fotografování portrétů - výběr doplňků

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: fotografování portrétů - výběr doplňků

Příspěvek od Jan67 » 30 bře 2015, 11:18

MaraM píše:Rád bych znovu otevřel tohle téma, třeba někdo přihodí nové zkušenosti. Chtěl bych si pořídit nějaké základní vybavení na portréty, nemám ambice jít naplno do focení portrétů, spíš si to vyzkoušet a mít aspoň základ po ruce, když se naskytne příležitost. Proto chci pro začátek investovat minimum.

Moje představa je set odrazných desek 5v1 se stativem, držák blesku na tenhle stativ a stříbrno-difuzní deštník. Blesk bych odpaloval interním bleskem z těla.
Myslím,že je určitě možné začít se běžnými blesky. deštník má hodně velký úhel rozptylu světla, hodí se spíš na celou postavu nebo i skupinu. Na portrét bych ti doporučil beauty dish, ca 30cm. Existují celkem levné sety s držákem pro blesk (bowens úchyt), které obsahují i komínek, dá se přikoupit i softbox.
Na odrazku je dobré mít držák na stativ, pokud nemáš někoho, kdo ji podrží.
Neocenitelný je expozimetr s flasmetrem, s ním se dá nastavit více světel velmi rychle. Jinak to je furt metoda pokus-omyl.
Jan67

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: fotografování portrétů - výběr doplňků

Příspěvek od MaraM » 30 bře 2015, 21:12

Díky za poznatky.
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

Uživatelský avatar
kolista2
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 459
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zlínský kraj

Re: fotografování portrétů - výběr doplňků

Příspěvek od kolista2 » 30 bře 2015, 23:45

Jak psal Ivan-K, po odrazce bych konkrétně na portréty šel cestou stálých světel. Při portrétech s bleskem se nestihne zúžit v oku zornice, a portrétovaní mají široké zornice, jako by byli na drogách (někomu se to možná líbí, mě ne).
Přirozeně vypadající oči jsou ale vykoupené složitější regulací výkonu (u žárovek ujíždí při regulaci teplota chromatičnosti, a u "úsporek" se zapne 1 nebo více hlavic). Taky to víc žere a topí.

Odrazku krom 110cm doporučuju ještě velkou, osobně mám dobré zkušenosti s touto http://www.lastolite.com/panelite-18x12 ... e-lllr7231 ,ale nesmí foukat vítr, pak se to nedá držet. Výhoda je, že se nemusí strkat tak blízko a neleze do záběru. Největší průšvih s odrazkama je, že odrazí takové světlo, jaké je. Třeba v lese je to problém, protože naháže na focenou osobu moc zelené, která je fajn na pozadí,ale v obličeji ne.

Ale v lese se sluncem v pozadí by to zase chtělo blesk (i když udělá škaredé oči). No je to na dýl. Ale bezva téma. :D
těla:K10D+BG2,MZ-3
skla:20/2.8,24/2,35/2,A50/1.7,77/1.8,A135/2.8
zoom skla:Σ15-30/3.5-4.5,DA18-55, Σ24-70/2.8,F100-300/4.5-5.6

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: fotografování portrétů - výběr doplňků

Příspěvek od MaraM » 31 bře 2015, 08:15

Díky, nevím jak moc tohle vybavení využiju, takže zatím chci jít levnou cestou. Základ jsou nějaké odrazky, na ty potřebuju i stativ (i když to není komfortní, tak asistenta asi ne vždy seženu) a dokoupit držák na blesk a deštník už není žádná velká položka, blesk mám. Takže do světel bych zatím nešel, ale jen tak k regulaci výkonu, to ještě nikdo nepoužívá LEDky? :-)

Jinak by mě ještě zajímaly zkušenosti s odpalováním systémového blesku v deštníku interním bleskem na foťáku. Je to v pohodě, je to pakárna, s čím by mohl být problém...?
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Re: fotografování portrétů - výběr doplňků

Příspěvek od k.e.n » 31 bře 2015, 08:52

S tím odpalováním - pokud je běžné světlo v místnosti a blesk na interní moc nevidí, tak někdy neodpálí. Lepší je koupit za pár šupů odpalovače a blesky mít nastavené na Manuál. Rozhodně mi přijde snazší několika snímky vyladit manuální nastavení, a pak s ním fotit, než to nechat na foťáku, kdy mu prostě někdy něco přelítne přes nos… (což tedy u portrétů sice není tak časté jako u nějakých dynamičtějších scén, ale stát se to může)
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

Uživatelský avatar
vitezslavmalina
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: 07 pro 2013, 21:13

Re: fotografování portrétů - výběr doplňků

Příspěvek od vitezslavmalina » 31 bře 2015, 10:19

Já si moc neumím představit používání odrazky v exteriéru na stativu. Každej větřík to převrátí, bude se to složitě nastavovat, model se nebude moct pohnout... chce to asistenta nebo si klidně odrazku držet sám (dost punk, ale jde to :D )

Ten vítr je nebezpečnej i u blesku s deštníkem. Bez zatíženýho stativu nemusí ani moc foukat a je to na zemi, tak pozor na to.

K blesku určitě rádiovej odpalovač, těch 1000kč třeba za Trigmaster se vyplatí, bude to spolehlivý, blesk nevíc může být i docela daleko. Nevýhoda odpalování bleskem na foťáku je i v tom, že to pak prostě na fotce může být vidět.

A jinak ono i samotný slunko stačí na pěknej portrét ;)
Nikon D610, 50mm/1,8, 85mm/1,8 ... Pentax K-30, 35mm/2,4
Pentax Program A, Alfo 28/2,8, Helios 44K-4
Ricoh GR
http://malinaphoto.cz/

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: fotografování portrétů - výběr doplňků

Příspěvek od Jan67 » 31 bře 2015, 11:29

Tak při dnešním počasí by to opravdu nešlo. Ale větřík ten držák snese. Zvlášť, když se stojan zatíží.
Jan67

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“