Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
zdenak1
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 28
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od zdenak1 » 04 kvě 2018, 16:17

S tymi hviezdami v Namíbii to bohuzial vidim podobne ako Portvis. V podmienkach ciernociernej tmy by mal problem
aj iny system a tu to bude pri pripadnom vytahovani tienov v krajine dost o kompromisoch. Ak je prioritou fotenie hviezdnej oblohy odporucam pribalit k fotaku aj malicku paralakticku montaz, ktoru umiestnis na stativ.
Ja pouzivam Ioptron sky tracker a daju sa s tym fotit 1 minutove expozicie s 85mm objektivom na olympuse...

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od zirecek » 04 kvě 2018, 16:44

Srovnávat TOP výbavu Olympus se spíše podprůměrnou výbavou Pentax není příliš vypovídající.
Tvůj článek o změně systému jsem rád přečetl. Moc se mi líbí, že jsi se snažil být profesionálně, stroze objektivní bez citově zabarvených superlativů, jak bývá u "dotovaných" fotografů obvyklejší.
U Tvých fotek mi moc nesedí barevné podání. Ale to chce čas, člověk se k tomu profotí a proedituje s novým systémem.
Každopádně to vypadá, že Olympus je pro tebe celkově lepší systém. Některé vychytávky jsou lákavé - mně se hodně líbí násobení výkonu stabilizace na čipu a na objektivu a také možnost ukončit vznikající fotku v režimu Bulb.

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od hilda4sea » 04 kvě 2018, 21:51

Býval jsem k formátu M4/3 skeptický, protože systém M4/3 neguje původní výhodu formátu 4/3 modelů řady E - telecentrické směřování obrazu z objektivu na čip. Ovšem jak tady někdo správně poznamenal, je třeba se v novém systému profotit a proeditovat k maximálnímu výsledku. Mně osobně o kvalitě Oly přesvědčila práce fotografa Bambouska, který dokáže z Olympusu vytěžit skutečně maximum a jeho fotky jsou opravdu perfektní. Možná u M4/3 stále trvá horší hladina šumu za nedostatečného osvětlení, ale jinak je sestava Oly s řadou objektivů PRO zárukou skvělé kvality snímků.
Pokud jde o to srovnání kvality objektivů, nejsem si jistý, že by sestava K3 + DA 16-50/2,8 dosahovala stejně dobrých a hlavně konzistentních výsledků jako Oly M1 II s objektivem 12-40/2,8 PRO nebo se starší verzí Zuiko 14-35/2 ED.
Hlavní přednost Oly vidím v jeho kvalitních objektivech a malých rozměrech (hmotnosti). Tady se Fuji začíná vzdalovat původní myšlence (XT2 je větší a těžší než X-T1 a XH1 je opět větší a těžší než XT2).
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od samsak » 04 kvě 2018, 23:10

To uz je podle me potom treba se rozhodnout jestli budou delat mala tela s kompromisy v ergonomii nebo udelaji ergonomicky "dokonale" telo a la zrcadlovka, ktere ale bude potom velikostne a vahove jinde. Ano, kazdy ma jinou ruku a jiny uchop, ale i tak.
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od Klingo » 05 kvě 2018, 04:16

Olympus môže mať pre cestovatela určitú výhodu. Mne sa ale zdá,že oproti telám napríklad sony, je oly s menším čipom priveľký. Teda rada omd. Mal som chvíľu olyho a nijako ma vtedy nenadchol. Teraz je asi o niečo ďalej, ale zase aj cenovo je už niekde inde. Pýtať také prachy za aparát s pidičipom je fakt drzosť. Za to je sony ff. Olympus vždy pri objektívoch bazíroval iba na ostrosti a ostatné parametre okašlal. To krajinárovi primárne vadiť nemusí. Farby sa dajú v editore doladiť ale kedysi z filmu to nešlo a tie studené tóny olyho objektívov neboli ktoviečo.
Fotograf zvieratiek asi tiež privíta krop, megapixelov má aparát už dosť. Tak nech ti aparát robí radosť, fotky robí fotograf a ten si ty výborný.

Odoslané z Redmi Note 4 pomocou Tapatalku
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od maik » 05 kvě 2018, 13:00

Ještě na jednu věc jsem si vzpomněl, co mi u toho malého snímače tolik nesedí. Je to vzhled fotek při hodně širokých záběrech. Přijde mi, že je na nich poznat, že se velikost snímače nahání ubíráním milimetrů. U různých fotek z aps-c jsem si toho nikdy moc nevšímal, ale u některých fotek z toho Olympusáckého snímače mi to nešlo úplně pod nos. Ale je mi jasné, že je to vždycky něco za něco, dlouhá ohniska zase budou s Olympusem určitě super.

