Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od lennyl » 11 kvě 2018, 14:52

aha takze takto si to vysvetlil, focus shift.

ktore objektivy este maju ten focus shift? mam DFA28-105WR a FA Limited 31/43/77.
s tymi Limited sklami fotim iba na clony v 1,8, 2 a 2,2. takze by som mohol rovno nastavit AF Adjustment (robim to rychlou a presnou metódou pipania v hladaciku na 50násobok ohniska skla) na f2.

blbá otázka: focus shift je teda stale ?, aj ked znovu zaostrim na f1,8 aj ked znovu zaostrim na f2,8 ? nie ze iba raz zaostrim na plnu dieru a potom neviem z akého dovodu (co som v zivote nerobil) iba zmenim clonu a uz rovno cvaknem fotku.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 11 kvě 2018, 15:42

Vysvětluje to bf oproti otevřené cloně. Bohužel to ale nevysvětluje, proč jsou vůči středovému AF bodu některé nastavené přesně stejně, jiné o kus před, další o kus za a před a některé vyloženě namátkou :)

Z tvých objektivů jsem to zjistil jen o té FA 77 a pak jsem tady našel, že FA 43 tím trpí taky
http://www.opticallimits.com/pentax/736 ... k5?start=1

Pokud ti to ale nedělá problém, tak bych to neřešil. Anebo si to na pár testovacích fotkách vyzkoušej, abys viděl, jak moc velký vliv to na kterou clonu má. Jen to chce fotit na nečem texturovaném (já používám koberec) nebo mít nějaký ten bazmek s pravítkem, abys viděl i kam přesně bylo zaostřeno.

Focus shift je stále - u objektivů, které jím trpí, je problém, že aniž bys změnil zaostřenou vzdálenost, stejně se s přicloněním změní. No a foťák ti ostří vždycky na otevřenou clonu. To bys ho musel nějak přinutit, aby ti ostřil pádem na tu clonu, kterou chceš použít :)

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od lennyl » 11 kvě 2018, 16:25

maik píše:... To bys ho musel nějak přinutit, aby ti ostřil pádem na tu clonu, kterou chceš použít :)
jednoducha vec - staci na objektívoch s clonovym kruzkom nastavit pozadovanu clonu = fotak uz nebude ostrit pri otvorenej clone.

a teraz ta sranda :-D
na K-1 II nefunguju objektivy mimo polohy A na clonovom kruzku, skusal som vsetky Limetky. nastavim clonu manualne na clonovom kruzku a fotak nefoti - hodi na display F---. samozrejme mam v menu fotaku povoleny clonovy kruzok (kvôli manuálnemu IRIX 15/2,4).
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 11 kvě 2018, 17:18

No právě... Já už si předtím říkal, kdoví jak geniální nejsem, ale na KP je to to samé :D

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od st. » 11 kvě 2018, 21:10

lennyl: zkoušel jsem to teď s F 2,8/28 na K-5II. Tam Af funguje při manuálně nastavené cloně, jako mimo A, ovšem aby se zaclonilo, musí se fotit na M režim s měřením zeleným tlačítkem. Ale i tak AF ostří při odcloněném objektivu. Tak se zdá, že ty vaše modernější přístroje jsou zas o něco "dál" :(

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od Klingo » 12 kvě 2018, 08:58

Aby na pentaxe objektáv fotil ako závitový m42,teda aby ostril pri zaclonenom objektíve, musel by si demontovať páčku,ktorou sa objektív cloní.Inak bude vždy ostriť pri otvorenej clone. To je príklad mojho A 135/2,8. Objektív mi s clonením preexponovával-čím vačšia clona,tým viac.Najprv som to skúšal nastaviť ale nepomohlo,preto som musel tú páčku vybrať.Teraz clonenie vidieť aj v hladáčiku,ale expozícia je konečne správna.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od lennyl » 12 kvě 2018, 10:09

@st.: mas pravdu. uz tak davno som nefotil s cisto manualnym sklom, ze som zabudol pouzivat M rezim a zelene tlacidlo. (inak clonu na dispalyi mi aj tak ukazuje F---, nevadi)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
@maik: skusal som na K-1 II sklo FA77/1,8 Limited, ze ako vychadza ostrenie s tym focus shift - krajne krizove AF body aj stredovy AF bod. AF Adjustment mam na FA77 na +3 a ten som samozrejme nemenil pocas skusania.

