DNG vs JPG

Moderátor: Moderátoři

Re: DNG vs JPG

Příspěvekod inutihar » 23 říj 2016, 10:10

Předpokládám, že rozumíš, že RAW soubor není fotka. RAW jsou víceméně neupravená data, tak jak je zachytí snímaš foťáku.
JPEG přímo z foťáku už nějakým způsobem (který můžeš ovlivnit i v uživatelském nastavení foťáku) tato data interpretuje a tedy vytvoří "fotku".
JPEG z tvého programu jen vytáhne náhled z těch surových dat, takže výsledná fotka nemusí odpovídat ani tomu, co by ti z RAW vygeneroval foťák, ani tomu, co bys byl schopen udělat sám v nějakém programu na počítači.

Doporučil bych ti zkusit vyfotit nějaké fotky do RAW+JPG a přitom na ten JPG z foťáku vyzkoušet různá nastavení, co ten foťák umí. Pak si vygeneruj JPEG z RAW přes ten tvůj program a porovnej výsledky. Rozdíly by měly být patrné na první pohled.

Co se týká programů na postproces a práci s RAW, tam si musíš najít sám, co ti vyhovuje (jak logikou ovládání, tak možnostmi nastavení a nabídkou funkcí). Tady ti nezbyde než něco nastudovat (na youtube jsou tisíce návodů ke všem možným programům) a pak si to zkusit sám třeba na demoverzi. Ale i digital camera utility, co dodává pentax k foťáku, by ti měla do začátku stačit, protože umí vše, co je potřeba.
Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 338
Bydliště: nyní Praha

Re: DNG vs JPG

Reklama

Uživatelský avatar
Google
Generovaný uživatel
Hlavní Admin
 
Příspěvky: 15000
Bydliště: Dublin

Re: DNG vs JPG

Příspěvekod Jindras » 23 říj 2016, 11:10

Jj,to už vím,to jsem si už nastudoval :) . Jen bych chtěl zachovat fotky z RAWu. Je to někde jinde. Nejhorší (pro mne) je,že 99% těch Raw editorů je v angličtině. :| No jo,no,budu se stím muset nějak poprat. :D Fotím,jak blázen,rozvážím medovníky a jezdím po Čechách,denně,a foťák pořád s sebou. Plno měst projedu a všude něco je... :wink:
Pentax K-5 IIs,Pentax DA16-45/4.ED AL,Pentax 135/2.8,,TAMRON 70-200 MM F/2.8 DI LD (IF) MACRO
Uživatelský avatar
Jindras
Významný člen
Významný člen
 
Příspěvky: 925
Bydliště: Městečko-Sázava.

Re: DNG vs JPG

Příspěvekod hilda4sea » 23 říj 2016, 11:47

Možná by bylo dobré, když si nadefinuješ co vlastně teď chceš. Pentax má celkem dobrý vlastní proces převodu RAW na JPEG v těle foťáku. Samozřejmě to jde využít u menšího množství snímků za den. Pak má Pentax propracované možnosti nastavení vzhledu JPEG přímo v těle, kde si můžeš navolit do paměti různé kombinace gradace tonality, doostření a saturace barev ve vlastním nastavení. Pak si jen pro příslušnou scénu zvolíš vhodný "C".

Jinou možností jsou externí konvertory RAW, kde je množství placených a volných programů. Bohužel to obvykle vyžaduje zvládnout nějakých 200 termínů v angličtině, nebo se dívat jen po českých. To je např. ZONER, česká lokalizace LIGHTROOM, PHOTOSHOP ELEMENTS s modulem ACR a další mně s češtinou nenapadají. Hlavní smysl zpracování RAW vidím v možnosti převodu RAW do 16bitového TIFF, který mi pak nabízí rozsáhlé možnosti úprav ve Photoshopu. Převod do JPEG je bonus v porovnání s JPEG z těla. Většinou je to o osobních preferencích a o tom co fotíš.

Vlastní ovládání mezi jednotlivými programy na zpracování RAW se podle mně moc neliší. Pouze se odlišuje počet a propracovanost funkcí obvykle v závislosti na ceně. Všechny ale mají společné základní vybavení a podobné uživatelské prostředí. Ty jednoduché umožňují pouze základní operace v rozsahu toho co umí i převod v těle tvého Pentaxu a ty sofistikované např. práci s vrstvami ve formátu RAW.
Pro tebe by asi bylo nejlevnější naučit se těch 200 slovíček a používat SilkyPix, který máš zdarma k tvému Pentaxu.

PS: velikost souboru JPEG nezávisí na konečném čísle MB, které vidíš v průzkumníku, ale na tom s jakou kompresí dat daný program pracuje. Třeba můj foťák obvykle vyplivne JPEG 10 MB. Když snímek načtu do Photoshopu, tak vidím, že po rozbalení má 45 MB. Když zpracuji stejný snímek ve formátu RAW v Capture One, tak vyexportovaný JPEG má okolo 15 MB. Po rozbalení ve Photoshopu má zase těch 45 MB.
Uživatelský avatar
hilda4sea
Významný člen
Významný člen
 
Příspěvky: 1891

Re: DNG vs JPG

Příspěvekod Jindras » 23 říj 2016, 17:05

Pane jo,tak to je na mne trochu složité,ty převody. Tak zatím zůstanu tam,kde jsem a budu jen fotit a fotit. :) :D Díky. :wink:
Pentax K-5 IIs,Pentax DA16-45/4.ED AL,Pentax 135/2.8,,TAMRON 70-200 MM F/2.8 DI LD (IF) MACRO
Uživatelský avatar
Jindras
Významný člen
Významný člen
 
Příspěvky: 925
Bydliště: Městečko-Sázava.

Předchozí

Zpět na Fotografování

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník