K-30 vymazané nastavení po výměně baterie

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
oldap
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 25 říj 2017, 10:05
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

K-30 vymazané nastavení po výměně baterie

Příspěvek od oldap » 05 dub 2018, 13:11

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na problém, který se mi občas objeví na mé K-30.
Po výměně baterie se někdy vymaže nastavení data i času. Někdy se vymaže i osobní
nastavení, které jsem ve foťáku udělal. Samozřejmě se změní označení a číslování snímků.
Mám dvě baterie, originální Pentax a náhradní baterii Patona. Mám pocit, že problém nastane,
když vložím neoriginální baterii. Stávalo se mi to i když jsem jeden čas používal adaptér na tužkové
baterie. Možná je problém v tom, že baterii vyměňuji až když je úplně vybitá. Máte někdo podobnou
zkušenost? Poraďte mi jak se tomu vyhnout. Je to nepříjemné, když se potom fotky v počítači
špatně řadí podle názvu i času pořízení. Děkuji za radu.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Hnz
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 142
Registrován: 09 bře 2011, 20:41

Re: K-30 vymazané nastavení po výměně baterie

Příspěvek od Hnz » 05 dub 2018, 17:34

S podobným problémem sice nemám zkušenost, ale elektrotechnika mě živí.

Před výměnou baterie bych vždy doporučoval přepnout přepínač do off. Při odpojení baterii se RTC zálohuje nějakým menším kondenzátorem a možná když není přístroj v off tak jej ostatní obvody mohou vybít a tím se čas zastaví. To s tím nastavením je ale divné. Tam bych počítal, že je to uložené v nějaké EEPROM či flash paměti. A tudíž by se to nastavení nemělo ztratit. Ale kdoví...
Pentax K-5II, Pentax SMC DA 17-70mm f/4, Pentax SMC DA* 55mm f/1.4, Pentax SMC DA 35mm f/2.4, Tamron AF SP 90mm F/2.8 Macro, Pentax SMC 100-300mm f/4.5-f/5.6, Metz 48AF1

Uživatelský avatar
marian_r
Sponzor PFS
Sponzor PFS
Příspěvky: 809
Registrován: 16 led 2017, 13:02

Re: K-30 vymazané nastavení po výměně baterie

Příspěvek od marian_r » 05 dub 2018, 17:56

Môj Olympus C-5050Z sa časom dopracoval do takého stavu, že resetuje dátum a čas pri každej výmene aku, akejkoľvek rýchlej. Predpokladám že obsahuje nejakú lítiovú záložnú batériu (nejaký gombík, nie nabíjateľný) a ten odišiel do lítiového neba. Ale nepátral som po tom veľmi.

Uživatelský avatar
oldap
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 25 říj 2017, 10:05
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: K-30 vymazané nastavení po výměně baterie

Příspěvek od oldap » 05 dub 2018, 18:47

Moc děkuji za odpověď. Máte pravdu, foťák by měl být v režimu off, ale při poslední výměně baterie
nešel vypnout. Byl "zamrzlý" a nereagoval na on-off, pořád svítil displej. Tohle se mi občas stává i při
plně nabité baterii. Abych foťák mohl vypnout, tak musím vytáhnout baterii. Asi to nebudu příliš řešit,
prostě budu baterii vyměňovat dřív než bude úplně vybitá. I přes tyto občasné nepříjemnosti jsem s Pentaxem
moc spokojený a momentálně si moc užívám nový ultraširoký objektiv Sigma 10-20mm.

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-30, K-50, K-S2, K-70“