Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Moderátor: Moderátoři

hilda4sea

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od hilda4sea » 03 srp 2012, 22:11

Musím souhlasit s mikym_lbc. Amatér si může fotit co chce, kdy chce a když se mu to nelíbí tak to prostě zahodí. Příště bude úspěšnější. Fotoreportér je na akci chudák, který má přesný rozpis toho co (nebo koho) má vyfotit pro zakázku. Většinou to není na jednom místě, tak se dost naběhá. Velmi často jsem slyšel při sjednání práce pobídku - "... a ještě potřebujeme pár fotek pro impressi!"
Pak nezbývá nic jiného než ve zbývající troše času ještě něco cvaknout pro "atmosféru".
Opravdu špičkových fotek udělá velmi dobrý fotograf tak maximálně 20 do roka, ale pro zakázky jich potřebuje stovky. Je jasné, že ne všechny budou špičkové, nebo velmi dobré.
To jestli je pak dobrovolně prezentuje na netu je už samozřejmě jeho problém a asi by to neměl dělat.
To si myslím já a netvrdím, že to s fotkami od Šibíka tak doopravdy bylo. Jen jsem se podělil o osobní zkušenost.
hilda

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Klingo » 04 srp 2012, 06:12

Naozaj dobrý profesionál ako p.Šibík nieje odkázaný brať úplne všetko ale môže si vyberať to najlukratívnejšie.To je práve to,čo odlišuje bežných profi fotografov od tých renomovaných.Nieje potom nútený behať z jedného miesta na druhé aby niečo doniesol.Tí ostatní(miky-lbc,hilda) berú všetko čo príde,behajú s vyplazeným jazykom a potom majú kopec výhovoriek prečo sa to nedalo.Asi tak. :lol:
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od miky_lbc » 04 srp 2012, 07:50

Tak víceméně to je pravda... když teda odmyslim to, , že třeba já reporty vůbec nedělám.

Ale platí to samozřejmě ve všech oblastech fotografie. Kdybych měl jméno, známosti a schopnosti jako Anča, tak bych si mohl vybírat mezi těma nejlepšíma zakázkama a každej měsíc bych mohl fotit zajímavý produkční fashion editoriál za X mega. A nemusel bych do měsíce fotit 50 naprosto obyčejnejch a sterilních fotek.

Ale to já nemám, tak musím být vděčný za práci, kterou by třeba ta Anča považovala za naprosto podřadnou.

Nicméně takhle to je v každé branži. Já dělám víc věcí než jen focení a i tak mi jen z focení jde měsíčně více peněz, než si za měsíc vydělá většina lidí v ČR ve své plnoúvazkové práci. Takže jsem spokojenej a nad nějakým komentem typu toho, co vypotil Klingo se maximálně tak pousměju :-). Nevím co Klingo dělá ve svém životě za práci, ale silně pochybuju, že je v tom úspěšnější a patří na úplnou špičku svého oboru...

A Šibík... bavíme se tady už celekem o prdu, ale není tu moc fotografů, které by jejich zaměstnavatel vyslal do GB na Olympiádu, zaplatil jim všechny (a pravděpodobně dost značné) costy a ještě jim zaplatil honorář. Takže i kdyby to bylo za cenu, že nemůže jen bloumat v ulicích a fotit fotky svého oblíbeného stylu a gusta, myslim, že se za to stydět fakt nemusí ;-).

Ale možná se mýlim a Klingo taky zrovna vybaluje kufr a na noze má ještě ukradené pantofle z Hiltonu London :-).

Uživatelský avatar
smalincik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 208
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: olomoucko, obec Výkleky

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od smalincik » 04 srp 2012, 08:23

Miky: tak to byla ta o Sedmilhářích a teď ještě tu o Princi a chuďasovi!!! prosím... A pak si vypláchni ústa.
Kecy,kecy, kecy, pořád se jenom vymlouvat proč to nejde, jakej jsem chudák. Je to prachobyčejné řemeslo, nejsou to akty, ani žádná umělecká fotografie. Tím spíš MUSÍ ty fotky mít nějakou úroveň (neříkám, že jsou zrovna mizerné a beru to jako obecné téma o přístupu k práci). Holt jsme v Čechách.
Pentax K-7 + set18-55WR a 55-200WR, Tamron 70-200/2,8, Pentax FA50/1,4, nějaké starší kousky bez autofocusu a nějaké s M42,sigma35-105, pentax 100-300.

www.malincik.eu

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od miky_lbc » 04 srp 2012, 08:42

Přiznám se, že absolutně nechápu Tvůj post... asi jsi si dneska po snídani dal nějakej silnější matroš :-).

