Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od lennyl » 12 bře 2018, 21:31

maik: nie. napisem to teda este zrozumitelnejsie. ostrim na stredovy AF bod, na stred motivu, kludne ked robim test ostrenia na vytlaceny terc alebo na flasku od mineralky s najviac kontrastnym napisom na svete vyrobcu mineralky a stredovy AF bod nic nepresahuje.
AF vyhodnoti, ze je zaostrene v poriadku a povoli urobit fotku. a nie, fotka je zaostrena dopredu, alebo dozadu.

Ked to iste skusim odfotit napr. na rezim A-9, tak to algoritmus Pentaxu vyhodnoti tak,ze fotka je perfektne ostra.
takze ked vidim, ze mam fotku na hovno zaostrenu na KRIZOVY stredovy AF bod, ked je AF bod tak na 10% motivu !! a nic nepresahuje, tak urobim fotku opakovane na rezime A-9 a zrazu je to OK. alebo naopak, ked to nevyjde na rezime A-9 a neodfoti to dobre, tak prehodim ostrenie na stredovy AF bod a je to OK.

toto je nonsens. AF Adjustment mam na 1000% percent spravne nastaveny na kazde sklo. venoval som tomu dostatok casu za roky co cvakam.

proste Pentax si obcas nevyspytatelne robi co chce. jedno, ci to bolo telo K-5, K-5IIs, K-3, K-1. ci za to moze technologia vyroby SAFOX HW systemu ostrenia, alebo kod co naprogramovali v Pentax/RICOH ja netusim, ani ma to nezaujima.
je to opakovany a stale sa vracajuci problem tusim od cias CMOS ery Pentaxu (na starych CCD PX fotakoch som v zivote neriesil AF).

Nikon D750 mi ostril presne (ked som mal nakalibrovane objektivy) aj ked som bol ozraty.

zaver nie je ale taky kriticky: som foto nadsenec. zle zaostrenych fotiek pri "vaznom" foteni nemavam prehnane vela. zaber mozem opakovat. ked vidim, ze fotak nechce dobre ostrit z hocijakych pricin dobre cez hladacik, prepnem na LiveView.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od maik » 12 bře 2018, 21:58

lennyl: Aha. Tak to odpovídá chování, které jsem zažil na K-50 asi jen v blbém světle. Začal jsem to vnímat, když jsem přešel z f/2,8 objektivu na f/1,8 a k tomu vylepšil odšumovací software. Najednou jsem se nebál fotit i portrétní typ fotky na ISO 1600 a to v kombinaci s clonou f/1,8 znamená už docela blbé světlo. V těchto situacích, do kterých jsem se předtím nepouštěl, jsem si najednou všiml, že přeostřím a vyfotím třeba deset fotek, ale jen jedna nebo dvě jsou ostré zhruba tam, kde mají být. Zbytek buď kus vpředu, nebo vzadu.

Mám takový dojem, že K-1 na tom co se týká ostření není nic moc. Že ten Safox 12 vydali neodladěný. Na KP jsem ještě neslyšel žádnou kritiku na AF, myslím tím AF-S. Naopak spíš obecné nadšení, jak se chytá přesně. Když jsem ještě testoval KP (asi před měsícem jsem ho měl na víkend), vzal jsem ho večer ven se 77 ltd. Fotil jsem nějaké fotky na f/1,8, čas asi 1/50s a iso 6400. Na AF-S. Fotil jsem hlavně takové cvaky á la portréty. A špatně zaostřeného nebylo snad nic. Možná by si v tom hnidopich našel nějakou nepřesnost, ale já byl s výsledkem zkoušení opravdu spokojený.

Třeba opravdu s příchodem K-1ii už ty hlavní nedostatky Safoxu 12 minimalizovali.

Jinak z toho, co jsem všude možně vyčetl a i něco málo vyzkoušel mám pocit, že v tuto chvíli to nejlepší ohledně autofocusu asi bude vážně to KP. Uvidíme, jak se K-1ii ukáže a co nachystjí na příští rok pro aps-c.

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od al.vlado » 12 bře 2018, 22:23

Ja som zas prednedávnom zistil dosť zaujímavú vec, čo sa AF na K-1 týka. Niektoré objektívy poháňané motorčekom z tela sa netriafajú pri CD AF, teda pri fotení cez LiveView, kedy by to malo byť práveže OK. Z mojich troch "zubných vŕtačiek" sa 2 chytajú a jeden nie. Ide o Tamron 70-200/2,8. Cez LV sa s ním normálne nedá fotiť. Na PD AF ide perfektne, bez omylov.
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od lennyl » 13 bře 2018, 07:11

asi som sa az moc kriticky vyjadril k AF, ze to tak vyznelo. pri realnych fotkach (nie testovacie cvaky na terciky a vonavky) mam tak 10 fotiek zo 100 zle zaostrenych na AF-S. to sa da.

na AF-C teda vobec nefotim, to uz musi byt vynimka. viem, ze toho naseho strakateho psa odfotim horsie, co uz.
ked som skusal AF-C na auta, elektricky, cyklistov, chodcov, lode - cize velke veci, tak uspesnost AF bola 80 az 90%, to je uplne v pohode, aspon pre mna.

moje cvaky z poslednej doby, podla potreby pouzivam rozne sposoby ostrenia, ziadny problem. ked mam dve zle zaostrene fotky, mam dalsich osem dobrych, z ktorych si viem vybrat.

