Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od fakt » 23 led 2018, 13:30

Byl jsem v ČR první a K-1 používám téměř dva roky (od května 2016).
Nejsem zkoumálek a v podstatě používám pár nastavení, které mě vyhovují. Napíšu tedy pár postřehů.

Technická stránka:
- velikost a váha těla akorát na práci,
- zatím nic neodešlo, nic se nevyklá ani neloupe.

Ostření:
- na multisegment jsem fotil zpočátku a šlapalo to,
- preferuji ostření na středový bod,
- po půl roce jsem po aktualizaci 1,3 přešel při focení sportu na AF-C,
- špatně zaostřená fotka je výjimkou a chyba bývá často mezi tělem K-1 a zemí.

Velikost paměti:
- nestřílím série, takže mne buffer neomezuje.

Obrazový výstup:
- fotím do RAWu,
- JPEG je tak dobrý, že si někdy říkám, proč do RAWu fotím.

Měření expozice a vyvážení bílé:
- nevím s čí srovnat, ale za mě dobrý.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

w_tas
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 208
Registrován: 26 čer 2014, 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od w_tas » 23 led 2018, 13:51

K-1 mám rok a tři měsíce. Foťák mi vyhovuje, neměnil bych. Můj další foták by byla leda tak K-1 silver :-D
K ostření:
Fotím na self bod který mám v základu na středu a v případě potřeby si ho překomponovávám. Mám nastaveno AF-S a taktéž v případě potřeby si rolítkem přecvaknu na AF-C. Co se týká jdoucích lidí, tak je AF bez problémů. Přestane stíhat při delším ohnisku (77,100) a rychlejším pohybu, např běžící pes proti.
Oproti K-5II je celkově AF spolehlivější a svižnější, ale zase potvrdí i to, co není úplně košér. Často se mi to stává se 77kou na f1.8. Pomůže opětovné zaostření a ze tří fotek je už cca 95% šance, že jedna z nich bude ostrá dokonale. Hodně pomůže přiclonit aspoň na f2.2.
Celkově nemám pocit, že mě AF na K-1 omezuje. Občas ve zhoršených světelných podmínkách se nechce chytit (příklad z tohoto víkendu - ples a lidi co tancují a nastaví se mi na fotku, v tu chvíli je každá vteřina navíc otravná), ale myslím, že je to tím, že zrovna neostřím na žádný kontrastní bod. Myslím, že více bodové ostření by v tu chvíli pomohlo...
A když fotím pohyb (např. tanec) , tak si často ostřím ručně a to hlavně pro to, že mě to baví :)

Myslím, že stejně jako u jiných fotáků hodně záleží na objektivu, jeho AF pohonu, ohnisku a cloně. FA lim. jsou všechny ok, 43ka subjektivně nejlepší, 77ka nejhorší (nízká hloubka ostrosti)
Naposledy upravil(a) w_tas dne 23 led 2018, 14:01, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
bobo2
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od bobo2 » 23 led 2018, 13:52

...fotím teraz pomerne málo...
- mám výhradu k zobrazovaniu ostriaceho bodu, so širokým objektívom fotím občas úplne naslepo, používam SEL ako som zvyknutý z predchádzajúcich tiel (vyskúšam aj nejaký automatický režim)
- mám pocit, že K5 ostrí rýchlejšie....s presnosťou som nikdy výrazný problém nemal so žiadnym telom (v AF-S)
- mám nevídané množstvo "roztrasených" fotografií, akoby stabilizácia fungovala kontraproduktívne...

inak samé plusy...
...ak by som sa mal rozhodnúť znovu...možno by som siahol po Kp-čku...

Uživatelský avatar
peppe
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 525
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Zilina

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od peppe » 23 led 2018, 20:28

Bobo, ocakavania na AF a vysledny vystup boli vyssie? Ak to spravne chapem, vzhladom na cenu a kvalitu vystupu by bola KP s novsim cipom lepsia volba pre teba? BTW KP sa mi fest paci.
http://dudo.zonerama.com/
K5, K20 a pár sklenárskych skvostov, bižutéria

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od lennyl » 23 led 2018, 20:37

cport: rozmyslas kupit K-1 ?

