Ako na reverzné aj skladané makro

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Atrej
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 235
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Ako na reverzné aj skladané makro

Příspěvek od Atrej » 15 lis 2010, 15:37

Budeme k tomu potrebovať jedno telo digitálnej zrkadlovky, externý blesk, softbox/kúpený alebo si môžte niečo podobné doma vyrobiť napr. z tvrdého papiera a alobalu/. Medzikrúžky, postačia aj tie najlacnejšie bez prenosu clony ktoré sa dajú rozšróbovať. Vhodný redukčný krúžok na spojenie filtrového závitu so závitom medikrúžkov. Starý manuálny objektív. Ja používam Pentacon el. 29mm f2,8. Ak sa zatiaľ necítite na fotenie z rúk v prírode, tak použite statív, makrosánky/najlepšie ktoré majú posuv aj do strán/a káblovú spúšť. Pentax k-5 má oproti k200D zaujímavú vychytávku a to úpravu kompozície. Úpravou kompozície môže čiastočne nahradiť makrosánky ak máte fotoaparát na statíve. A to posuvom čipu smerom hore/dole, doľava/doprava alebo môžete čip čiastočne natočiť pri fotení cez LiveView.
Čím viac medzikrúžkov použijete tým väčšie zväčšenie. Zároveň aj menej svetla v hľadáčiku. To plati aj o zaclonení objektívu. Takže pri fotení cez hľadáčik odporúčam použiť zväčšovaciu očnicu pentax O-ME53 pre pohodlnejšie zaostrenie.

Pri fotení z ruky ostríme posuvom fotoaparátu dopredu a dozadu kým nebude ostré to čo chcete. Potom jemne stlačíme spúšť fotoaparátu aby sa záber nerozmazal. Fotíme tak aby sme hĺbkou ostrosti zabrali čo možno najväčšiu časť fotografovaného objektu. Je to veľmi dôležité vzhľadom na hĺbku ostrosti ktorá je pri takýchto zväčšeniach veľmi malá.

Ak chceme aj napriek tomu zväčšiť hĺbku ostrosti, môžme ju dosiahnuť skladaným makrozáberov. Skladá sa to kvôli väčšej hĺbke ostrosti keď ju nieje možné dosiahnuť pri priclonením objektívu na jednom zábere. Buď je aj po zaclonení HO malá alebo sa obraz pri vysokých clonách degraduje. Je vhodné objekt fotiť pri nižších lonách. Postupným preostrovaním napr. od predu do zadu. Podľa toho čo všetko chceme mať ostré vo výslednej fotografii. Nakoniec to spojíme v programe na spájanie HO. napr. Helicon Focus, free: Combine ZM alebo ZP prípadne v PS. Snažte sa to nafotiť čo najpresnejšie lebo si s tým program na spájanie neporadí. Zopár záberov sa dá nafotiť aj z ruky. Odporúčam pri tom použiť statív, makrosánky s jemným posuvom a káblovú spúšť. Ak sa fotení objekt pohne treba začať odznova. Prípadné nedokonalosti po spojení vyretušujte.

návod ako skladať zábery v PS: http://www.youtube.com/watch?v=ifoIMcTH ... re=related
Sú tam návody aj pre iné programy. Treba pohľadať.

Pri takomto fotení sa nezaobídete bez prídavného osvetlenia. Ja používam buď makro blesk alebo externý blesk. Záleží od konkrétnych podmienok pri fotení. V jednej ruke držím fotoaparát v druhej kruhový blesk. Prípadne externý blesk s nasadeným softboxom priamo na fotoaparáte. Fotím v prírode takže o príliš rozmerných softboxoch nemôže byť ani reč/odplašenie potencionálneho modelu, zavadenie o blízku vegetáciu a rozhýbanie záberu/. Zaostrovacia vzdialenosť je cca 6cm. Pri svietení je dôležité dostať svetlo pred objektív a dostatočne ho rozptýliť. Ja osobne mám rád keď fotka nepôsobí príliš plocho a sú tam aj jemné tiene. Aké osvetlenie použijem záleží aj od toho ako vzdialené je pozadie, čí je osvetlené slnkom alebo v tieni. Pri niektorých fotkách sa hodí aj čisto čierne pozadie. Čo sa väčšinou stáva keď je pozadie príliš ďaleko kam blesk nedosvieti a nieje osvetlené ani slnkom. Väčšinou sa mu snažím vyhýbať.

