Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
wolflike
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od wolflike » 28 lis 2015, 11:31

Zdravím,
rád by som požiadal tunajších skúsených, podeľte sa o vaše názory na micro od Olyho vs tradičná SLR od Pentaxu. Recenzie na fórach mám prelúskané, zaujímajú ma konkrétne skúsenosti, nakoľko viem, že i tuná pár ľudí zmenilo systém.

Olympus má marketing na jednotku a bombastické články to prezentujú tak, že klasická zrkadlovka je už out, ale keď čítam nejaké bližsie skúsenosti uživateľov, zisťujem že nie všetko je také super: om-d séria vyzerá fajn, avšak napriek odolnej konštrukcii sú problémy s nefunkčnými lcd, najnovšie bajonetmi, vyklajúce gombíky, proste made in china kde veľmi záleží, na aký kus človek natrafí. Ponuka objektívov je navonok široká, ale reálne ak mám prejst na oly, tak chcem hlavne kompaktné rozmery pri zachovaní kvality - a pancake objektívy evidentne za veľa nestoja a dávať kvalitnú ale "kravu" na tie malé aparáty pre mňa nemá zmysel.
Keďže fotím na pevné sklá a rád sa hrám s hĺbkou ostrosti, fotím na stredný zaostr. bod a aretujem, nezaujímajú ma všelijaké tie fičúrky, wifi, milióny zaostrovacích bodov a videá. Potrebujem mechanicky odolný a trvanlivý systém pri ktorom nemusím premýšľať, či sa mi zmestí do batohu. Dnes už nefotím tématicky ale príležitostne, počas výletov, o to viac sa ale so zábermi zvyknem "paprať". A nakoniec RAW a "vyvolanie" v PC.
Uvažoval som konkrétne o E-M10 Mk.II + pevné Oly 12mm f2. To sklo má celkom dobré referencie, aj keď na prime to nie je zase nič extra, je však väčšie a príšerne drahé na to čo ponúka, navyše slnečná clona ešte navrch k tomu. Za takúto zostavu utratím skoro raz toľko, než keby som povedzme stávajúcu výbavu doplnil o Pentax K-3. Oly pevná 17mm f1,8 nie je najlepšie hodnotená (ani som nepostrehol odkedy už pevné sklo dávno nie je etalónom obrazovej kvality) a hlavne, pre mňa je málom široká - chcem jeden široký objektív na krajinu a bežné fotenie a maximálne jedno dlhé lacné entry zoom sklo na zvyšné percento záberov.
A tak premýšlam, či je tá zmena veľkosti za tie eeee,- hodna alebo čo ešte ten systém, keď zabudnem na marketingové formulky, ponúkne.

Kto máte a viete porovnať, dokázali ste si zvyknúť a nahradiť SLR týmto skladným systémom? Zbavovať toho čo mám sa budem nerád (a ak chcem čokoľvek nové kúpiuť budem musieť), najmä objektívov, takže len ak by to malo ozaj zmysel. Za každú skúsenosť vďaka. Ak sa pýtam dáku hlúposť, tak pardon, ale možno podobne váhajú viacerí a zíde sa tu pár užitočných postrehov.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od Klingo » 28 lis 2015, 11:49

Síce nemám omd ale chvílu som si s tým pofotil a mám epl-3.Výsledok-výborný marketind-blbý aparát.Fakt je to úplne nahovno a nikdy by som nevymenil.Na nejaké hranie s hĺbkou ostrosti môžeš zabudnúť.Jediný prínos vidím pri wildlife,kde užiješ krop.Tlačítka malé,hladáčik hrôza.Výstup napriek marketingu použiteľný max do 400 iso.Môžu tvrdiť čo chcú.Ani rozdiel vo veľkosti oproti pentaxu nieje takmer nijaký.Jednoznačne na to zabudni.Keď už mirorlrss,tak fuji.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
Adrian
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 432
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od Adrian » 28 lis 2015, 12:25

mal som panasonic gx1 s objektivom lumix 20/1.7 a oly 45/1.8. sirsie som nepouzival. olympus 12/2 je prilis drahy a dost velky, uz ta skladnost nie je uplne ono. iso pouzitelne do 800, pre vlastne potreby (mysli rodina v interieri) do 1600. prave pre toto som sa rozhodol m4/3 predat a kupit fuji. s existujucimi skusenostami s m4/3 aj s fuji (mam x-m1, objektivy samyang 12/2, fuji 27/2.8, 35/1.4 a 18-55) a podla toho co pises, ja by som kupil pentax 15/4 ltd. nie je to az o tolko vacsie kombo ako oly s 12/2, aby sa ti oplatilo menit system.
Fuji X-T3, X-T1 - Fuji 23/1.4, Fuji 27/2.8, Fuji 90/2, Fuji 10-24/4, Fuji 18-55/2.8-4
2x Fringer, Canon 50/1.8 STM, Canon 200/2.8 USM, Canon 55-250
Fuji X70

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od MaraM » 28 lis 2015, 12:32

Když měl Olympus akci, kde na hodinu pujčovali foťáky, tak jsem testoval Olympus OM-D E-M5 Mark II. Nevyděl jsem výsledné fotky, ale chtěl jsem si zkusit, jak se s ním pracuje.

