Jaký Pentax vybrat?

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

Zyklon
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: 22 led 2016, 15:03

Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od Zyklon » 22 led 2016, 15:12

Zdravím,

žádám o radu. V únoru/březnu budu pořizovat zrcadlovku. Zkušenosti s focení zrcadlovkou mám (pár let jsem teď používal dědečka Canon EOS 300D), přesto se rozhodně považuji za hobby fotografa amatéra (a ani nemám v plánu v nejbližší i vzdálenější budoucnosti se pokoušet toto hobby nějak zpeněžit). Fotím převážně (dalo by se říct výhradně) krajinu + trocha architektury, prakticky pouze statické snímky. Hodně mě baví noční foto krajiny + hvězdy.
Jsem rozhodnutý pro značku Pentax, protože u všech modelů nabízí odolnost proti počasí, přijde mi u všech modelů jednoznačně nejlepší "poměr cena/výkon" a omezenější výběr objektivů beru jako + (po pořízení budu dlouho používat "seťák" a časem bych pořídil nějaký použitelný širokáč - omezenější nabídka mi akorát usnadní výběr). Berte prosím na vědomí, že stroj, který teď pořídím by mi měl sloužit dlouho (5 - 10let idálně, odmítám pořizovat stroj každý 3 roky).

1. Pentax K-3 II + DA-L 18-55 WR (nevím jak je to tu s odkazy, vychází to na 28.500 CZK) - líbí se mi funkce PixelShift a zabudovaná gps (umožňuje astrotracking). Nelíbí se mi cena :-) a dle recenzí je astrotracking lepší u externího modulu Pentax O-GPS1 (třeba spravý firmware, ale těžko říct). Cena je pro mě vysoká, ale přes menší komplikace bych byl schopen pořídit. Zkrátka váhám, jestli tohle pro mě není zbytečný luxus.

2. Pentax K-S2 + 18-50 DA WR RE (cca 20.000 CZK) + časem Pentax O-GPS1 - oproti K-3 II má rovnou zabudovanou wifi, ale chybí gps (což bych řešil externím modulem). Má výklopný display, což beru spíš jako nevýhodu (větší šance poškození). Cena je přijatelnější, ale po pořízení modulu to vyjde skoro stejně, jako K-3 II (tahle varianta má u mě nejnižší prioritu).

3. Pentax K-50 + DA-L 18-55 WR bílý (13.000 CZK), nebo Pentax K-50 + DA-L 18-55 WR / DA-L 50-200 WR bílý (15.500 CZK) + brzy Pentax O-GPS1 - tuhle variantu jsem schopen pořídit prakticky ihned. Cena super, možnost mít jestě navíc zoom objektiv v setu. Odolné tělo... Tahle varianta je mi hodně sympatická. Nicméně stroj byl uveden v roce 2013, ze všech variant je tedy nesjtarší, snímač využíva rozlišení 16mpx což je nejméně ze všch, ale nevím, jestli zrovna tohle brát nějak extra v potaz.

Jakou variantu by jste volili? U všech variant budu používat setový objektiv - nový plánuji pořídit v horizontu 2-3 let . Váhám hlavně mezi variantou 1 a 3. U varianty 1 je největší plus (z mého pohledu) funkce PixelShift, ale ospravedlní to cenu? Má smysl pořizovat takový stroj (byť počítám, že vydrží dost dlouho) pro amatéra? Nebo je naopak lepší varianta 1, kde nemám problém s penězi, při koupi modulu možnost lepšího astrotrackingu než u varianty 1 a zároveň možnost 2 objektivů v setu + rychlejší možnost pořízení objektivu. Tady je zase otázka - má smyl si pořizovat tento "starý" stroj, když vím, že ho dlouho nebudu měnit?
K-3 II, SMC Pentax-DA 50mm F1.8, SMC Pentax-DA 21mm F3.2 Limited, Pentax smc DA 18-55 mm F 3,5-5,6 AL WR

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od zirecek » 22 led 2016, 15:47

Tělo je na Tobě. Pro Tvůj uvedený účel focení bych bral K3II. Každopádně bych neutrácel za setový objektiv. To už raději levnou pevnou 35ku nebo 50ku nebo lepší bazarový zoom či uvedené pevné objektivy z osvědčených bazarů. Osobně si myslím, že by postačil i set z bazaru. Třeba zde v bazaru je k mání K3 a objektiv 20-40 limited, což považuji za vyrovnanou sestavu, která kvalitou výstupu předčí Tebou uvedené varianty (vyjma pixelshift u K3II).

