Focení do RAW

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: Focení do RAW

Příspěvek od Jindras » 10 říj 2017, 18:44

Děkuju. Tohle (nevím,jestli přesně tohle) mám pročtené,i další a další. Do RAWu fotím pořád-jen mě překvapilo,že do TIFF má fotka 96 MB !! Do DNG jen kolem 40. Zoner prý-dle recenzí- má s RAWem problém. Tak nevím. Mám pár dní Lightroom, (tu zkušební verzi,na 30 dní-už bude končit),ale je v angličtině a dost složitý. Pro mne. Ale díky. 8)
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení do RAW

Příspěvek od al.vlado » 10 říj 2017, 19:25

Lebo TIFF je už "hotový obrázok". Niečo ako JPG, ale nekomprimované a hlavne 24 bit (16 777 216 farieb). Čo je veľaaaaaa veľaaaaa veľmi veľa dát. 8 bitový JPG je len 256 farieb.
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Uživatelský avatar
figi
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 113
Registrován: 25 lis 2011, 22:08
Bydliště: Česká Lípa

Re: Focení do RAW

Příspěvek od figi » 10 říj 2017, 19:40

ZONER používám roky a nikdy jsem jakýkoli problém s RAW soubory nezaznamenal. A jsem s ním velmi spokojený.
https://www.megapixel.cz/fotograf/203247
K1, K3, K3, Pentax DAHD15,FA20,FA35,FA50,FA50 macro,FA20-35, FA 85 SOFT, K 17mm F4 Fish-Eye, DA40,DAHD70,DA*300,
DA10-17, DA16-45, DA 16-85, FA 20-35, DFA 28-105, FA* 80-200 mm F2,8 ED [IF],
Sigma 105 macro EX,

Uživatelský avatar
Mycanek
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 43
Registrován: 09 čer 2013, 17:36
Bydliště: Praha

Re: Focení do RAW

Příspěvek od Mycanek » 10 říj 2017, 19:40

Než jsemsi pořídil K1 byl jsem se Zonerem spokojený, na takové to "domácí žvejkání" mi přišel ideální... S K1 narostla velikost fotek a už totál nestíhal, tak sem se musel posunout, ale podle mě do začátku super nástroj s českou podporou a spoustou českých návodů.
K-100D IR modifikace
SMC Pentax­-DA 35mm F2.4 AL; SMC Pentax­-DA 50mm F1.8;
Giottos MTL 9371B + Triopo B-3

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: Focení do RAW

Příspěvek od Jindras » 10 říj 2017, 19:57

Někde jsem to četl,že Zoner nemá RAW rád. Tak je paráda,že ne,hned ho zkusím. A ten formát TIFF si nechám na chvíli,pár fotek. Super,chlapi děkuju!!
Tak to je brutus,TIFF. Věděl jsem,že je obrovský,ale až tak.... :shock: Nevyplatilo by se fotit v něm?? Zkusím to. Super,díky.

Teď úplně odbočím... nepatří to nikam,ale mám z toho velkou radost. Admine..promiň. :oops:
Máme tu,v Ostrově,festival dětských filmů. A protože jsme nejlepší hotel v okolí,tak prominenti bydlí u nás. Vorlíček !,Pavel Nový,atd. Všichni herci a tak. A na obědy pro ně jsem vařil kuř.steak,penne s lososem a špenátem,a obyč.Szegedín. A nejvíc šel právě ten,obyč.Szegedín. A rež.Vorlíček za mnou přišel,že tak dobrej dlouho nejedl a chtěl přidat. ptal se,jestli se může najíst v kuchyni. V pohodě. Pak jsem šel kouřit ven,na zásobovací rampu a on šel se mnou a snad půl hodiny jsme tam seděli a povídali si. Nechal si tam přinést kafe. Úplně super starší pán. A proč to vše píšu-má koníčka focení a hlavně je skalní Pentaxák!! Jenže nemá čas a zdravíčko už neslouží. A pak přišel za ním P.Nový-hrázný Paliza-jestli si to někdo pamatujete,ten seriál, a zůstal tam taky,s kafem. Super odpoledne. A Szegedín chtěli nechat i na zítra. Takže pocta pro mne. :D