-drzanie, ovladanie, mechanicke vyhotovenie, obrazova kvalita, nic z toho nejdem hodnotit, vsetko je paradne
-FPS ma nikdy nazaujimala, ani pokrytie AF bodmi do rohov hladacika, aj velke subory mi vzdy stihal pocitac
-nepamatam si, ze som niekedy riesil spolahlivost AF na K-3, vacsinou som fotil na krajne AF body! (jedine DA*55 dakedy preplo a neostrila presne)
-na K-5IIs aj K-3 som mal vzdy nastavenu prioritu zdvihania casu vs ISO na low, na K-1 to mam presne naopak, na fast, proste tych 36MPx si pyta na neroztrasene fotky uz ine casy (stabilizacia snimacom to vzdy nezachrani)

a co teda ten AF ?

1.) na autofocus K-1 sa neda vobec spolahnut
2.) K-1 ostri super presne

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1.)
- podla mna AF modul v K-1 nie je vobec komplet novy, optimalizovany na FF hardwarovo, na tu vacsiu plochu snimaca, iba zobrali AF z K3, pridali AF body a upravili firmware...a nefunguje to v realite idealne.
inak by mal ovela viac AF bodov (konkurencia to jasne dokazuje), pribudli by ine rezimy AF, boli by pridane AF body na snimaci pre LV atd.
- ak clovek NEVIE, ktory rezim je vhodnejsi pri ostreni, ci napr. jeden AF bod selektivne vybrany, alebo rezim A-9, ja to teda naozaj neviem vyhodnotit len tak z brucha
- ak clovek neostri na naozaj KONTRASTNY motiv
- ak mi niekto povie, ze so sklom co ma zakrivenu rovinu ostrosti vie presne ostrit mimo stredu, neuverim mu ani nos medzi ocami

2.)
- stredovy AF bod (pripadne rezim A-9 umiestneny v strede hladacika) je snad vzdy spolahlivy
- pokial ma clovek kvalitne opticky KORIGOVANE objektivy, ktore smerom ku krajom nemaju slabu opticku kvalitu (ostrost, aberaciu) tak aj mimo stredoveho AF bodu ostri K-1 slusne
- ak foti stabilne tie svoje overene motivy a VIE, ze rezim stredeho AF bodu je tutovka a urobi potom orez, alebo aj rezim A-9 v strede mu ostri jeho motiv vzdy presne
- ak ostri vzdy manualne, tak mu je vlastne presnost AF zbytocna
- ak foti iba so setakmi s f3,5-5,6, alebo VZDY cloni svetelne skla aj na f5,6 a viac

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dnes poobede som nacvakal dake blbosti, 31 fotiek, striedal som stredovy AF bod/krajne AF body selektivne/rezim A-9 v strede/rezim A-9 ku kraju hladacika
- 15 fotiek bolo super ostrych, 8 bolo skoro ostrych (na web stale luxusne,aj na vacsi print), 8 bolo mimo
- ostril som na naozaj slusne kontrastny motiv, to by mala zvladnut kazda zrkadlovka strednej triedy, toboz FF za 50.000

zoznam fotiek, vsetko bez uprav
Obrázek
zmensene fotky na 4000pix
https://uloz.to/!T6I8SC0tI4S6/fotky-resize-rar

rezim A-9, fajny vysledok, asi dobry motiv, iba jedna fotka menej ostra
Obrázek
rezim A-9, tragedia, asi zly motiv, iba jedna fotka naozaj ostra
Obrázek
rezim A-9, naozaj ostre dve fotky (skor iba jedna), motiv bol podla mna dobry
Obrázek
rezim A-9, ostra iba jedna fotka, mama sa zle foti, male oci a vyrazna ofina klame AF
Obrázek

rezim 1 AF bod, jedna fotka je super ostra, druha sa da, tretia skoro tiez. tento motiv foti 1AF bod trosku lepsie ako na A-9
Obrázek
rezim 1 AF bod, iba jedna fotka je naozaj ostra, ale lepsi vysledok ako na rezim A-9
Obrázek
rezim 1 AF bod vzdy krajny, celkom sa na tieto motivy AF trafil (nie je to take ostre ako na stredovy AF bod teda)
Obrázek

