Pentax K-1 II - oficiálně

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 II

Příspěvek od maik » 23 úno 2018, 09:50

Bude-li někdo z majitelů K-1 upgradovat (ať už jakkoliv) na K-1ii, bylo by prosím možné udělat nějaké testování AF-C (nejlépe v horším světle) s K-1 a pak zhruba srovnatelné s K-1ii? Ideálně se sekvencí, ať to má nějakou vypovídací hodnotu. To by, myslím, spoustě lidí hodně pomohlo a na netu to nikdo nikde jinde neudělá.

Bylo by to velice zajímavé i čistě ze zvědavosti, jak moc mezigeneračně technici z Ricohu vylepšují algoritmy ostření. Co jsem se dočetl, tak už rozdíl mezi KP a K-3ii byl znatelný a to samé prý mezi K-3ii a K-3, přitom na první pohled mají všechny uvedené modely stejný ostřící modul.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 II

Příspěvek od maik » 23 úno 2018, 11:26

Já o tom trochu pochybuji, že z toho půjde něco reálně vyčíst. Že se někde objeví zmínka, to asi ano, ale např. pro K-3 a K-3ii nebo i pro KP jsou dohledatelné informace o přímém porovnání jen docela vágní ne moc vypovídající (ano, na pentaxforums je to vyjádřeno číselně, ale zase s objektivem 3,5-5,6 a navíc nikdo neviděl ty fotky, jestli by je člověk náhodou nepovažoval spíš za skoroostré než ostré).

Z uvedených důvodů jsem měl na vyzkoušení i Pentax KP (a přidal jsem sem z něj tu trochu "testování", co jsem provedl). Chtěl jsem vědět, jestli s Pentaxem pokračovat, nebo jestli se poohlédnout jinde a KP mě přesvědčilo, že Pentaxí autofocus (minimálně na aps-c) už není zdaleka nepoužitelný, ba naopak už slušný i v mizerném světle, to vše navzdory tomu, co se traduje z minulosti a je živeno notorickými stěžovateli z diskuzních fór. Řekl bych, že je na tom možná líp, než alternativní Canon těla (80D vs KP, 6D mark II vs K-1). A dost by mě právě zajímalo (a věřím, že i ostatní), na jakou zhruba úroveň použitelnosti se s novými algoritmy dostala K-1ii oproti K-1.

Prostě, když to bude dělat někdo odtud, věřím, že se zaměří právě na tohle a to zodpovědně a nebude to jen další z povinných testování na fotoserverech, kde to dost často za úplně vypovídající nepovažuji (viz na dpreview tracking, kde zase testují téměř JEN tracking a už zase ne klasickou metodu ostření na jeden bod, popř. s pomocnými okolo).

stug4
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 111
Registrován: 10 úno 2015, 22:33

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od stug4 » 25 úno 2018, 23:03

https://www.youtube.com/watch?v=7hy5aHD ... tu.be&t=57 vo videu vidno pekne porovnanie ISO, rozdiel dosť slušný

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od zirecek » 26 úno 2018, 11:14

Oficiální český letáček K-1II (soubor PDF):
http://pentax.cz/web-content/Produkty/D ... et_CZE.pdf

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od zirecek » 04 bře 2018, 17:52

Postřehy z výstavy na dpreview.com včetně osahání pevné 50ky:
https://www.dpreview.com/articles/19570 ... -50mm-f1-4

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od lennyl » 09 bře 2018, 20:31

zatial nie som mega nadseny z prvych ohlasov po vyskusani K-1 II.

-vyssie ISO je naozaj "cistejsie" oproti K-1, ale dosahuje to fotak aj odsumovanim na urovni HW (aj ked je vo fotaku na OFF) a tym pri zvacseni 1:1 neposobi obraz tak ostro na hranach (proste fotak viac vyhladzuje detaily)
-nova funkcia pixel-shift z ruky je realizovana mechanickou zavierkou cez intervalove snimanie a fotku sklada fotak aj 20sekund
-zlepsenie AF nevedel na vystave zatial nikto relevante odskusat
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od miky_lbc » 10 bře 2018, 17:06

lennyl: +1

Pokud je upgrade opravdu jen na úrovni nějakého akcelerátoru, nemyslim, že bude mít pro většinového uživatele smysl. Respektive, je to jen taková SW berlička. K velmi podobnému výsledku se bude dát dostat i vhodným vyvoláním raw a odšumu na PC. Volit mezi těma dvouma tělama, klidně bych vzal to o 100USD levnější, kdyby se to prodávalo souběžně. Je to jen hraní úroveň detailů vs šum.