Omluva,že jsem to sem dal.
Fotíte někdo do Tiffu???
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Focení do RAW

Příspěvek od zirecek » 10 říj 2017, 20:12

Když si znovu pročteš uvedený odkaz na web fotoroman, najdeš tam odpovědi na všechny své dosavadní otázky k JPG, TIFF, RAW. Každý jsme nějak začínali, každý se tím musí pročíst a profotit.

Fotím téměř vždy jen do RAW. Nefotím velké množství fotek, takže edituji v PC jen pár snímků.

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení do RAW

Příspěvek od al.vlado » 10 říj 2017, 20:19

Jindro, tíško závidím to stretko s tými veľkými ľuďmi svojho fachu. ;)

Pentax do TIFF-u nevie fotiť. Čo viem, tak jedine Nikon, ale možno sa mýlim. Ale Pentax určite nie.
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: Focení do RAW

Příspěvek od Jindras » 10 říj 2017, 20:44

Aha,škoda. Tak jsem fotky jen převedl do TIFF. Spletl jsem se,fotit mohu do Adobe-to mám nastaveno pořád,nebo do PEF. A děkuju za Zoner. Už jsem si ho stáhl-i s klíčem!!! A už ho zkouším. Je v češtině. Jen jsem ještě nepřišel na to,jak v Zoneru uložím upravenou fotku. Ale to až zítra večer. Musím zítra nakrmit naše hosty. (je jich na hotelu 54,hereček,herců,plno lidí,které neznám). Jsou super-někteří. Je tu Žilková,její dcera Agáta,Trávníček-ten si chce pořád povídat,(pořád stojí ve dveřích do kuchyně),má tu být Dvořák-toho jsem ještě neviděl,a hodně dětí-herců. Ty vůbec neznám. A budeme tu mít týden soustředění biatlonistů !! Všech,i s Gábinou!! V prosinci. A užž toho nechám,omluva,nepatří to sem.

Díky vám všem,Zoner si už nechám. :) :D
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení do RAW

Příspěvek od al.vlado » 10 říj 2017, 21:01

No a sme doma! :) .... ten problém, čo si písal ti s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobuje to, že fotíš do AdobeRGB.
Pokiaľ nemáš monitor od 500 € (13 000 CZK) hore, tak nemá zmysel do tohto farebného priestoru fotiť. Väčšina monitorov nezobrazí ani plné sRGB a web stránky už vôbec nie!

Pozri si tento článok: https://www.megapixel.cz/jaky-prostor-v ... -adobe-rgb

Ale v podstate ho ani nemusíš čítať, to najdôležitejšie je dole v záverečnom zhrnutí.
Citujem: Co je tedy lepší? Běžně slýchám klasický mýtus: „Fotím do Adobe RGB, protože má větší gamut!“ To je sice pravda, ale co dál? Když celý náš řetězec zařízení (monitor, tiskárna, foto editor, fotoaparát) podporuje Adobe RGB, je vše v pořádku. Nicméně stále existuje množství monitorů, tiskáren a programů, pracujících pouze v sRGB. A právě zde leží zakopaný pes. Pokud fotografii v Adobe RGB zobrazíte na sRGB monitoru, nedojde k přepočtu (převodu AdobeRGB → sRGB) a monitor fotografii rovnou zobrazí v sRGB - ani to vlastně jinak neumí. Tím dochází ke ztrátám v barevném zobrazení. Typickým příkladem je, když fotím zakázku typu rodinné fotografie. Finální výstup fotografií pak logicky nastavím na sRGB / JPG. Lze totiž jen těžko předpokládat, že maminky mají doma nakalibrovaný wide-gamut EIZO či NEC monitor.