Uživatelský avatar
fakt
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2471
Registrován: 21 kvě 2012, 11:34
Bydliště: Písek

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od fakt » 22 led 2016, 15:57

Mám K-30 a zatím mi stačí. Později ale půjdu do K-3.
Seťák bych taky oželel. Pevná 35 a 50 ti nadělá za málo hodně muziky.
K-1, K-30,
Sigma 35/1,4 Art, Pentax 70/2,4, Pentax 100/2,8, Pentax DFA 70-200/2,8
AF-540 FGZ II

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od portvis » 22 led 2016, 16:00

Ja mám K-50 v bielej a plánujem ísť po predstavení FF do K3II
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

alda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1653
Registrován: 29 říj 2015, 15:52
Bydliště: Nový Jičín

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od alda » 22 led 2016, 16:21

Zdravím Zyklon,
s rozhodnutím pořídit si Pentax jsi na dobré adrese :-).Chybu asi neuděláš ani s jedním s tvého výběru.
A třeba tři roky "starý"model určitě nedělá 3x horší fotky,ale cena už je velmi přijatelná oproti novinkám.
Pixely bych také až tak neřešil,spíše ty objektivy.Já mám K-50tku a seťák šel hned pryč,mám nasazenou
trvale "plastovou" 50mm f1,8. a jsem maximálně spokojen,jak s tělem,tak se sklem.Pokud to bude možné,
tak si v obchodě osahej všechny tři těla a uvidíš,jak ti padnou do ruky,jak se ti budou ovládat a také,
jak se ti budou líbit a co na to rozpočet :-).Tak ať vybereš jakoukoli mašinku,nechť ti dobře slouží a
dělá ti jen radost.

Zyklon
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: 22 led 2016, 15:03

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od Zyklon » 22 led 2016, 17:32

Děkuji vám za odpovědi a rady.

Trochu dopřesním detaily. Aktuální rozpočet mám 16 000 CZK. Pokud mě přesvědčíte ke koupi K-3 II, tak jedině se setovým objektivem (30k je maximum možných investovaných prostředků). Nejlevnější tělo je za 27k a nejlevnější tělo + seťák je za 28,5k. Když pořídím jen tělo, tak budu mít minimálně půl roku jen a pouze to tělo, jelikož už to je docela pálka (budu muset postupně doplácet ten rozdíl od 16k). A mít půl roku (a možná i déle) foťák bez možnosti fotit, tak to je pro mě nepřijatelné (moje trpělivost se za všech okolností = 0 :) ).

Pokud pořídím K-50 jenom tělo (necelých 12k), zbyde mi 4k na objektiv. Jestli je vůbec možné za 4k pořídit něco lepšího, než seťák, tak prosím o jakoukoliv kombinaci (krajinářskou) zde - http://www.vkfoto.cz/. Tahle možnost nicméně nezatíží můj rozpočet do budoucna a třeba hned následující měsíc budu schopen pořídit Pentax O-GPS1. (několik recenzí zmiňuje, že tento modul je pro astrotracking vhodnější, než interní gps u modelu K-3 II - máte s tím někdo zkušenosti? Externí modul je prý shopen udržet čas kolem 4 minut, zatímco gps v K-3 II tak max do minuty a ještě záleží, jak je foťák natočen a na jakou část oblohy). Astrotracking je pro mě možná ještě lákavější, než pixelshift.

No a pokud pořídím K-S2, tak taky leda se sťákem (17,5k tělo, 20k tělo + seťák). Nezatíží mě to do budoucna tolik jako k-3 II - relativně brzo pořídím gps modul a pak z vesela mohu šetřit na objektiv. (tady ale hodně váhám, jaký přínos by pro mě měla k-s2 oproti K-50).

O ergonomii mi taky až zas tolik nejde (i přes den fotím převážně ze stativu). Ještě zmíním, že i v noci nejraději používám ISO 100 + bulb (nevadí mi třeba horší výsledky na vysoké ISO, ale blbě se hledá, jak jsou na tom tyhle stroje při delších časech).

