Fotografování se stativem na Karlově mostě

Hodláte se sejít? Není problém, zde se můžete dohodnout.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
ammiga
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 309
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od ammiga » 21 čer 2012, 15:41

Ahoj kolegové, nevím, kolik z Vás zaregistrovalo včerejší "objevnou" reportáž ve zprávách na TV Nova, nicméně se nejen na internetu rozjela poměrně bohatá diskuze a už tuto sobotu odpoledne se vydá hezkých pár fotografů na přátelskou procházku na Karlův most. Čistě náhodou se stativy.... :roll: :wink:
Co takhle udělat opět jednou menší srázek a přidat se a pak zajít na pivo?

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

freddy krueger
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 263
Registrován: 21 dub 2011, 14:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od freddy krueger » 21 čer 2012, 17:09

To je jako nějaký protest proti tomu, že se nemá fotit na Karlově mostě se stativem? Vždyť ten zákaz je platný už X let. Proč se taková akce dělá zrovna teď? Někdo řekl pojďme do ulic a všichni jako hloupé ovečky poslouchají? Zajímavé, že to všem teď najednou vadí po takové době.

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od JP3112 » 21 čer 2012, 18:01

Pohled z druhé strany by mohl znít třeba "Konečně se někdo ozval a nenecháme si líbit každou donebevolající blbost". Proč zrovna teď, to nikdo neví... Ale souhlasím s tím, ikdyž se nedostavím, protože to mám poněkud z ruky na takovou srandu.

Taurusek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 121
Registrován: 26 led 2011, 02:02
Bydliště: MSK

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od Taurusek » 21 čer 2012, 21:13

Ono na světě existuje více míst, kde je zakázáno fotit ze stativu... Není to tak dlouho, co jsem si o tom četl článek...

Celé to bylo tenkrát nějak postaveno na ochraně autorských práv :shock:

Uživatelský avatar
Ivan-K
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2026
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od Ivan-K » 21 čer 2012, 21:19

A čo má spoločné statív s autorskými právami :shock: :shock: :shock:
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6

Uživatelský avatar
Bob van Sikorski
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 117
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od Bob van Sikorski » 21 čer 2012, 21:27

Taurusek: to jak oautorských práv k 600 let starému mostu či co?

Nicméně já se tedy klidně přiznám, že tahle praktika mi úplně nevadí. Pokud je zakázán jen stativ, pak to dává smysl. Co kdyby se na KM nahrnul zájezd japonců a vybalili 60 stativů, jak by tím asi potěšili ty, kdož si také KM (nebo se na KM) fotí, aby měli na fotkách někoho se stativem. Tohle není ani tak omezení svobody jako spíš stnaovení pravidla, neboť prostá lidská ohleduplnost nefungovala. Ostatně mnoho historických atrakcí v zahraničí je zakázáno fotit úplně, nebo je to za poplatek. Nevím proč bychom s KM měli být výjimkou a dovolovat každému na této "veřejné komunikaci" vybalovat fotografické nádobíčko.

Zkrátka: tohle je pro mě jen uměle eskalovaný problém
hw: K200D + O-ME53 + klínová matnice, 8xEneloop, Tamron 18-200, Porst Color Reflex MC Auto 55/1.2, (v šuplíku 18-55 II, Vivitar 50/2.0, Jupiter 135/3.5, MD Rokkor 45/2.0, MC Rokkor-X PG 50/1.4); sw: DNG; Photivo/Rawtherapee + GIMP

Uživatelský avatar
JP3112
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 486
Registrován: 07 čer 2012, 21:17

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od JP3112 » 21 čer 2012, 22:04

Mně zrovna to vadí dost. Připadá mi to jako absurdní snaha vyrazit peníze za každou cenu úplně ze všeho. S těmi japonci... no co, tak by vybalili hromadu pseudostativů, zacvakali kompakty s blesky, sbalili to a šli. Mít na fotce někoho se stativem to je chabá námitka... lidí se tam motají davy a na fotce budou tak či tak, nevím co by to změnilo pokud by měli stativy, nějaký spešl estetický dojem z fotky by byl narušen? :mrgreen:

Pokud se jedná o nějakou novinku či autorské dílo tak to chápu, ale třeba u Atomia nebo Eiffelovky mi to připadá malicherné a ubohé od zodpovědných organizací. Tím spíše pak u významných historických architektonických památek, které považuju za kulturní dědictví lidské rasy a mám tudíž právo si je jakkoliv pečlivě a přesně zaznamenat.

Taky jsem o tom nedávno četl článek, a docela mě to vytočilo. Třeba si chci jen udělat pěknou fotku z dovolené pro svoje potěšení ve večerním nasvícení, tak vybalím stativ. A najednou ke mně přiběhne nějakej oficír s pokutou? Považuju to za groteskní.

Argument s veřejnou komunikací mě dostal dokonale :lol: Až si budu chtít něco vyfotit ve městě, nesmím dát stativ na chodník? Veřejná komunikace. Na trávu? Udržovaná městká zeleň. :mrgreen:

Rozhodně tu nechci vyvolávat nějaké bouřlivé diskuze, jen jsem cítil potřebu dát najevo svůj názor. Podle mě fotograf se stativem nikomu život neotravuje ani památku neničí a její hodnotu nesnižuje. Nevím, za co by měl platit.