Dále nemá smysl používat Adobe RGB v kombinaci s fotografiemi určenými pro web, sociální sítě. Výsledkem pak totiž budou mdlé barvy a celkový pokles barevného kontrastu – zejména v zelených a červených tónech, kde má AdobeRGB (oproti sRGB) značně navrch.

Naopak Adobe RGB z vesela použijme, máme-li celý proces fotografie pod kontrolou a současně máme povědomí o správě barev (například sami tiskneme fotografie na kvalitní foto tiskárně). Adobe RGB je relevantní též pro “poučené” klienty stejně tak v případě "B2B zakázek" (fotografování pro firmy). Pokud fotografuji business foto nebo reportáže pro některé své klienty (firmy), bez obav jdu do Adobe RGB, protože vím / jsme domluveni, že jejich grafik z toho vytěží maximum.

Takže jak jsme si řekli hned na začátku, není to o tom jestli “do sRBG nebo Adobe RGB”, je to o způsobu využití fotografií a především o komunikaci - s klientem, grafikem, tiskařem. Vycházejme ze základního předpokladu, že sRGB je jistota. Zejména pokud už nebudeme dále fotografie upravovat - typicky okamžité publikování na webu. Naopak fotografie určené k dalšímu zpracování a tisku si zaslouží Adobe RGB a odpovídající formát (TIFF, DNG - základem je RAW). Jinými slovy Adobe RGB v nesprávných rukou nadělá víc škody než užitku.


PS: prepni si PEF na DNG. PEF je špeci formát RAW-u od Pentaxu (tak ako majú všetci výrobcovia) a môže byť problém s jeho otvorením v programe, keď pošleš PEF z novšieho aparátu kamošovi, čo má starší neaktualizovaný softvér, tak ho neotvorí. DNG je univerzálny RAW formát (čo viem, používa ho len Pentax) vyvinutý firmou ADOBE, otvori ho ktokoľvek v čomkoľvek. ;-)
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: Focení do RAW

Příspěvek od Jindras » 11 říj 2017, 11:24

Skvělé. Dekuju,stručny,jasny. Tak už vim. Ještě jednou díky.
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Focení do RAW

Příspěvek od st. » 12 říj 2017, 12:39

Úplně celou diskusi jsem nečetl, takže možná někoho zopakuju. V rawu jsou všechny dostupné barvy - gamut z foťáku. Nastavení Adobe RGB a sRGB se týká jen JPEGů, čili je lepší pro běžné použití a běžné monitory nastavit sRGB. Foceni do tiffu: Když je potřeba třeba vytáhnout stíny, většinou je tak dobře nevytáhneš z tiffu jako z rawu, to mám ovšem zkušenost jen z tiffů získaných vyvoláním z rawu. Zoner mám poslední 17, raw se v něm vyvolává dobře hlavně z dobře exp. fotek. I stíny tahá dobře, ale jen při pohledu na celou fotku, v detailech je vidět , že jejich kvalita dost trpí, na rozdíl od "lepších" programů. To je možná subjektivní postřeh a najde se někdo, kdo to nastavením odšumu dokáže třeba lépe než já, mně se to každopádně moc nedařilo. Jinak je to zdařilý editor, pokud nepotřobuješ vrstvy.

Uživatelský avatar
Monoculus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: 16 zář 2014, 11:07

Re: Focení do RAW

Příspěvek od Monoculus » 12 říj 2017, 16:41

al.vlado píše:Jindro, tíško závidím to stretko s tými veľkými ľuďmi svojho fachu. ;)

Pentax do TIFF-u nevie fotiť. Čo viem, tak jedine Nikon, ale možno sa mýlim. Ale Pentax určite nie.
Len pre zaujímavosť, jediný Pentax, o ktorom viem, že ukladá aj do tiff, je staručké istD. Dokonca obrázky ukladá na CF kartu.

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“