Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
bedo.
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2144
Registrován: 01 říj 2013, 16:10

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od bedo. » 24 lis 2015, 21:11

Už som ho tu možno dakedy dával, ale napr. aj takýto obrázok za bežného denného svetla by sa s kompaktom/mobilom fotil pomerne ťažko:
Obrázek
A to je prosím v obyčajnom sRGB, čo by to potom bolo v AdobeRGB! :mrgreen:

Ale vážne, daj nejaké obrázky, možno prídeme na to, že je Tvoja K-01 vadná...

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
atiratha
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 216
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od atiratha » 25 lis 2015, 03:19

K-01 jsem měl a prodal jsem ji jen kvůli tomu, že mi chyběl hledáček a druhý roller, ale jinak jsem za většiny okolností její výstup nerozeznal od K-5 (což je vzhledem k senzoru logické a ve svém segmentu jednu dobu K-5 obrazově celkem vyčnívala). Můžeš mít vadný objektiv, ale spíš bych tipoval, že za normálního lehce pošmourného dne z toho nelezou zajímavé fotky. Fotku prostě dělá světlo.

Kompakty bývají většinou už z výroby nastavené tak, aby dělaly líbivé fotky (barevně saturované, kontrastní). Zrcadlovky a bezzrcadla naopak z výroby mývají plošší výstup, aby umožnily si s tím více vyhrát podle představ fotografa. U K-01 bych doporučil podívat se do nastavení, Pentax docela umožňuje pěkně si pohrát s kontrastem, barvou i doostřením, to už by se mohlo blížit.

Druhou stranou věci je, že prémiové kompakty (Canon G apod.) se často cenově dostanou na úroveň levné zrcadlovky, tam už to je k zamyšlení. Za sebe jsem si na každodenní nošení a cvaky pořídil Fuji X-T10. Má velmi solidní setový objektiv, líbivý jpeg, dobrý elektronický hledáček a wifi, takže ty cvaky můžu rovnou posílat mobilem a kdyby se povedla hezká fotka, raw má taky. Svou K-5 si ale nechávám na to, když jdu opravdu fotit, ergonomii ovládání Pentaxu prostě považuju za nepřekonanou a až příjde Full Frame a trochu klesne v ceně, budu zvažovat přechod na něj. Tam mi přijde, že se mi ty dva stroje budou hezky doplňovat.
K-5, pár moderních objektivů a sklárna starších

ziki
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: 23 úno 2012, 10:21

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od ziki » 25 lis 2015, 20:43

Tak nadějně a zajímavě vypadalo toto vlákno, ale sám zakladatel jej svým posledním příspěvkem pěkně zabil :D.

Mně, co se týče obrazového výkonu, moje zrcadlovka zatím stačí, ale už mě jaksi nebaví se s takovým heblem tahat po výletech :roll:.
Pentax K-70, k-r, MZ-7, Pentax DAL 18-55mm/3.5-5.6 AL WR, 18-55mm/3.5-5.6 AL, DA 35mm/2.4 AL, DA 50mm/1.8, FA 28-80/3.5-5.6, Tamron AF 18-200mm/3.5-6.3 Di II Macro, HELIOS-44M 58mm 1/2, Metz MB 52 AF-1

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od fakt » 25 lis 2015, 22:29

Já si nemyslím, že by měl mít člověk foťák stále u sebe.
Fotím každý týden fotbal a opravdu si užívám víkendů, kdy fotit nemusím.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

ziki
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: 23 úno 2012, 10:21

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od ziki » 25 lis 2015, 23:41

Zrcadlovku u sebe běžně nenosím, tahám ji s sebou jen když vím, že budu fotit. Dřív mi to nějak nevadilo nebo jsem to nevnímal, ale nějakou dobu už mě moc nebaví, se na výlety s bandou tahat se zrcadlovkou (ale stejně ji beru). Zjišťuji, že se zrcadlovkou jsem buď fotograf (trvale něco v rukách, snažím se udělat hezký snímek, zachytit zajímavý moment, dávám bacha abych někde nerozflákl foťák atd.), ale moc se nebavím nebo se bavím, ale nemám žádné fotky (furt mě nebaví foťák vytahovat a pak schovávat do batohu a o pohotovosti se ani nedá mluvit). Před zrcadlovkou jsem fotil kompaktem, který jsem míval ve skořepinovém pouzdře na opasku, takže když jsem nefotil tak jsem měl volné ruce a foťák nijak neomezoval, ale také nebyl problém foťák kdykoli pohotově vytáhnout a tohle se zrcadlovkou moc nejde. Ale když už jsem si nějak zvykl na jistou kvalitu výstupu z foťáku i za horších světelných podmínek, tak se mi ke starému kompaktu moc vracet nechce.
Pentax K-70, k-r, MZ-7, Pentax DAL 18-55mm/3.5-5.6 AL WR, 18-55mm/3.5-5.6 AL, DA 35mm/2.4 AL, DA 50mm/1.8, FA 28-80/3.5-5.6, Tamron AF 18-200mm/3.5-6.3 Di II Macro, HELIOS-44M 58mm 1/2, Metz MB 52 AF-1

