Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Moderátor: Moderátoři

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od st. » 16 led 2018, 18:49

Ty fujiny mě taky zklamaly - úchop. Je vidět, že ruce nejsou až tak univerzální nástroj :mrgreen: Na delší držení se mi ještě nezdály vhodné hranatější lumixy, většina dřívějších nikonů-zrcadlovek, takže se ze mě nestal nikonista :D a vrcholem ergonomie pro moje ruce zůstává K5II. No a třeba takový "krabičkoid" jako je coolpix A, který jsem podle obrázku zavrhl, mi v praxi vyhovuje perfektně. Je to hodně individuální záležitost. Ming Tein kdysi popisoval, jak si na nějaký foťák (možná sony A7, ale fakt si to přesně nevybavuju) dotvaroval grip z nějaké speciální samotvrdnoucí hmoty!

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od Jindras » 16 led 2018, 19:14

Já koupil tu K-5lls i s battery gripem,ten jsem chtěl prodat,ale tady mi to rozmluvili-ať si to vyzkouším,fotit s ním.... Teď už bych ho nedal,ten úchop s ním je úplně něco jiného. Perfektně se drží,hlavně na vertikální focení. Nesundávám ho už vůbec. Takže touto cestou-DÍKY za radu. :D
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od maik » 28 bře 2018, 09:36

Ahoj pánové a dámy :)
vrátila se mi ze servisu Sigma 70-200/2,8 (ta poslední verze) seřízená na tělo KP, udělal jsem nějaké pokusy, trochu se podělím a třeba mi řeknete nějaké tipy pro zlepšení.

Zkoušel jsem tradičně na psech, konkrétně pohyb směrem k foťáku. Výsledek nic moc. Občas nějaké ostrá, ale většina za. Tak jsem se ponořil do zjišťování a došel jsem k tomuto:

- AF Hold je funkce skoro na nic. V malém procentu případů pomůže, ale pro většinou použití kazí výsledek. Nevím, proč je standardně nastavená na Medium. Její funkcí je zpožění reakce na změnu vzdálenosti sledovaného subjektu.
- Četl jsem rozhovor s nějakým technikem Canonu. Že stabilizace objektivu, je-li pro danou situaci použitelná (tzn. sporty apod. ano, letovky malých ptáků zblízka asi ne), pomůže v náročných situacích jak přímo samotnému autofocusu (stabilizuje obraz jdoucí na AF senzor), tak i nepřímo formou stabilizace obrazu v hledáčku, kdy fotograf přesněji sleduje subjekt.

Předevčírem po práci už se sice stmívalo, ale rozhodl jsem se, že zkombinuji všechna potenciální vylepšení pro aspoň krátký pokus:

- Vybral jsem extrémní subjekt, našeho černobílého psa (fenku). Je mimořádně rychlá. Ještě nikdy se mi ji nepodařilo vyfotit v pohybu jinak než kolmo k ose objektivu. Navíc sebou i při trysku velmi háže, připomíná mi chrta. Kéž byste si ji mohli vyzkoušet fotit, abyste věděli, o čem mluvím. Mladá fenka australského ovčáka se proti téhle naší fotí v pohybu jako víno. Ostřit jsem se snažil na hlavu téhle fenky.
- AF-C, Expanded AF area S (hlavní bod jsem nechal na středu)
- AF Hold OFF
- Priorita zaostření
- Kontinuální snímání Hi
- Stabilizace ve foťáku OFF, stabilizace na objektivu zapnutá ON (v plném režimu, žádný panning)
- Objektiv jsem připevnil na monopod s povolenou kulovou hlavou (mám levný Rollei tripod předělatelný na monopod), fotil jsem celkem nízko - jednou nohou jsem klečel
- Přítelkyně hodila míček, psice vyrazily, já zacílil na hlavu a jakmile byla dost velká, stiskl jsem AF tlačítko, počkal na potvrzení zaostření a začal fotit se snahou o dobré sledování
- čas většinou 1/2000s, ale bylo to na tuhle psici málo, příště na ni použiju 1/4000s. Hlavně první fotka je hodně rozmazaná pohybem, i ty ostatní trochu jsou
- iso vyšlo dost vysoké, většinou 3200
- clona 4-4,5, ale jen proto, že bylo hnusně a nechtěl jsem zvyšovat iso ještě víc

