádherne, ale iba ak sa podarilo zaostriť. A zákon schválnosti, tie najlepšie boli vždy tie neisté.
No ale je pravda,že ani na Fuji nieje zaostrené vždy dokonale.Tam by som to ale pripisoval skôr minimálnej hlbke ostrosti a vzájomnému pohybu fotografa a modelky. S takým Mitakonom 35/0,95 som sa trafil menej ako polovicu fotiek, aj po zväčšení obrazu v hľadáčiku. Minule som zobral na fotenie statív - a ajhľa, zrazu 100 percent ostrých.
Mimochodom, neviem či sa niečo zmenilo ale podľa vyjadrenia Ricohu, rôzna úspešnosť ostrenia je spôsobená výrobcom,čo pre pentax vyrába af moduly. Na nich sú mikrošošovky, ktoré môžu mať chromatickú vadu. Podľa kedysi dohladanych informácii pentax ostrí na zelené spektrum. To spôsobuje rozhodenie ostrenia v rôznych svetelných podmienkach, ako sa to dialo mne. Na kamaratovej K5, čo sme ich naraz spolu kupovali, ostrili všetky moje objektívy úplne, ale fakt úplne presne. Keby som vtedy vzal tú jeho krabicu, tak som možno doteraz vysmiaty .

Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Odpovědět

Zpět na „Pentax KP“