spolahlive ostrenie, rady-skusenosti ?

Moderátor: Moderátoři

Re: spolahlive ostrenie, rady-skusenosti ?

Příspěvekod hilda4sea » 27 črc 2017, 21:51

Možná se mýlím, ale při použití LV u modelu K1 se aktivuje CDAF. Tím se eliminuje možnost vzniku BF/FF a podstatně se zvýší pravděpodobnost úspěšného zaostření - blíží se absolutní jistotě. Selhat může jen v případě zcela nekontrastního, mdlého objektu, nebo když objekt rychle pobíhá. Modul AF přes zrcadlo se na ostření nepodílí. V podstatě se při použití LV chová K1 jako klasická bezzrcadlovka starší generace s kontrastním ostřením.
hilda4sea
Významný člen
Významný člen

Reklama

Google
Generovaný uživatel
Hlavní Admin

Příspěvekod lennyl » 01 říj 2017, 11:17

pozeral som nieco na pentaxforums.com a bol tam pokec ako nastavit ostrenie na FF/BF.
https://www.pentaxforums.com/forums/190 ... cus-8.html

tu je konkretne video, ako pomocou blikania znaku zaostrenia v hladaciku nastavit fotak:
https://www.youtube.com/watch?v=7zE50jCUPhM

presiel som si svoje skla. je to dost primitivna metoda, ale rychla a presna a funguje to (nemam teda ziadne zoomy to je fakt)

- fotak dat na stativ a ostrit na nieco kontrastne (ja som pouzil nalepeny tercik na dverách)
- kazde sklo treba skusat zo vzdialenosti, ze ohniskova vzdialenost skla x 50 (preco prave krat 50 netusim, ale v podstate to suhlasi s tym, z akej vzdialenosti fotim s kazdym sklom)
teda: FA43/1,9 som dal 2,15metra od tercika (43mm x 50 = 2150mm), FA77/1,8 zasa 3,85metra (77mm x 50 = 3850mm) atd.
- nastavit AF na stredovy bod
- najskôr zaostrit na AF cez LV a vypnut AF (packa na tele, alebo prepinac na objektive ak ho mate)
- prepnut na ostrenie cez hladacik a iba v menu fotaku AF Adjustment posuvat korekcie (u mna od -10 do +10) a stlacat spust do polovice
- vzdy ked pipne zaostrenie, zapisat si hodnotu, napr. FA43 mi pipala od -8 do +2 (zaujimave, ze KAZDY objektiv mi pipal iba v rozmedzi 11tich korekcii)
- no a zazrak je jednoduchy, nastavit vyslednu korekciu v menu fotaku presne v polovici toho rozsahu kedy fotak este pipal (pri vypnutom AF samozrejme a za predpokladu, ze ste nepohli fotakom ani ostriacim kruzkom po tom,ako ste si urobili prvu referencnu fotku cez LV na AF)

pomocka pre ratanie tej spravnej korekcie komu sa to nechce delit v hlave :D
http://www.testcams.com/DotTune/CalcMidPoint.html

PS: Pentax ma ten AF stavany inak ako Canon/Nikon. proste Pentax bud pipne,alebo nie. naopak CaNikon pipa/blika v hladaciku bud pomaly,alebo rychlo,proste ma iny system)

a samozrejme takto sa da nastavit aj cisto manualne sklo, tiez pipa v hladaciku.

tie moje pevne skla som mal nastavene do minuty kazde, zalezi ako kto rychlo beha v menu vo fotaku, haha. a teda netreba robit milion kontrolných a testovacích fotiek a potom to bajočkom skumat na pocitaci, ze pri ktorej korekcii je objektiv najpresnejsi.
Pentax K-1 II + IRIX15 Fireflay + Pentax FA31,43,77 Limited + Pentax DA*300/4
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod Kubajz » 02 říj 2017, 04:52

Super metoda, jednoduchá a rychlá. To vyzkouším. Mám podezdření, že moje 50/1.8 pro ruůznou vzdálenost chce různou korekci, takhle bych to mohl ověřit.
K-5 II; HD DA 16-85/3,5-5,6 WR; HD DA 55-300/4-5,8 WR; DA 50/1,8; DA 35/2,4; AF-360FGZ II
Kubajz
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Kubajz » 02 říj 2017, 17:08

Lennyl: Tak jsem odzkoušel vyše uvedenou metodou objektiv DA 50/1.8 a vysledek:
1,0m od -3 do 5
1,5m od -6 do 3
2,0m od -2 do 7
2,5m od -1 do 7
z toho je vidět, že 1,5m vybočuje. Je to na reklamaci?
K-5 II; HD DA 16-85/3,5-5,6 WR; HD DA 55-300/4-5,8 WR; DA 50/1,8; DA 35/2,4; AF-360FGZ II
Kubajz
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod lennyl » 02 říj 2017, 17:23

Kubajz: ked som ti to zratal, tak to vychadza na priemernu korekciu +2 skrz cele ostrenie. ratam, ze na APS-C s 50mm budes fotit tak plus minus vacsinou od dvoch metrov a aj tak budes mat ostre tak jedno oko ak by si isiel blizsie a bol by clovek trosku otoceny. tak to by si clonil mozno aj na f2,2.