Bazarové cestě se taky nebráním - podmínka je aby model podporoval gps modul pro astrotracking. U výše uvedeného inzerátu bohužel není cena (nicméně K-3 tělo se pohybuje kolem 20k a ten objektiv taky, což už je pro mě prostě moc).
K-3 II, SMC Pentax-DA 50mm F1.8, SMC Pentax-DA 21mm F3.2 Limited, Pentax smc DA 18-55 mm F 3,5-5,6 AL WR

larsen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: 10 led 2016, 09:58
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od larsen » 22 led 2016, 17:55

Souhlasim s aldou, je třeba si je vzít do ruky a potěžkat. Seťák je dobrej na hraní do zhoršenejch podmínek to jo, ale tak pro tu K-50 a možná K-S2, ke K-3II bych ho určitě nebral. Nevim jak teda na K3II kreslí, ale přijde mi to jako degradace, něco jako když si dáš na Ferrari Barumky :D Teď bych popsal asi jak to vidim já s použitelností jednotlivejch modelů .. K-50 street fotografie a architektura, K-S2 díky gadgetům typu otoč. displeje a wifi na fotky z podhledu portréty, makra atd. , K-3II na to astro a krajinky ... ale všechny jdou použít i na jiný situace :) Vzhledem co jsi ale napsal a jsi limitován financemi, tak pro začátek bych volil tu K-50, i když to astro nevim nevim ... snad poradí uživatelé K-30/50 jestli to za to stojí.

Edit: Já astro nikdy nedělal, ale řekl bych že je lepší něco bez AA filtru a dobrej objektiv aby to vykreslil. Jinak mám K-S2 a počítej s nízkou výdrží baterie při focení na displej, ale wifi se dá použít jako dálková spoušť na ten bulb, pokud máš Android Phone :)
Pentax K-S2 , Seťák DA 18-55WR , M 50/1.7 , Chinon MC 50/1.4 , Helios 44K-4

Zyklon
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: 22 led 2016, 15:03

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od Zyklon » 22 led 2016, 19:18

Děkuji,

seťák samozřejmě bude na hraní do té doby, než se pořídí něco normálního - u jakékoliv z variant. Čím levnější cena teď, tím dřív bude objektiv. Je mi jasný, že u K-3 II je to degradace. Za mě ale rozhodně lepší ferrari s barumkama (pojízdný, byť s max rychlostí 50 Km/h), než ferrari v garáži. :) .

Zrovna model K-S2 má pro mě nejvíc "zbytečností" - wifi ani nfc nepotřebuju (telefon mám se systémem WP), vyklápěcí display taky nepotřebuju (spíš nechci), portréty (lidi celkově) nefotím. Líbila by se mi K-S2 v těle k-50 (ale to asi nehrozí).

Zkrátka váhám jestli zvolit variantu "když už, tak už (K-3II)" a nebo variantu K-50/ks-2.

https://www.youtube.com/watch?v=yvxfUXA3TY4 - hezké video, řeší tam i gps+astrotracking, kde popisuje, že s externím modulem byl schopen dosáhnout lepších výsledků (ce se astro týká). Pixelshift je super věc, ale i na krajinu - pokud je větrno se nehodí.

Jsem příliš chudý, abych si mohl kupovat levné věci - tohle hraje pro K-3 II, zbytek pro K-50. Je to veliké dilema a mám pocit, že mi z toho za chvilku bouchne hlava :-).
K-3 II, SMC Pentax-DA 50mm F1.8, SMC Pentax-DA 21mm F3.2 Limited, Pentax smc DA 18-55 mm F 3,5-5,6 AL WR

Uživatelský avatar
portvis
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 719
Registrován: 05 zář 2014, 07:35

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od portvis » 22 led 2016, 19:21

Kde si sa dočítal o takom veľkom rozdiele v astrotrackeri ? je o tom celkom málo informácii a v recenziách povacsine spominaju nie priliz dokladnu kalibraciu, na pentaxforum toho vela nie je,,,, konstrukcia by mala byt totozna a myslím ze ked sa správne nakalibruje tak výsledky budú rovnake alebo aspon podobne...najlepšia by bola priama sk=usenosť niekoho tu na fóre kto je ochotný to otstovať na širokom aj dlhom ohnisku ako to dokáže držať stopu
Sony a7III + sony 55/1,8 + sony 28/2,0 + sony 16-35/4 + irix15/2,4

Uživatelský avatar
slavek
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 1408
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od slavek » 22 led 2016, 19:53

Jen pár moznámek k AstroTrackingu.

