Čo pre vás znamená Pentax?

Moderátor: Moderátoři

JoV
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 709
Registrován: 02 bře 2011, 06:49

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od JoV » 25 lis 2013, 07:35

Pentax pre mňa znamená - prvú zrkadlovku čo som mal v rukách. Teda keď nerátam Prakticu čo mi ojedinele dal v časoch dávno minulých do ruky švagor (teda pokial nebola práve v servise). Ešte by som možno spomenul náš starý Flexaret (teda ak sa to dá považovať za zrkadlovku). Pre mladšie ročníky - je to škatulka do ktorej sa pozerá z vrchu cez akýsi "komín". :)
Nie že by som nejako programovo poškuloval práve po Pentaxe, ale potrebovali sme náhradu za Panasonic FZ30 a na poli UZ som už žiadneho dôstojného nástupcu nenašiel. Tak sme si (ja + manželka) povedali že si nekúpime novú kuchynskú linku a skúsime zrkadlovku. Pôvodne sme boli rozhodnutý pre Nikon D7000, ale po "ošahaní" nás toto rozhodnutie pomerne rýchlo prešlo. Po krátkom pátraní padlo rozhodnutie pre Pentax K5, kde to s nami požadovaným (a zaplatitelným) rozsahom výbavy vyšlo dokonca o trochu lacnejšie ako pri Nikone. Či je to kvalitatívne lepšie neviem posúdiť. Keby bolo dosť peňazí tak by som možno teraz žil z Nikonom D300s, ale ten bol vtedy s požadovaným rozsahom skiel nad limit. Velmi sympatický bol aj Olympus (krásne kompaktný systém), ale ten práve končil zo zrkadlovkami, nehovoriac o tom že ich stredná trieda (= ešte zaplatitelná) mala problémi zo šumom a zase ich profi riešenia boli nezaplatitelné (ale pri nich som asi najviac slintal).
Nemalú rolu pri výbere zohrala "outdoorovosť" a kompaktnosť systému a aj akýsi vzdor, či nasratosť, keď to človek nemá kde vyskúšať, či aspoň chytiť do ruky a prakticky každý od toho odhovára s radami ísť do Nikonu či Canonu. Neznášam takúto stádovitosť. Tak sme kupovali cez internet z Čiech, kde to aj s poštovným vyšlo lacnejšie ako keby som to kupoval u nás. A hlavne mali skladom to čo sme potrebovali. U nás boli dodacie lehoty v nedohladne. Síce sa to trochu predražilo, keď som K5ku posielal obratom naspäť do Prahy pre bordel na čipe. Ale napriek tomuto zlému začiatku zatial prevažuje spokojnosť. Na naše účely táto výbava postačuje a zďaleka nevyužívame jej potenciál na 100%. Jediná vážnejšia výtka je snáď k rýchlosti ostrenia s DA*300.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
k.e.n
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 839
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Písek

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od k.e.n » 25 lis 2013, 09:53

Mimo nosné téma vlákna pár postřehů, které vytvořil zdejší generátor reklam:

Tady se zjevně trefil...
Obrázek
Co se týče poměru cena/výkon taktéž:
Obrázek
Tohle je samozřejmě naprostý základ:
Obrázek
A samozřejmě nechybí ani úniková cestička pro nespokojené zoufalce :D :
Obrázek
..nejhezčí pohled na svět je z komína!

Uživatelský avatar
Miho
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 354
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od Miho » 25 lis 2013, 10:27

:lol: :lol: :lol:
k.e.n. ,to nemá chybu...

Ja som spoznal Pentax vďaka Technickým novinám, iný zdroj informácii v 70. - 80. tich rokoch nebol (rudé právo som nečítal :)). V 1980-tom tam vyšiel článok o LX-ku, kde sa o ňom písalo len v superlatívoch a ja ako študent vtedy ešte na strednej som mal jasný ale nesplniteľný sen. Dostupná náhrada bola Praktica BC1 a spolu s Prakticarom 4/300 som fotil automobilový šport na iso 100, manual fokus, seriovým snímaním 1obrázok za dve sekundy (kým ma nezačal bolieť palec na pravej ruke) ,po 36 záberov nutná pauza pre výmenu filmu a výsledok som videl o týždeň, keď bol vyvolaný film.
Pentax K10 bol pre mňa malý zázrak a K3 bude veľký zázrak :D
RICOH GR + GW-3 (18,3 /2,8 , 13,7/2,8)