Když teda zrekapituluju tuhle debatu:

- Bavíme se tady o fotkách Šibíka, které jsou na začátku článku.

- Já si myslím, že jsou celkem dobré, byť souhlasím s tím, že má ve svém portfoliu i podstatně lepší.

- Zastal jsem se ho, že nevíme co přesně tam měl za úkol fotit... že dost možná odvedl fakt dobrou práci, vzhledem k možnostem a případným podmínkám zakázky. A že si tedy podobné vlákno nezaslouží, zejména když nevíme, co přesně tam pro klienta fotil.

- Snesla se bouře, že to je nesmysl. Že lidi nezajímají podmínky focení, ale jen fotky... a bla bla.

- Já stále tvrdim, že je nesmysl na to koukat takhle. Ty fotky nejsou špatné, že by se za ně měl stydět. Sakra, to fotograf nemůže udělat fotoreport, který by byl o fous horší, než jeho předcházející tvorba bez kritiky? To pokud při zakázce udělá pár fotek, které chce ukázat svým fanouškům, tak nesmí? Pokud jsou o fous horší než jeho předcházející práce, kdy se věnoval fotoreportu naplno?

- Přidal se k mému názoru i Hilda (ex-profesionální fotograf).

- Dozvěděl jsem se, že jsme podřadní fotografové, co berou všechno :-).

- Vysvětluji, že to tak možná i je. Že málokdo je ve své profesi na úplné špičce a může si dovolit poslat do prčic svého "šéfa/klienta", protože se o něj rve fronta jiných.

- Mám si vypláchnout pusu.

Takže asi tak. Mno nic, užijte si debatu. Letim na pár dní pracovně mimo ČR a stejně jsem asi už napsal všechno, co jsem chtěl. Můj názor je na to stále stejnej. Ty fotky prostě nejsou takové, že by se za ně měl vyloženě stydět.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od fakt » 04 srp 2012, 08:42

Čechy si do úst neber.
Jsou lidi, kteří to tu mají rádi.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od miky_lbc » 04 srp 2012, 08:48

smalincik píše:Tím spíš MUSÍ ty fotky mít nějakou úroveň
A ještě teda mimochodem... když je teda jeho práce tak zcela bez úrovně, hodna kritiky a podobného vlákna. Najděte někdo lepší fotoreport z déto události. než je tohle. A napiště i čas, jak dlouho vám hledání trvalo.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Klingo » 04 srp 2012, 09:08