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od lennyl » 05 kvě 2018, 21:07

fajn opisane a spisane (to co ma zmysel vypichnut).

ja som mal doteraz dva Olympusy m4/3, ale iba radu E-PL a setaky. vyhody pre mna boli male rozmery/lahka zostava a slusne ostry obraz aj z tych setakov. nakoniec som nechcel zivit dva systemy, tak som ostal pri Pentaxe.

inak dnes som bol v predajni po baterku D-LI90 a jeden zakaznik chcel na cestovanie Olympus, predajca mu ukazoval co maju.
mna oblial az studeny pot, ked som zacul cenu 2.200euro (a to bolo este po zlave z 2.600euro) za m4/3 fotak.
ale tak bol to zasa Olympus E-M1 Mk.II a sklo M.ZD ED 12-40mm f/2.8 PRO.

tak nech ti Oly robi radost. ak sa ti zda rozdiel v postupoch upravy farieb, to si casom zabehas. inak sa mi paci ta vychytavka (je to bezzrkadlovka teda) pri BULB co si opisal.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od janmiklin » 09 kvě 2018, 07:10

Díky všem za komentáře a názory. Chtěl bych se zeptat, zda byste dokázali konkrétně popsat, co vám na barvách těch mých nových fotek nesedí (moc/málo kontrastu, nádech do nějakého odstínu apod.)? Já taky cítím, že to vypadá trochu jinak, ale nejsem schopný určit, co dělat jinak (postupy a nastavení používám stejné, jako jsem měl na PX)...
Díky.

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od portvis » 09 kvě 2018, 08:14

Vyjadrím sa k tým nočným snímkom, keď sa na to pozriem tak ti príšerne ťahajú do fialova, podobné odtiene som videl na apsc nikon keď sa na nočných foto veľmi vyťahovali tiene a dá sa to vidieť aj na PX keď fotíš za uplnnej tmy a vyťiahneš tiene o 5EV... neviem ako veľmi si presvetloval ale pri fotení mesta, kde je dostatok parazitného svetla by to nemalo byť
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od st. » 09 kvě 2018, 16:06

Jako zeměpisec asi dáváš přednost realistickému zobrazení, popisnému a věrnému, i když světlo někdy čaruje, taková kouzla umíš taky zachytit.Subjektivně: kontrast a saturace barev máš dost velké, naštěstí stále ne přehnané, spíš optimistické :) . Na těch nočních fotkách ze Španělska mi připadal barevný kontrast mezi umělým osvětlením a barvou oblohy někdy velice disharmonický, asi bych to řešil menší sytostí těch osvětlených objektů. Portvisova poznámka je taky trefná. Bohužel jsem teď zjistil, že v chromu jsou ty tvoje fotky jiné, trochu divnějších barev, než ve firefoxu a stažené - kde je chyba v zobrazování, nevím, barevný profil tam máš. Celkově bych řekl, že už máš svůj styl, takhle si představuju cestopisné fotky. Prostě pokračuj :mrgreen:

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od zirecek » 09 kvě 2018, 17:46

kosatce nízké, jaro na Děvíně, hlaváčky jarní - Absence stínů (silně prosvětlené), nízký kontrast. Osobně bych přidal kontrast. V některých případech je prosvětlení stínů přínosné i přes nereálnost, fotka pak může působit lépe či spíše líbivěji na pozorovatele. Prosvětlování stínů mívá i vliv na barvy, které pak mohou být poněkud mdlé (snížený kontrast).

Miradore del Tío Cogote - Snížil bych saturaci a vibrance či živost oblohy. Spodní část má chladné podání barev do fialova.

Sněženky na Pálavě - Chladné podání barev. Výrazný nedošlap histogramu zprava. Fotce se dá výrazně přidat "šťáva" úpravou barev a ořezáním histogramu zprava.

rozkvetlý Mikulov - Předpokládám, že sám vidíš, jak jde fotka do modra a částečně mírně do tyrkysova.

Většině fotek by pomohla práce ve vrstvách, snímky by dostaly větší šťávu.
Připadá mi, že editaci provádíš v jedné vrstvě. Většina snímků má nedošlap na histogramu zprava.
Používáš Photoshop 6. Mohlo by pomoci užití CameraRAW při editaci RAWu nástrojema Photoshopu.