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od k.e.n » 26 lis 2015, 08:27

Náhodou zrcadlovku, teda zejména Pentax, můžeš mít klidně na bederáku a jezdit s ní poměrně obtížnější MTB, lézt ferraty nebo třeba na běžkách. Vozil jsem takhle třeba K-x s 50/1,4, posléze s 40/2,8 a nebylo to obtěžující. Dnes takhle vozím GR, ale popravdě, s tou zrcadlovkou se prostě líp pracuje. :D
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od fakt » 26 lis 2015, 10:02

Myslel jsem, Tome, posedlost fotit vše a všude.
Je dobré občas zastavit a ohlédnout se.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Shoumen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od Shoumen » 26 lis 2015, 10:26

To by mě fakt zajímalo, co bylo tou přikreslující Fujinou myšleno. O nějakém přiklesování Fujinou mi není nic známo. Snad tím byla myšlena volba simulace filmu ??? A komu se nelíbí JPGy z Fuji, tak ať bere jen RAWy...

-- tím bylo myšleno že kompaktnější foťáky do kterých řadím i Fuji, mohou výstup obohatit SW úpravou JPEGu

Já mám za sebou ca 5 let s Pentax zrcadlovkami (K7, K5 a K3) a teď něco přes rok mirrorless Fuji.
Takže můžu celkem zodpovědně říct, že rozdíl ve výstupu mezi nimi nedělá to zrcadlo (jak by taky mohlo, když se při expozici sklopí ,že :wink: ) ale kvalita senzoru (včetně souvisejících obvodů) a ostření. Moje preference jsou známy, v cenové kategorii K3 bych vždy volil mirrorless (kromě Fuji je zde i Olympus a Sony...) Kromě těch nejdražších modelů DSLR (5Ds, D4s) nepřínáší zrcadlo již vůbec nic.

Zajímavě pojato - zrovna pokukuji po Fuji, proto jí zde tolik zmiňuji - byl jsem na ní mrknout i v Megapixelu, ale ještě se mi zdá že budu muset počkat abych dostal co žádám:-) Týpek hovořil cosi o tom, že velikost čipu a s tím související vlastnosti, lze považovat za bernou minci celého výstupu. Docela bych se nedivil šumu, ale když do toho začal plést i rozdíl clonuy, tak jsem začal vážně uvažovat nad úrovní vlastní fotografické teorie :roll:

Nevím, co je " dodatečná úprava nastavením foťáku". Je třeba si uvědomit, že kompakty fotí na ekvivalentní cloně, která je násobně vyšší než u APSC. Pak je ostrý (a někdy zašuměný) všechno.
A všichni známe různé problémy s ostřením u zrcadlovek.

Dodatečnou úpravou mám na mysli, že v menu se JPEG dá nastavit kontrastnější, ostřejší, saturovanější etc.

Mě by se líbilo mít mirorless Fuji v kapse či na krku pořád - lehká všc s pěkným výstupem - designově zmáknutá a výstupy více než dobré.

Přemýšlím o X30 a rozhoduji se zda to mohu považovat za cestovní alternativu Pentaxu K5ii, zkouším, bádám a čekám na verzi s větším rozsahem objektivu zejména v kratším ohnisku plus lepší čip kvůli šumu, pak by pro mě byl ideálním kámošem na cesty
Pentax K20D, Pentax 18-55 3.5-5.6, Pentax 55-300/3.5-5.8 ED, 50/1.4 SMC, Helios 40 85/1.5, Jupiter 85/2, Orestor 135/2.8, VOLNA 80/2.8, PEN­TAX DA 35mm f/2,8, SIGMA 10-​20/3,5 – 5.6 EX DC HSM, MIR 20/2.5, Velbon Sherpa 530 Carbon
http://busekmartin.cz/

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od hilda4sea » 26 lis 2015, 14:02

S ohledem na osobní praxi s FF a APS-C se přikláním k názoru, že v cenách do cca 30.000 Kč je úplně fuk, zda jde o zrcadlovku APS-C nebo MLC se stejnou velikostí senzoru. Prémiové kompakty v běžných podmínkách odvádějí práci, která si se zrcadlovkou té cenové třídy nijak nezadá.

