Pozdní nahlášení zahájení SVČ

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Pozdní nahlášení zahájení SVČ

Příspěvek od janmiklin » 15 pro 2010, 18:00

Nemáte někdo zkušenost, jak postupuje OSSZ při pozdním nahlášení zahájení SVČ? Jde o vedlejší SVČ při studiu, tudíž reálné (finanční nedoplatky) důsledky nejsou žádné... Díky moc.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ByWondra » 15 pro 2010, 18:42

Co to znamená pozdní nahlášení? Já jsem teď OSVČ jako redaktor-fotograf půl roku, zároveň student a nic jsem nenahlašoval. Jak jsme o tom s kolegou, který na tom byl podobně bavili, pokud se mě (jako studenta) netýká platba pojištění a dřív jsem to nedělal, nemusím odvádět žádné zálohy a jen pak za uplynulý rok vyplnit dobře daňové přiznání, na jehož základě mi pak bude cosi vyměřeno,... asi (nebo se mejlim?)

Každopádně ale od příštího roku půjdu na živnosťák, páč chci dělat i jiné věci
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Ad BW

Příspěvek od janmiklin » 15 pro 2010, 18:48

BW: a to je právě chyba (imho). Podle jejich webu, i když vykonáváš tu uměleckou činnost (což právě fotograf je) jako vedlejší a tudíž jim nic neplatíš, stejně musíš do 8 dnů od zahájení nahlásit začátek na OSSZ. Dostaneš potvrzení a výměru záloh (0 Kč). Protože když ty peníze pak přiznáváš, tak tam píšeš datum zahájení.

Já si udělal živnosťák v prosinci, ale v létě jsem měl příjem (na základě licenční smlouvy) a kdybych jel přiznal až teď (za prosinec), tak přepísknu max. výši zisku, a budu muset příští rok platit měsíčně zálohy (docela vysoké). Kdežto kdybych nahlásil zpětně začátek na srpen, tak to bude v pohodě (akorát můžu dostat pokutu až 10 000,ale je tam to slovo "může") :(

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ByWondra » 15 pro 2010, 20:51

no, a když teď zpětně uvedu, že jsem od června pracoval jako svobodné povolání (tak se volný novinář, což v podstatě jsem) a že jsem za vydělal x a x - do daňového přiznání, tak co? dostanu pokutu? nebo hrozí něco horšího? snad ne audit či tak..

Já vedle licenční smlouvy, která upravuje autorská práva, ale ne honoráře, vlastně nic nemám, takže co bych měl vlastně nahlásit?
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od janmiklin » 15 pro 2010, 21:46

No, to právě nevím. V našem případě fakticky o nic nejde, bo žádné zálohy bysme stejně neplatili,tudíž je nedlužíme,ale ze zákona to prostě nahlásit máš a je tam ta hrozba 10 tis. pokuty... Jedna věc je,že děláš daňové přiznání, druhá věc je Potvrzení o příjmech či jak se to jmenuje pro OSSZ (které je určující právě pro platby,resp. zálohy soc. pojištění)

Uživatelský avatar
Dmb
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1191
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Dubina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dmb » 15 pro 2010, 22:22

Asi tak, taky jsem toto řešil, můj zaměstnavatel chtěl po mě IČ, normálně jsem si vyřídil ŽL, tak jsem si zařídil SP a ZP. Celkem mě to stálo 1 000,- (ŽL), niv více se neplatí nikde. A je to takto:

Jako student neplatíš zálohy na SP a ZP pokud za 1 rok nepřesáhne tvůj zisk cca 56 000,- (přesně to nevím je to 56 tisíc a nějaké drobné...), jako hlavní činost si nahlásíš studium, jako vedlejší co chceš, třeba reklamní činost. Po roce si akorát uděláš učetnictví, zajdeš si na úřady, a pohodička. Nic nedoplácíš, a nikdo po tobě nic nechce....
Pentax K-5 + grip, SMC DA 18-55 mm f/3,5-5,6 AL II, Tamron 28-75mm f/2,8, Sigma 70-200 f/2,8 HSM II, Tokina 35-300mm f/4,5-6,7, Pentax AF 540fgz, Rad. Odpal. Blesků, Think Tank Belt System
http://lukaskabon.cz

Uživatelský avatar
Chotouchovak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Příspěvek od Chotouchovak » 15 pro 2010, 23:21

tohle moc nedoporučuju řešit na fóru, ale zajít přímo na příslušnej úřad (v tomhle případě živnostňák, případně pak OSSZ a FÚ) a zeptat se rovnou tam, protože ty zákony se rok od roku měněj, co bylo loni může bejt letos úplně jinak. Taky sem si tim prošel a i když bych teď moh říct úplně přesně, jak to bylo před pár rokama, nejspíš by to dneska bylo absolutně k ničemu. Leda jestli tu neni někdo přímo z úřadu :-)

Uživatelský avatar
ByWondra
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 375
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ByWondra » 15 pro 2010, 23:26

Ok, to by bylo pokud máš živnosťák, tj. už si nahlášený z principu. Novinařina (moje pozice je ofic. dopisovatel) je nějak jakože svobodné povolání, tj. nepotřebuje živnosťák a (doufám) není třeba platit ani zálohy na dani, a snad ani (pokud nechceš) sociální daň (pojištění)
K-5, K200; S10-20/4-5.6, T17-50/2.8, S50-150/2.8, Pen540, Metz48 ...
|Fotoreporty|

Uživatelský avatar
Dmb
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1191
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Ostrava - Dubina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dmb » 16 pro 2010, 08:46

Zařizoval jsem si to letos(Září), a radil jsem si i s daň. poradcem, říkala mi že nic nemusím platit... pokud to není moje hlav. činost a nepřekročím tuto část. A k tomu zákonu, měnil se právě letos, někdy přes prázdniny, takže mělo by to být aktuální jak jsem to psal...
Pentax K-5 + grip, SMC DA 18-55 mm f/3,5-5,6 AL II, Tamron 28-75mm f/2,8, Sigma 70-200 f/2,8 HSM II, Tokina 35-300mm f/4,5-6,7, Pentax AF 540fgz, Rad. Odpal. Blesků, Think Tank Belt System
http://lukaskabon.cz

Uživatelský avatar
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od janmiklin » 16 pro 2010, 12:10

Dmb píše:Asi tak, taky jsem toto řešil, můj zaměstnavatel chtěl po mě IČ, normálně jsem si vyřídil ŽL, tak jsem si zařídil SP a ZP. Celkem mě to stálo 1 000,- (ŽL), niv více se neplatí nikde. A je to takto:

Jako student neplatíš zálohy na SP a ZP pokud za 1 rok nepřesáhne tvůj zisk cca 56 000,- (přesně to nevím je to 56 tisíc a nějaké drobné...), jako hlavní činost si nahlásíš studium, jako vedlejší co chceš, třeba reklamní činost. Po roce si akorát uděláš učetnictví, zajdeš si na úřady, a pohodička. Nic nedoplácíš, a nikdo po tobě nic nechce....
Jo,ale háček je v tom, že ta částka zisku (56 tis.) se ddělí počtem měsíců. Čili když máš živnosťák od června, tak můžeš mít za rok zisk jen 56 tis/12 x 7. Já si jej vyřídil až v prosinci, tudíž to na něj napsat nemůžu, bo bych vysoce přeflákl ten limit a musel platit zálohy. Nicméně se to už (snad) vyřešilo dodatečným napsáním dohody o provedení práce, v mém případě.

Odpovědět

Zpět na „Jen tak“