reklamovat by sa to urcite dalo, ale musel by si poslat do servisu objektiv a mozno aj telo neviem. nastavit sa daju aj pentax objektivy na rozne vzdialenosti (nieco ako Sigma/Tamron cez USB dock) len nie doma, lebo nie je na to nastroj..ja som s Karcim nastavil ale DA*200/2,8 cez jeho udelatka.

nemas to take tragicke, aby si to musel davat nastavovat si myslim. keby ti tie korekcie skakali od -5 cez nulu az do +8 na rozne vzdialenosti tak nic nepoviem. aj tak skor urobis zle zaostrenu fotku ty, ze sa pohnes pri foteni, alebo ten koho fotis, resp. AF SAFOX "unikatne" zaostri s tym svojim velkym AF bodom :) :)
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod tom-o » 02 říj 2017, 18:07

inak, co sa týka tej ohniskovej vzdialenosti v mm krát 50, počíta sa to rovnako na APS-C, či tam musím dať ohniskovú vzdialenosť x cropfactor x 50? Neviem, či sa to v tom článku spomína, a ani neviem, ako by to malo byť teoreticky
tom-o
Nový uživatel
Nový uživatel

Příspěvekod lennyl » 02 říj 2017, 18:50

tom-o: to som sa prave nedozvedel nikde, ci 50x je pre crop alebo FF a preco prave 50krat (ci je to daka opticka vlastnost objektivov na ktoru su stavanu ci co). ale kludne si to moze clovek nastavovat pre taku vzdialenost, z akej najcastejsie foti s danym sklom, co je aj logicke.
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod Kubajz » 06 říj 2017, 05:35

Lennyl: Psal jsi, že nepřesnost AF může způsobovat velikost plochy ostříciho bodu. Je na tom K-3 II lépe než K-5 II, když má ostřících bodů víc? Mají menší plochu? Bude AF přesnější?
Kubajz
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod portvis » 06 říj 2017, 09:25

Myslím že bude určite presnejšie a rýchlejšie ale skôr by som povedal že to bude vďaka novšiemu AF
K5II ma SAFOX - 10 a K3II SAFOX-11
Sony a7III + sony55/1,8 + Irix 15/2,4
portvis
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod lennyl » 06 říj 2017, 09:46

Kubajz píše:Lennyl: Psal jsi, že nepřesnost AF může způsobovat velikost plochy ostříciho bodu. Je na tom K-3 II lépe než K-5 II, když má ostřících bodů víc? Mají menší plochu? Bude AF přesnější?

no ja som mal z tych novsich tiel K5, K5IIs a K3 (K5II a K5IIs maju ale rovnaky AF modul a aj firmware 1.07)
- samotnu presnost AF medzi K5IIs a K3 neviem objektivne zhodnotit,ani neviem ako by som mal zmerat
- uspesnost ostrenia na K3 bola ale lepsia, pretoze K3 ma naozaj o nieco mensi AF bod (aspon to co som videl v hladaciku)
- pre toho kto foti napr.sport, tak viac AF bodov u K3 bola vyhoda, lebo si fotak mohol predavat informacie o pohybe v "jemnejsich" krokoch
- plus pri viac AF bodoch K3 bolo aj to, ze ked chcel clovek presnejsie ostrit na oko pri portrete na zlaty rez bez prekomponovania, mal viac AF bodov na vyber
- ja som s K5IIs aj K3 skoro vzdy fotil na body mimo stred, najviac na uplne krajne AF body, nemal som s ty ziadny problem
- inak pre mna by stacilo v podstate iba par AF bodov, len nech su presne, styri v zlatych rezoch a stredovy a dva okolo stredoveho hore a dolu - to je 7 AF bodov :-D
tieto body mi bohate stacia na kompoziciu pri AF-S foteni (sport nefotim)

- ina kava je AF na K1, to je na plac, presne su v podstate iba stredny AF bod a jeden nad nim a jeden pod nim. inak pouzivam rezim A-9, teda stredovy bod a ostatnych osem je pomocnych. a pri foteni cez LiveView fotim ludi uz iba na FaceDetection. pri tychto nastaveniach mam aj s K1 velmi malo odpadu.
- K5IIs aj K3 boli URCITE spolahlivejsie (na 100%, ved som ich mal) aj na krajne AF body, kde je K1 skor o nahode, ze ci da alebo neda, na verim boha.

...je mozne, ze taka velka plocha FF snimaca je uz ovela narocnejsia na AF technologiu...co ja viem hustota/velkost bodov pri tych MPx, alebo opticke vlastnosti ze od stredu je to menej presne ze dake zakrivenie aj pri objektivoch aj pri AF cockach modulu a isto aj o inej hlbke ostrosti APSC vs FF... co ja viem, som laik
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod Kubajz » 06 říj 2017, 17:03

Lennyl: Díky za vyčerpávající odpověď.
Kubajz
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod bunceks » 30 lis 2017, 16:25

bunceks
Nový uživatel
Nový uživatel

Příspěvekod haryček » 08 led 2018, 18:02

Nemohu ani nechci radit,jsem jen pokročilý začátečník, ale na Fotoaparátu byla recenze na Pentax KP a pro mne to byla jasná odpověď. I kdyby se mi výhledově líbil, nehodlám se trápit : Autofokus

Ostření je naprosto dostatečné pro běžné focení, jde jen o to, že v této cenové třídě jsou Canon nebo Nikon dál. Velkou část „viny“ ale podle mě nesou objektivy....
haryček
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Předchozí

Zpět na Fotografování