SIGMA 18-300 mm

Vše o sklech

Moderátor: Moderátoři

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 709
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: SIGMA 18-300 mm

Příspěvek od JoV » 09 lis 2017, 06:49

st. píše:V hodnocení 18 - 135 se shodnu s Kubajzem. Není dobrý na krajinky, ale na focení věcí "kolem sebe". Pak je ostrost v rozích obrazově přijatelná, navíc je u něho silné zakřivení pole. I na 135mm a na nekonečno má slušnou ostrost (se silnou aberací)v rozích na 5,6 - ale prostředek je zaostřený daleko dopředu. Je to fajn reportážní objektiv.
Neviem aké máš nároky, ale ja s fotením krajiny pomocou 18-135 nemám žiadny zásadný problém. Niekedy by sa zišllo trochu širšie ohnisko, niekedy vyskočí trochu aberácie videnej pri silnom zväčšení (na fotke si ju asi nikdo nevšimne), inak mu nemám čo vytknúť. Objektív mám asi od kedy sa vyrába a funguje stále bezproblémovo, presne a rýchlo ostrí, celkom dobre znáša protislvetlo, nemusím sa báť zmohnúť keďže je utesnený a je aj celkom lahký a skladný. Jediný problém po tých rokoch mám je že sa pri nosení na krku začal samovolne vysúvať, ale s tým sa dá žiť. Keď si zoberiem kolko som už toho nacvakal a že mi pred pár rokmi drbol aj s nasadenou K5kou z merovej výšky na skalu, tak môžem dať tomu výrobku velkú 1 s *. Týmto samozrejme nechcem tvrdiť že nie sú lepšie objektívy, ale podla mňa medzi univerzálmi má dobrý pomer kvality a ceny.
P.S. Ešte by bolo dobré zistiť ako je to s kvalitou jednotlivých ročníkov výroby. Teraz to nesledujem, ale niekedy sa stáva že sa časom niekam presunie výroba a kvalita toho istého výrobku sa tým môže líšiť.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: SIGMA 18-300 mm

Příspěvek od marian_r » 09 lis 2017, 11:04

Moje skúsenosti s 18-135 sú v téme K-3. Nový 3x v servise (spolu 13 týždňov v servise), nakoniec vymenený za iný kus. Značne to u mňa nalomilo dôveru v značku. Ricoh nie je to čo bol Pentax.

Za mňa: nebrať ani zadarmo.

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: SIGMA 18-300 mm

Příspěvek od st. » 09 lis 2017, 13:25

JoV píše:
st. píše:V hodnocení 18 - 135 se shodnu s Kubajzem. Není dobrý na krajinky, ale na focení věcí "kolem sebe". Pak je ostrost v rozích obrazově přijatelná, navíc je u něho silné zakřivení pole. I na 135mm a na nekonečno má slušnou ostrost (se silnou aberací)v rozích na 5,6 - ale prostředek je zaostřený daleko dopředu. Je to fajn reportážní objektiv.
Neviem aké máš nároky, ale ja s fotením krajiny pomocou 18-135 nemám žiadny zásadný problém. Niekedy by sa zišllo trochu širšie ohnisko, niekedy vyskočí trochu aberácie videnej pri silnom zväčšení (na fotke si ju asi nikdo nevšimne), inak mu nemám čo vytknúť. Objektív mám asi od kedy sa vyrába a funguje stále bezproblémovo, presne a rýchlo ostrí, celkom dobre znáša protislvetlo, nemusím sa báť zmohnúť keďže je utesnený a je aj celkom lahký a skladný. Jediný problém po tých rokoch mám je že sa pri nosení na krku začal samovolne vysúvať, ale s tým sa dá žiť. Keď si zoberiem kolko som už toho nacvakal a že mi pred pár rokmi drbol aj s nasadenou K5kou z merovej výšky na skalu, tak môžem dať tomu výrobku velkú 1 s *. Týmto samozrejme nechcem tvrdiť že nie sú lepšie objektívy, ale podla mňa medzi univerzálmi má dobrý pomer kvality a ceny.
P.S. Ešte by bolo dobré zistiť ako je to s kvalitou jednotlivých ročníkov výroby. Teraz to nesledujem, ale niekedy sa stáva že sa časom niekam presunie výroba a kvalita toho istého výrobku sa tým môže líšiť.
Nároky mám mírné, ale na monitoru na 1200x1800 bych rád viděl fotku pěkně prokreslenou(bez zvětšení). Chtěl jsem tím jen říct, že kdo dává do krajiny tolik úsilí jako třeba zdejší krajináři, už si asi pořídí něco lepšího právě s ohledem na celoplošné prokreslení vzdálených krajin. To 18-135 nenabízí na 18mm ani na cca 80-135mm, a na tom se uživatelé dost shodnou. Já s ním fotím taky rád, zatím se mi sám nevysouvá, no ale je určitě volnější než byl nový.

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 709
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: SIGMA 18-300 mm

Příspěvek od JoV » 10 lis 2017, 07:25

st. píše:Chtěl jsem tím jen říct, že kdo dává do krajiny tolik úsilí jako třeba zdejší krajináři, už si asi pořídí něco lepšího právě s ohledem na celoplošné prokreslení vzdálených krajin.
To je samozrejme pravda, ale ak som to správne pochopil, tak pôvodný dotaz bol na univerzálny zoom a nie krajinársky špeciál. Takže keď sa vrátim k zadaniu - ja som s 18-135kou celkom spokojný a kludne ju ako univerzálny objektív odporučím. Samozrejme že by bolo ideálne k nemu mať aj napr. DA 15ku, ale kvôli o niečo lepšiemu prekresleniu a o chlp širšiemu ohnisku proste nie som ochotný dávať 500 eur navyše. Až tak vážne to fotenie neberiem. :wink:
Aj tak je to takmer vždy o šťastí na aký kus človek práve natrafí.

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: SIGMA 18-300 mm

Příspěvek od portvis » 10 lis 2017, 07:57

JoV: objektív 18-135 je základný seťák je to vhodné na nenáročne fotenie alebo ako univerzál na cestovanie (aj ked tu je lepsie kupit Da16-85) ale na krajinu to určite vhodné nie je a bol by si veľmi prekvapený v rozdiele výstupu medzi DA15 a Da18-135 to sa nedá ani porovnávať v kresbe a ostrosti... pokiaľ sa chceš venovať krajine kúp si široké sklo niečo pevné (Da15/21, samyang10/14/16) alebo nejaký zoom (da11-18/12-24, sigma 10-20)
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 709
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: SIGMA 18-300 mm

Příspěvek od JoV » 10 lis 2017, 12:30

portvis - ale toto nie je o mne.
Pozri si základné požiadavky zakladatela vlákna. Citujem:
Chci něco lepšejšího než 18-55 v setu pro normálního amatera.
Asi hlavní důraz kladu na to abych pro to co bych chtěl nemusel až tak často prohazovat sklo.

Tu sa nejedná o tom že pevné sklá majú lepšiu kresbu, kontrast a neviem čo ešte. To som nikde nespochybnil a kto sa špecializuje na krajinársku tvorbu (prípadne si dosaď portrétovú, dokumentárnu, makro , wildlife a pod), ten si iste kúpi na to čo možno najvyhovujúcejšie vybavenie. Tiež nefotím vtáctvo tou 18-135kou.

Takže ak sa vrátim k pôvodnému dotazu - tu mi vychádza jedine nejaký univerzálny zoomovací objektív. Ak som to správne pochopil tak doteraz mal 18-55 a 18-300. Asi sa tu všetci zhodneme že tie "ultrazoomy" ako 18-300 sú už o dosť velkých kompromisoch, 18-55 je naozaj základ a dlhšie ohnisko sa môže hodiť.