Uživatelský avatar
duves
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2007
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od duves » 22 čer 2012, 05:55

Bob van Sikorski píše: Ostatně mnoho historických atrakcí v zahraničí je zakázáno fotit úplně, nebo je to za poplatek. Nevím proč bychom s KM měli být výjimkou a dovolovat každému na této "veřejné komunikaci" vybalovat fotografické nádobíčko.

Zkrátka: tohle je pro mě jen uměle eskalovaný problém
Ved to, pred rokom som bol s manželkou v Prahe, všetko spoplatnene, tak už len ten KM treba spoplatniť. Ale...mate recht, viete robiť biznis. :wink:

Uživatelský avatar
Bob van Sikorski
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 117
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od Bob van Sikorski » 22 čer 2012, 07:19

já to zjevně napsal tak, že jsem špatně pochopen. já chápu zpoplatnění nebo omezení jako nástroj, který přinese městu/státu/komunitě nějkaý prachy. a neb to tak dělaj všichni, je logické , že s to v praze dělá taky. ale jinak je to proncipielně kravina, pro prahu by naopak bylo nejlepší, kdyby bylo vše zdarma a volně přístupné, protože pak by tusité dělali ČR neskutečnou reklamu a příjmy by plynuly ze služeb.

vono totiž je fakt příjemnější, když se jak turista v cizí zemi objevíš někde, kde se na tebe usmějou a nechaj tě pobíhat uvnitř, než když u vchodu sedí kyselá bába a inkasuje eura/dolary a přitom neumí ani slovo anglicky.
hw: K200D + O-ME53 + klínová matnice, 8xEneloop, Tamron 18-200, Porst Color Reflex MC Auto 55/1.2, (v šuplíku 18-55 II, Vivitar 50/2.0, Jupiter 135/3.5, MD Rokkor 45/2.0, MC Rokkor-X PG 50/1.4); sw: DNG; Photivo/Rawtherapee + GIMP

Slower
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: 27 říj 2011, 12:39

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od Slower » 22 čer 2012, 07:30

Jenze tu je jeste druhej pohled na vec: turiste co sem jedou pocitaji s tim ze se za vstupy plati a kdyby to bylo zadarmo tak stejne dalsi neprijedou, protoze vsichni co o to stali jsou ochotni zaplatit par euro za vstupy.

Jinak s tim zakazem to nebude tak horky, vcera jsem tam fotil se stativem a bylo to OK, sice pozde vecer, kolem desaty...
Největší hustodémon a krutopřísňák jižně od Murmansku

Uživatelský avatar
janmiklin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od janmiklin » 22 čer 2012, 08:43

Já myslím, že tu jde o princip, navíc to omezení stativu je jen berlička komerčního fotografování - jak bylo psané v těch článkách, je zakázáno fotit pro "komerční" účely (http://goo.gl/4WnKE): "Ve skutečnosti se ale zákaz fotografování netýká pouze profesionálních fotografů, kteří chtějí pomocí stativu vytvořit uměleckou fotografii. Potíže hrozí každému, kdo se o snímek z mostu podělí s ostatními. "Turisté i naši občané mohou fotit pro své osobní potřeby fotografie z Karlova mostu, ale nesmí fotografovat pro komerční účely. Pokud fotografie vystaví na Facebooku či jiné sociální síti, tak je to už využívání fotografie pro širší veřejnost," A to je ten pravý humus. Za chvíli se bude platit autorský popaltek z foťáku stejně jako z DVD a disku, na který si zálohuju SVÉ fotky.
Naposledy upravil(a) janmiklin dne 22 čer 2012, 11:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Bob van Sikorski
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 117
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od Bob van Sikorski » 22 čer 2012, 09:52

no já letos kupoval jeden hdd, jednu bd-rw mchaniku, haldu bd-r, bd-re a dvd+r a k tomu taky tiskárnu a skener. raději jsem se zatím nedíval, kolik jsem té milé mašinérii na poplatcích dal. až se podívám, tak si možná zas stáhnu kýbl full BD ripů z ulož.to, abych si to vykompenzoval ;)
hw: K200D + O-ME53 + klínová matnice, 8xEneloop, Tamron 18-200, Porst Color Reflex MC Auto 55/1.2, (v šuplíku 18-55 II, Vivitar 50/2.0, Jupiter 135/3.5, MD Rokkor 45/2.0, MC Rokkor-X PG 50/1.4); sw: DNG; Photivo/Rawtherapee + GIMP

Uživatelský avatar
ammiga
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 309
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od ammiga » 22 čer 2012, 11:18

Nechtěl jsem ani tak rozpoutat polemiku o správnosti přístupu, jako spí vytáhnout pár lidí na pivo a pokecat... :D
Nicméně tuto "kauzu" sleduju už pár let a je pár věcí, které mi vadí.
Vybírání poplatků řeší vyhláška městské části, myslím z roku 2003. V ní se však mluví pouze o natáčení filmů a reklam, o focení v ní není ani slovo. Poplatek 250 000,- Kč za pár fotek je absurdní. Myslím, že zrovna tenhle případ je více než výstižný...:

Profesionální fotografie s použitím stativu a ateliérových světel na nočním Karlově mostu ( dotaz 029/2010 )

Dobrý den, chtěli bychom si s přítelem udělat profesionální fotografii na nočním Karlově mostu. Díky tomu bychom využili profesionálního fotografa, který by musel použít stativ a ateliérová světla. Je nutné mít nějaké povolení a zaplatit poplatek? Samozřejmě se jedná o fotografii pouze k soukromým účelům. Děkuji za odpověď Hezký den Ž. B.