Fotil jsem jen chvíli, bylo hnusně. Ale tady posílám tři v řadě za sebou ze sekvence a jednu navíc o pár minut později. S fotkami jsem nic nedělal, jen export z rawu. Tady jsou:

https://postimg.org/gallery/1h2luaans/

Přijde mi to docela dobré. Zatím mám pár věcí, co vylepšit příště:
- na delší ohniska fotit aspoň na f/5,6
- tohle fotit zásadně ve dobrém světle
- tohoto psa fotit aspoň na 1/4000s
- soustavně pracovat na vylepšování techniky focení (reakce, plynulost, přesnost apod.)

Máte nějaké další tipy, návrhy na vylepšení výsledku apod.?

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od lennyl » 30 bře 2018, 10:34

maik: pouzivam rovnake nastavenia ako ty, ono na Pentaxe nie je moc co vymyslat pri AF-C.
-priorita zaostrenia,RAW (JPG vypinam,aj vsetky korekcie obrazu,lebo aj tak robi fotak z toho nahlady do RAWu a spomaluje to fotak),AF hold na Low alebo OFF, AF nastavene na A-9 ked je velky objekt, ked je maly objekt tak iba stredovy AF bod.
1/2000s si mal asi fakt malo na takeho lietajuceho psa.

clonim o dve clonove cisla nad plnu dieru, kvoli lepsiemu obrazu + sa viac zmesti do hlbky ostrosti. nezabudaj, ze mas APS-C = napr.160mm je ako 240mm u mna na K-1, takze mozes skusit kludne clonit aj o tri-styri clony.

AF hold na Medium-High (ci ako sa to tam vola) som vyuzil, ked som fotil auta z lava do prava a pocas fotenia bola lampa/strom pred nimi.

full size JPG (export z RAW) s FA43, FA77 a FA135, pod mrakom, nastavenia ako ty, ale az tak malo svetla som nemal teda
https://we.tl/IVjrsAO5fS
nahlad:
Obrázek

PS: preco pouzivas DxO ? viem, ze to ISO 4.000 je uz dost aj na KP, ale fotky mi pridu dost aqarel. Adobe Lightroom mi zatial vychadza ako to najlepsie pre Pentax fotaky na RAW.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od maik » 30 bře 2018, 12:51

lennyl: ty fotky vypadají zaostřené fakt pěkně. Vyšla takhle celá sekvence, nebo jsi fotil po jedné?

Já mezitím našel tohle, po automatickém překladu do češtiny je občas vtipné:
http://store.ricoh-imaging.co.jp/e/e5811/

AF Hold je určitě fajn tehdy, jak píšeš - pohyb kolmo nebo skoro kolmo k foťáku. Ale nechápu, proč je to v KP defaultně na Medium...

Udělal jsem další testování (zase v mizerném světle). Zkusil jsem se soustředit i na kompozici, tak jsem kromě sledování i zoomoval, ale dopadlo to katastrofálně. Z asi 200 fotek jsem měl dobře zaostřených snad 6 nebo tak. Došel jsem k závěru (ještě to musím potvrdit), že moderní Pentax AF dokáže sledovat i subjekty velmi rychlé, ale fotograf musí být naprosto precizní. Ten subjekt nesmí ani na chvíli vyskočit z použitých AF bodů, jinak foťák ztratí schopnost přesného sledování a predikce a výsledkem rozmazané fotky. Dočetl jsem se, že čím delší dobu foťák subjekt sleduje (bez přerušení), tím líp a přesněji na něj dokáže ostřit.

Taky jsem se dočetl, že všichni znalejší doporučují Expand S, protože je prý rychlejší než M nebo L. Zní to logicky. Pokud prý člověk může používat jen jeden bod (ale sledování musí být bezchybné), je výkon ještě lepší.