Fotiť z ruky v prírode pri takomto zväčšení bez automatickej clony ako má napr. canon MP-E je fyzicky dosť náročné. Keď sa nedarí tak aj psychicky. Aj malý vánok sa zdá pri takom zväčšení ako víchrica. Najme začiatky môžu byť frustrujúce.
Spomínam si na prípad keď som takto fotil osy. Už už som išiel stlačiť spúšť. Keď mi fotená osa skočila do úsmevu. Teraz sa smejem ale vtedy mi nebolo všetko jedno. Nielen že pri takom zväčšení osa vyzerá hrozivo keď sa na Vás vyrúti ale kto by sa chcel nechať aj poštípať. Pri vyhýbajúcich a únikových manévroch som vyzul aj topánku. Ešte že ma nikto nevidel. :lol:

Nakoniec by som ešte dodal že netreba podceňovať ani spracovanie fotografií v počítači/všetko s mierou/.

Momentálne moje používané prísne tajné svetelné zostavy: :)
http://2.bp.blogspot.com/_QQvaInuMnUE/T ... 600/s1.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_QQvaInuMnUE/T ... 600/Z1.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_QQvaInuMnUE/T ... 600/z2.jpg
fotky tým fotené:
http://atrejphotography.blogspot.com/se ... 9mm%20f2.8

Takto to fotím ja! Nie je to univerzálny návod.
Ďakujem za pozornosť :wink:
Naposledy upravil(a) Atrej dne 15 lis 2010, 22:19, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
uray
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 800
Registrován: 01 led 1970, 01:00

makro

Příspěvek od uray » 15 lis 2010, 15:49

no, musím tě pochválit, výstižně napsáno - rozhodně lepší a poučnější, než některé seriály a tutoriály na focení makra na různých webech :-)
Úplně jsi mě navnadil na makro (už sem snad rok ani nezkoušel). A tvé fotky jsou další důkaz toho že 90% výsledku tvoří fotograf a ne technika

Uživatelský avatar
majster333
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 548
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od majster333 » 15 lis 2010, 17:02

parádne díky. Ako zacloňuješ objektív, máš na to nejakú fintu? zmení sa nejak podstatne situácia keby použijem reverzne P 16-45/4 ?
od 8/2007 K10D + 18-55 -1:3,5-5,6; predtým practica L2 a ručný exp.. K10D tomu hovorím rýchlosť oproti ručnej práci :-), fotím málo ale s radosťou. už aj 40/2,8 limited

Uživatelský avatar
bigfoot
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 956
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: mlecna draha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bigfoot » 15 lis 2010, 17:38

super clanok, myslim ze sa vela ludi inspiruje :)
...K10+K5...
a rozne serepeticky

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BenaCZ » 15 lis 2010, 20:42

pekne si to napsal...
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 15 lis 2010, 20:49

Díky moc, velmi poučné. Ten makroblesk má moc malou díru, aby se dal namontovat kolem objektivu?