- urobil som opakovane par serii po sebe na tri clony, prvu fotku na stred ako referencnu a potom kazdy krajny AF bod, ukazka ostrenia na tie krajne AF body
Obrázek

- ostrenie na stredovy AF bod na f1,8, f2 a f2,8 je stale presne !, asi je ten AF bod dostatocne citlivy/spolahlivy, takze focus shift nevidim ako problem (resp. clonenie to dostatocne na tom strede fotky pokryje)
...ostrost fotky od f1,8 po 2,8 zodpoveda "kvalite" FA77, ktora bola navrhnuta daleko predtym, ako bol 36MPX FF
Obrázek

- zistil som, ze ani krajne AF body nemaju extra problem s focus shift, skor su menej spolahlive, o com som aj vedel predtym. a to tak ze:
* lavy horny AF bod je presny odhadom na 30-35% (cize ziadna slava, fotka uz nie je taka ostra kam ostrim)
* lavy dolny AF bod je presny odhadom aj 45% (s prizmurenim oka sa da fotka vzdy pouzit)
* pravy dolny AF bod je presny snad ako stredovy AF bod, wau
* pravy horny AF bod je presny skoro ako stredovy AF bod, na 90-95%, stale super vysledok

ukazky krajnych AF bodov na clony f1,8, f2 a f2,8
Obrázek

Obrázek

Obrázek

takze ak mas vazne take problemy s KP ako popisujes, mal by si potom neskor poriesit ten servis, hmm
...vidis ako mne foti FA77, pravda, na K-1 II.

PS: normalne fotim na stredovy AF bod, akurat ked fotim portrety s celou postavou, idem radsej cez LiveView a vyberiem si rucne AF bod, alebo rovno pouzijem automatiku FaceDetection...aby som nemal iba stredove kompozicie

nech mi teda nikto netvrdi, ze K-1 II nema uz slusny AF :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 12 kvě 2018, 11:16

lennyl: To vypadá docela dobře. Stejně je to ale škoda, že na dva krajové se dá spolehnout skoro 100%, kdežto u dalších dvou je větší šance, že minou. Snad se tohle do budoucna zlepší, pak už by Pentax moc slabin neměl.

S tím focus shiftem taky nemám ještě viditelný problém na f/2,8. Kdyby se ti chtělo, můžeš zkusit třeba jen středový bod jednou na f/1,8 a pak třeba na f/4 nebo f/5. Tam už bys to vidět mohl.

Každopádně ano, jakmile to půjde, řešit to chci. Středový bod se zdá OK a některé další jsou taky přesné v podstatě stejně jako středový, ale je jich menšina a jejich rozmístění nemá žádné pravidlo. Ale pokud bych se měl u aktuálního těla za 25 tisíc učit, které z křížových bodů použít můžu a které ne, to bych už opravdu raději oželel ten Limited obraz, sehnal X-T2, k tomu 90/2, 32/1,8 a nic takového bych už řešit nemusel. Doufám ale, že se to vyřeší :wink:

Uživatelský avatar
slivo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 856
Registrován: 07 bře 2013, 21:19
Bydliště: Praha

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od slivo » 12 kvě 2018, 15:14

na tvojom mieste by som si urcite nejaky mlc system skusil, mozno ti to sadne viac.

zo zvedavosti som porovnal co sa ako sprava pri ostreni:
k3 + 31 1.8 v LV: zacloneny na pracovnu F, ale pri ostreni clonu otvara
nx300 + 45 1.8: zacloni akurat pri expozicii, inac je objektiv stale otvoreny
a7r + 85 1.8: clona sa meni ako hybes telom. niekedy ostri pri otvorenej clone, niekedy pri ciastocne zaclonenom a niekedy ho nastavi na pracovnu F aj na ostrenie a pri expozicii sa uz nic nemeni.
PFS smugmug
K1ii, K3, K01, K10, K100 + DFA50/1.4, DA70, FA43, FA31, DA35ltd, DA16-50, DA50-135, DA12-24, DA55, FA50/1.4, DA50/1.8
NX200, 300 + 10/3.5, 20/2.8, 30/2, 45/1.8
A7r + FE55/1.8, FE85/1.8

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od Klingo » 12 kvě 2018, 19:12

Toto bola jediná chyba čo sa mi na K 01 nepáčilo- a to,že s 55-300 objektív často,hlavne keď bolo silné svetlo, pri ostrení priclonil.Potom bolo kludne zaostrené aj 10 metrov pred objekt! Inak sa mi ten aparát prenáramne páčil,a keby spravili s vylepšeným ostrením-rozumej rýchlejším,a vyhli sa tomu blbému pricloneniu, išiel by som doňho.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 13 kvě 2018, 11:07

Update ohledně focus shiftu:

Zjistil jsem, že na FA ltd. je problém kolem clony f/2,5. Jednoduše na tuhle clonu je potřeba jiná mikrokorekce. Řekněme tak o 3 jednotky. Když nastavím objektiv na f/1,8, tak f/2,0 je sice o fous jinde, ale pořád na fotce se to nepozná. F/2,2 už je o kousek jinde, ale ještě se to dá tolerovat (vliv na fotku prakticky nepatrný), f/2,5 je mimo, f/2,8 je pořád o kousek jinde, ale už se to dá a od f/3,2 dál je to OK. Zajímavé. A nečekané.

Nicméně to je omezení dané objektivem, nikoliv tělem. Kalibrace jednotlivých AF bodů na těle je věc jiná.

EDIT: Možná je to ale tím, že to zkouším na jiném těle, které jsem si půjčil pro porovnání.

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 13 kvě 2018, 16:28

Důležité zjištění. Vypadá to, že mé KP je v pořádku. Teda aspoň tak v pořádku, jak si to představuje výrobce.