Co mě nejvíc štvalo byl LCD hledáček, zpoždění bylo fakt patrné a docela mě to štvalo i u neakční scény. Nezvyk byl vidět výslednou fotku před tím, než ji vyfotíš, na to bych si asi naopak dokázal vzniknout, i když do protisvětla jsem to šteloval až zbytečně dlouho. Bylo fajn navolit ostřící bod na jakékoli místo v hledáčku, ale taky to není uplně pohotové. Samozřejmě je to všechno hlavně o zvyku.

Zpracování těla vypadalo parádně, bohužel vahou a rozměry už se to zrcadlovce dost blíží. S větším zoomem (měl jsem Olympus M.ZUIKO ED 12-40mm f/2,8 Pro) už je to asi jedno co nosíš.


Bohužel jsem ještě neměl možnost vyzkoušet Fuji, kterou tady spousta lidí vychvaluje. Nechce se mně věřit, že by jim "zpožděný" hledáček nevadil. Zároveň nečekám, že Fuji je o několik tříd lepší jako Olympus.
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od Klingo » 28 lis 2015, 13:01

Ten fuje "JE"! o niekolko tried lepší.Jednoznačne.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od fakt » 28 lis 2015, 13:10

Přecházel jsem z Olyho na Pentax.
Důvody:
- špatné ostření,
- drahá skla,
- ISO 400 fuj.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od MaraM » 28 lis 2015, 13:16

Klingo píše:Ten fuje "JE"! o niekolko tried lepší.Jednoznačne.
Pak bych na celý Olympus zapomněl a šel jednoznačně do Fuji. Cenově jsou v podstatě srovnatelné (co se ceny těla týče).
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od bedo. » 28 lis 2015, 13:59

Kedysi som tu len tak pre zábavu dal "porovnanie" SMC Pentax-DA 70/2.4 Limited vs Olympus m.Zuiko 45/1.8. Pentax obrázok je z K-01 (jeden z najlepších 16MP snímačov), Oly z E-PL3 (teda prvá generácia 12MP m43 snímačov). Rovnaké porovnanie som potom dal aj na DPReview. Záver si z toho urob sám.

Ja v súčasnosti cestujem s Olympusmi, 2 telá a 2 objektívy vážia rovnako ako jedno Pentax zrkadlo + limetka (navyše nerád prehadzujem objektívy). Ale nevylučujem, že v Tvojom prípade by som dal prednosť Fuji, v čase, keď som kupoval Olympusy, ešte Fuji neponúkal (pre mňa) nič zaujímavé, teraz je to naopak hodne zaujímavý systém. Vyskúšaj, čo Ti lepšie padne do ruky...

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od hilda4sea » 28 lis 2015, 14:14

Pokud jde o Fuji, tak jsou znatelné rozdíly v rychlosti odezvy mezi prvními modely a současným top modelem X-T1 s FW 4. X-T1 má odezvu v hledáčku opravdu extrémně krátkou a v běžných podmínkách de facto nepozorovatelnou. Kratičká prodleva je vidět např. když v místnosti s jasnýmu světly přejedu objektivem přes zdroj světla a pak ho sklopím dolů, kde je tmavší místo. Přechod je viditelný. Jinak lze odezvu pozorovat jen v mimořádných podmínkách. Také záleží na režimu (visiwig nebo základní zobrazení).
Určitě má Fuji lepší výkon než Oly v rozsahu vyšších ISO hodnot.
Tělo vyjde tak zhruba na stejné peníze, ale objektivy jsou u Fuji přece jen dražší než u Oly. Celkově pak vyjde sestava těžší.

Další zvláštnosti - viz moje povídání o roku se systémem Fuji v rubrice Fuji X-T1.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Adrian
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 432
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od Adrian » 28 lis 2015, 14:23

bedo, ja sa pamatam. boli na nerozoznanie. prave kvoli oly 45/1.8 som dlho vahal predat system. ale m4/3 znesie porovnanie len do iso 800. na iso 1600 uz bol moj pentax lepsi, o 3200 ani nehovoriac. takze zase som mal dilemu, co brat na cesty. preto som presiel na fuji. ponuka rozmery m4/3 systemu a vystup pentaxu. preto aj predavam cast pentax vybavy. na pentax si necham uz len teleobjektivy.
ale pentax tu ma este ltd skla. pentax+da70/2.4 nie je neporovnatelne vacsie ako om-d+45/1.8. podobne je to aj v pripade 15/4 ltd versus oly 12/2. preto mu to ja odporucam. proste ta mala uspora nestoji za zmenu systemu.
Fuji X-T3, X-T1 - Fuji 23/1.4, Fuji 27/2.8, Fuji 90/2, Fuji 10-24/4, Fuji 18-55/2.8-4
2x Fringer, Canon 50/1.8 STM, Canon 200/2.8 USM, Canon 55-250
Fuji X70