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od hilda4sea » 09 kvě 2018, 21:46

Dovolil jsem si dočasně stáhnout dvě fotky, abych je mohl otevřít ve Photoshopu a využít plně barevnost zobrazení na kalibrovaném EIZU.
Osobně bych na Albarracinu ..06 ubral lehce purpur a šoupátkem odstínu přidal modrou.
Albarracin...07 vypadá na monitoru v editoru mnohem lépe než v internetu.
Po zkušenostech s MLC bych zkusil všechno vypnout (kontrast, odstín, sytost, doostření a já nevím co všehno Oly má k nastavení, co ovlivní RAW data) a získat maximálně plochý, zcela nekontrastní RAW s maximálním dynamických rozsahem a s ním potom pracovat. Nevím co je lepší na převod, zda Lightroom nebo C1Pro.
Znám dva profesionální fotografy, co přešli z DSLR na MLC (Fuji+Oly) a hledání postupů focení a editování snímků věnovali obrovské úsilí a spoustu času. Asi to při přechodu jinak nejde a mého půl roku bude asi běžná lhůta.
Myslím, že si s tím poradíš. Hlavně, že máš to správné oko pro vizualizaci budoucí fotky.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od janmiklin » 10 kvě 2018, 07:24

Díky za všem názory a komentáře, i když si často navzájem odporují :) Obecně problém je, že prostě na každém monitoru ty fotky vypadají jiank (kontrastně, saturovaně) a evidentně i různé prohlížeče s nimi pracují jinak. Takže někdo zmiňuje, že kontrast/saturace je na hraně (nebo lehce za ní), jinému přijdou fotky bez kontrastu a šťávy - co si vybrat :) Pro mě vypadají OK na monitoru kde je upravuju, LCD mého notebooku nebo na iPhone. V práci už to je horší, při ukazování na televizi šíleně přesaturované, na levném notebooku naopak spíš míň saturované, než bych chtěl...

zirecek: já 99 % fotek ve vrstvách upravuju, panoramata jsou většinou EBKT (spojené do PSD s vrstvama). Z toho cos psal, tak většina věcí byly záměr (chladné barvy u sněženek, modro-tyrkysový Mikulov apod.), s histogramem napravo zkusím dotahovat více, obvykle se snažím, aby tam nebyly přepaly ani v jednom kanále,ale je fakt, že by to asi ničemu neuškodilo.

hilda: já mám v CamerRAW vlastní nastavení (bez ohledu na Olympusové), ale že mnohé věci (ostrost, šum, kontrast) dělám tam - v CameraRAW se snažím z fotky dostat maximum, které pak dál v Photoshopu lokálně doupravím. Ale vyzkoušet a najít ideální postup by bylo super, jen to je přesně to, co mě nebaví - sedět dvě hodiny u jedné fotky a zkoušet milion variací nastavení šoupátek...

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od zirecek » 10 kvě 2018, 16:16

Předpokládám, že u monitoru se bavíme o řádně nastaveném a kalibrovaném. Domácí monitor pro editaci fotek mám kalibrovaný. Na TV, monitoru v práci, na mobilu také vidím jiné podání snímků. Mám s tím velké problémy u nočních fotek, kde jas a kontrast jiných zobrazovacích médií úplně jinak zobrazí mou noční fotku. Ale s tím se asi nedá moc dělat...

Jestli jsou barevné nádechy zaměrem fotografa, pak jsou mé připomínky samozřejmě mimo. Umělecký záměr má nekonečné možnosti.

Jestli jsou tyto snímky výsledkem editace ve vrstvách ve Photoshopu, tak prvotní výstup z Olympusu tedy nebude tak dobrý, jak se mi prvně zdálo. Prvotně jsem tipoval editaci v jedné vrstvě v Zoneru.

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Olympus OM-D E-M1 mk ii - zkušenosti

Příspěvek od st. » 11 kvě 2018, 13:34

janmiklin píše:Díky za všem názory a komentáře, i když si často navzájem odporují :) Obecně problém je, že prostě na každém monitoru ty fotky vypadají jiank (kontrastně, saturovaně) a evidentně i různé prohlížeče s nimi pracují jinak. Takže někdo zmiňuje, že kontrast/saturace je na hraně (nebo lehce za ní), jinému přijdou fotky bez kontrastu a šťávy - co si vybrat :) Pro mě vypadají OK na monitoru kde je upravuju, LCD mého notebooku nebo na iPhone.
Omlouvám se, měl jsem napsat ohledně toho kontrastu a saturace, že "často míváš" než to jednoznačné "máš". Máš v blogu i mnoho jemných fotek. Hodnocení, na jaké ses ptal, může být hodně subjektivní, navíc poznamenané technikou, na jaké se díváme. Chtěl jsem tehdy napsat něco konkrétního, naštěstí jsem pak zjistil, že to byla chyba chromu nebo mi taky zrovna blbly windows, nevím. Dnes, na posledním článku z Rakouska, už mám všechno OK, jako v různých prohlížečích. A třeba ta poslední fotka, https://www.janmiklin.cz/photos/gruner-see-15080.jpg , mi přijde i s vyšším kontrastem naprosto vynikající, ostatní jsou jen krásné :mrgreen:

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“