Uživatelský avatar
Želvák Bob
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 336
Registrován: 10 bře 2011, 11:45
Bydliště: Brno

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od Želvák Bob » 25 lis 2013, 14:53

... bych to rozdělil do několika odstavců :-)

1) proč u mě Pentax?
Když jsem zjistil, že prostě "musím" už jít do zrcadla (měl jsem Panasonic FZ30) tak jsem zkoušel a osahával jednotlivé značky. Vyzkoušel jsem Nikon D90, Canony 400D, 20D, 5D (na který bych nenašetřil) ... dokonce na nějakou dobu jsem měl půjčenou Sony A550 ... a pak jsem vzal do ruky Pentax (prvně K7) a bylo vymalováno. Seděl v ruce, okamžitá jistota ve všem ... jen ten šum mě odrazoval - ale než jsem dal dohromady peníze vyšla K5 ... Jako bonus k tomu mám to, že jsem se nerozhádal s kamarády fotografy - které mám rovnoměrně rozdělené mezi Nikon a Canon a z nichž každý mě lanařil do své značky :-)

2) spokojenost/nespokojenost?
Spokojenost. Většinou ... Občas trošku bojuju s AF, ale sám jsem ještě míle za schopnostmi své K5 a tak nebrečím :-)

3) co pro mě znamená Pentax jako značka?
Ikonu. Legendu. Image vyjímečnosti :-) Stejně jako jezdím 45 let starým autem, mám netypické koníčky v dnešní době, jako muzikant se vyžívám v hudbě žánrově mimo mainstream ... Prostě je to něco co má své fandy, svoji kvalitu a charakter a zdání vyjímečnosti :-)
... sváteční cvakal a zběsilý pilot autobusu a VW buggy ...

Uživatelský avatar
marmot
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 546
Registrován: 13 led 2012, 17:27

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od marmot » 25 lis 2013, 17:17

Podobne ako Zelvak. Tiez som si vsimol ze sum a kvalita a rozsah mojho olympusu UZ 550 nestaci a bol som na vylete s kamaratmi v maroku a obaja, pentak K-10 ako som obzeral tak som obzeral ja skor cestujuci ako domased utvrdili vodotesnost prachuvzdornost fotak sedel v ruke. No parada...a hlavne ja som clovek ktory si kupi kvalitnu vec ale vela ludi ju nepozna. Nik ani len nevedel ze taka znacka existuje.
K 10 "nastastie" ostala nefunkcna a tak som si zaobstaral vykonny vtedy na vrchole a na trone sediaci Pentax K5 od chlapika co ho mal asi mesiac kym mal v oprave leicu. vraj si ho zobral na skusku a tak mi predal novu K5 za 650€ z rok a 11 mesacnou zarukou kupeny v exapre s blockom 986€. Uznavam ze aj objektiv bol v sete a ja som ho dostal bez ale aj tak sa oplatilo. Zaberov tam bolo asi 800,- ked som ho dostal do ruky bol som nadseny. Vodotesnost, Prachuvzdornost a este k tomu vykon v tak malom a lahkom magneziovom tele. Bol to uzasny pocit.
Velmi sa mi paci ze je tuhy. nepride mi ked ho mam v ruke ze sa kazdy chvilu rozpadne. Mal som v ruke D7000. AF dobre co bolo fajn ale prislo mi to chaoticke mat 29 ci kolko ostriacich bodov. Prislo mi ze je neaky rozmykany a pritom bol novy.
Zhrniem to. pentax je pentax. =)
Nikdy nieje tak zle, aby nemohlo byť horšie

Uživatelský avatar
Gaprielko
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 120
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Košice

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od Gaprielko » 25 lis 2013, 20:01

Moj dedo bol fotograf po ktorom som zdedil este ako maly chlapec Practicu a Zenit :) Fotil som s tym az do vysokej skoly, kedy som bol pol roka na studijnom pobyte Lisabone. Siel som tam s kamosom, ktory mal toho casu skvely Canon 20D. Pre mna absolutne nedostupny fotak. Ale nedalo mi a este tam som siel obzriet digi zrkadlovky. Predajca mal velmi siroku ponuku, zacinal som samozrejme s Canonom, potom vyskusal Nikon a nakoniec trosku dalej nasiel Pentax K100D (K10D mali tiez, no ten bol pre mna iba snom :) ). Do ruk mi sadol absolutne najlepsie PENTAX, precital a porovnal som specifikacie na nete a bol horuci favorit. No kvoli studentskym financnym suchotam som ho nakoniec nekupil..

