Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Moderátor: Moderátoři

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvekod maik » 14 kvě 2018, 19:49

Do třetice všeho dobrého - otestoval jsem dnes třetí tělo KP! Tentokrát už vážně poslední. :-) (sériové číslo foťáku zase asi o 40 tisíc jiné)

Zjistil jsem, že moje KP je v naprostém pořádku.

Všechna těla se chovají +- stejně = zkalibruje-li se dobře objektiv, je středový bod spolehlivý (ten nad ním a pod ním vlastně taky).

Jiné než středové AF body jsou spolehlivé jak který a jak kdy. Prostě se světelným objektivem se na ně spolehnout nedá. Ovšem s přicloněním na f/5,6, jak píše výrobce, spolehlivé jsou.

Když člověk fotí portréty stylem jako třeba Lennyl (středový bod plus překomponování, popř. LV při ostření hodně do kraje), je to úplně OK. Když používá hlavně LV (třeba i pro manuální ostření, které je s KP opravdu lahodné), je to taky fajn. Na focení se širšími skly taky super. A když přicloním, jsou i s teleobjektivem krajní body OK.

Jsem buď rozmazlený, nebo jsem špatně odhadl určení foťáku. Nebo obojí. :) Pokrytí AF body mi i docela stačí, ale já prostě chci fotit na odcloněný světelný objektiv hlavně na krajové křížové body. V tomhle ohledu nejspíš opravdu pořídím líp s MLC, jak už mi tu doporučovali.

Já myslím, že jde o fotky a taky o to nadšení. A člověk by měl fotit s takovým "nářadím", se kterým ho to opravdu baví a které přesně sedne jeho konkrétním potřebám, aby ze stylu focení, který provozuje, vydoloval maximum. KP je dost všestranný, výkonný (i to AF-C umí slušně, když se s ním člověk naučí, věřte mi - já fotím psy :wink: ), a do ruky velmi příjemný foťák a myslím, že uznáte, že přestože Pentax od začátku nebyl ta nejlepší volba pro moje určení co se AF týká, velice převelice jsem se snažil vyzískat z něj maximum, nesvádět chyby na foťák a myslím, že jsem z autofocusu dostal opravdu dost. Se Sigmou mám dost fotek přesně zaostřených psů letících proti objektivu a tak podobně, což i s tím pomalejším FA 77 trochu jde, když se chce. :) Prostě "věci, které s Pentaxem nejdou". :wink:

Takže závěr - pokud má někdo zájem o KP (ještě k tomu v té luxusní retro stříbrné, která mi naživo tak líbí! :) ), které je naprosto v pořádku, je jako nové, je na něj ještě asi 1,5 roku záruka, nafoceno má něco přes 10 tisíc fotek, pak taky o úchvatně kreslící 77 ltd, velmi svižnou (a ostrou) Sigmu 70-200/2,8 poslední generace a DA 35/2,4, napište mi SZ - já to pak stejně hodím na bazar, ale teď se mi nechce. :)
Fujifilm X-T2
Zeiss Touit T* 12mm f/2,8, Zeiss Touit T* 32mm f/1,8, Fujifilm XF 90mm f/2,0 R LM WR, Fujifilm XF 100-400mm f/4,5-5,6 R LM OIS
maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Reklama

Google
Generovaný uživatel
Hlavní Admin

Předchozí

Zpět na Pentax KP