Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od miky_lbc » 25 led 2018, 10:12

fakt píše:Víra je věc osobní, do té ti zasahovat nebudu.
Já spíše myslim, že v tom musí být nějaká neznalost :-). Věřím, že jsi s AF u K1 spokojený, tam problém vůbec žádný neni.

Ale D700, D800 i D810 a K1 jsem nějakou dobu užíval a s každým nastřílel řádově alespoň 30tis fotek. Takže to srovnání mám. Neznám jen D750, to jsem nikdy nedržel v ruce. A proto se mi tomu moc věřit nechce. Tvoji kolegové s D810 by museli být hodně velcí nešikové, kteří si ani neumí na těle zapnout správný AF mód :).

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od fakt » 25 led 2018, 10:33

Asi to kolegovi hned zavolám.
Na rozdíl ode mě vystudoval fotografii v USA a několik let pracoval jako fotograf fy Profimedia.
Dedukce o nešikovnosti jej asi pobaví.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od lennyl » 25 led 2018, 11:55

nemiesal by som uz do vlakna ine znacky okrem Pentax K-1, nema to ziadnu pridanu hodnotu.

pozrel som toto forum, co som historicky pisal k AF na Pentax K-1, zhrniem to prehladne do par bodov.

1.) uplny zaklad je, aby K-1 nevyzadovala od objektivov hranicne, resp.cez hranicne hodnoty korekcii AF Adjustment. doporucujem v ramci zakona vratit K-1 a pytat druhy kus. tak som to urobil ja, zbytocne som sa viac ako mesiac trapil s AF. srsmicrosystems.co.uk poslal druhy novy kus K-1. ten prvy sa nedal nastavit na opakovane dobre ostrenie.
druha varianta je dat telo K-1 na reklamaciu, popravde servisu RICOH neverim v tejto problematike.

2.) tiez uplny zaklad je, aby objektivy na K-1 nevyzadovali rozdielne korekcie AF Adjustment na rozne vzdialenosti. tu pomoze jedine servis, bez debaty. (hranie sa s USB dockom pri Sigme je na dlho).
zbytocne som sa viac ako dva mesiace nervoval s DA*200/2,8, az kym mi ju karci nenastavil cez LENSEEP subor.

2a.) toto je taky podbod, zistil som casom, ze aj ked RICOH neuvadza priame zmeny pre AF v kazdom firmware, tak aj tak su tam zakomponovane.
pozitivne zmeny som videl v odstraneni huntovania (zbytocnom docukavani ostrenia) a negativne, ze par verzii firmware mi realne posunulo hodnoty AF Adjustment pre skla (ako keby RICOH skusal posuvat nulovy bod AF modulu ci co).
zaver z toho je, nechajte si ten najstabilnejsi firmware pre vase telo, ja som dva-tri vynechal, lebo mi zhorsili ostrenie. aktualne v ramci novych pridanych funkcii a stabilite AF mam fw1.42, cize nie najnovsi, ten som dal prec.

toto boli take povinne dve jazdy, co platia v podstate pre hocijaky fotak.

3.) ostrenie cez hladacik - nedufajte, ze K-1 zvladne carovne ostrit na hocico, co si myslite, ze vidi automaticky, pri velkosti FF snimaca v kombinacii so svetelnymi sklami v tej DOFke .
treba si zvolit stredovy AF bod na vyraznu cast objektu, ked je objekt dalej, alebo nie je vyrazny, treba rezim A-9.
volba okolitych AF bodov mimo stredu (ci jednotlivy bod, alebo posuvanie zony s A-9) doporucujem iba na vyrazne motivy a este lepsie s kvalitnejsimi sklami.

4.) ostrenie cez LiveView - vyber jedneho AF bodu je uplne v pohode na hocico. pri foteni ludi, kde vidno tvar, doporucujem prepnut na FaceDetection. K-1 ostri v tomto rezime velmi spolahlivo, zvladne aj priemerany detsky pohyb. rezim FaceDetection odporucam hlavne vtedy, ked je problematicke nastavit jeden AF bod presne na oko na stredne vacsiu vzdialenosti (ten AF bod je fakt velky).

vsetky tieto body k AF-S mi k dnesnemu dnu zabezpecili kludne fotenie s K-1, bez nutkania fotak hodit o zem. len to zistenie, co kedy je vhodne mat nastavene je zdlhave.

