Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Moderátor: Moderátoři

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvekod st. » 03 kvě 2018, 21:24

Ninju znám z ephota, to jsou úžasné věci. S nexem máš docela pravdu, přes redukci můžu používat všechno z pentaxu jak jsem zvyklý, i když někdy o dost pomaleji, protože adapter s el. přenosem na pentax myslím ještě není. S tou astrofotografií ti oponovat nemůžu, jsem jen takový vděčný divák a nehledal jsem, jak to udělali, jestli to bylo obloha na montáž a pak spojené s krajinou, to nevím. "Jen" jsem viděl astrofotky, které se mi líbily, s popiskem na m4/3.
st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Reklama

Google
Generovaný uživatel
Hlavní Admin

Příspěvekod zdenak1 » 04 kvě 2018, 16:17

S tymi hviezdami v Namíbii to bohuzial vidim podobne ako Portvis. V podmienkach ciernociernej tmy by mal problem
aj iny system a tu to bude pri pripadnom vytahovani tienov v krajine dost o kompromisoch. Ak je prioritou fotenie hviezdnej oblohy odporucam pribalit k fotaku aj malicku paralakticku montaz, ktoru umiestnis na stativ.
Ja pouzivam Ioptron sky tracker a daju sa s tym fotit 1 minutove expozicie s 85mm objektivom na olympuse...
zdenak1
Nový uživatel
Nový uživatel

Příspěvekod zirecek » 04 kvě 2018, 16:44

Srovnávat TOP výbavu Olympus se spíše podprůměrnou výbavou Pentax není příliš vypovídající.
Tvůj článek o změně systému jsem rád přečetl. Moc se mi líbí, že jsi se snažil být profesionálně, stroze objektivní bez citově zabarvených superlativů, jak bývá u "dotovaných" fotografů obvyklejší.
U Tvých fotek mi moc nesedí barevné podání. Ale to chce čas, člověk se k tomu profotí a proedituje s novým systémem.
Každopádně to vypadá, že Olympus je pro tebe celkově lepší systém. Některé vychytávky jsou lákavé - mně se hodně líbí násobení výkonu stabilizace na čipu a na objektivu a také možnost ukončit vznikající fotku v režimu Bulb.
Obrázek
Fotogalerie FLICKR

K-3 II, Sigma 8-16, Pentax 24-70, 70-200, TC
zirecek
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod hilda4sea » 04 kvě 2018, 21:51

Býval jsem k formátu M4/3 skeptický, protože systém M4/3 neguje původní výhodu formátu 4/3 modelů řady E - telecentrické směřování obrazu z objektivu na čip. Ovšem jak tady někdo správně poznamenal, je třeba se v novém systému profotit a proeditovat k maximálnímu výsledku. Mně osobně o kvalitě Oly přesvědčila práce fotografa Bambouska, který dokáže z Olympusu vytěžit skutečně maximum a jeho fotky jsou opravdu perfektní. Možná u M4/3 stále trvá horší hladina šumu za nedostatečného osvětlení, ale jinak je sestava Oly s řadou objektivů PRO zárukou skvělé kvality snímků.
Pokud jde o to srovnání kvality objektivů, nejsem si jistý, že by sestava K3 + DA 16-50/2,8 dosahovala stejně dobrých a hlavně konzistentních výsledků jako Oly M1 II s objektivem 12-40/2,8 PRO nebo se starší verzí Zuiko 14-35/2 ED.
Hlavní přednost Oly vidím v jeho kvalitních objektivech a malých rozměrech (hmotnosti). Tady se Fuji začíná vzdalovat původní myšlence (XT2 je větší a těžší než X-T1 a XH1 je opět větší a těžší než XT2).
hilda4sea
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod samsak » 04 kvě 2018, 23:10

To uz je podle me potom treba se rozhodnout jestli budou delat mala tela s kompromisy v ergonomii nebo udelaji ergonomicky "dokonale" telo a la zrcadlovka, ktere ale bude potom velikostne a vahove jinde. Ano, kazdy ma jinou ruku a jiny uchop, ale i tak.
Petr

Nabízím: SMC Pentax-A 28mm F2.8, SMC Pentax-DA L 18-50mm F4-5.6 DC WR RE, SMC Pentax-DA L 50-200mm F4-5.6 ED WR
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod Klingo » 05 kvě 2018, 04:16

Olympus môže mať pre cestovatela určitú výhodu. Mne sa ale zdá,že oproti telám napríklad sony, je oly s menším čipom priveľký. Teda rada omd. Mal som chvíľu olyho a nijako ma vtedy nenadchol. Teraz je asi o niečo ďalej, ale zase aj cenovo je už niekde inde. Pýtať také prachy za aparát s pidičipom je fakt drzosť. Za to je sony ff. Olympus vždy pri objektívoch bazíroval iba na ostrosti a ostatné parametre okašlal. To krajinárovi primárne vadiť nemusí. Farby sa dajú v editore doladiť ale kedysi z filmu to nešlo a tie studené tóny olyho objektívov neboli ktoviečo.
Fotograf zvieratiek asi tiež privíta krop, megapixelov má aparát už dosť. Tak nech ti aparát robí radosť, fotky robí fotograf a ten si ty výborný.

Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér
Klingo
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod cport » 05 kvě 2018, 08:34

No velky, maly ... tohle je uz subjektivni. Nektere male tela (treba Ricoh GR) maji tu ergonomii (drzeni, jednoznacnou odezvu na tlacitka apod.) skvelou, jine, treba i vetsi tela, to nemaji. Je treba to vzdycky vyzkouset. Treba me se Olympusy OMD stredni tridy drzely vyrazne lip nez Fujiny stredni tridy, to bylo peklo.

Jinak ten Olympus s timto cipem bude porad malinko handicapem pro krajinare, ale porad je ta kvalita cipu a objektivu uz na tak dobre urovni, ze to nemusi znamenat vyrazne omezeni. Cca pred 3 lety jsem videl vetsi printy (A3) stejne sceny z FF Nikonu a 16MPix Olympusu a rozdil nebyl poznatelny.
cport.cz (V rekonstrukci.)

Me fotky na PFS.

Pentax K-5II + 8/3,5 + 18,3/2,8 + 21/3,2 + 35/2 + 55/2 + 70/2,4 + 135/2,8
cport
Hlavní Admin
Hlavní Admin

Příspěvekod maik » 05 kvě 2018, 13:00

Ještě na jednu věc jsem si vzpomněl, co mi u toho malého snímače tolik nesedí. Je to vzhled fotek při hodně širokých záběrech. Přijde mi, že je na nich poznat, že se velikost snímače nahání ubíráním milimetrů. U různých fotek z aps-c jsem si toho nikdy moc nevšímal, ale u některých fotek z toho Olympusáckého snímače mi to nešlo úplně pod nos. Ale je mi jasné, že je to vždycky něco za něco, dlouhá ohniska zase budou s Olympusem určitě super.
KP
Sigma 30mm f/1.4 Art, FA 77mm f/1,8 Limited, Sigma 70-200/2.8 APO EX DG OS HSM,
DA* 60-250mm f/4
maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod lennyl » 05 kvě 2018, 21:07

fajn opisane a spisane (to co ma zmysel vypichnut).

ja som mal doteraz dva Olympusy m4/3, ale iba radu E-PL a setaky. vyhody pre mna boli male rozmery/lahka zostava a slusne ostry obraz aj z tych setakov. nakoniec som nechcel zivit dva systemy, tak som ostal pri Pentaxe.

inak dnes som bol v predajni po baterku D-LI90 a jeden zakaznik chcel na cestovanie Olympus, predajca mu ukazoval co maju.
mna oblial az studeny pot, ked som zacul cenu 2.200euro (a to bolo este po zlave z 2.600euro) za m4/3 fotak.
ale tak bol to zasa Olympus E-M1 Mk.II a sklo M.ZD ED 12-40mm f/2.8 PRO.

tak nech ti Oly robi radost. ak sa ti zda rozdiel v postupoch upravy farieb, to si casom zabehas. inak sa mi paci ta vychytavka (je to bezzrkadlovka teda) pri BULB co si opisal.
Pentax K-1 II + IRIX15 Fireflay + Pentax D-FA HD 28-105WR + Pentax FA31,43,77 Limited
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod janmiklin » 09 kvě 2018, 07:10

Díky všem za komentáře a názory. Chtěl bych se zeptat, zda byste dokázali konkrétně popsat, co vám na barvách těch mých nových fotek nesedí (moc/málo kontrastu, nádech do nějakého odstínu apod.)? Já taky cítím, že to vypadá trochu jinak, ale nejsem schopný určit, co dělat jinak (postupy a nastavení používám stejné, jako jsem měl na PX)...
Díky.
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod portvis » 09 kvě 2018, 08:14

Vyjadrím sa k tým nočným snímkom, keď sa na to pozriem tak ti príšerne ťahajú do fialova, podobné odtiene som videl na apsc nikon keď sa na nočných foto veľmi vyťahovali tiene a dá sa to vidieť aj na PX keď fotíš za uplnnej tmy a vyťiahneš tiene o 5EV... neviem ako veľmi si presvetloval ale pri fotení mesta, kde je dostatok parazitného svetla by to nemalo byť
K-1 + DFA 24-70/2,8, DFA 100/2,8 , Sigma 35/1,4 art, sigma 100-300/4, Irix 15/2,4
portvis
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod st. » 09 kvě 2018, 16:06

