Kupa projektora + platno - rady a skusenosti

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Machro
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Kupa projektora + platno - rady a skusenosti

Příspěvek od Machro » 18 lis 2015, 17:06

Zdravim vsetkych. S manzelkou sme obaja filmovy nadsenci a tak zvazujem kupu FULL HD projektora. Nakolko sme od 17.9. uz styria a manzelka je na materskej dovolenke peniaze su dolezite, ale nejakych cca 600 EUR by sa v ramci Vianoc snad naslo. Ako som tak pozeral na net, projektor je jedna vec platno druha vec. Nevyznam sa v tom a preto by som chcel poradit. Co mi tak vychadza, vedel by som premietat cca 100 palcovy obraz (sirka izby cca 3,5m) . BTW, TV mam 48 palcovu LED FULL HD. Ake mate skusenosti? Je ten zazitok na platne hodny tych penazi (subjektivna otazka)? Ma vyznam kupovat drahsie platno, ci staci nieco bezne s elektrickym pohonom? Samozrejme s nakladmi na lampu neskor pocitam. BTW... v cinema city v BA je zakladny listok 7 EUR/osoba.Dakujem za akekolvek postrehy.

Samozrejme, ze by som to pouzival aj na sportove prenosy napr. ME2016 futbal, niekedy Liga Majstrov, olympiada. Ale urcite by nebezal denne.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
cunesk8
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1106
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Kupa projektora + platno - rady a skusenosti

Příspěvek od cunesk8 » 18 lis 2015, 17:19

s FULLHD nemám zkušenost, jelikož sleduju převážně VHS ripy. Měl jsem nějaký ACER a teď mám zase Acer:
https://www.mall.cz/projektory/acer-p11 ... 1?v=631200 je to můj druhý projektor, počítej s tím, že v těch projektorech je vesměs nějaké kurvítko, takže výdrž cca 3-4 roky. Sleduju jenom filmy a na prvním projektoru jsem měl nalítano cca 2500h, ale pak se prostě posral, a koupil jsem ten Acer P1173, jelikož má hodně vstupu a výstupu. Teď mám nalítáno cca 800 hodin, vše v pohodě, ale časem se ti do projektoru dostane prach a je třeba ho nechat vyčistit, ale VELKÝ OBRAZ JE VELKÝ OBRAZ! a já bych to za TV neměnil. Promítám na nějaké neznačkové plátno s uhlopříčkou přes 2m.
http://cunesk8.rajce.idnes.cz, http://vimeo.com/user6166468
Pentax IstDS + K-5, Pentax 18-55, Pentax DA 50-200, Sigma 8mm/4 , Pentax M28/2,8, Pentax A50/1,7, Pentax M 135/3,5 , Cosina100/3,5 , Sigma Ef 500Ds super,Velbon Voxi L+Giottos MH1302-652

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Kupa projektora + platno - rady a skusenosti

Příspěvek od bedo. » 18 lis 2015, 17:56

Ja plátno nemám vôbec a premietam na stenu "pomaľovanú" vápnom. Projektor Sharp XV-Z3000 mám od roku 2008 a stále funguje bez problémov (na druhej strane má odpracovaných len nejakých 1000 hodín premietania filmov/fotiek a príležitostného hrania na PS3). Zážitok z filmov je s TV neporovnateľný, pritom ako TV mám 50' plazmu.

Čo sa technológií týka, doporučil by som skôr DLP ako LCD, ale to je individuálne, najlepšie bude pred kúpou porovnať na vlastné oči (obdoba plazma vs LCD).

Uživatelský avatar
Machro
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Kupa projektora + platno - rady a skusenosti

Příspěvek od Machro » 18 lis 2015, 18:50

cport - ocakavam podobnu uhlopriecku platna a mame velmi podobnu sirku izby. Konkretny model ma urcite zaujima. Btw, aky je prakticky rozdiel medzi 1920x1200 a 1920x1080? Treba brat do uvahy svietivost a kontrast projektoru? Treba este nejake ine vstupy resp. vystupy ako HMDI?

feri2303
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 626
Registrován: 16 led 2014, 09:24

Re: Kupa projektora + platno - rady a skusenosti

Příspěvek od feri2303 » 18 lis 2015, 19:12

Pridam aj ja zopar rad a skusenosti.

Technologia DLP vs. LCD vs. LaserLED: Ako pisal cport pri DLP je vidiet duhu alebo blikanie pri pohybe hlavou. Niekto to vnima a vidi iny nie. Mna zvykne aj hlava rozboliet a rozhodne mi domov ziadne DLP nesmie, aj keby zadarmo bolo. EPSON EB-U32 je od 670 eur, osobne by som si radsej dosetril. LaserLED co som mal moznost vidiet a testovat mali velmi zle farebne podanie. Navyse boli extremne hlucne. Pri vsetkych projektoroch plati ze cim vacsi, tym tichsi. Vreckove projektory maju mini ventilatory ktore to proste musia uchladit...

