domaci kalibrace

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od miky_lbc » 05 dub 2013, 11:37

Sorry... ale zaznívá tady spousta nepravd a polopravd, které bych rád uvedl na pravou míru.

1. Běžný monitor je třeba kalibrovat, pokud člověk chce kvalitní přehled o tom, na co kouká. Vyjímku (potvrzující pravidlo) tvoří pouze speciální monitory, jako je Eizo CG apod.

Je to principiální otázka... kalibrace monitoru totiž z velké části není ani tak o samotném monitoru, ale o grafické kartě. Výrobce sebelepšího monitoru tak nikdy neví, na jakou z tisíce možných grafických karet, ten monitor zapojíte. Jedinou vyjímkou jsou panely, jako je ta CG řada... ty se totiž chovají trochu jinak... víceméně tak, že grafická karta nekomunikuje přímo s monitorem, ale s počítačem uvnitř monitoru s vlastní grafickou kartou. Monitor je z výroby nakalibrován přímo na svou vnitřní elektroniku.

U podobných monitorů je pak kalibrace pouze otázkou pracovních podmínek, ale nikoliv PC.

2. U běžného moderního monitoru se věrnost barev mění v čase jen velmi nepatrně (po zahřátí podsvícení při stejném úhlu pohledu) a není nutné kalibraci opakovat nějak extra často. Umim si představit, že i roky nekalibrovaný monitor bude bezproblémově použitelný pro většinu účelů.

ALE (!!!! - a to je opravdu to nejdůležitější). Protože (jak jsem vysvětlil výše) je kalibrace hlavně otázkou grafické karty, je bezpodmínečně nutné monitor překalibrovat při každém zásahu do systému. Update driverů grafické karty, update HW počítače a často i nějaká dílčí změna v systému (která může být klidně vyvolaná i instalací nové aplikace, Direct X apod.... a člověk by ani neřekl, že má něco společného s grafickou kartou) často naprosto změní color management.

Většina lidí si tohle bohužel neuvědomuje...

= závěr? Pokud se bavíme o normálním použití (jsou i lidi, kteří dělají projekty, kde tak nesmírně záleží na věrnosti barev, že kalibrují třeba každý den), tak opakovat kalibraci není třeba často, pokud máte PC vyhrazen pouze na grafiku a neděláte s ním absolutně nic jiného. Kalibrace vám pak "vydrží" klidně i měsíce/roky (v závislosti na technologii monitoru a vysvícení).

Nicméně bez ohledu na technologii panelu, můžete mít nakalibrování fuč klidně za pár minut/hodin po zásahu do systému. V tomhle je právě velká výhoda panelů, jako je Eizo CG... ony jsou o moc dražší a zlej jazyk by řekl, že nemají o moc lepší obraz než ostatní monitory na stejné technologii (nebo že se za stejné peníze dá koupit monitor na lepší technologii). Jenže ten lepší monitor připojim do PC, nakalibruju a za několik hodin mohu zjistit, že jsem ulítlej úplně někam jinam po tom, co se v systému s něčím hnulo. To Eizo CG vytáhnu z krabice a pokud nemama nějaké fanatické nároky na kvalitu (nebo světelně netradiční pracovní prostředí), tak ho prakticky ani nemusim kalibrovat. Hlavně můžu ale reinstalovat PC, měnit PC, přenášet monitor a odpojovat ho... prostě se podobnejma krávovinama nemusim zatěžovat.

Doufám, že jsem alespoň pro někoho uvedl tu kalibraci na pravou míru. Hodně lidí si neuvědomuje, co to vlastně je a pletou dohromady kalibraci, profilaci a hlavně mají pocit, že to je věc monitoru (což je jen u profesionálních panelů, kde se profilace i kalibrace dělá přímo na úrovni HW monitoru).

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Lukas_Gal » 05 dub 2013, 12:58

Miky nechcem byt zly ale taktiez si pleties pojmy s dojmami. Kalibracia je nastavenie zariadenia na standardne hodnoty u monitora je to jas a WB to nema s GK nic spolocne. To co tu popisujes je profilacia a tam naozaj pokial aplikujes profil tak farby sa menia u beznych monitorov cez GK. A ver tomu ze kalibrovat je potrebne o mnoho castejsie ako uvadzas uz len z principu starnutia podsvietenia ak sa bavime teda o klasickych LCD s LED je situacia mozno ruzovejsia.
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od miky_lbc » 05 dub 2013, 19:47

Ani bych neřekl, že se pletu... nebo mi můžeš říct, co v tomhle kontextu tedy znamená profilace a hlavně, jak se provádí kalibrace běžného monitoru?