Otvorený list pre miky-lbc

Ja nepochybujem o tom,že sa miky môžeš svojou fotografickou prácou uživiť.Keď vidím okolo seba za čo sú ľudia ochotní zaplatiť,je mi zle(slušne povedané).Problémom je,že všeobecné povedomie o tom,čo je v umení pekné či hodnotné,značne pokleslo.Neustále masírovanie potencionálneho zákazníka primitývnymi televíznymi reklamami ale aj filmami,sa musí nutne niekde prejaviť.Za umenie sa vydávajú veci,o ktoré by sme za normálnych okolností ani nezakopli-čím menej ľudí dielu rozumie,tým väčšie umenie.Potom nieje problém zákazníka presvedčiť o tom,že práve to,čo mu ponúkam,je to pravé orechové.
Uznávam,že tých fotografov,čo si môžu s kľudom povedať,že zakázku urobia posvojom nieje veľa.
Lenže to,že ty sa fotografovaním uživíš,ti nedáva právo poučovať druhých o tom,ako sa majú správať a že jedine profesionál má ten správny pohľad na prácu fotografa.Ak niekto vyjadrí svoj názor,mal by si z neho predovšetkým autor fotografie vziať ponaučenie a nie sa urážlivo zavrieť do ulity nedotknuteľnosti.Obhajuješ p.Šibíka hlava nehlava,tvrdíš že sme vlastne všetci tí amatéri iba neschopný "budižkničemovia" a skutočných "profesionálov" sa nemáme anilen dotýkať,aby sme ich,nedajbože,nenakazili svojim diletantizmom.
Priznám sa,že súčasnú tvorbu p.Šibíka tak moc nesledujem,poznám ho skôr z dôb jeho začiatkov.Z dôb,kedy si v kľude robil svoju tvorbu a neobzeral sa,či to niekto zaplatí alebo nie.Akonáhle sa niekto začne živiť svojim koníčkom,je veľký predpoklad,že bude musieť robiť ústupky.A práve to,aké veľké budú,záleží od "mena"autora.Preto sa od takého autora očakáva určitá štandardná kvalita.Ak fotky nevyšli,nepustí ich do sveta.Ak tak urobí,musí zákonite čakať aj negatívne ohlasy.
Ešte k tomu "menu"fotografa.Zažil som to na vlastnej koži,kedy na fotografickej súťaži som obsadil s diapozitívom druhé miesto,pričom prvé nebolo udelené(súťaž amfo a diafoto 1991).Po predaní cien sa mi člen poroty prihovoril vetou,ktorá ma na niekoľko rokov od fotografovania odradila a to:Vieš,keby si mal meno,mohol si dopadnúť aj lepšie!!!
Žiaľ,praktiky rozdeľovania cien sú na slovensku ešte stále založené na známostiach či antipatiách.Nedávno mi predseda fotoklubu Gama Žilina-spoluorganizátora zavedenej medzinárodnej fotosúťaže DOPRAVA povedal,sko je rád,že v r.2009 nebol v porote,pretože za výber víťazných fotografií ba sa musel hrozne hanbiť.
Chápem,že sú ľudia,čo nepotrebujú byť organizovaní,nepotrebujú sa prezentovať či súťažiť.Pre mňa je to ale dôležitejšie,ako mať kopec zakáziek a za ne parádne zaplatené,tak ako sa tu chváliš ty.Moje priority sú inde.
Nuž,a preto ma vie vždy pobúriť akákoľvek arogancia či povyšovanie nad ostatných.Ja narozdiel od teba alebo p.Šibíka negatívne ale konštruktívne reakcie na moje fotografie vítam,pomáhajú predsa zlepšovať sa a vidieť svoju tvorbu trochu z iného uhla.Takisto,ako si si možno všimo,nezaplácavam svoju galériu na tomto fóre kravinami,dobre s premyslím,čo sem pustím.A tiež viem,že to niesú žiadne zázraky fotografie.Ale snažím sa a chcem sa zlepšovať.P.Šibík a ty už ste asi dosiahli vrchol a nemáte kam vyššie ísť.Na vašu škodu.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od miky_lbc » 04 srp 2012, 09:51

Klingo:

Už jsem sice k tomu nechtěl nic psát, ale jeden koment ještě stihnu.

1. Přijde mi, že moje komentáře ani nečteš... nebo fakt jinak netuším, jak můžeš napsat větu typu:
Lenže to,že ty sa fotografovaním uživíš,ti nedáva právo poučovať druhých o tom,ako sa majú správať a že jedine profesionál má ten správny pohľad na prácu fotografa.Ak niekto vyjadrí svoj názor,mal by si z neho predovšetkým autor fotografie vziať ponaučenie a nie sa urážlivo zavrieť do ulity nedotknuteľnosti.Obhajuješ p.Šibíka hlava nehlava,tvrdíš že sme vlastne všetci tí amatéri iba neschopný "budižkničemovia" a skutočných "profesionálov" sa nemáme anilen dotýkať,aby sme ich,nedajbože,nenakazili svojim diletantizmom.
Prosím, aby jsi si moje komenty přečetl dříve, než na ně budeš reagovat. Pak totiž jakákoliv diskuze nemá smysl. Sám jsem mnohokrát psal, co znamená být "profesionál" a v žádném mém komentu rozhodně nezaznělo nic, co mi teď strkáš do pusy.