Nedalo mi to, otestoval jsem druhé tělo KP (sériové číslo asi o 7 tisíc jiné než moje) se všemi třemi objektivy, co tu mám (Sigma 70-200 poslední generace, DA 35/2,4, FA 77 ltd) a výsledek sice není shodný (každé tělo je samozřejmě zkalibrované o kousíček jinak), ale vykazuje přesně stejné znaky a je to v souladu s tím, co výrobce píše a co bych po zkušenostech shrnul takto:

- Kdo chce používat světelné objekvity s přesností zaostření f/2,8, nechť používá středový bod, eventuálně ten nad ním a pod ním. Po pečlivém zkalibrování bude opravdu drtivá většina snímků zaostřena správně a to i s portrétním objektivem na otevřenou clonu.

- Kdo chce používat všechny ostatní křížové body, nechť počítá s tím, že ty ostří s přesností f/5,6 a proto je třeba aspoň takto clonit, aby byl focený subjekt bezpečně v hloubce ostrosti.

- Je možné, že některý AF bod je zkalibrovaný podobně jako ten středový a že bude ostřit se zhruba stejnou spolehlivostí jako ten středový (samozřejmě středový má statisticky menší odchylku oběma směry v přesnosti zaostření, ale je to zanedbatelné). U mého těla i u toho druhého se skutečně několik takových bodů našlo, ale jejich rozmístění nemá žádné pravidlo, přičemž tyto "spolehlivé nestředové body" zůstávají bez ohledu na použitý objektiv (tzn. není to způsobeno objektivem).

- Myslím, že jsem moc náročný a že chci po tom foťáku víc, než pro něj výrobce zamýšlel (a i popsal v oficiálních materiálech).

- Když budu fotit jako Lennyl na středový bod s překomponováním (a portréty na výšku LV), bude mi foťák ostřit přesně asi jako jemu jeho K-1ii.

- Když budu fotit s objektivy zacloněnými na f/5,6, můžu používat které chci body a opět bude zaostřeno OK.

- Koneckonců když budu fotit širšími objektivy a nebudu ostřit úplně nablízko, tak budu mít zaostřeno taky správně i na nižší clonová čísla než f/5,6, hloubka ostrosti je tam velká.

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Jaké AF body používáte a s jakou úspěšností?

Příspěvek od maik » 14 kvě 2018, 19:49

Do třetice všeho dobrého - otestoval jsem dnes třetí tělo KP! Tentokrát už vážně poslední. :-) (sériové číslo foťáku zase asi o 40 tisíc jiné)

Zjistil jsem, že moje KP je v naprostém pořádku.

Všechna těla se chovají +- stejně = zkalibruje-li se dobře objektiv, je středový bod spolehlivý (ten nad ním a pod ním vlastně taky).

Jiné než středové AF body jsou spolehlivé jak který a jak kdy. Prostě se světelným objektivem se na ně spolehnout nedá. Ovšem s přicloněním na f/5,6, jak píše výrobce, spolehlivé jsou.

Když člověk fotí portréty stylem jako třeba Lennyl (středový bod plus překomponování, popř. LV při ostření hodně do kraje), je to úplně OK. Když používá hlavně LV (třeba i pro manuální ostření, které je s KP opravdu lahodné), je to taky fajn. Na focení se širšími skly taky super. A když přicloním, jsou i s teleobjektivem krajní body OK.

Jsem buď rozmazlený, nebo jsem špatně odhadl určení foťáku. Nebo obojí. :) Pokrytí AF body mi i docela stačí, ale já prostě chci fotit na odcloněný světelný objektiv hlavně na krajové křížové body. V tomhle ohledu nejspíš opravdu pořídím líp s MLC, jak už mi tu doporučovali.

Já myslím, že jde o fotky a taky o to nadšení. A člověk by měl fotit s takovým "nářadím", se kterým ho to opravdu baví a které přesně sedne jeho konkrétním potřebám, aby ze stylu focení, který provozuje, vydoloval maximum. KP je dost všestranný, výkonný (i to AF-C umí slušně, když se s ním člověk naučí, věřte mi - já fotím psy :wink: ), a do ruky velmi příjemný foťák a myslím, že uznáte, že přestože Pentax od začátku nebyl ta nejlepší volba pro moje určení co se AF týká, velice převelice jsem se snažil vyzískat z něj maximum, nesvádět chyby na foťák a myslím, že jsem z autofocusu dostal opravdu dost. Se Sigmou mám dost fotek přesně zaostřených psů letících proti objektivu a tak podobně, což i s tím pomalejším FA 77 trochu jde, když se chce. :) Prostě "věci, které s Pentaxem nejdou". :wink:

Takže závěr - pokud má někdo zájem o KP (ještě k tomu v té luxusní retro stříbrné, která mi naživo tak líbí! :) ), které je naprosto v pořádku, je jako nové, je na něj ještě asi 1,5 roku záruka, nafoceno má něco přes 10 tisíc fotek, pak taky o úchvatně kreslící 77 ltd, velmi svižnou (a ostrou) Sigmu 70-200/2,8 poslední generace a DA 35/2,4, napište mi SZ - já to pak stejně hodím na bazar, ale teď se mi nechce. :)

Odpovědět

Zpět na „Pentax KP“