V segmentu o kterém se tady bavíme, je to přesně tak, jak píšu. Monitor má nějaké vlastnosti a ty se velmi, velmi drobně mění s postupem času a taky výrobek (řada, model) od výrobku. To nejzásadnější ovšem je, že ty jako uživatel (když vynechám monitory jako je to CG) nemáš možnost do toho zasáhnout jinak, než říct grafické kartě... tohle zobraz tak a onak... a díky tomu to bude odpovídat tomuto profilu. Je zvláštní, že na internetu spousta lidí fanaticky odlišuje kalibraci od profilace, ale ony se ty pojmy v běžném kalibračním postupu hodně stírají...

Je samozřejmě pravda, že se vlastnosti monitoru postupem času mění. To ale není nic proti tomu co se stane v moment, kdy uživatel třeba updatuje drivery grafické karty ;-). Já samozřejmě souhlasim s tím, že náročný uživatel musí kalibraci provádět v závislosti na čase a stavu podsvícení monitoru. Jenže tady nejsme vůbec v tomhle segmentu uživatelů. Takhle náročnej uživatel určitě nebude o kalibraci debatovat na tomto fóru a hlavně... nebude mít monitor s TN a kalibrovat sondou, kterou si co nejlevněji půjčí :-)).

Takže já si stojim za tim, co jsem tu napsal. Nemá smysl lidem, kteří si chtějí nakalibrovat svůj 7mi tisícovej monitor, aby o trochu věrněji viděli svoje fotky, motat hlavu nějakou pravidelnou kalibrací a měnícím se podsvícením display.... což jsou starosti, které jsou pro lidi, kteří upravují fotku stejně v jiném profilu, než se bude tisknout, dost iracionální a nepozorovatelné.

Důležité je, aby ty lidi pochopili, co vůbec při "kalibraci" dělají... a že třeba přeinstalování driverů grafiky povede k tomu, že jim barvy ulítnou ne třeba o 0,001% nějakým směrem, ale o 7%.

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Lukas_Gal » 05 dub 2013, 20:10

Ok tak takto kalibracia je v mojom kontexte toto: nastavit jas monitora na 80 - 120 cd/m2, a biely bod na 5000 - 6500 K - nic viac nic menej. Profilacia - vytvorenie a zavedenie profilu monitora na zaklade nejakeho digitalneho terca o urcitom pocte policok - a to je to co sa u obycajnych monitorov deje v GK a preto sa nedoporucuje zavadzat u obycajnych monitorov profily.

A ja si zas myslim, ze je nefer ludom s monitormi za 7 tis a NB nahovarat, ze im kalibracia/profilacia na nieco je. Nech si skusia nakalibrovat len jas a potom to skontrolovat o par dni.

Hadam som do toho ako to vnimam ja vniesol trosku svetla :).
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Uživatelský avatar
Čtvrtek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 405
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Žatec LN

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Čtvrtek » 05 dub 2013, 20:57

miky_lbc : jen doplním. Na hardwarovou kalibraci už nepotřebuješ jen řadu CG, ale u některých řad od Eiza to zvládnou i jiné modely v kombinaci se softwarem EIZO EasyPIX2.
STŘÍBRU ZDAR

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od miky_lbc » 06 dub 2013, 08:38

Lukas_Gal píše:Ok tak takto kalibracia je v mojom kontexte toto: nastavit jas monitora na 80 - 120 cd/m2, a biely bod na 5000 - 6500 K - nic viac nic menej. Profilacia - vytvorenie a zavedenie profilu monitora na zaklade nejakeho digitalneho terca o urcitom pocte policok - a to je to co sa u obycajnych monitorov deje v GK a preto sa nedoporucuje zavadzat u obycajnych monitorov profily.

A ja si zas myslim, ze je nefer ludom s monitormi za 7 tis a NB nahovarat, ze im kalibracia/profilacia na nieco je. Nech si skusia nakalibrovat len jas a potom to skontrolovat o par dni.

Hadam som do toho ako to vnimam ja vniesol trosku svetla :).
Já se obávám, že ne... :-). Respektive, JAK CHCEŠ TEN MONITOR kalibrovat (jas, aby "bílá bílá byla") jinak, než v rámci nějakého profilu? :-).

Ještě jinak... když ten monitor nebudeš kalibrovat v rámci určitého profilu, můžeš parádně vykalibrovat bílou tam, kde má v reálu být třeba už žlutá. Kalibrace ca profilace se v tomhle případě prostě těsně stírají. Opravdu kalibrovat (v kontextu o kterém mluvíš ty) můžeš panely, jako je třeba to CG (některé CG se kalibrují i zcela automaticky v nastaveném časovém intervalu).