Uživatelský avatar
Atrej
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 235
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atrej » 15 lis 2010, 22:30

vďaka páni, som rád :)
majster333: objektív zacloňujem clonovým krúžkom... nemám skúseností s obj. 16-45 f4 ...ak má cl. krúžok tak zacloň ním, ak nie tak to musíš vymyslieť nejak cez clonovú páčku...
elho_cid: ano... na môj pentacon sa nezmestí...a keby aj pri fotení od zeme by mi na spodku prekážal...
viď príklad:
http://4.bp.blogspot.com/_QQvaInuMnUE/S ... avaka1.png

Uživatelský avatar
MC55
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bruntál

Příspěvek od MC55 » 15 lis 2010, 23:02

Taktéž děkuji za zdařený článek. Mám jednu otázku, jakou nastavíš ohniskovou vzdálenost při zapnutí fotoaparátu se mě zeptá ? nebo snad ne? :oops: A co v případě zoomu

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 16 lis 2010, 00:01

majster333 píše:parádne díky. Ako zacloňuješ objektív, máš na to nejakú fintu? zmení sa nejak podstatne situácia keby použijem reverzne P 16-45/4 ?
To je celkem v pohode, jen musis nejak (treba sirkou) zafixovat clonici packu. Zoomovanim pak menis zvetseni.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 16 lis 2010, 00:05

MC55 píše:Taktéž děkuji za zdařený článek. Mám jednu otázku, jakou nastavíš ohniskovou vzdálenost při zapnutí fotoaparátu se mě zeptá ? nebo snad ne? :oops: A co v případě zoomu
Nejlíp vypnout SR, na tyhle veci ti stejne moc nepomuze. Efektivni ohniskova vzdalenost lze ale odvodit ze zorneho uhlu.

Uživatelský avatar
jasanek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 747
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Český ráj ;-)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jasanek » 16 lis 2010, 09:03

Pekne napsane.
Mam dotaz ohledne zvetseni, jestli mas odhad/pocital jsi, kolik asi je. Pripadne rozdilu oproti klasickemu makroobjektivu a pouziti mezikrouzku.
Podle fotek to vypada, ze vice pouzivas prave reverzne nasazeny objektiv, ac co se tyka pohodli pri foceni, tak s klasickym makroobjektivem by to melo byt jednodussi?
Zkousel jsi i nejake jine objektivy nasazene reverzne?
Predpokladam, ze vzdalenost foceny objekt/predni cocka objektiv musi byt dost mala (par centimetru)? To musi byt docela o nervy pri foceni/plaseni hmyzaku, ne?
Pentax K-3, K-S2 + P DA 18-55 II; P DA 12-24; P DA 20-40; P DA* 60-250; P DA 35/2,4; P DA* 55; P D-FA 100 Macro; P DA* 200/2,8;

Uživatelský avatar
yoli
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od yoli » 16 lis 2010, 14:04

jasanek: macroobjektívom nedosiahneš také zväčšenie (pokiaľ to nieje , MP-E 65mm f/2.8 od Canonu), ako reverzným jednoduchým sklom na macrotube.

atrej: stále používaš sánky, či kvôli hlbke ostríš len sklom. Ja som skúšal všetko možné od šošoviek zo starých skiel, macro tuby na T90/2.8, aj na P FA50/2.8 a ostril som len sklom, nie posuvom a niekedy bolo spájanie, čí už v helicone, alebo CZM také nijaké, vznikal, akoby hallo efekt na hranách a hlavne fotenie trvalo určitý čas, kde by som nič živé nestihol odfotiť. A preto reverzný systém, aj keď s zatiaľ s lepiacou páskou (thift-shift :)) a macrotuba mala najväčší význam, no bolo to skoro poslepiačky.
Máš to ohnisko 29mm odskúšané, ako jedno z najlepších, či to pojde rovnako dobre aj väčším od 50mm? Nevieš nejak prešťať helicon? :)

Uživatelský avatar
Vart
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 177
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vart » 16 lis 2010, 17:36