2. Ty strkáš do jednoho pytle uměleckou a řemeslnou fotografii.
Problémom je,že všeobecné povedomie o tom,čo je v umení pekné či hodnotné,značne pokleslo
To prostě nejde. Všechno co je fotografie není zároveň umění. Já se třeba umělecké fotografii (až na naprosté vyjímky) vůbec nevěnuju a drtivou většinu mejch fotek za žádnou formu umění ani sám nepovažuju. Je to prostě i řemeslná práce jako každá jiná. Nevím co je na tom špatného... možná, že když začneš tyhle ty 2 věci odlišovat, hodně to změní Tvoje nazírání na fotografii obecně.

3. Rozšíření bodu 2
Chápem,že sú ľudia,čo nepotrebujú byť organizovaní,nepotrebujú sa prezentovať či súťažiť.Pre mňa je to ale dôležitejšie,ako mať kopec zakáziek a za ne parádne zaplatené,tak ako sa tu chváliš ty.Moje priority sú inde.
Opět zcela jasné nepochopení fotografie jako řemesla. Já nejsem umělecký fotograf a proto netuším, proč bych se měl někde organizovat nebo se účastnit soutěží. Umělecká fotografie dle mého názoru ani nejde dělat profesionálně, protože pak se z ní stane opět pouze řemeslo. Člověk je limitovaný rozpočtem a nemůže udělat svou vizi.

Samozřejmě je velmi omezená skupina nesmírně talentovaných fotografů, kteří "amatérsky" (tedy ne na zakázku) udělají umělecké fotky, které posléze získají velkou sběratelskou hodnotu... a ve výsledku tedy na tom i vydělají. To je ale velmi malý svět, který je jen pro omezenou skupinu těch nejtalentovanějších umělců.


My dva tedy očividně děláme každý něco úplně jiného a spojuje nás pouze fototechnika... proto se můžeme potkat třeba tady. Dívání se na vše pouze svým měřítkem ale není projevem arogance z mé strany, ale pouze té Tvojí. Kritika absence "uměleckého rozměru" v profesionální (řemeslné) práci je naprosto nesmyslná a lichá. Stejně tak já jsem nikdy v životě nekritizoval ani neodsuzoval nikoho, že za svou uměleckou práci nedostáva zaplaceno. Pouze Ty se díváš na svět svým omezeným pohledem a povýšeně neuznáváš cokoliv jiného a práci jiných lidí ;-).

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Klingo » 04 srp 2012, 12:23

Neboj sa,čítam príspevky dobre.Ja píšem o tom,že sú profesionáli a PROFESIONÁLI.Aj v mojom okolí sú ľudia,ktorí sa hrdia titulom profesionálny fotograf.Ver mi,nedal by si im odfotiť ani rybičky v akváriu.A chcem ťa ubezbečiť,že byť Profesionálom a zároveň robiť umenie sa navzájom nevylučuje.Práve to oddeľuje zrno od pliev.Prečo potom v česke mis supermodel po prvej fotke vykopli nášho superfotografa Nagya(ten spevák) a zavolali si na to ozajstného fotografa?Ak berieš fotografiu iba ako remeslo,potom navždy zostaneš odsúdený na fotografovanie maturitných večirkov a svadieb.Ak si ale chceš urobiť meno,musíš aj do tejto rutiny vniesť kúsok osobitosti.A to je to umenie.Potom si môžeš zapýtať za svatbu x-krát viac.
Niekto to tu prirovnal ku stolárom,preto taký prímer použijem aj ja:
ak je to remeslo,potom je to ako sedačka ikea-síce sa to hneď nerozpadne ale majú to tisíce.Ak je to umenie,potom je to Jean Paul Gaultier,Versace .Obidve sú použiteľné ale jedno má pridanú hodnotu.To by mal mať aj fotografia známeho fotografa.už som to raz písal,nemusí každá byť na pulicera,ale mala by mať náboj a punc originality.Takých je u spomínaného fotografa iba pár.Ostatné sú žiaľ iba tuctové zábery turistu.
To by ale nebolo to najhoršie,problém je,že ich zverejnil a reagoval tak ako reagoval.Nič viac a nič menej.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Slower
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: 27 říj 2011, 12:39