S tím, zda má smysl kalibrovat/profilovat monitor za 7tis.... to je samozřejmě o nějaké širší debatě a polemice. Já sám jsem léta stále něco kalibroval a řešil a jednoho dne jsem se nasral a nahradil jsem všechny pracovní monitory za CG. A od té doby mám svatej klid. Takže třeba já se v tomhle úplně do krve určitě přít nebudu, protože sám si myslim, že to není dobrá cesta.

Nicméně třeba moje přítelkyně má shit LED monitor za nějakejch 2,5tis. Táhnul tak do modrozelena, že jsem jí ho musel kalibrovat, porotože se nedalo koukat ani na web. Samozřejmě, že bych na výsledku nechtěl asi pracovat s grafikou... ale je to o 1000% lepší a ani po 3/4roku vizuálně nepozoruju, že by se barvy nějak prudce odkláněly. Kalibruju si i všechny TN v noteboocích a je to o podobném výsledku.

Říkat někomu se slušným IPS monitorem za 7 klacků, že mu kalibrace v žádném směru nepomůže, by asi nebylo moc fér ;-). Jen si ten člověk musí uvědomit, co to znamená a jak k tomu přistupovat a co čekat. Kalibrovat každý měsíc půjčenou sondou mi přijde dost kontraproduktivní (pokud má takové nároky, ať si koupí už lepší monitor).

Ale nakalibrovat se na nějakej určitej profil, abych neměl barvy ulítlé na úplně jinou stranu a bílou tam, kde má být modrá... to si myslim stojí za hřích i každému uživateli nejsrajdovitějšího panelu.
Naposledy upravil(a) miky_lbc dne 06 dub 2013, 08:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od miky_lbc » 06 dub 2013, 08:40

Čtvrtek píše:miky_lbc : jen doplním. Na hardwarovou kalibraci už nepotřebuješ jen řadu CG, ale u některých řad od Eiza to zvládnou i jiné modely v kombinaci se softwarem EIZO EasyPIX2.
O tom jsem ani neslyšel... možná by stálo za to, udělat nějakej seznam všech výrobců, kteří podobnou techniku do monitorů dávají.

Od té doby, co jsem si pořídil CG, už po monitorech vůbec nekoukám...

Uživatelský avatar
Čtvrtek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 405
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Žatec LN

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Čtvrtek » 06 dub 2013, 08:59

miky_lbc píše:Od té doby, co jsem si pořídil CG, už po monitorech vůbec nekoukám...
Také jsem ho pře pár lety měl v plánu,přesněji CG223W. Ale po pár, několika hodinových návštěvách Eizo Galerie a trpělivosti jejich šéfa semnou,jsem byl nakonec přemluven na SX2262WH.
Na to moje domácí patlání to stačí,jednou za čas to zkalibruji a mám klid.
ps: klobouk dolů před šéfem Eizo.cz za jeho trpělivost a přesvědčení zákazníka o koupi lacinějšího zboží :wink:
STŘÍBRU ZDAR

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od miky_lbc » 06 dub 2013, 09:12

To můžu z vlastní zkušenosti potvrdit. Myslim, že takhle se pozná fakt hodně solidní firma... proto bych třeba z principu nekoupil od jiného výrobce.

... klidně z Tebou zkejsnou 3 hodiny, aby Tě přesvědčili, že model o 1/2 levnější bude plnit stejnou funkci lépe. A hlavně tomu opravdu rozumí. Výsledkem je spokojenej zákazník.

Teď jsem si kupoval novej holící strojek a říkal jsem si... vim o tom prd, půjdu do kamenného krámu a nechám si poradit. Odcházel jsem se strojkem o 1/2 dražší, než jsem měl vyhlídnuto a doma jsem zjistil (po 2minutách v manuálu), že mě prodavač nakecal spoustu blbostí a ten levnější model by mi vyhovoval (nehledě na cenu) mnohem více, protože byl vodotěsný. To si pak vždycky člověk vzpomene na návštěvu u Eizo...

Uživatelský avatar
Mara42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 476
Registrován: 10 bře 2011, 19:55

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Mara42 » 06 dub 2013, 11:06

jen bych dodal, že existuje LG za 4300, který podporuje HW kalibraci - tedy pomocí jejich softu se přímo hýbe s nastavenim v monitoru.
Vím, že budete ohrnovat nos, jak stojí za hovno atp., ale např. pro studenta jako já to může být fajn volba.