Predpokladám že v rámci dotazu bude vyberať z týchto (čo som narýchlo našiel):
Pentax smc-DA 18-135mm f/3,5-5,6 ED AL (IF) DC WR
Pentax DA 17-70mm f/4 AL (IF) SDM SMC
Pentax DA 16-85mm F3,5-5,6 ED
Sigma 17-70mm f/2,8-4 DC Makro OS HSM Pentax

Cenovo sú +- podobné (okolo 500 eur). Teraz bude dôležité si uvedomiť čo je hlavným objektom a od toho odvodiť či dať prednosť širšiemu ohnisku, alebo čo najdlhšiemu. Svetelnosť v tomto segmente pri kvalite čipov asi nejaký zásadný význam nezohráva, aj keď tá Sigma v tomto vedie.
Po tomto ostáva už len googliť a porovnať objektívy z užšieho výberu.

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: SIGMA 18-300 mm

Příspěvek od st. » 10 lis 2017, 14:04

JoV píše:
st. píše:Chtěl jsem tím jen říct, že kdo dává do krajiny tolik úsilí jako třeba zdejší krajináři, už si asi pořídí něco lepšího právě s ohledem na celoplošné prokreslení vzdálených krajin.
To je samozrejme pravda, ale ak som to správne pochopil, tak pôvodný dotaz bol na univerzálny zoom a nie krajinársky špeciál. Takže keď sa vrátim k zadaniu - ja som s 18-135kou celkom spokojný a kludne ju ako univerzálny objektív odporučím. Samozrejme že by bolo ideálne k nemu mať aj napr. DA 15ku, ale kvôli o niečo lepšiemu prekresleniu a o chlp širšiemu ohnisku proste nie som ochotný dávať 500 eur navyše. Až tak vážne to fotenie neberiem. :wink:
Aj tak je to takmer vždy o šťastí na aký kus človek práve natrafí.
Máš pravdu, jako univerzální objektiv jsem si ho taky doporučil :D a taky ho tak používám. Taky mám dobré zkušenosti s tamronem 18-200mm, po vyvolání v Dxo, tam je ta celoplošná ostrost na vzdálenou krajinku daleko lepší v celém rozsahu 18-cca150mm, bohužel často je nutné clonit až na f11, barvy a celkový dojem z kontrastu a vykreslování, to je horší, na plnou clonu na některá ohniska je úplně na nic (v tom je pentax perfektní) a po opravě aberací má černobílý převod někdy nepříjemné artefakty na těch opravených kontrastních hranách, no ale to už jde trochu na vrub těm opravám v Dxo. Taky ohlasy na tento obj. jsou hodně smíšené, některé kousky budou asi dost špatné už z výroby.

Eda
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 03 lis 2017, 21:18
Kontaktovat uživatele:

Re: SIGMA 18-300 mm

Příspěvek od Eda » 11 lis 2017, 16:54

... Tu sa nejedná o tom že pevné sklá majú lepšiu kresbu, kontrast a neviem čo ešte. To som nikde nespochybnil a kto sa špecializuje na krajinársku tvorbu (prípadne si dosaď portrétovú, dokumentárnu, makro , wildlife a pod), ten si iste kúpi na to čo možno najvyhovujúcejšie vybavenie. ....

Na tohle jsem se nechal zlákat Sigmou 30 mm F:1,4 HSM Art a vcelku pro mne splnila očekávání, nejsem až tak moc na širokáče. Viz:
https://www.zonerama.com/edam/Photo/1928810/71099145
Akorát na web jsem to dával hodně komprimované do 200kB, tak se tam moc detailů nenajde. A taky jsem zjistil, že i když to bylo na stativu, projíždějící tramvaj udělala asi své.
Proto prvotně dotaz zněl zas na Sigmu, i když pentaxí srdce se svíralo :-)

Odpovědět

Zpět na „Objektivy“