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Slower » 04 srp 2012, 14:51

fakt píše:Čechy si do úst neber.
Jsou lidi, kteří to tu mají rádi.
V nacistickem nemecku bylo taky hodne lidi co melo nemecko rado :D
Argument, ze cechy nepomlouvat, protoze to tu maji radi, me dost pobavil :)

Ne ze bych souhlasil s tim, ze cechy je nutne pomlouvat, ale tak nejak ma kazdy narod dalekoho k dokonalosti.
Největší hustodémon a krutopřísňák jižně od Murmansku

hilda4sea

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od hilda4sea » 04 srp 2012, 23:20

Klingo,

nebudu tady řešit umění, protože to je ryze subjektivní záležitost a nelze na to uplatnit žádná měřítka. Ale mohu ti naznačit co je profesionální fotograf. To je člověk, který chce fotit tak moc, že je ochoten podstoupit riziko majetkové újmy, opustí zavedené zaměstnání s jistým měsíčním výdělkem a vykročí do tmy, kde nevidí konec své cesty. Jen doufá, že uspěje a nenechá se odradit, když je zavržen. Zkouší to stále znovu. Přistoupí na to, že nikdy nemá "padla", protože stále musí vymýšlet něco nového. Někdo se stane hvězdou, ale většina "jen" řemeslníkem.
Byl by si ochoten vše opustit a vydat se na dráhu profesionálního fotografa?

Hilda

PS: V historii umění se všichni umělci bez rozdílu po celá tisíciletí nazývali řemeslníky. Ve stejné historii pak bylo mnoho tvůrců jejichž práce byla zatracena a teprve později znovu objevena a vysoce hodnocena. Jsem z třetí generace a možná proto si vážím každé tvůrčí činnosti i té která mne neosloví, protože může přinést radost jiným lidem. I kdyby přinesla radost jen jednomu člověku. Proto se stavím na stranu těch, kteří mají odvahu jít "se svojí kůží na trh" bez ohledu na to zda se mi to líbí nebo ne.

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Klingo » 05 srp 2012, 05:48

Ale ved sa nebavime o umeni ale o neadekvatnej reakcii na nazor na fotografie zverejnene na fb.Nikto netvrdi ze je to lahky chlebicek,ale zase sa to neda tak zlahcovat ako to robite vy dvaja.Profesional by mal za akychkolvek okolnosti odviest lepsiu pracu ako nejaky amater a nie sa vyhovarat ze toto neslo,nebol cas...
Nikto ho predsa nenutil dat sa na drahu profesionala,on ide s kozou na trh.Ak odvede zlu robotu,druhu sancu dostat nemusi.
P.S.
Ja som v podstate az na malu vynimku nikdy za svoju pracu peniaze nepytal.Aj svatby len kamosom a zadara.Uz za sociku sa vsetci kolegovia divili preco nefotim za prachy .Lenze kazdy,koho poznam ze fotil a zacal si tym zarabat,neskor fotit prestal uplne.Niektorym sa teraz dari,inym nie.Ja si chcem fotenie stale uchovat ako konicka na odreagovanie.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Sikula
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012, 06:02

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od Sikula » 05 srp 2012, 07:40

On je možná problém i v tom, že dneska je "profesionální kritik" každý kdo si koupí nový kompakt v supermarketu. Ne vždy má význam se takovou kritikou zabývat.... Tím nechci nikoho z Vás dotknout, ale někdy je prostě jednodušší "nevhodný" komentář smazat, než zkoumat a dohledávat, jestli jej poslalo desetileté dítě, nebo zkušený amatér/profík. Facebook není místo jako tyhle stránky, kde se potkávají zkušení fotografové, ale místo, kde přispívají masy lidí každou ****, která je napadne.

hilda4sea

Re: Šibík u mě skončil...přečtěte si proč!!

Příspěvek od hilda4sea » 05 srp 2012, 10:25

Osobně bych nerozlišoval profesionála a amatéra podle kvality díla. Moje dělení spočívá v tom, že jeden si soustavnou tvorbou vydělává a druhý ne. O kvalitě to nic nevypovídá. Znám několik amatérů, kteří fotí skvělé fotografie, pořádají samostatné výstavy a jsou v tom co fotí dobří.
Hilda

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“