Co se týče GPS modulu ať už externí, nebo zabudovaný - přesnost a tudíž použitelná délka expozice primárně bude záviset na třech parametrech.
1) jak dobře GPS kalibruješ
2) jestli máš poblíž elektrické vedení či např. zapnutý mobil - ten modul je na to dost citlivý
3) jak dlouhé ohnisko použiješ, samozřejmě.
Na 300mm jsem byl schopen udržet až 1min, ale s velkým odpadem... Ten odpad tam bude vždycky a na všech ohniscích. Čas od času po několika expozicích, to začne GPS ujíždět, a je třeba znovu kalibrovat.
Je to dobré na hraní a učení se. Je miniaturní, tudíž skladný a supr volba na cestování - nikdy ale nenahradí EQ montáž.

Co si možná málokdo uvědomí, je špatná použitelnost u hodně širokých ohnisek při stackingu fotografií. Foťák otáčí čipem, takže hvězda se sice na čip promítá víceméně na jedno místo, objektivem ale prochází v různých místech! Výrazně to zvýrazní komu objektivu. Po stackingu se to projeví rozmazáním, které je nejmarkantnější v rozích. a narůstá s počtem stackovaných snímků (pochopitelně). Např. 15mm Ltd má šílenou komu (což je pochopitelné vzhledem k miniaturnosti objektivu) naprot tomu Samyang 14/2.8 ji má minimální (v tom vyniká i oproti výrazně dražším Canoním sklům, proto je tak oblíbený).
U EQ montáže to samozřejmě problém není - tam montáž otáčí celým foťákem, takže hvězda prochází stále stejným místem na objektivu na stejné místo na čipu...
K-1, K-1, K-3II, K-3, K-5 mod, K-7, K-30 mod
DA10-17FE; DA*11-18/2.8;DFA15-30WR; DA15/4Ltd; DA20-40Ltd;DFA24-70WR; FA31/1.8Ltd; DA35/2.8MacroLtd; A50/1.2; DFA*50/1.4; DA*55/1.4; FA77/1.8Ltd; DFA*85/1.4;DFA100/2.8MacroAW; M135/3.5; K200/2.5; DA*300/4;DFA150-450AW

a další...

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od MaraM » 22 led 2016, 20:02

Kdybys tolik nepreferoval astro, tak bych v tvé situaci viděl asi jedinné východisko v K-50, u ní vidím problém jen v AA filtru. Jinak bych se toho, že je to výběhovka nebál. K tomu bych si ten seťák vzal, není to žádná sláva, ale s cenou někde kolem tisícovky se může WR objektiv vždycky hodit. Já ho na K-m vozím na kole a brávám na chaty a tak a jde to. K tomu bych si rovnou vzal jeden z plasťáků, nejspíš 35/2.4 ideálně ale oba (50/1.8) :-)

Ale kvůli astru dáš nějakých 5.500,- za věc, kterou máš u K-3II v ceně.

Teď asi záleží jak ta GPS funguje (pokud je to pro tebe fakt důležité).
Přijde mně lepší mít K-50, pevný objektiv a dobrou GPS, než K-3II, seťák, nic moc GPS a ještě splátky.

Pokud by bylo GPS srovnatelné, tak je to ale těžké dilema, tam bych se asi spíš klonil k té K-3II a nějakým způsobem sehnat nějaké pevné sklo - bazar, staré skla přes redukci na M42, pujčit si od někoho na čas sklo... prostě nejakou alternativu. :-)
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

Uživatelský avatar
BenaCZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2201
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od BenaCZ » 22 led 2016, 21:05