vacsie fotky, fotene vzdy na stred, jedno ci 1AF bod, alebo A-9 rezim, ostrost je uplne paradna
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
kupil by som si K-1 znovu? asi ano. lepsi vyber pre mna zatial nevidim, aj ked teda cim dalej tym menej fotim. na krajinu je K-1 najlepsia (Canon proste stale nestiha ani dnes, robil mi banding pri zosvetlovani). najviac mi vyhovuje ovladanie (Canon ma fakt irituje). zatial som neriesil ziadny servis s Pentax, teda iba vymenu K-1 za novy kus po kupe (Nikon ma nasieral ze mal viac poruch ako je normalne). najviac mi vyhovuje vystup z Pentax skiel (fajn su aj Sony skla, ale prehanaju to s cenami a to dost).
+cena za K-1 - na 5DmarkIV, D850, A7RIII fakt nemam 3.500euro, nemal by som ziadne objektivy ako mam teraz...

iny fotak ako FF by som uz asi nechcel, proste som si nan zvykol.
Naposledy upravil(a) lennyl dne 23 led 2018, 21:40, celkem upraveno 2 x.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
bobo2
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od bobo2 » 23 led 2018, 21:09

...s kvalitou výstupom som spokojný...možno len cesta k výstupu je s K1 komplikovanejšia

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od maik » 23 led 2018, 23:16

Taky jsem chtěl na aps-c něco širokého světelného a taky by mi 24/1,4 Art přišla ideální. U Pentaxu jsem shledal to, co ty - buď jiné ohnisko, nebo malá světelnost, nebo mizerná ostrost. Ještě mě docela zaujaly ty starší Sigmy 20/1,8 a hlavně 24/1,8. Ale nakonec jsem nedávno koupil 30/1,4 Art jako takový kompromis. Mně by u FF vadilo, že nedosáhnu tak daleko jako s aps-c, ale to je čistě subjektivní.

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od samsak » 24 led 2018, 00:07

tak potom jeste na FF telekonvertor
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od zirecek » 24 led 2018, 06:02

cport: A co KP (či další nové aps-c) + 11-18/2.8?
K-1 mě láká, ale cenový rozdíl vůči top aps-c (2x KP) je pro mě mentální problém, i když K-1 není sama o sobě drahá. K-1 se zřídka objevuje na bazarech za slušné peníze. Až bude nové tělo s výklopným displejem, velmi dobrým výkonem na ISO 6400, GPS, tak budu mít na hodně dlouho vystaráno.

Uživatelský avatar
Jan67
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1209
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od Jan67 » 24 led 2018, 08:53

cport> Chápu tvůj vztah k Pentaxu ale... už jen to, debatovat v roce 2018 otázku ostření něco naznačuje. Jsou prostě systémy, kde není potřeba toto řešit. Obávám se, že to bude věčné téma Pentaxu.

Nevím, jestli si myslel 24mm na FF. Pokud ano, tak taková kombinace X-E3 s XF16/1.4, tj. FF ekviv 24mm/2.1, je kvalitativně, velikostně i cenově opravdu obtížně překonatelná. Někdy si zajdi do krámu a vyzkoušej si to.
To sklo mám asi dva roky, koupil jsem ho za 18tis..

Je zde sice stále ten rozdíl ve formátu. V dnešní době, kdy do letadla pouští 7kg (a bude podle mě jen hůř), o chození s foťákem nemluvě, je pro mě hypotetický benefit FF zanedbatelný. Nakonec dnes má většina majitelů FF nějaký mirrorrless na normální focení.
Mimochodem, fotil jsem na workshopu s Damien Lovegrove se středoformátem GFX50. Scéna perfektně nasvícená, mladá modelka. Když jsem se pak díval na fotky, tak ta dokonalost byla vlastně trochu na obtíž. Každý pór a nedokonalost byla vidět. Pak jsem se podíval na fotky dělané s mou starou 16Mbpx X-T1 (byť s famózním XF50-140) a říkal jsem si, že to je vlastně taky OK.

