1. V ČR je autorské právo nepřenosné (ani dobrovolně). Jediná změna vlastníka AP může nastat děděním.
2. Neoprávněné užití díla je dnes poměrně drahý špás a spáchat ho může jen úplný blb.
3. Autorské právo není univerzální a v různých zemích platí různé úpravy. Na to POZOR!!! V anglosaské oblasti můžete nevhodnou smlouvou o své AP v podstatě příjít.
Největší problém je, že díky přebírání legislativy EU může autor fotky tvrdě narazit na fotografickém zobrazení předmětů spadajících pod autorské právo třetích osob. Zde je opět v různých zemích různá míra úpravy. Typicky "Karlův most", nebo "Eifelova věž", nebo některé národní parky v USA atd. Samotnou kapitolou je právní ochrana osob zobrazených na snímku.
Ve všech uvedených případech se posuzuje nejen to co je vyfoceno, ale také k jakému účelu. Na fotografy také čekají různí vykukové, kteří se nechají vyfotit pro komerci na základě smlouvy a honoráře. Pak vyrukují s tím, že ale dali souhlas k jiné fotce a ta použitá nebyla tudíž zaplacena a žádají odškodné ve výši mnohonásobně vyšší než je reálná tržní cena fotky.
Takže neoprávněné použití vaší fotky je ta nejmenší lapálie, která může fotografa potkat, jakmile vyleze s dílem na veřejnost.
Problematika je tak komplikovaná, že se žalobami nezabývají obecné soudy, protože na to nemají odborné soudce a první instancí k řešení sporů AP jsou soudy II. instance (městské a krajské) odvolání už jde rovnou k Vrchnímu soudu.