Dobrý den,

pokud jak uvádíte bude mít fotograf umístěný stativ na místní komunikaci (Karlův most, Praha 1) jedná se o zvláštní užívání místní komunikace a je tedy nutné mít povolení k tomuto zvláštnímu užívání místní komunikace od Odboru dopravy, Úřadu MČ Prahy 1, 4. patro, kancelář č. 416, Vodičkova 18, Praha 1. Můžete se dostavit každý úřední den, tj. Po a St v době 08:30 - 18:00 hodin, nebo se domluvit telefonicky na tel. č. +420 221 097 386. Dále je nutné mít nájemní smlouvu od Technické správy komunikací a souhlas od Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Poplatek za Karlův most je 250 000,- Kč. za jeden den. Pokud by Váš fotograf neměl stativ a fotil by Vás pouze z "ruky" není třeba tohoto povolení.

S pozdravem



Pavel Kotlár
dopravní značení


Takže nejde o žádné překážení turistům, ale o noční focení. Stejně tak mě zvedá ze židle vyjádření p. Kotlára, že důkazem o komerčním využití fotografií je právě stativ, protože ten odlišuje profesionála od amatéra... Dále vyjádření, že nesmím fotky komerčně využít a vlastně ani dát na FB. Protože to už je veřejná prezentace! I když oni jsou vlastně hodní a ještě nikoho nepokutovali. To potom nesmím ale vyfotit prakticky nic a dát třeba do fotobanky. Jakým právem je toto omezení? Autorská práva trvají 70 let, Karlův most je zároveň památka, ale také normální veřejná komunikace.
No a v neposlední řadě se mi ani trošku nelíbí, že i když radnice v posledních dnech couvá a stejný p. Kotlár najednou tvrdí, že se se stativem pro soukromé účely fotit smí (ale nesmí fotit profesionál ! :) ), tak na mostě úřaduje ochranka Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Sám jsem před rokem zažil, jak nevybíravě vyhodili fotografku ze Slovenska, která se oháněla novinářským průkazem Sme a že potřebuje ilustračku do novin. Když řekla, že nikam nepůjde, stoupl si jí před foťák a když přišel druhý, vzali ji za ruce a vyvedli z mostu. Bohužel nechtěla zavolat policii, ale přesně o to bych teď v sobotu stál.
Už se v tom sám motám. :D Snad jsem Vás moc neotravoval a znovu říkám - pojďte si v sobotu hlavně pokecat a dát pivko... :wink:

lto
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 334
Registrován: 28 čer 2011, 15:53
Bydliště: Bratislava

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od lto » 22 čer 2012, 11:35

Zvláštní užívaní komunikace rozložením stativu ? Hmm, to by stálo za to, preskúmať túto formuláciu, resp. celkovo zvláštne užívanie, mám silné pochybnosti, že by to z právneho hľadiska uspelo.
Nejaké povolenia v prípade používania svetiel je celkom pochopiteľné, ale zaráža ma potreba nájomnej zmluvy s technickou správou ciest .. čakal by som maximálne tak s mestom. A súhlas od "Sdružení výtvarníků Karlova mostu", tak to už je mimoriadne zaujímavé. Asi by som nechal oživiť Karla I. a nech ich pekne skásne všetkých za autorské práva :mrgreen: ... lebo za chvíľu bude hroziť, že len preventívne mi bude SOZA posielať faktúry zato, že som vytiahol foťák na ulici :(((
Pentax K-x, Lumix FZ18, Olympus E-PL1

Uživatelský avatar
nijel
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 431
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografování se stativem na Karlově mostě

Příspěvek od nijel » 22 čer 2012, 12:35

No humbuk se z jednoho článku v Metru rozpoutal pěkný :-). Osobně jsem se tam s problémem nesetkal (pravda kdo by tam v noci nebo při svítání hlídal) a stejně bych někoho z ochranky, co by nějaké povolení chtěl, poslal do háje (nebo pro policii).

Jinak na stejné téma se koná ještě jedna akce (kam se možná hlavně ze zvědavosti přijdu podívat): http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=697035
Moje weby: fotky, blog, free software projekty, překládání přes web

Výbava: Pentax KP, DA 15 Limited, DA 21 Limited, DA 35 Limited, FA 50, DA 70 Limited, D-FA 100 Macro, M 150

Odpovědět

Zpět na „Srazy“