Pred dvoma rokmi nam s manzelkou "odisiel" kompakt olympus a tak sme sa zhodli, ze je cas kupit novy fotak.. ukecal som ju na zrkadlovku, a ktora znacka bola favorit? PENTAX :) Aj napriek tomu som si to este z kazdej strany zvazil, no PENTAX mi ucaril tym, ze ponuka cosi "ine" nez ini a tiez, ze jednoduho NIE JE TUCTOVY :) Vtedy padla kupa na K-r a doteraz nelutujem. Urcite ma svoje muchy (hlavne AF), ale aj napriek tomu doteraz s nim velmi rad fotim. Fotenie je pre mna viac o zabave, nadseni a to pri PENTAX-e mam. Skusal som rozne Canony ci Nikony, no proste som sa s nimi ani po dlhsej dobe nevedel vzit tak ako s mojim K-r.

Nedavno som nakupoval drahsie objektivy, lebo sa chcem zacat trosku fotenim aj zivit. Opat som zvazoval, ci ostat alebo ist do ineho systemu (hlavne kvoli neistote znacky). Rozhodol som sa ostat a teraz, co vysla K3 nelutujem. Zatial som ju este nedrzal v ruke, ale K5/K5II ano a bol to pre mna prijemny zazitok. S K3 to bude urcite podobne, uz sa na nu tesim :)

A nakoniec.. vazim si aj tuto skvelu komunitu ludi a ich cenne rady :)
K-3 + grip, K-r, DA* 55/1.4, DA*16-50/2.8, DA*50-135/2.8, AF-540 FGZ

Uživatelský avatar
doom
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: 21 zář 2012, 06:24
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Čo pre vás znamená Pentax?

Příspěvek od doom » 25 lis 2013, 21:42

já pentax vnímám jako výrobce, který docela dost myslí hlavou :)
když jsem před nějakou dobou vybíral náhradu za ultrazoom Fuji 6500, tak jsem se rozhodoval mezi N 5100, C 500 (nebo 600? už nevím) a nějakou Alfou od Sony - soníka jsem vyřadil kvůli absenci B, nikon a canon mi jaksi nechtěly sednout do ruky, furt mi tam cosi vadilo. pak jsem si osahal K-r a bylo vymalováno. příjemná ergonomie, nemusel jsem si lámat prsty na kolečko, zapínátko taky tam, kde jsem ho po hmatu hledal. pohoda
a co mě sralo na canonu byl otáčející se přední člen objektivu...

jako jo, pentaxí náladový autofokus je legenda, pár věcí je taky vymyšleno zadkem a ne hlavou, ale to je asi u všech výrobců. pentax má těch renonců IMHO málo

po asi 3/4 roce s K-r mi osud do pracek přivál K10D, zamiloval jsem se do pentaprizmového hledáčku a do hromady čudlíků, K-r jsem odsoudil do role cvakátka na kolo. no a po dalším roce jsem se rozhoupal k nákupu K-5 II, u K10 mě docela brzo začal štvát zastaralý čip kvůli použitelné citlivosti.

takže mám doma tři pentaxí těla a nechám si všechny.

vyložený renonc jsem zažil jenom jeden - ostření s tamronem 17-50 na širokém ohnisku. vyřešeno reklamací tamronu a nákupu sigmy 17-70 2,8-4,5 (s tělem K10) a jsem spokojený :). jinak mě zatím pentaxy ve štychu nenechaly
Materiál: Pentax K-5 II, Pentax K-r, Pentax K10, Orestor 135, Pentacon 50/1,8, Helios 44-2, CZJ Flek 35/2,4 , Sigma 17-70 2,8-4 C, Pentax 35/2,4 AL, Tamron 70-300 4-5,6
Doom bloguje, fotky dává na picasu, má rád hudbu, chová bílého Supa a silničku.

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“