Projekcny pomer: Velmi dolezita vec na ktoru kupujuci zabudaju. Zoom na objektive projektorov je bezne len okolo 1,2x. Moze sa stat ze az doma zistis ze obraz je prilis maly / velky, projektor treba umiestnit uplne inde nez bolo v plane atd. Pri prepocte ci je projektor do danej miestnosti idealny pomozu kalkulacky ako napr. tato: http://www.projectorcentral.com/Epson_E ... ulator.htm

Platno: kraje sa mierne vlnia na vsetkych platnach. V praci sme uvazovali nad naterom steny farbou podobnou tej co je na platnach a nasledne oramovat ciernym pasikom. Ale zavrhli sme to, cena farby bola velmi vysoka. Kamarat objednal platno z ebay a naslaedne zistil ze chce vacsi obraz. Projektor posunul este o meter a kupil este vacsie platno :D

Zivotnost: V byvalej robote sme mali na ucebniach asi 15 projektorov postupne EPSON, MITSUBISHI, NEC. Bezali 8 hodin denne takych 40 tyzdnov v roku. Neumrel ziaden. Na jednom Mitsubishi zacal pistat DLP filter a cely projektor servis nasledne stratil :lol: Ostatnym sa postupne znizoval jas a kontrast, ani vymena lampy nepomohla. Po tych odrobenych hodinach na to mali narok. Pri vybere sa mozes orientovat aj podla zivotnosti lampy a cenou novej. Casto to byva polovica ceny projektora.
KP, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DA 70/2.4 ltd, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.

Uživatelský avatar
Machro
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Kupa projektora + platno - rady a skusenosti

Příspěvek od Machro » 18 lis 2015, 19:35

feri2303 - pozrel som alza.sk a preco az model Epson EB-U32? Su pod nim Epson EH-TW5100, Epson EH-TW5300, Epson EH-TW5210, Epson EH-TW5350. EB rada je asi vyssia... Preco sa oplati dosetrit?

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Kupa projektora + platno - rady a skusenosti

Příspěvek od bedo. » 18 lis 2015, 21:07

feri2303 píše:Technologia DLP vs. LCD vs. LaserLED: Ako pisal cport pri DLP je vidiet duhu alebo blikanie pri pohybe hlavou. Niekto to vnima a vidi iny nie.
len poznámka na okraj: závisí to (aj) od konkrétnej implementácie - u niektorých vidieť dúhu viac, u iných menej, prípadne vôbec. A existujú aj 3DLP projektory, ktoré dúhu neprodukujú už priamo z princípu, aj keď tie sa používajú hlavne v kinách. Ale zasa môžu mať - rovnako ako 3LCD - problémy s konvergenciou. :)

feri2303
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 626
Registrován: 16 led 2014, 09:24

Re: Kupa projektora + platno - rady a skusenosti

Příspěvek od feri2303 » 18 lis 2015, 22:01

macho: Epson EB-U32 som uviedol ako priklad. Ano je to vyssia rada univerzalnych projektorov aj do firiem. Zivotnost lampy je 10.000 hodin v eco rezime, Epson EH-TW5100 ma len 3.000 hodin. Jas lampy EB-U32 je az 2240 Ansi lumenov v Eco rezime, ostatne Epsony maju maximalny jas len 2200 lumenov. V Eco rezime je projektor vacsinou skoro nehlucny.

Chcelo by to vyskusat v domacich podmienkach ci na tej uhlopriecke bude 1800 ANSI lumenov lacnejsich projektorov stacit.V noci urcite ano, ale ci aj cez den?

bedo: ja mam citlive oci, duhu vidim aj na niektorych monitoroch Dell. Ked boli este sklenene monitory vedel som pohladom rozoznat 60, 85 a 100 hz. Doma by som nemohol mat ani plazmu, pretoze mi blika :shock: Preto mam take vyhrady k DLP. Ale ako som uz pisal, je to individualne. 3DLP by mi mozno nevadili, ale som na to prilis konzervativny :lol:
KP, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DA 70/2.4 ltd, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.

Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 376
Registrován: 22 zář 2013, 09:17
Bydliště: nyní Praha

Re: Kupa projektora + platno - rady a skusenosti

Příspěvek od inutihar » 18 lis 2015, 23:37

Já mám nějaké starší Sanyo XU, které má 4000 lumenů, ale zároveň docela nízký kontrast, takže přes den nic moc. V noci to je OK. Uhlopříčka obrazu je asi 2,50 m při projekční vzdálenosti 3,50 m. Největší problém je to, že se noční/tmavé scény hodně slévají, což je částečně kvůli technologii projekce (nízký kontrast), ale dost za to může zpětný odrazu světla od stěn a stropu. Ale malovat kvůli tomu půl pokoje na černo se mi nechce, řešením bude asi nějaká matovací maska.

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“