Příště zkusím ještě Auto 9, co to udělá.

Hlavně se asi budu muset naučit ostřit precizně při tom extrémně rychlém trhaném pohybu. To bude možná zásadní. Je to ale strašně těžké mít středový bod bezchybně pořád na psí hlavě při tomhle pohybu!

S tím cloněním máš určitě pravdu, clona 4 je na tohle zoufale málo.

K těm barvám - myslím, že důvodů je víc, proč jsou tak vyblité:
- ono to na tom místě opravdu tak šedošedě vypadá (a já dal pouze Exportovat, nic víc). Tady schválně posílám RAW k jedné z těch fotek, plus k tomu RAW ještě z druhého dne, kdy jsem fotil o kousek dál na barevnějším místě (a to vyblité místo je vidět v pozadí) https://www.ulozto.cz/tam/_QNgZ7ekJkVfu
- ta Sigma je sama o sobě trochu vybledlejší než Pentax objektivy
- úplně jsem to nevychytal s expozicí, foťák s tou Sigmou exponuje trochu jinak na nízké iso než na vysoké

Používám DxO jako raw konvertor, hlavně kvůli geniálnímu Prime odšumení, automatické korekci vad objektivu a taky moc dobré SmartLighting funkci. Když chci větší úpravy, vyexportuji TIFF a pokračuji v Affinity + Nik.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od fakt » 30 bře 2018, 15:13

Ani mě nenapadlo, že stále nesledujete pohyb.
To se mi zdá jako chyba. Já si fotbalistu nacvaknu a z toho bodu mi už nesmí ujet.
Pak je AF-C 100%.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od maik » 30 bře 2018, 16:52

fakt: Snažím se. U normálních subjektů mi to už jde, ale hlava (hlavně tohoto) psa je na mě zatím moc. Už ale vidím ten rozdíl - předtím jsem se vykašlal na zoomování (stejně mám raději pevná skla) a soustředil se jen na hlavu psa, úspěšnost byla sušná i s tak extra těžkým cílem. Pak jsem zkoušel zoomovat a úspěšnost mizerná. Krásně to z těch fotek ale šlo analyzovat, co bylo blbě. V podstatě jsem to byl hlavně já :)

Jaké na ten sport používáš nastavení? AF Hold? Série nebo jednotlivě? Jeden vybraný bod?

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od fakt » 30 bře 2018, 18:54

Mám tovární nastavená. Já zase takový technik nejsem, abych si s tím hrál.
A s tou hlavou ...
Boxovals někdy, anebo zápasil?
Hlava je moc pohyblivá. Říká se "kdo má hlavu, má celé tělo", no a já to ve focení obracím.
V hokeji taky jako obránce nesleduji tolik puk (je příliš malý a pohyblivý), ale tělo.
Ruce, hlava, nohy, ramena - vše se hýbe daleko více, než tělo.
A proto namířím střed těla a už jej nepouštím.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od lennyl » 30 bře 2018, 19:43

maik: nacital som tie tvoje RAWy do Adobe LR Classic CC, klikol na Auto (to je daka vylepsena funkcia auto korekcii) a rucne minimalne doostril a odsumil s citom (robota asi na 20 sekund).

full size JPG (export z RAW)
https://we.tl/9WLYmvvAgW
nahlady
Obrázek
pride mi to o trosku lepsie ako tvoj vystup z DxO, ale su tam minimalne rozdiely to je pravda (aj ked moj vystup ma 15MB a tvoj 7MB)

na AF-C fotim asi ako aj fakt, namierim na objekt, cakam kym "lockne" AF, sledujem chvilku objekt na styl panning a ked sa mi v tej rychlosti pozdava kompozicia (pravda je, ze skor nestiham v tej rychlosti sledovat kompoziciu pri foteni, skor vyberam zabery po vyfoteni v pocitaci) urobim velmi kratku seriu cca 3 - 5 fotiek max. - nemam chut sa potom prehrabavat stovkami fotiek.

