Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Re: Pentax K-1 - uživatelské zkušenosti

Příspěvekod al.vlado » 04 kvě 2017, 01:39

Paraaaaada!
Len mas prehodeny popis exif udajov k fotkam. Ta tmavsia nie je isto na dlhsi cas a vacsie ISO ako ta svetlejsia. ;-)
Pentax K-1 + grip D-BG6 (predtým K-5 II, K-5, K-x), Pentax D FA 24-70/2,8 SDM WR, Pentax FA 50/1.4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR, Tamron 70-200/2.8, Sigma 35/1,4 HSM ART, blesky Pentax AF 540FGZ, Dörr DAF 42
al.vlado
Významný člen
Významný člen

Reklama

Google
Generovaný uživatel
Hlavní Admin

Příspěvekod lennyl » 04 kvě 2017, 03:33

ano, EXIFy som prehodil, uz som to opravil. ten Fastone Image Viewer 4.5 zapisuje chybne udaje do JPGov, ked som ich dal ulozit z RAW, tak preto som tie udaje aj pisal k fotkam.

takto dobre v tme mi ostril aj Nikon D750, akurat ze som mohol castejsie pouzivat aj iny ako stredovy AF bod. teraz som s K-1 skusal iba ten stredovy AF bod, ale to je jedno, podstatne je, ze Pentax to dal (aj ked s pomalsim ostrenim)

kto chce teda z dakeho dovodu fotit v noci/v tme aj z ruky (asi skor nic akcne ze ano), moze aj takto vyuzit benefit full frame snimaca a K-1 celkovo, po odsumeni a pripadnom resamplovani si vymyslim na 10MPx su fotky uplne v pohode pouzitelne aj na vysoke ISO (APS-C fotaky to v takejto technickej kvalite asi stale nedaju, aj ked sa technologie neustale zlepsuju)
Pentax K-1 + IRIX 15/2,4 Fireflay + Pentax FA31/1,8 Limited + Pentax FA43/1,9 Limited + Pentax FA77 /1,8 Limited + Pentax FA135/2,8 + Pentax DA*200/2,8 SDM
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod lennyl » 04 kvě 2017, 07:33

vystup z Adobe Lightroom CC2015 a zmenseny na 12MPx

K-1 + FA77/1,8, f1,8, ISO 10.000
Obrázek
Obrázek

D750 + 35/1,4ART, f1,4, ISO 10.000
Obrázek
Obrázek

Pentax sa mi zda lepsi.
Pentax K-1 + IRIX 15/2,4 Fireflay + Pentax FA31/1,8 Limited + Pentax FA43/1,9 Limited + Pentax FA77 /1,8 Limited + Pentax FA135/2,8 + Pentax DA*200/2,8 SDM
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod w_tas » 04 kvě 2017, 09:20

Super, díky Lennyl za pěkný test. Výkon K-1 na iso 10 000 je podle ukázek excelentní. Jsem zvyklý hodně vytahovat stíny viz mé fotky. Z toho důvodu jsem nedával vyšší iso než 6400. Několikrát se mi stalo, že se mě mě hráči na golfovým hřišti ptali co tam dělám a jestli mám nějakou termovizi :-D
w_tas
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod zirecek » 04 kvě 2017, 09:37

Než výrazně vytahovat stíny/prosvětlovat fotky u vyššího ISO, je lepší vyfotit rovnou na vyšší ISO. Prosvětlování například o více než 1,5 EV už je v PP horší než vyfocením rovnou na vyšší hodnotu ISO s menším vytahováním v PP. Tohle neplatí u nižších ISO, kde lze vytahovat "neomezeně". Hodnotu ISO 1600, 3200 běžně užívám na K3II včetně odšumění v PP. Na K1 lze určitě výrazně výše nad hodnoty 6400. Od doby K5IIs mi spíše vadí charakter šumu. Na nových tělech je šum spíše jakoby pískový, což se mi osobně moc nelíbí. Například na Tvých "golfových" fotkách je to viditelné. Šum na K5IIs mi připadá líbivější a lépe zeditovatelný.
Obrázek
Fotogalerie FLICKR

K-3 II, Sigma 8-16, Pentax 24-70, 70-200, TC
zirecek
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod bedo. » 04 kvě 2017, 10:34

zirecek píše:Než výrazně vytahovat stíny/prosvětlovat fotky u vyššího ISO, je lepší vyfotit rovnou na vyšší ISO. Prosvětlování například o více než 1,5 EV už je v PP horší než vyfocením rovnou na vyšší hodnotu ISO s menším vytahováním v PP.

podľa DPReview je K-1 "ISO invariant", takže by to malo byť jedno.