Jako zeměpisec asi dáváš přednost realistickému zobrazení, popisnému a věrnému, i když světlo někdy čaruje, taková kouzla umíš taky zachytit.Subjektivně: kontrast a saturace barev máš dost velké, naštěstí stále ne přehnané, spíš optimistické :) . Na těch nočních fotkách ze Španělska mi připadal barevný kontrast mezi umělým osvětlením a barvou oblohy někdy velice disharmonický, asi bych to řešil menší sytostí těch osvětlených objektů. Portvisova poznámka je taky trefná. Bohužel jsem teď zjistil, že v chromu jsou ty tvoje fotky jiné, trochu divnějších barev, než ve firefoxu a stažené - kde je chyba v zobrazování, nevím, barevný profil tam máš. Celkově bych řekl, že už máš svůj styl, takhle si představuju cestopisné fotky. Prostě pokračuj :mrgreen:
st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod zirecek » 09 kvě 2018, 17:46

kosatce nízké, jaro na Děvíně, hlaváčky jarní - Absence stínů (silně prosvětlené), nízký kontrast. Osobně bych přidal kontrast. V některých případech je prosvětlení stínů přínosné i přes nereálnost, fotka pak může působit lépe či spíše líbivěji na pozorovatele. Prosvětlování stínů mívá i vliv na barvy, které pak mohou být poněkud mdlé (snížený kontrast).

Miradore del Tío Cogote - Snížil bych saturaci a vibrance či živost oblohy. Spodní část má chladné podání barev do fialova.

Sněženky na Pálavě - Chladné podání barev. Výrazný nedošlap histogramu zprava. Fotce se dá výrazně přidat "šťáva" úpravou barev a ořezáním histogramu zprava.

rozkvetlý Mikulov - Předpokládám, že sám vidíš, jak jde fotka do modra a částečně mírně do tyrkysova.

Většině fotek by pomohla práce ve vrstvách, snímky by dostaly větší šťávu.
Připadá mi, že editaci provádíš v jedné vrstvě. Většina snímků má nedošlap na histogramu zprava.
Používáš Photoshop 6. Mohlo by pomoci užití CameraRAW při editaci RAWu nástrojema Photoshopu.
Obrázek
Fotogalerie FLICKR

K-3 II, Sigma 8-16, Pentax 24-70, 70-200, TC
zirecek
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod hilda4sea » 09 kvě 2018, 21:46

Dovolil jsem si dočasně stáhnout dvě fotky, abych je mohl otevřít ve Photoshopu a využít plně barevnost zobrazení na kalibrovaném EIZU.
Osobně bych na Albarracinu ..06 ubral lehce purpur a šoupátkem odstínu přidal modrou.
Albarracin...07 vypadá na monitoru v editoru mnohem lépe než v internetu.
Po zkušenostech s MLC bych zkusil všechno vypnout (kontrast, odstín, sytost, doostření a já nevím co všehno Oly má k nastavení, co ovlivní RAW data) a získat maximálně plochý, zcela nekontrastní RAW s maximálním dynamických rozsahem a s ním potom pracovat. Nevím co je lepší na převod, zda Lightroom nebo C1Pro.
Znám dva profesionální fotografy, co přešli z DSLR na MLC (Fuji+Oly) a hledání postupů focení a editování snímků věnovali obrovské úsilí a spoustu času. Asi to při přechodu jinak nejde a mého půl roku bude asi běžná lhůta.
Myslím, že si s tím poradíš. Hlavně, že máš to správné oko pro vizualizaci budoucí fotky.
hilda4sea
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod janmiklin » 10 kvě 2018, 07:24

Díky za všem názory a komentáře, i když si často navzájem odporují :) Obecně problém je, že prostě na každém monitoru ty fotky vypadají jiank (kontrastně, saturovaně) a evidentně i různé prohlížeče s nimi pracují jinak. Takže někdo zmiňuje, že kontrast/saturace je na hraně (nebo lehce za ní), jinému přijdou fotky bez kontrastu a šťávy - co si vybrat :) Pro mě vypadají OK na monitoru kde je upravuju, LCD mého notebooku nebo na iPhone. V práci už to je horší, při ukazování na televizi šíleně přesaturované, na levném notebooku naopak spíš míň saturované, než bych chtěl...

zirecek: já 99 % fotek ve vrstvách upravuju, panoramata jsou většinou EBKT (spojené do PSD s vrstvama). Z toho cos psal, tak většina věcí byly záměr (chladné barvy u sněženek, modro-tyrkysový Mikulov apod.), s histogramem napravo zkusím dotahovat více, obvykle se snažím, aby tam nebyly přepaly ani v jednom kanále,ale je fakt, že by to asi ničemu neuškodilo.

hilda: já mám v CamerRAW vlastní nastavení (bez ohledu na Olympusové), ale že mnohé věci (ostrost, šum, kontrast) dělám tam - v CameraRAW se snažím z fotky dostat maximum, které pak dál v Photoshopu lokálně doupravím. Ale vyzkoušet a najít ideální postup by bylo super, jen to je přesně to, co mě nebaví - sedět dvě hodiny u jedné fotky a zkoušet milion variací nastavení šoupátek...
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

PředchozíDalší

Zpět na Jen tak