Za mě je to jinak celkem zklamání... nečekal jsem, že ten update bude nějak zásadní. Ale tady mi dalo celkem práci objevit nějakou novinku.

Obzvláště údaj o videu s max 1080p 25/30 mi přijde fakt smutnej. Z nově koupitelné konkurence zamrzl na těhle paramaterech snad už jen výběhovej D3400 (D5300 už 50/60p má). Chápu, že video tady asi pro většinu lidí neni priorita, ale myslim, že takovejhle stroj by 50p nabídnout opravdu měl (myslim, že by měl nabídnout i 4k, ale to už je jiná debata).

Skoro si říkám, jestli Pentax neměl ještě s Mark II raději rok počkat.

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od zirecek » 10 bře 2018, 18:04

Z mého pohledu při reálném srovnání různých top těl Pentax a CaNikon jednoznačně vyplývá, že Pentax má méně výkonné řídící jednotky/procesory. Z toho vyplývá těch 20 sekund skládání fotky (pro mne to není špatná zpráva, protože je to stejné jako na K-3II u pixelshift ze stativu). Podobně to mám při focení HDR RAW na K-3II. Stejně tak rychlost kontinuálního snímání, ukládání fotek při plném bufferu, rychlost zobrazení fotky po kontinuálním snímání, tam všude je reálně vidět násobně pomalejší práce jednotky Pentaxu. Řekl bych, že podobně to bude u videa. Čip a zrcátko dokáže vyprodukovat 4K video, ale Pentax prostě nemá procesory, které by to přežvýkaly v potřebném čase. Myslím si, že to je jedna z části, kde prostě vědomě šetří...
Hodnocení K-1II bych nechal, až budou k dipozici stejné RAWy z obou těl.
Naposledy upravil(a) zirecek dne 10 bře 2018, 19:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od miky_lbc » 10 bře 2018, 18:54

Třeba basence 4k nebo 50p není ani tolik o výkonu čipu.... ale spíše o jeho zastaralosti. Jde o to, že ty arm řešení v sobě mají nativní podporu něčeho, kodeků, datových toků apod. Pokud by měl foťák čistě v CPU kódovat 4k video, ten výkon by byl potřeba ohromnej. Na druhou stranu to zvládne i velmi nevýkonná část moderního arm řešení. Výrobci si vyberou nějaké ARM řešení.... a to pod nějakou svou značkou používají. Většinou to je hnedka několik ARM čipů. Canon to třeba často řeší i tak, že u modernějších strojů tam hodí ten čip vícekrát.

Pentax se zřejmě snaží svoje technologie recyklovat co nejdéle.... třeba dostane novější model řešení s rychleji nataktovaným čipem, jedním z ARMů rychlejším, větším bufferem apod. Ale nechce se mu do toho hlouběji sahat a rýpat se v tom. Takže třeba ARM část, která se stará o nahrávání videa, je třeba +- z roku 2010 (což by i odpovídalo parametrům).

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od fakt » 10 bře 2018, 19:04

Budu se opakovat, ale ... upgrade z K-1 na K-1 II je hloupost.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Dusan
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 161
Registrován: 04 čer 2012, 17:49
Bydliště: Liverpool

Re: Pentax K-1 II

Příspěvek od Dusan » 10 bře 2018, 20:42

stug4 píše:hovoril som s človekom z PENTECU čo je oficialny distributor Pentaxu pre CZ/SK upgrade z K1 na K1 II bude stáť 500€ a bude sa to robiť niekde v Europe (pravdepodobne Nemecko) viac info bude neskôr .
To ma poteší lepšie ako to posielať do Kanady či US

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od elho_cid » 11 bře 2018, 23:27

Mějte mě za blbce, ale do toho upgrade na K-1 II asi půjdu. Teda pokud to chápu správně, že ten foťák zároveň seřídí, vyčistí a dostanu další dva roky záruku. To už mi za to stojí.

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od zirecek » 27 bře 2018, 19:00


Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od lennyl » 27 bře 2018, 19:48

zaujimave. snad sa nepomylili a nedali stav na sklade namiesto pre K-1.
zda sa mi,ze oficialne sa K-1 II este nepredava, iba predobjednava s distribuciou niekedy na polovicu dalsieho mesiaca.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 552
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Pentax K-1 II - oficiálně

Příspěvek od richard_strouhal » 27 bře 2018, 21:54

Myslím že to už fakt prodávají, včera jsem tam na webu viděl "předobjednávky" a dneska to asi už mají na skladě. Jinak tento obchod je můj oblíbený, nejlepší ceny široko daleko, příjemná obsluha, za pultem vždy jeden z majitelů.
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-1, K-1 II“