"The K-1 is as close to being ISO Invariant as we've seen, meaning there's no cost to shooting at ISO 100 and pushing the files later, rather than using a higher ISO. This means you can keep the ISO down and protect multiple stops worth of highlight information that would otherwise be pushed to clipping by the hardware amplification."
bedo.
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod lennyl » 04 kvě 2017, 10:54

presne, ked som predal 16MPx K-5 IIs a doniesol si domov novu 24MPx K-3 (ktoru som si samozrejme nemal predtým kde vyskusat, kedze to bola novinka), tak ma "zarazil" ten rozdiel v obraze - ako keby podkovanie detailov.

vymazal som uz ostatne RAWy,skoda, ten zamerne podexponovany RAW z tej miestnosti, ako by to vyzeralo zosvetlene. tak som zosvetlil aspon fotku z vonku na ISO 10.000 vs original na ISO 16.000 z vnutra.
....jemne zosvetlenie je stale lepsie,hmm

zosvetlenie skutra o +1,55 EV
Obrázek
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod w_tas » 04 kvě 2017, 13:47

Tady pro srovnání:
vlevo K-5II+Tamron 17-50/2.8
vpravo K-1 + Limited
Obrázek
w_tas
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod fakt » 04 kvě 2017, 15:45

No myslím, že sis velmi polepšil.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8,
AF-540 FGZ II
fakt
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod bedo. » 04 kvě 2017, 16:01

Ono sa to ťažko porovnáva, keď sa zmenilo telo aj objektív, ale vyzerá to dobre.
bedo.
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod peppe » 05 kvě 2017, 07:50

bedo. píše:Ono sa to ťažko porovnáva, keď sa zmenilo telo aj objektív, ale vyzerá to dobre.

Chlapci, a k comu ta pixel debata ? Tie fotky su vhodna tak leda do labaku, nebolo by k prospechu vziat na grín skor nejake svetla a zmajstrovat nieco putavejsie?
http://dudo.zonerama.com/
K5, K20 a pár sklenárskych skvostov, bižutéria
peppe
Sponzor PFS
Sponzor PFS

Příspěvekod w_tas » 05 kvě 2017, 09:14

peppe:

samozřejmě se nabízí řešení dát blesk na stativ a odpalovat si jej z boku na hráče. Nezvolil jsem tohle řešení ze dvou důvodů. Jednak to jsou business partneři, kteří při hraní golfu řeší jiné problémy, než čekat, až si rozestavím aparaturu přímo na jejich odpal a druhý důvod je ten, že je skutečně tma a blesknout jim do obličeje při odpalu by mohlo vést k aplikaci golfové hole do příslušných míst:)

S K-5 jsem bojoval jak to nafotit tak, aby z fotek nebylo úplný bláto (šum a asi to coma, co mají fotky jak popisuješ).
S kvalitativním výstupem K-1 na noční focení jsem spokojen. Možná si příště ještě pohraju s přisvícením čelovkou z boku od nějakého asistenta.
w_tas
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod lennyl » 05 kvě 2017, 10:51

w_tas: perfektne mas tie fotky z golfu s K-1. o sum sa vôbec nemusis starat, ten FF to dava uplne v pohodicke.

keby si mal chut este povymyslat a bolo by to aj realizovatelne (ze by si tym neotravoval hracov), mozes pouzit ext.blesk priamo na tele v rezime druhej lamely, dat ho riadne do minusu, nech zablesk "len tak prdne" slabucko, dat k tomu vhodne ISO (aby ti vykreslilo aj okolie v pozadi) a cas okolo 0,3 az 1sekundy a zmrazil by si pohyb golfistu takym tym pohybovym efektom.

podobne som fotil kedysi svadby (aj ked tam boli uplne ine podmienky - odraz od stropu, dost svetla atd.)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

ale je to fakt na zvazenie, pouzit blesk, aby to nerusilo ludi (aj keby mal silnu korekciu do minusu).
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod w_tas » 05 kvě 2017, 11:52

Lennyl:

Ty fotky s bleskem na druhou lamelu jsou super, dělá to skvělej efekt:) takto jsem fotil jedny narozky:
http://vitcerny.com/wp-content/uploads/ ... MG2624.jpg
http://vitcerny.com/wp-content/uploads/ ... MG2627.jpg

ale musím to ještě dotáhnout. Tvé příklady ze svatby jsou supr. Zvlášť první a třetí fotka se mi moc líbí!
w_tas
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod lennyl » 05 kvě 2017, 14:02

a mal si blesk na druhu lamelu hej? ja som vyzeral pri foteni dost uchylne :D ... pohupoval som sa v rytme ludi, resp. som kruzil/tocil sa s nimi ako keby som robil panning...clona mi vychadzala cca f5,6 a ISO 800 a cas od pol do sekundy.

ono je v podstate jedno aku clonu/ISO das, ide hlavne o ten cas s tym bleskom co zamrazi pohyb a urobi ten efekt. na golfe neviem ci by to vedel realne pouzit, skus :)
lennyl
V.I.P.
V.I.P.

PředchozíDalší

Zpět na Pentax K-1