Máte skúsenosti s Pentax KP?

Moderátor: Moderátoři

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od alda » 05 bře 2018, 08:43

Nedávno jsem byl pár dní v Tatrách. Vím, že za jasného a slunečného dne jsou displeje
foťáku prakticky nepoužitelné. Moje nynější zkušenost i s hledáčky je také špatná. Nevím,
zda je to už jen mýma špatnýma očima. Na sněhové pokrývce, za intezivního slunečního
svitu je pohyb v exponovaném vysokohorském terénu nemožný bez slunečních brýli, hrozí
poškození rohovky a sněžná slepota. Měl jsem u sebe dva foťáky, KP a X100s. Při focení jsem
si brýle musel na chvíli sundat. Jenže jsem pak v hledáčku, jak Pentaxu, tak v hybridním ve
Fuji skoro nic neviděl a komponoval skoro na slepo. A tak nevím, zda to bylo tím, že se oko
nestačilo přizpůsobit na změnu a nebo to ty hledáčky nedávají. Máte s tím podobné zkušenosti ?
IMGP4065.0001.0001.jpg
IMGP4065.0001.0001.jpg (107.54 KiB) Zobrazeno 3312 x

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od portvis » 05 bře 2018, 08:53

Pri pohybe na snehu pri slnečnom dni sa ti ani nečudujem je to celkom šok pre oko keď dáš dole okuliare z očí, ale rovnako nič nevidíš ani na telefóne, displej na K1 ma funkciu zosvetlenia, to celkom pomáha ale potom váhaš ako exponovať, cez hľadáčik je to pohodlnejšie a tam problém nie je, pokiaľ nefotíš do slnka.
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od Klingo » 05 bře 2018, 10:14

Problém určite nebude v hľadáčiku pentaxu. Vidíš reálny obraz. A neviem či to s tou snežnou slepotou trochu nepreháňaš.

Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od alda » 05 bře 2018, 10:54

Nevím, zda přeháním, ale věnuji se horolezectví více než pětatřicet let
a se sněžnou slepotou jsem se už setkal. A poškodit si zrak můžeš i v relativně
nízkých horách, jako jsou Tatry...
Asi máš pravdu, hledáčkem to nebude. Moje oči už asi nejsou schopny se přizpůsobit
rychlým světelným změnám...

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od st. » 05 bře 2018, 11:10

Letos to byla první zima, kdy jsem na sněhu "psychicky skousl" el. hledáček /nex7/ - samozřejmě bez slunečních brýlí, ale i tak jsem ho musel za plného slunce pečlivě odstínit rukou, protože ta elektronika to holt vevnitř "nedosvítí". No a bylo to bez sl. brýlí s náběhem na zánět spojivek a fakt nekomfortní. Takže návrat k zrcadlovce. Zrcadlovku - hledáček - jde používat se slunečními brýlemi v pohodě, jak píše Klingo, je to reálný obraz s odpovídajícím množstvím světla, čísílka vevnitř a displej ne, ten má horní hranici svítivosti. Za slunka a na sněhu bych brýle taky radši nesundával, oči s věkem ztrácejí pružnost, mám ten dojem. Histogram se dá prohlídnout i v brýlích, když se nastaví displej na vysoký kontrast.Ale co už - jaro je za dveřmi :mrgreen:

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od Klingo » 05 bře 2018, 11:24

Určite je ti s okuliarmi komfortnejšie, ale neviem či si tým sundavanim nerorobíte horšie,ako keby ste ich nemali. Predsalen dostane oko oveľa väčšiu šupu žiarenia ro rizšírenej zornice, ako keď je prispôsobená svetlu. A keďže u nás nehrozí polárny beň,môj názor,čiste neodborný, je že riziko poškodenia je naozaj minimálne.

Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od st. » 05 bře 2018, 11:32

má osobní zkušenost je za velkého světla brýle nesundávat - to je pak na zánět spojivek, to střídání. Jiného poškození zraku se neobávám.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od Klingo » 05 bře 2018, 11:37

Uzavriem túto debatu ot konštatovaním,že pri kúpe slnečných okuliarov je dobré požiadať predavača o uv lampu na kontrolu bankoviek. Razom zistíš, že nápis UV je na nich len na okrasu. Žiaľ,netýka sa to len lacných okuliarov. Presvedčil som sa o tom u známeho v obchode.


Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od st. » 05 bře 2018, 11:42

nechal jsem několik kusů sl. brýlí zkontrolovat u optika: všechny novější z plastů /včetně těch nejlevnějších z lídlu/ měly 100%, jedny dost starší skleněné "zrcadlovky" pak 98%. Co se týká pohlcování UV, jsou ty nové optické plasty dokonalé.

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od alda » 05 bře 2018, 12:30

Mám dobrou a dlouhodobou zkušenost s ledovcovými brýlemi Julbo,
jsou hodně tmavé, takže se s nimi dívat do hledáčku nelze, nebo lze,
ale je hovno vidět... 8)

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od fakt » 05 bře 2018, 13:09

Julba se nosí dobře, je rychle odchází pogumování.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Miro2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 301
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od Miro2 » 06 bře 2018, 07:42

Čehopak jsi chtěl takovou "kontrolou" dosáhnout? UV záření, je záření s kratší vlnovou délkou, než má viditelné světlo. Lidské oko ho není schopno zaznamenat.
Lampa na kontrolu bankovek svítií i ve viditelném spektru, proto jsi schopný vidět, že svítí. Viditelné světlo brýle s UV filtrem nefiltrují.
Klingo píše:Uzavriem túto debatu ot konštatovaním,že pri kúpe slnečných okuliarov je dobré požiadať predavača o uv lampu na kontrolu bankoviek. Razom zistíš, že nápis UV je na nich len na okrasu. Žiaľ,netýka sa to len lacných okuliarov. Presvedčil som sa o tom u známeho v obchode.


Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Pentax - nějaká krabička, která chytá světlo, moc tomu nerozumím....

Uživatelský avatar
wolflike
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od wolflike » 06 bře 2018, 07:50

Trošku mimo tému, ale predsa" ako sa v tých mrazivých zimných Tatrách osvedčili foťáky? Mám na mysli weather-proof KP vs "obyčajná" Fuji

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od alda » 06 bře 2018, 08:44

Žádné problémy jsem nikdy v mrazech nezaznamenal ani dříve, ani nyní v Tarách.
Ráno bylo kolem -14°C a přes den okolo -8°C ve stínu, na slunci asi na nule. Když
sněžilo, tak to nemá vliv, protože sníh na aparátu v mrazu netaje, stačí ho sfouknout.
S Pentaxem se nemusíš bát žádného počasí, ale za deště je asi lepší mít vodě odolný
objektiv. Fuji také v mrazu a sněžení v pohodě, ale v dešti ji raději nepoužívám.
Mívám ovšem sebou po jedné rezervní baterce ke každému aparátu. U KP jsem venku
ještě nemusel měnit, ale ukazatel ve Fuji je nevyzpytatelný. I když ukazuje dvě ze
tří čárek, tak "smrt" přichází bez varování. Vždy, když vyrážím za focením, mám
nabité akumulátory...

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Máte skúsenosti s Pentax KP?

Příspěvek od zirecek » 06 bře 2018, 11:48

K3II minulý víkend několik hodin v - 20 °C bez problémů. Akorát při dýchání nebo přiblížení obličeje k aparátu, objektivu na něm zamrzne vlhkost z těla. Stačí dotyk rukou v tenčích rukavicích.

Odpovědět

Zpět na „Pentax KP“