5.) AF-C - toto je kapitola pre kazdeho zvlast. presnost ostrenia je zavisla od rychlosti pohonu objektivu a od techniky/navykov fotenia cloveka.
samotne nastavenia nie su zivotne dolezite. ale najlepsie sa mi fotilo pri rezime SEL-2 (stredovy AF bod + 8 pomocnych ci kolko), priorita zaostrenia, zdrzanie na OFF ked nie je objektu nic v zabere, ked prekryva pocas fotenia nieco, tak som mal HIGH.

6.) vplyv stabilizacie snimacom hodnotim skor kladne, mam ju stale zapnutu bez rozdielu objektivu/casu pri foteni (samozrejme na stative s dialkovym sa automaticky vypina).
oproti K-3 urcite ale neudrzim stabilne a opakovane naozaj ostre zabery na dlsie casy, podla mna za to moze 36MPx narocnych na vykreslovanie tolkych detailov (toto je zname uz od doby D810 v recenziach) a jednak vacsim zrkadlom v K-1 oproti APS-C fotakom.
mam dojem, ze casy okolo 1/160-1/200s su divne (daka spojitost so synchro casom blesku?), obcas roztrasene, videl som k tomu daky komentar ze to fixli v starsom firmware, ale nezda sa mi to uplne vzdy ok.

7.) NAJVACSI realny problem Pentaxu K-1 vidim v tom, ze obcas aj pri potvrdeni spravneho zaostrenia v hladaciku bez dovodu ma AF zle zaostrene (motiv je jasny a kontrastny) a dovoli urobit fotku. toto by mali opravit vo firmware, ak sa to vobec da, v ramci inzinierstva co dokaze RICOH analyzovat.

ked sa drzim bodov hore spisanych, je fotenie s K-1 v pohode. vid na fotkach, vsetko su to fotky bez manipulativneho premazavania neostrych, bez uprav, tak ako vypadli z fotaku (RAW konvertovany v LR)
uspesnost statisticky hodnotim pri problematickych motivoch na 75% (co neda vyrazne lepsie asi ani konkurencia si myslim), pri priemernych motivoch na 80% a pri jasne definovanych motivoch bez prehanania aj na 90%.

Pentax K-1, FA77/1,8 Limited na f1,8, vsetko na rezim A-9 (stredovy AF bod z toho rezimu bol vzdy na oku)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

rezim A-9 cez hladacik
FA77 na f2
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

rezim FaceDetection v LiveView
FA77 na f2
Obrázek
FA43 na f2
Obrázek
Obrázek
FA135 na f2,8
Obrázek
Obrázek
FA77 na f2
Obrázek
FA77 na f3,2
Obrázek

AF-C, rezim SEL-2, AF Hold na HIGH
Obrázek
8 fotiek v serii, odpad nula
Obrázek
Obrázek
6 fotiek v serii, odpad nula
Obrázek
Obrázek
7 fotiek v serii, odpad nula, ale na toto je uz 77mm krátkych
Obrázek

AF-S rezim FaceDetection v LiveView
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

AF-C rezim SEL-2
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

AF-C rezim SEL-2
13 fotiek, 2 zle
Obrázek
Obrázek
19 fotiek, 3 zle
Obrázek
Obrázek
13 fotiek, 2 zle
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) lennyl dne 25 led 2018, 13:06, celkem upraveno 5 x.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od fakt » 25 led 2018, 12:15

Dobře shrnuté.
Líbí se mi i poznámka o výběru verze firmwaru. Mám 1,3, protože mi na těle šlape nejlépe.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od fakt » 25 led 2018, 14:19