Když čtu, že pentaxí nová 50ka bude vážit přes 800g, sestava s K1 ke dvou kilům, tak si říkám, jestli bych to měl zapotřebí.
Takže má rada zkus si chvilku zauvažovat tak trochu "out of box"
Jan67

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od portvis » 24 led 2018, 09:14

cport> ono strašne záleží na čo to konkrétne chceš, za mňa na krajinu výborné, ovládanie, výstup, vychytávky super,,,, počet skiel a samotné ostrenie na PX je ti známe to riešiť netreba, či kúpiš K1/KP/K3II tá presnosť ostrenia bude podobná, na FF je nevýhoda že tá Hĺba ostrosti je niekde inde takže sa môže zdať že na APSC je to ostrenie spoľahlivejšie ale povedal by som skôr že je podobné. Keď sem tam fotím také tie "krajinkárske portréty" so sigmou 35art tak na krajné body cez hľádačik do protisvetla na A9 je tak 60-70% foto dobre zaostrených, to sú ale veľmi náročné podmienky.

Tie svetelné široké sklá ak dobre rozumiem chceš na reportáž nie ? to by ti nehralo žiadnu rolu niečo ako KP+11-18 f2,8 to je málo svetelné to by spravil službu aj K1+15-30 f2,8.

nepochopil som z toho či potrebuješ svetelné sklá s týmto ohniskom 20/24mm na APSC alebo FF... pretože na FF sa mi to vidí už dosť široké... na to by ti podľa mňa hravo stačila FA31mm f1,8 (21mm apsc) alebo sigma 30/35mm (20/24mm apsc)
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od portvis » 24 led 2018, 09:35

Toto ohnisko okolo 30/35mm je momentálne u pentaxu neajlepší výber tak s tým by si podľa mňa nemal vôbec problém.
Ja osobne nemám s ostrením žiadny problém, neverím že keby fotím s iným systémom tak by som mal menej odpadu, ono je to všetko o zvyku.
to čo sa dá najviac vyzdvihnúť u K1 je jednoznačne ovládanie, ergonómia a tak isto hľadáčik plus dalšie vychytávky ktoré rozpisovať nebudem.
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
samsak
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 347
Registrován: 21 srp 2015, 21:48
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od samsak » 24 led 2018, 11:23

cport píše:samsak: telekonvertor nepomuze :)
To bylo spis myslene na maika a jeho vyrok, ze s FF tak daleko nedosahne jako s APS-C.
Petr
http://petrsamsa.maweb.eu
IG, FB
________________________
Sony A7III
Sony FE 85 f1.8, Sony FE 35 f1.8

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od maik » 24 led 2018, 12:43

samsak: TC pomůže v některých případech, ale všechno podle mě neřeší, FF výhoda pak už moc žádná není.

cport: Chápu, že 30/1,4 nebo 31/1,8 ti může být už na aps-c dost dlouhé. Na tu Sigmu 24/1,8, popř. 20/1,8 ses ale nekoukal?

Ad ostření - neumím si moc představit, že by někdo mohl být s af-s u KP nějak výrazně nespokojený, pokud si nevybere nějaký opravdu nespolehlivý objektiv. Podle toho, co jsem četl, by snad v KP měly být novější a spolehlivější algoritmy AF než v K1.

Uživatelský avatar
jasanek
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 747
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Český ráj ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od jasanek » 24 led 2018, 14:31

KP ma stejny AF jako K-3, Safox 11, K-1 ma Safox 12.
Umim si predstavit, ze ted na jare vydaji nove APSC telo a bude mit novy AF modul (nebo Safox 12 z K-1 upraveny na APCS). Je pak jen otazka, co bude mit za AF modul nove FF telo :-D.
Pentax K-3, K-S2 + P DA 18-55 II; P DA 12-24; P DA 20-40; P DA* 60-250; P DA 35/2,4; P DA* 55; P D-FA 100 Macro; P DA* 200/2,8;

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-1, K-1 II“