FA43/1,9 na f2, ostrene cez LiveView na automatiku FaceDetection
Obrázek
FA43/1,9 na f2,5, ostrene cez LiveView na vybrany bod
Obrázek
FA31/1,8 na f2, ISO 12.800, ostrene na stredovy bod v hladaciku
Obrázek
FA135/2,8 na f2,8, ostrene na stredovy bod v hladaciku a prekomponovane
Obrázek
FA135/2,8 na f3,5, ostrene cez AF-C v rezime A-9 cez hladacik, takyto pohyb z lava do prava ziadny problem pre Pentax-vsetko som mal ostre, ale beziacim nekontrastnym psom k fotaku sa proste vyhybam, neviem to fotit
Obrázek
setak DFA28-105/3,5-5,6 na cistu automatiku, fotak si sam zvolil f18
Obrázek

iny ako Pentax fotak asi nechcem, najviac mi vyhovuje obrazovy vystup (farby + Limited objektivy).
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od maik » 13 bře 2018, 08:59

Tak to není zas až tak zlé, jak jsem vyčetl :)

Akorát třeba ta kočka je úplně ideální motiv - čumák skoro úplně placatý a hezky kontrastní, navíc ve vzdálenosti, kde AF bod nepřesahuje hlavu, hloubka ostrosti dostatečná, aby nebyl rozdíl oko vs. čumák. Tam kdyby se autofocus nechytal, tak bych se foťáku obratem zbavil :-) Kdyby měla černou hlavu a černobílý čumák, navíc třeba delší jako pes, tak bys podle mě měl velké problémy trefit se jí ostřením na oko a ne na ten kontrastnější čumák. Tam ty velké body omezují.

Já fotím hlavně na AF-C (v kombinaci se zadním tlačítkem je to fajn) a jde to i s K-50. Věřím, že většina lidí je s tím foťákem v pohodě, protože dokud člověk nezačne fotit na nízké clony (f/1,8 nebo nižší), v hodně blbém světle nebo rychlejší pohyb, popř. ostřit na malá místa, je to úplně v pohodě. Já bohužel začal dělat všechny tyhle věci, tak jsem musel přejít na jiný foťák (a vlastně i objektiv) :)

Jako důvod pro ponechání systému tomu ale s těmi barvami tomu úplně nerozumím. Pokud člověk fotí do rawu, tak v softwaru se dá přece zvolit z velkého množství barevných profilů. Používám na konverzi a základní úpravy skvělé DxO a jsou tam volby od nějakých základních barevných profilů pro daný foťák, po různé simulace jiných značek i modelů. Takže když si zvolím profil K-1, vidím v barvách docela podobnost tomu, když sem do galerie dá třeba fakt nějaký portrét. Když zvolím nějaký Nikon, je to celé trochu žlutější, živější. Takže pokud by mi nevyhovoval barevný profil, tak si prostě jen vyberu jiný, který mi vyhovuje víc, tudíž kvůli barvám já bych určitě na jinou značku nepřecházel, když to jde tak snadno vyřešit.

Ještě jsem se ale chtěl zeptat, kdo jste přešli na fullframe - proč jste na něj vlastně přešli? Že je to prostě lepší? Možnost nastavit větší iso při shodné kvalitě? Tisknete větší formáty? Já co jsem četl, tak někteří lidi se už na aps-c vybavují objektivy, které jsou fullframe, aby mohli později přejít. Ale to nikomu nevadí, že ta ohniska jsou potom všechna vlastně o dost kratší? Přece proto jsou na aps-c 17-50, aby simulovaly 24-70. Pochopil bych to u těch, co fotí hodně širokými ohnisky, protože tam je ten look asi trochu přirozenější než aps-c, i když ani u aps-c mi nepřijde nějak špatné (jako nic moc mi přijdou široké snímky z Panasoniců a Olympusů, protože tam už mi to zkreslení z extrémně krátkých ohnisek, aby se to na ten snímač vešlo, přijde moc viditelné).

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od maik » 13 bře 2018, 10:10

No, měl jsem toho víc na srdci, tak jsem se trochu zakecal :)

21 ltd jsem teď prodal, protože jsem vyzkoušel a zase teď prodal, že až tak široké ohnisko bych stejně skoro nevyužíval, tak škoda peněz. 30 Art mi záběrem vyhovuje velmi (35 je na mě taky moc).