Jinak by mi na exteriér nevadilo ani KáPéčko. Moc se mi líbí a bude k němu nový širokáč.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od lennyl » 25 led 2018, 14:21

ano, tiez som cumel ako puk, ze to aj ovcu chyti, neskusal som to na macky a psov ale, mozno ten algoritmus to tiez vyhodnoti ako tvar s ocami :D

z dlhodobej skusenosti K-1 mozem este dopisat toto:

- po uvedeni K-1 som okamzite predaval Nikon D750. a musim povedat, ze aj ked v Nikone bol Sony snimac, tak pruznost RAWu (detaily v ramci moznosti v sume, ako take zachovanie farieb) pri dost silnom vytahovani pri krajine na Pentax K-1 proste D750 nemala.
- spinu na snimaci K-1 som daval cistit Duvesovi tusim iba 2x, iniciativne mi prebehol aj AF cocky aj zrkadlo. mal som tam asi tak dve velke spinky, pripadne nieco male zanedbatelne. objektivy menim celkom casto ked fotim, takze som s K-1 spokojny.
- asi 4-5x sa mi stalo, ze mi nenacitalo SD Sandisk kartu v druhom slote, vzdy po vyberani a kopirovani fotiek do PC. proste som musel tu kartu opat zasunut.
- mal som kratko na K-1 zvacsovaciu ocnicu O-ME53, ale na FF je to uz dost na hrane, nezvykol som si na nu (na K-3 mi praveze bohovsky vyhovovala). tak som kupil z eBay dost drahu original Tenpa 1.22.
hladacik vidim cely do rohov (ta ocnica ma oproti Pentaxovej vacsi priemer skla), skoda len, ze ta guma na ocnici zasahuje do vyklapania LCD, pri vyklapani si proste musim davat pozor a tu gumu ocnice kusok vyhnut.
- AstroTracer (s povinne zapnutym GPS) som vyskusal iba raz, v Chorvatsku, nakalibroval som to na prvu supu na plazi v noci, fungovalo to vyborne. takze k tomu viac nenapisem, lebo to nepouzivam.
- drzanie za grip mi asi najviac vyhovuje na K-1, K-5IIs bola taka mensia (aj ked dobre tvarovana), K-3 zasa vacsia ale tusim nie uplne mi sadli prsty. grip je aj tak individualna vec kazdeho. battery grip ani neplanujem, na male skla mi skor zavadzia pocas vymeny skiel.
- vyvazenie bielej pouzivam vyhradne MultiAWB, pride mi to najpresnejsie (pri umelom divnom svetle je lepsie manualne nastavenie WB ale). ked tak v LR si RAW aj tak viem skorigovat este.
- co som uz asi spomenul, ze na K-1 mi pride vacsia narocnost na udrzanie dlhych casov, takze mam AutoISO vs cas zavierky nastaveny na HIGH dvihanie pri AV rezime fotenia.
- ten treti otocny volic hore na fotaku, kde sa daju nastavit rozne funkcie, ide strasne tazko, vobec sa to pouzivanim nevychodilo, skoda, mam tam nastavenu korekciu expozicie (ako to maju Fuji, Sony ...), ale nepouzivam to teda
- video vobec nepouzivam, neviem ho ohodnotit preto
- ani tie svetielka nad bajonetom/v SD sachte/na zadnom LCD nemam zapnute, nie som az taky nocny fotograf zasa a na kopci pri vychode slnka je uz dost svetla, resp. mam stale na hlave celovku keby daco...
- co ma trochu mrzi, je vaha K-1, kludne mohla byt o trosku nizsia (neviem ale co by museli z K-1 vynechat, resp. zmenit dake materialy), kedze Limited skla maju ukazkovu vahu, tak K-1 je uz citit v ruke pocas dlhsieho drzania.
- niekto sa stazuje na osvetlenie AF bodov v hladaciku, ze nie je dobre vyriesene, po namacknuti mi na cerveno vysvieti AF bod/body, teda aj vratane celeho AF Framu (to je asi aj zbytocne ten ramcek vysvecovat). svieti to potvrdenie ale velmi kratko. tak mozno toto niekomu vadi. (nastavenie osvetlenia mam nastavene na ON)
- na ovladanie tych tlacidiel a koleciek som si dost zvykol, samotne zmeny parametrov/prezeranie,mazanie fotiek robim uz intuitivne, nerad by som to menil v buducnosti, alebo kupoval inu znacku fotaku.
dokonca som si oblubil aj rychle zmeny parametrov cez zadny LCD. inak mam pocas fotenia zadny LCD vzdy vypnuty.