Že by Fuji něco přikreslovala jsem si nevšiml. Možná tím měl pisatel na mysli poměrně rozsáhlé možnosti nastavení saturace, ostrosti, šumu, prokreslení světlých míst a prokreslení tmavých míst. To vše v kombinaci s nastavením simulace různých filmů nabízí pestrou škálu možnosti pro ty, co si s tím pohrají. Myslím, že viditelný rozdíl v technické kvalitě snímků nastává až v kategorii nad 80.000 Kč a při použití MF těla (což jistě potvrdí Klingo).

Nosit něco v kapse, nejlépe APS-C, je jistě snem každého zapáleného fotografa. Kromě tradičních kompaktů se zde nabízí i např. kombinace Fuji XE1 + Fujinon XF 27/2,8 nebo XF 18/2. Je to opravdu lehké a lze to mít v kapse od bundy. Přitom kvalita výstupu JPEG nebo RAW uspokojí i hodně náročného cvakala. V bazaru se to dá komplet pořídit za cca 13.000 Kč.

Nakonec je v tvůrčí fotografii jedno čím se fotí. Hlavní je idea, previzualice a zvládnuté řemeslo.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Twin
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 511
Registrován: 21 úno 2013, 21:45
Bydliště: Praha

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od Twin » 26 lis 2015, 19:19

Shoumen píše:...ale když do toho začal plést i rozdíl clonuy, tak jsem začal vážně uvažovat nad úrovní vlastní fotografické teorie :roll:
Problém ekvivalence různě velikých čipů se samozřejmě týká i clony.
Celý problém je sáhodlouze diskutován zde:
http://pentaxfriends.eu/viewtopic.php?f ... kvivalence
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od Jan67 » 26 lis 2015, 20:25

Shoumen píše:-- tím bylo myšleno že kompaktnější foťáky do kterých řadím i Fuji, mohou obohatit SW úpravou JPEGu
Každý foťák obohacuje JPEG SW úpravou. Včetně Pentaxu. Dokonce se tím výrobci chlubí, že optimalizují chyby skel. Když nechceš obohacení musíš vzít RAW.
Já fotím vše jak do JPEG tak do RAW. Teprve doma u monitoru se rozhodnu, co z toho použiju. JPEG z foťáku beru jako návrh stroje, jednu z nekonečně mnoho možností, jak může finální fotka vypadat. Někdy mi vyhoví, někdy ne. A tak, jak fotografové kdysi v temný komoře nadržovali a vykrývali, tak můžou to samý dělat dnes v RAW editoru. Spousta lidí zde na to kašle a je to čistě jejich rozhodnutí.
Shoumen píše:-Zajímavě pojato - zrovna pokukuji po Fuji, proto jí zde tolik zmiňuji - byl jsem na ní mrknout i v Megapixelu, ale ještě se mi zdá že budu muset počkat abych dostal co žádám:-)
Já spíš myslím, že si musíš nejdřív ujasnit, co vlastně chceš a proč to chceš.
Shoumen píše:Dodatečnou úpravou mám na mysli, že v menu se JPEG dá nastavit kontrastnější, ostřejší, saturovanější etc.

Ale ve foťáku tohle nastavení asi těžko bude dodatečný, ne?
Shoumen píše:Mě by se líbilo mít mirorless Fuji v kapse či na krku pořád - lehká všc s pěkným výstupem - designově zmáknutá a výstupy více než dobré. Přemýšlím o X30 a rozhoduji se zda to mohu považovat za cestovní alternativu Pentaxu K5ii, zkouším, bádám a čekám na verzi s větším rozsahem objektivu zejména v kratším ohnisku plus lepší čip kvůli šumu, pak by pro mě byl ideálním kámošem na cesty
X30 jako kompakt (byť celkem slušný) nikdy nedosáhne úrovně K5ii.
Další věc je, že kompakt X30 je těžší než tělo X-T10 s APS senzorem! A velikost těl je prakticky stejná. Takže jestli ti můžu doporučit, tak X-T10 a k ní jedno až dvě skla a budeš mít skvělý výstup za přijatelný peníze, zcela srovnatelný s K5ii.
Jan67

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od lennyl » 26 lis 2015, 21:17

tym ze si Fuji v JPG "vymysla" myslel asi to,ze pri rovnakej scene ma velkost JPG z FUJI napr. 5MB a z K5II 12MB.
samozrejme kazdy fotak sprocesuje JPG tak ako mu to vyrobca nakaze skrz firmware + to co si nastavi uzivatel v obrazovom profile (doostrenie,saturacia atd.). komu sa to nepaci, ma k dispozicii RAW.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Zklamání nad výkonem zrcadlovky apod.?

Příspěvek od Jan67 » 26 lis 2015, 22:47

Já ti nevím, jestli se zrovna tohle dá označit jako vymýšlení. Já bych to teda označil za vyšší kompresi JPG.
Ona zase K5 gererovala RAWy kolem 17MB, zatímco Fuji kolem 30MB. A taky bych si neodvážil říct, že si K5 vymýšlela...
Jan67

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“