bohuzial, K-1 mi zatial vychadza tak, ze presne vie ostrit pohyb iba na stredovy AF bod plus 8 bodov okolo, to su rezimy Select (vyberiem stredovy AF bod) a A-9. napr. pri Pentax K-3 som fotil v pohode aj na druhy, treti AF bod od stredu a v pohode. beriem to ako dan za vacsi FF snimac, kde podla mna iba "prevzali" AF z APS-C a prdli ho do FF (to pokrytie AF bodmi je vsetko do 1/4 fotky tusim iba).

a ostrim na hlavu. ALE pri motorkach som ostril v pohode aj na brucho pretekara,ziadny problem, pretoze u vacsiny sportov je hlava skoro v rovine s bruchom.
preto aj fakt ked foti futbal, kludne ostri iba na brucho hracov a pokryje rovinu ostrosti aj na ruky aj hlavu.

ine je to pri foteni psov, hlava je o dost v predu a ked to nezaclonis, resp. sa AF na tvojom KP uplne netrafi, mas vela odpadu. inak na ten zoom pocas fotenia asi zabudni, to Pentax asi naozaj neda pri jeho technologiach.

PS: poslem ti sukromnu spravu k tomu Adobe LR Classic CC

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
este si sa pytal, aku uspesnost som mal pri AF-C na tych motorkach v Inchebe.
tipujem tak 90%. ak sa AF nechytil na prvej snimke dobre, cela seria 3-5 fotiek bola zla.
ked sa chytil, tak som sledoval motorku panningom a ked bola dost blizko (aby bol aky taky bokeh), tak som cvakol a hotovo, vsetko ostre v celej serii.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od maik » 30 bře 2018, 23:34

cport: tomu věřím, ale v tomhle případě byla hlavní část neschopnosti na mé straně :wink:

fakt: u florbalu jsem tak taky fotil, ale u toho psa to nejde. Ostření "někam na psa" může AF i zmást, protože jak občas hrudník zakryje hlava, občas ne, tak se vlastně subjekt ztrácí a objevuje, čili se to pak může místo toho chytnout trsu trávy nebo čehokoliv zrovna výrazného pod AF bodem (a AF Hold, který by tomu mohl zabránit, musím mít vypnutý). Hlavně ale ta hlava je opravdu víc vpředu a i když přicloním, tak jde vždycky z fotky poznat, kam bylo zaostřeno (fotím tohle hlavně na delší ohniska). Takže já musím být hrozně precizní v tom soustavně přesném míření na hlavu a teda to je peklo, chce to strašné soustředění a budu to muset ještě hodně trénovat :)

lennyl: díky za tu zprávu, poslal jsem ti odpověď. Taky díky za ty exporty, vypadá to trochu barevně živější a saturovanější. Já s tím předtím nic nedělal a neexportoval jsem ve 100% kvalitě.

Jinak já rozsáhlé sekvence taky nerad procházím a promazávám, takže se snažím fotit je jen v ty pravé okamžiky (třeba 2-3 fotky nebo tak). Naštěstí se nám tohle Pentax snaží ulehčit a vychází nám vstříc pomalou sekvencí (v režimu priority ostření) a malým bufferem :lol:

Zjistil jsem, že středový bod je opravdu nejspolehlivější. Dneska fotila partnerka a na fotkách pak bylo vidět, že jak byl pes jinde než uprostřed, byl zaostřený většinou blbě. Naopak když byl uprostřed obrazu, byl hodně často ostrý. Příště ale zkusím i auto 9 pro porovnání. A taky prý záleží, jak dlouho foťák ten subjekt sleduje, protože čím déle, tím je prý přesnější.