Velice povedený a inspirativní článek, na to skládané makro jsem pořád někde narážel, ale myslel jsem že je to složitější než načíst fotky a kliknout. :) I když.. zkusil jsem osvědčenou sirku a hlavní objekt se složil krásně, hůř dopadla podložka, která se rozsypala na několik zaostřených míst (ty jsem pak rozmáznul).. při skládání složitější scény z přírody to nadělá asi dost práce doladit
Pentax K10D; DA 18-55/3.5-5.6 WR; Sigma 70-300/4-5,6; A100/4 Macro; A50/1,4; A50/1,7; A28/2,8; M40/2,8; Helios 44K-4 (58/2); Vivitar 2x Macro Teleconverter PKA; Mezikroužky PK; Metz 48 AF-1; brašna Lowepro Inverse 200AW; stativ Fancier; Pentax ME Super

Uživatelský avatar
Atrej
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 235
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atrej » 17 lis 2010, 08:23

MC55: SR som nejak neriešil...samozrejme nastaviť sa dá...jak tak pozerám, pri poslednej fotke to bolo na 70mm :) ...treba si to prípadne vyskúšať čo ti vyhovuje viac...keď sa použije blesk tak by možno mohlo byť aj vypnuté...

jasanek: zatiaľ nemám medzikrúžky s prenosom clony tak som to tak neskúšal...takže neviem porovnať zväčšenie...ak by mali prenos clony určite by sa s tým fotilo ľahšie... kvôli ľahšiemu ostreniu...iné objektívy som neskúšal snažím sa dostať maximum z toho čo mám doma...na 1x.com mám jednu osu...okrem otázok čím to bolo fotené som mal v pošte otázku či to bolo fotené legendárnym MP-E :)...tak načo zháňať niečo iné...pôvodne som chcel kúpiť pentax 28mm f2,8 ale kôli cene som kúpil pentacon 29mm f2,8 za 800Kč :lol: ...ktorý z nich je lepší ti neviem povedať alebo iný obj. ...treba skúšať s tým čo máte doma alebo si kúpte nejaké lacné pevné sklo v bazáre za pár stoviek...ako som písal, vzdialenosť od prednej šošovky je 5,5cm... tie fotky čo mám v galérii sa takou zostavou dajú určite nafotiť v prírode...je to živý hmyz nijak nemanipulovaný...aj keď sa k nim približujem opatrne sem tam niečo spanikári a odletí alebo ujde...

yoli: makro sánky už tak často nepoužívam...som lenivý rozkladať aj statív takže najčastejšie fotím makro z ruky...využívam ich hlavne pri skladačkách kde je treba nafotiť viac záberov...skladal som to pred tým v Combine ZM a teraz v PS...návod na helicon by mal byť na youtube...určite som to tam vydel ale program som nepoužíval... takže ti viac neporadím :( ...

Vart: čím presnejšie sa ti to podarí nafotit tým lepšie si s tým program na skladanie poradí a menej práce s tým budeš mať...aj keď vždy sa nejaká drobnosť nájde...

samozrejme článok bol pre inšpiráciu...ako to fotím ja...pár ľudí to tu zaujímalo...určite to ide aj inak... treba experimentovať :wink:

PS. ak niekto vie o medzikrúžkoch s auto. prenosom clony pre pentax môže sem hodí link...
Naposledy upravil(a) Atrej dne 21 lis 2010, 09:03, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
elho_cid
Admin
Admin
Příspěvky: 3645
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Prácheňsko a Praha

Příspěvek od elho_cid » 17 lis 2010, 11:26

Atrej píše: PS. ak niekto vie o medzikrúžkoch s auto. prenosom clony pre pentax môže sem hodí link...
Před pár měsíci jsem dával link na použité mezikroužky v bazaru u škody. Je to smůla, když jsem s Pentaxem začínal nebyl problém koupit nové Kenko nebo soligor. Teď najednou nic.
Kenko jsou mechanicky líp provedené, dělaly se i v AF verzi, včetně podpory SDM. Soligor ale stačí. Mám oboje, ale prodávat je nechci.
Celkem často se objevují inzeráty na originál pentax mezikroužky. Ty sice nemají podporu elektronického přenosu clony "A" kontakty, ale aspoň páčkou zacloní při expozici. I to hodně pomůže.

Odpovědět

Zpět na „Fotografování“