Uživatelský avatar
wolflike
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od wolflike » 28 lis 2015, 15:14

Vdaka za vsetky reakcie a postrehy, zatial to teda vyzera tak ze ako sa vravi potiahnem tu svoju káru (Pentax) ďalej. A tá 15tka limited je dobrý tip, pouvažujem o tom, škoda že už nie je k dostaniu pôvodná zelená SMC verzia

Na margo porovnania Oly 45 vs Pentax 70 - môžu byť podobné, ale v prípade Oly ide aspoň podľa recenzií o jedno z najlepších skiel. Tie ostatné sú na tom horšie a v prípade porovnania by zrejme nedopadli tak dobre.

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od bedo. » 28 lis 2015, 15:26

wolflike píše:Na margo porovnania Oly 45 vs Pentax 70 - môžu byť podobné, ale v prípade Oly ide aspoň podľa recenzií o jedno z najlepších skiel. Tie ostatné sú na tom horšie a v prípade porovnania by zrejme nedopadli tak dobre.
Ale 70 Ltd je tiež jedno z naj skiel Pentaxu, takže z môjho pohľadu to bolo fér. ;) Pointa ale bola trochu inde - pokiaľ si si pozrel aj verziu z DPReview, tak tam ľudia dopredu nevedeli, čo porovnávajú a tým pádom porovnávali naozaj iba to, čo videli a nezaťahovali do toho svoje osobné preferencie, názory recenzentov a pod. Nikto netvrdí, že rozdiely neexistujú, pre niekoho môžu byť aj celkom podstatné, ale ja osobne už niekoľko rokov "obrazovú kvalitu" neriešim. Zato o to viac riešim to, ako sa mi s daným aparátom fotí, či je odpor spúšte primeraný, aký je aparát hlučný (v tomto vynikajú Nikony 1, to sú asi najtichšie aparáty, aké som zatiaľ (ne)počul :)) a samozrejme rozmery a hmotnosť.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od Klingo » 28 lis 2015, 15:38

Lenze krása pentaxích limetiek nieje len v ostrosti ako si to myslia u olyho. Proste limetky majú svoj feeling a proste sú neprekonateĺné. Je to súhra primeranej ostrosti, mikrokontrastu a špecifického bokehu. Práve bokeh je u olyho priam katastrofa.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od bedo. » 28 lis 2015, 15:44

To si potom asi s 45/1.8 nefotil a pokiaľ áno, tak daj nejaké ukážky toho "katastrofického bokehu". Mne sa páči o niečo viac, ako u 70Ltd., je neutrálnejší a nefarbí sa do zelena, či fialova v prípade menej vhodných svetelných podmienok. Nejaké ukážky sa dajú nájsť aj tu na fóre, resp. v galérii.

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Skúsenosti Pentax vs Oly micro OM-D (zvažujem zmenu)

Příspěvek od Jan67 » 28 lis 2015, 15:50

wolflike píše: 1) Keďže fotím na pevné sklá a rád sa hrám s hĺbkou ostrosti, fotím na stredný zaostr. bod a aretujem, nezaujímajú ma všelijaké tie fičúrky, wifi, milióny zaostrovacích bodov a videá...

2) Uvažoval som konkrétne o E-M10 Mk.II + pevné Oly 12mm f2.

3) Oly pevná 17mm f1,8 ....pre mňa je málom široká - chcem jeden široký objektív na krajinu a bežné fotenie a maximálne jedno dlhé lacné entry zoom sklo na zvyšné percento záberov.
Z těchto třech sdělení mě nevychází u4/3 úplně nejlépe.
U ekvivalentu kinofilmu 24mm, který požaduješ, nastávají hrátky s HO jen u skutečně hodně světelných skel.
Zuiko 12/2 má ekvivalentní světelnost 4. Pro srovnání XF 16/1.4 má ekvivalentní světelnost 2.1 Raději zopakuji, že ekvivalentní světelnost neovlivňuje expozici ale právě hloubku ostrosti.
Olympus 4/3 je dobrý právě v ostření, což u tebe není priorita.
Takže závěr: pokud chceš fotit na širokém ohnisku a je pro tebe důležitá HO, zůstaň u APSC nebo jdi případně do FF.
Jan67

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“