Ja byt na tvem miste, poridil bych K-50. Ma stejny cip co K5 i K5II a ten je vynikajici. Budes prekvapen co vse lze z toho cipu dostat v PP. AA filtr bych neresil. Pokud to doostris v compu vysledek bude skoro stejny. Nevim jestli nema K-50 nejake "pitome" omezeni v ergonometrii nebo ve funkcich, ktere clovek pouziva. To se bez podivat nekam do kramu, to je nejlepsi.
Setak za tech cca 1200 Kc v setu urcite stoji. Prodat se da za tyto penize vzdycky. Pak bych se byt tebou podival klidne po bazarovych sklech (nejlepe limited pevny). Jsou kvalitne zpracovany, opticky mnohem dal nez setak a malicky, takze se dobre hodi na tahani na vylety na foceni krajin ...
Absenci HDR v K3 neres. Lightroom 6 uz umi udelat totez v nekolika Raw souboru a funguje to tam docela dobre. Mozna i lepe nez v K3II ... co jsem tak videl nejaky testy, jak to blbo s hybacimi predmety ....
Pentax K5II; Pentax 15/4 ltd; Pentax 21/3,2 ltd; Pentax FA35/2; Pentax 55/1,4; Pentax 50-135/2,8

isaacasimov
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1423
Registrován: 16 led 2015, 20:41

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od isaacasimov » 22 led 2016, 21:49

Dnešní, podle mého velmi povedená recenze na Pentax K3 II z českého netu:

http://www.fotoradce.cz/recenze-pentax- ... jkove-lodi

Snad Ti pomůže při výběru, přeji Ti šťastnou ruku a dostatek informací při výběru.

Uživatelský avatar
vjacesslav
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1349
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od vjacesslav » 23 led 2016, 00:16

Ešte veľa premenných je nezodpovedaných. Mal som aj K-50 aj K-5 aj K-5 II a išiel by som ešte raz len do K-5II.
K-5 II/s výborne spolupracuje s externým GPS. K-50 fotila krasne, ale vobec mi po k-5 ergonomicky nesadla a vydrz baterie u K-5 II je uplne inde, co sa ti hodi prave pri dlhych expoziciach...
Ks2 je tiez skvela, lebo ma tiez nove čreva, wifi si mozes vypnut ak ti netreba atd a ten dispplej na ten si zvyknes velmi rychlo :)
K-3 II ma nove creva aj uchytenie cipu. Je to aktualne TOP aj na astro. Do K-3 prvej generacie by som osobne nešiel.
Ak ti to tela ma vydrazt az 10 rokov tak jedine K-3 II ale pockal by som na predstavenie FF o mesiac a do predaja na jar a to sa objavia K-3 II v bazari a aj budu vyhodnejsie ceny. Ci budes splacat a nefotit pol roka alebo pockas par mesiacov a potom bude ponuka lepsia. Aj mozno aj skiel. Alebo si mozes vyhliadnut medzitym v bazaroch dobre sklicko na to co chces fotit :) Skla su vzacnejsie.

Ak ale chces naozaj cakat a musis lebo musis, tak by som šiel do bazarovej K-5 II/IIs a k tomu GPS externy senzor. O-GPS aj tutsim predava niekto za 130€, možno sa da dohdnut na cene.

PS: Ešte jedna rada, ak by si kupoval napríklad novú K-3 II alebo ine telo v sete s lepsim zoomom (napriklad 16-85), tak mozno niekto tu ma zaujem ist do toho spolocne s tebou a mu odpredas ten zoom a ta vjyde k-3II lacnejsie a jeho ten zoom tiež lacnejsie. Čistý win win :)
Asahi Pentax & Lomo & Ricoh

Uživatelský avatar
Twin
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 511
Registrován: 21 úno 2013, 21:45
Bydliště: Praha

Re: Jaký Pentax vybrat?

Příspěvek od Twin » 23 led 2016, 09:59

Šel bych do bazarové K5-II nebo lépe do K5-IIs.
Na K-50 by mi hodně chyběl stavový displej a K-3 mi přijde jako veliký luxus pokud si ten foťák na sebe nevydělá (tzn. pokud nefotíš za peníze).
Fotku dělá především sklo, takže jestli ti něco zbude, vraž to do skel.
Pentax má velikou výhodu v kompatibilitě všech starých skel. Občas se dá sehnat zajímavé manuání sklo na hraní za pár korun.
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-30, K-50, K-S2, K-70“