ked tak niekoho nieco napadne, co ho zaujima, nech sa spyta.
Naposledy upravil(a) lennyl dne 25 led 2018, 14:26, celkem upraveno 1 x.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od miky_lbc » 25 led 2018, 14:26

Pardón kluci.... ale já jsem s tím nezačal :-). Kdyby Fakt napsal něco ve smyslu, že je s výsledkem AF-C spokojenej apod., absolutně bych necítil potřebu to komentovat. Když ale napíše něco, co považuju za nesmysl (z osobní zkušenosti podložené mnoha experimenty a desítkami tisíc expozic), tak prostě reagovat musim.

A jinak myslim, že to Lennyl shrnul fakt moc pěkně a to hlavně včetně bodu 7., což je to, na co tady poukazuju od K5 a co mě osobně trápí nejvíce.

Osobně si myslim, že by se měl Pentax k problému s AF postavit nějak inovativně "po Pentaxu". Nemá smysl dohánět AF modul co je v D5 nebo D850. Ale jsou tu cesty... třeba já osobně jsem na centrálu Pentaxu posílal návrh určité "AF vychytávky", která by se dala řešit i SW udpatem u stávajících modelů. Dokonce jsem téměř 7 měsíců komunikoval s někým z jejich vývoje a bylo mi řečeno, že to bylo i úspěšně otestováno, ale že padlo rozhodnutí funkci zařadit až do dalšího modelu (tenkrát byla aktuální K3), protože by funkce mohla na lidi působit jako odstranění nepřiznaného problému. A uplynula spousta let a nic. Tak ať si trhnou.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od fakt » 25 led 2018, 14:52

miky_lbc píše:Pardón kluci.... ale já jsem s tím nezačal :-). Kdyby Fakt napsal něco ve smyslu, že je s výsledkem AF-C spokojenej apod., absolutně bych necítil potřebu to komentovat. Když ale napíše něco, co považuju za nesmysl (z osobní zkušenosti podložené mnoha experimenty a desítkami tisíc expozic), tak prostě reagovat musim.
Myslím, že vycházíš z chybné premisy, že tvá zkušenost, citově zabarvená mnoha experimenty a desítkami tisíc expozic, má větší váhu, než zkušenost kohokoliv jiného. Stejně jako já napsal svoji zkušenost, ty můžeš dát pro porovná zkušenost svoji. Každý si to vyhodnotí.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od portvis » 25 led 2018, 14:58

Budem reagovať tak v odrážkach ako Lennyl z pohľadu "krajinkára"

- k ostreniu sa vyjadrovať nebudem, pri krajine to nemá nejaký význam
- váha je dosť vysoká ale čo sa týka držania nie je s tým vôbec problém keď si človek na to zvykne, ono asi aj samotné uchytenie displeja a celkova konštrukcia k tej váhe dpomáha.
- tiež som si všimol že oproti K3II nie som schopný z ruky udržať tak krátke časy,,,
- detail, farebné podanie a detaily v šume o tom sa nemusíme rozprávať si myslím.
- čo sa týka ovládania tak tretí na otočný volič som si veľmi zvykol, hlavne pri nočných foto tam mám nastavené ISO a tak bez stláčania gombíkov môže rýchlo reagovať, nepotrebujem dávať dole ani ani rukavice
- astrotracer funguje veľmi dobre a pri kvalite na vysokom ISO sa s tým dá pekne vyhrať, osobne mám pocit že je lepší ako na K3II a aj trochu sa rýchlejšie kalibruje a netreba ho kalibrovať tak často.
- veľmi super vec je pri režime Bulb je možné nastaviť čas v rozmedzí 30s až 20min čo je super pri dlhočasovkách a netreba používať spúšť alebo "stopky"
- osvetelnie a nočné podsvietenie sa zíde keď človek nechce rušiť ostatných okolo aj ked diódy pod dislpejom su dost silne
- portretov, reportáží a podobných vecí som veľa nenafotil takže tam nemôžem nejak extra hodnotiť a nekupoval som na také fotenie K1 ale na krajinu.
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
miky_lbc
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2277
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od miky_lbc » 25 led 2018, 15:04