Na zoomování při ostření se vybodnu i tak, hrozně mě to nebaví. Nesoustředím se tolik na další věci a lítá mi pak "cíl" po celém hledáčku a to by mi pomohla snad jen D500 :-)

A jinak 90% úspěšnost je super. Odhaduju, že jiné foťáky by taky neměly 100 %. V jedné recenzi D500 ten člověk (fotí wildlife, ptáky v letua a tak) říkal, že D500 je první Nikon tělo, kde se mu nestává, že ostřící bod potvrdí zaostření třeba na letící labuti a přitom je fotka je zaostřena někam daleko za a dával tam i příkladovou fotku, přičemž to bylo totožné s tím, na co si často Pentaxáci stěžují :)

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od maik » 07 dub 2018, 11:29

Tak jsem včera zase testoval AF-C se Sigmou 70-200. Byly to krátké rychlé člověčí sprinty proti foťáku a to vč. rozběhové části (tzn. akcelerace), většinou na 135mm a víc, s clonou většinou 4. A zjistil jsem:
- AF Hold na OFF a na High = OFF je jednoznačně lepší, na High byly všechny fotky měkké
- SPOT není pro tyhle účely nic moc
- SEL 9 ujde
- AUTO 9 taky ujde
- AUTO 25 a SEL 25 musím ještě víc otestovat, ale zatím mám pocit, že je taky OK
- střídají se často úplně ostré a skoroostré snímky (takové, které by třeba na A4 byly po doostření asi bez problému, ale na větší velikost už ne)

Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 552
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Pentax KP - zkouška schopností autofocusu AF-C

Příspěvek od richard_strouhal » 15 dub 2021, 17:46

Po přechodu K-70 => KP mě zajímalo jestli jsem si polepšil v AF, hlavně v kontinuálním snímaní (AF-C). Na K-70 jsem to zkoušel a výsledky byly horší než jednotlivé snímání s AF-S :-(

Samozřejmě záleží na objektivu - se Sigmou 150-500 mm f/5-6,3 APO DG OS HSM jsem to zatím nezkoušel, protože mi celkově připadá její ostření pomalé, takže jsem vzal Pentax 55-300 PLM a včera a dnes měl štěstí na volavky u Sázavy, tak jsem zkoušel letovky.

Za mě výsledek ok, vyřadil jsem minimum fotek, z některých sérií ani jednu (objektivně je potřeba napsat, že volavky zas nelítají nějak střelhbitě rychle). Pokud vás to zajímá mrkněte na fotky - všechno to jsou výřezy, zmenšeny a složeny do skupiny, neřešil jsem kompozici, v PP můj standardní preset (celkové doostření, přidání saturace +10%, jinak beze změny, bez odstranění šumu atd.):

Všechny fotky mají stejné nastavení AF-C, 9 bodů s preferencí středového, TAv 1/1000s, f/7.1, Auto ISO (100 - 3200), "Hold AF status" vypnuto (dle rad v zdejší diskuzi), vše na ohnisko 300mm.
Snažil jsem se namáčkout/zaostřit přes zadní tlačítko AF, sledovat objekt a mačkat spoušť. Omezení je buffer KP (fotím do raw), vetší by se určitě hodil :-)

1. - 3 . série: včera podvečer cca 18:30, volavka byla většinou ve stínu, ISO 3200
4. - 7. série: dnes ráno cca 8:30. slunečno, ISO různě 160, ..., 1250, 1600

- link na složené série: https://postimg.cc/gallery/wMdRTd7

- jednotlivé fotky:

1. série: https://postimg.cc/gallery/SsKTPgX
2. série: https://postimg.cc/gallery/xXVwVMz
3. série: https://postimg.cc/gallery/L8Q7kdQ
4. série: https://postimg.cc/gallery/g353cWm
5. série: https://postimg.cc/gallery/mhN7BFh
6. série: https://postimg.cc/gallery/DZksJgs
7. série: https://postimg.cc/gallery/Wk3rHS0

Jaký máte zkušenosti vy (hlavně s KP :-) ) ?

------------------
EDIT: Abych zase K-70 a Sigmu 150-500 tak nehaněl - taky jsem s nimi zkoušel letovky, ale byl tam větší odpad, ale něco se povedlo:
gallery/displayimage.php?pid=33619
gallery/displayimage.php?pid=33558
gallery/displayimage.php?pid=33741
gallery/displayimage.php?pid=33805
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

Odpovědět

Zpět na „Pentax KP“