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od miky_lbc » 06 dub 2013, 14:11

Jaký to je typ? O tom jsem neslyšel...

EDIT: LG IPS237L

Vypadá fakt hodně zajímavé... zvláště za ty peníze. Obrovské - je diodové podsvícení jen z jedné strany... to je proti Eizu (apod.) o několik tříd níže. Nicméně věřim, že za ty peníze paráda.

Kupovat monitor v téhle cenovce, šáhnu po něm. Líbí se mi i designem. Myslim, že fotograf, který má hlouběji do peněženky, má tady celkem jasného koně.

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Lukas_Gal » 07 dub 2013, 12:21

Tak to skusim este raz a naposledy: Kalibracia je nastavenie parametrov pristroja (tu monitora) na nami pozadovane parametre. Nema to nic spolocne s nijakym nastavovanim v ramci profilu. Pokial pozadujem jas 80 cd/m2 je jedno aky mam profil a to iste plati pre nastavenie bieleho bodu. Nastavuje sa osvetlenie a nie informacie, ktore putuju do monitora a z monitora.

Pre toto sa nedoporucuje zavadzanie profilu u lacnych monitorov, u ktorych profil meni vystup z GK.
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od miky_lbc » 07 dub 2013, 12:58

Promiň... ale stále opakuješ to samé.

... vysvětli mi prosím JAK chceš u běžného monitoru (který není kalibrovatelný HW) srovnávat bílou barvu jinak, než v konkrétním profilu (zavedeným do grafické karty), při konkrétním nastavení monitoru? :-).

Myslím konkrétní postup. Dobře, nakalibruješ bílou... jenže pokud jí nekalibruješ v nějakém konkrétním profilu (skrze ovlivnění výstupu GK), tak jí můžeš nakalibrovat tam, kde má být už třeba šedá nebo žlutá (nebo cokoliv jiného). To je principiální otázka.

U HW kalibrovatelných monitorů tohle samozřejmě jde. Kalibruješ monitor a zároveň spravuješ pracovní profily... ty dvě věci jsou ale oddělené, protože mezi monitorem a GK stojí ještě další elektronika. U monitorů bez HW kalibrace můžeš ale zasahovat do těhle parametrů pouze skrze modifikaci něčeho, co ti pošle grafická karta...

Uživatelský avatar
Lukas_Gal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 517
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od Lukas_Gal » 07 dub 2013, 13:52

Jas je predpokladam jasny.
Ako je mozne ze sa potom profil vytvara az po nastaveni bieleho bodu a jasu.
Lukáš Gál,
Obrázek
http://www.lukasgal.com
2x K-5 II, Pentax K-7, K20D, Z-1, Mz-3, Z-20,
Obrázek

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: domaci kalibrace

Příspěvek od miky_lbc » 07 dub 2013, 14:42

Ano... ale ten bílej bod bude platit jen pro ten profil. Nikoliv obecně. Respektive, i když "tam žádnej profil nemáš", tak jsi stejně v nějakým defaultním profilu, ve kterém pracuje Tvůj systém a implicitně GK. Tak v něm najdeš a nakalibruješ bílej bod... a podle toho pak doděláš profilaci, oukej. Ale stále jsi úplně přesně v tom, o čem celou dobu mluvím já. Je jedno, na jaký profil kalibruješ WB, ale důležití je, že tam ten profil je... a že jím modifikuješ něco, co monitoru posílá GK.

Ještě úplně jinak... ty můžeš nastavení monitoru udělat 2ma cestama. Jedna cesta je nastavení elektroniky monitoru (když nemá monitor HW kalibraci, tak je možná pouze v nějakém OSD menu) a jedna cesta je modifikace něčeho, co leze z grafické karty. Žádná jiná cesta tam přece logicky není.

Když vynechám to, že u monitoru bez HW kalibrace USB sonda nekomunikuje s monitorem (a ani nemá jak) a připustím nějakou absurditu, že Ti třeba SW řekne... teď v OSD pohni tímhle a tamtím nastavením tak a onak, teď se posuň o 122,6 kelvinů dolu. Tak stále neřešíme nosný problém... ty sice nakalibruješ bílou barvu, ale pro něco, co považuješ ty sám za bílou. Nicméně dle LUT to klidně může být šedá nebo žlutá.

Takže z principu to tak přece být nemůže ;-). Dělal jsi někdy už nějakou kalibraci nebo jsi to alespoň viděl? Pokud ano... jakou sondou a jakým SW? Není nic snadnějšího se podívat do jeho "nápovědy", co ten SW přesně dělá ;-).

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“