Moje zkušenost vychází z toho, že jsem většinu těch těl minimálně po řadu měsíců používal a testoval. Nikoliv odpoledne nebo týden. Ale opravdu řadu měsíců.

Pokud jsem pochopil správně Tvou zkušenost, tak jsi doma D810 nikdy neměl a máš jen K1. Viděl jsi ale fotky jiného a máš podle toho pocit, že Ty tvoje jsou zaostřené lépe. Já neříkám, že to možné neni.... ale z mé zkušnosti dodávám, že pokud to tak opravdu je, musíš být minimálně v ovládání svého stroje diametrálně jinde, než ten člověk s D810.

A už bych tuhle debatu fakt utnul, nic ve zlém.

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od fakt » 25 led 2018, 15:15

Myslím, že debatujeme slušně, bez osobních invektiv.
Doplním tvoji představu mé zkušenosti. Nikon jsem opravdu nikde neměl. Na turnajích však nefotím sám. S Pentaxem jsem jediný, ale všude kolem plno CaNikonů. A Nikonů poslední dva roky přibývá. Fotografie pravidelně prohlížíme, rozebíráme, zveřejňujeme a předáváme. A Pentax si na fotbal, cyklistiku, atletiku, hokej, parkur, rampy atd. opravdu nevede hůře než jiné značky.

Ještě k Lennylově poznámce o časech - s FF dávám na portrét rychlejší časy. Dříve mi stačila setina, nyní raději setiny dvě.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od zirecek » 25 led 2018, 16:09

Miky-lbc:
"... třeba já osobně jsem na centrálu Pentaxu posílal návrh určité "AF vychytávky"... Dokonce jsem téměř 7 měsíců komunikoval s někým z jejich vývoje a bylo mi řečeno, že to bylo i úspěšně otestováno....A uplynula spousta let a nic. Tak ať si trhnou."

Nyní je známa podstata Tvé averze vůči Pentaxu - uražená mužská ješitnost - která vysvětluje Tvůj zatvrzelý postup v diskuzích.
Naposledy upravil(a) zirecek dne 25 led 2018, 16:38, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
richard_strouhal
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 552
Registrován: 31 črc 2017, 10:23
Bydliště: Sázava

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od richard_strouhal » 25 led 2018, 16:33

Už se těším na sraz a na ty debaty u piva :-)
Richard | KP, K70 a nějaká sklíčka k tomu (Pentax, Sigma, Samy, Meyer) | RICOH Theta S

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od lennyl » 25 led 2018, 18:35

takze ked zhrniem opakujuce sa veci na K-1, co byt nemuseli:

- vyssia vaha (to neovplyvnime, dane vyrobcom)
- nutnost fotit na kratsie casy (to neovplyvnime, dane vyrobcom: 36MPx/FF velke zrkadlo)
- zavierka sa spusti po potvrdeni, aj ked nie je zaostrene (mozno, ale len mozno to opravi firmware)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
bobo2
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 704
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Pentax K-1 - dlouhodobe zkusenosti, postrehy, ostreni

Příspěvek od bobo2 » 26 led 2018, 07:53

tak to lennyl zhrnul...
môžem s tým súhlasiť, mne navyše vadí aj to kratučké zobrazenie ostriaceho bodu v hľadáčiku...
Napriek všetkému negatívnemu ním fotím rád a ak nepotrebujem 2 telá, dám K1 prednosť pred K5...Výstup z nej si to skutočne zaslúži :D

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-1, K-1 II“