O té K-1 jsi teda ale vážně uvažoval proč? Kvůli těm širokým portrétům? Široké krajině? Mizivé hloubce ostrosti? Trochu lepšímu vysokému ISO? Co bylo to hlavní, co tě přimělo vážně uvažovat o výměně za aps-c a obětovat tomu víc peněz a větší hmotnost?

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od maik » 13 bře 2018, 13:36

cport: konkrétnější už to být nemohlo :lol:

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od maik » 13 bře 2018, 16:26

Díky za vysvětlení :) Takže důvody (skoro)rozhodnutí se pro fullrfame byly předpokládaná excelentní obrazová kvalita a hezké portétní široké světelné ohnisko?

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od maik » 14 bře 2018, 08:42

To já bych samozřejmě nezpochybňoval.

Sám pro sebe jsem na FF našel víc negativ než pozitiv, tak jsem se na to chtěl podívat očima někoho, kdo to měl obráceně. :)

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od fakt » 14 bře 2018, 08:56

Kromě ceny těch negativ příliš nebude.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od lennyl » 14 bře 2018, 09:32

pytat sa, ci si mam alebo nemam kupit FF je zvlastne. bud ho chcem a mam na to peniaze (bohuzial vratane vymeny apsc skiel), alebo ho nepotrebujem - a to by som mohol vediet aj sam :)

+vacsi hladacik
+neriesim ISO (AutoISO mam do 16.000, do 12.800 uplne vypnute odsumovanie, na koncerte ISO 1.000 vyzera rovnako ako 8.000)
+pre mna je priorita na FF FA31 - reportaz a FA43 - sirookruhle portrety, na apsc pentax nemaju tie skla ziadnu nahradu (kde je pentax 20/1,2 a 28/1.2 ??)
+rozdiel vykreslenia obrazu apsc vs FF je enormny
Obrázek

-pokrytie AF bodmi je na FF ubohe, na K-1 ostrim na 9AF bodov okolo stredu, na K-3 som si dovolil ostrit aj na krajne AF body, toto je realita
Obrázek

cenu ani velkost K-1 neriesim. v ponuke pentaxu by som sa uz ale k apsc nevratil, vid body hore.

PS: ina vec je, keby som mal prioritu na dlhe ohniska pre sport/lietadla/zver atd., apsc je velke plus,tam by som do K-1 zrejme nesiel, kvoli strate 1,5x cropu a aj obmedzeniu pokrytia AF bodmi.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od fakt » 14 bře 2018, 10:07

S tou velikostí je to jako s autem.
S malým se lépe parkuje, ale ...
velké je rychlejší, bezpečnější, pohodlnější, lux...... atd..
Naposledy upravil(a) fakt dne 14 bře 2018, 10:49, celkem upraveno 1 x.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od lennyl » 14 bře 2018, 10:20

inak rozdiel vo vydrzi baterie K-3 vs K-1 nevnimam, mam dve origo baterky a ked dojde prva, vymenim za druhu nabitu, snimky nepocitam (to platilo aj pre K-3). ale ak je deklarovana nizsia vydrz na K-1, tak urcite bude.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

maik
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 422
Registrován: 17 říj 2017, 19:20

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od maik » 14 bře 2018, 10:21

Uvažoval jsem nad vším možným, než jsem zakotvil u KP. Ale u K-1 to bylo:
- ohniska jsou na mě najednou krátká (používám hlavně delší ohniska - fotky psů venku atd.)
- neexistuje rychlá alternativa k Sigmě 70-200 použité na aps-c (a i kdyby, tak Sigma 120-300 je pekelně těžká a drahá)
- cena
- hmotnost (fotí i partnerka a kombinaci K-1 a třeba 150-450 by asi nesla nelibě, to nejspíš i já :) )
- AF
- pomalá sekvence
- 36Mpix (pomalé zpracování v PC)

+ o krok lepší použitelné ISO
+ široké ohnisko (na široké portréty)
+ o kousek lepší obrazová kvalita (která mě na nižší ISO neomezovala ani na K-50, natož u KP)
+ 36Mpix (možnost o kousek větších výřezů)

Ale chtěl jsem zkusit vidět i optikou někoho (tím spíš někoho zkušenějšího), kdo usoudil, že FF mu bude vyhovovat víc než aps-c.

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvek od lennyl » 14 bře 2018, 10:38

subjektivne (a snad aj objektivne) mozem napisat, ze ten, kto ma starsi pentax a oblubenu apsc zbierku skiel a rozmysla o novsom fotaku, tak s K-1 by nebol praveze moc spokojny.
bohuzial nateraz nie je K-3II (par kusov v eshopoch mozno este hej), ani nastupca.

tak KP poskytne oproti starym pentaxom lepsiu obrazovu kvalitu aj spolahlivejsie ostrenie. (realny minus moze byt pre niekoho slabsia bateria teda) a je to jednoznacne lacnejsie ako samotny FF + FF skla.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-1, K-1 II“