nastavení k-50 pro manulání objektiv

Funkce, ovládání, firmware, software

Moderátor: Moderátoři

sun
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2016, 15:20

nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od sun » 12 led 2016, 20:27

Ahoj,
přecházím z kinofilmového Pentaxe (a ultrazoomu) a testuji nyní K-50 zatím s manuálním objektivem z kinofilmu. Trochu se s trápím. Poradí mi někdo pár bodů co nastavit pro manuální objektiv. Kroužek jsem už zvládl. Jeden objektiv mám čistě manuální jeden s A-clonou- fungoval. S ostřením budu bojovat asi nejvíc - je čistě manuální a nemám žádnou kontrolu - u kinofilmu jsem měl ve středu překryv půlkruhů - při správném zaostření se to srovnalo do kruhu. Nasazením man. obj. na k-50 tato vychatávka není. Namáčknutí expozice jsem dle odporučení v návodu našel, ale aby foťák neexponoval a exponoval jen na bod při namáčknutí spouště jsem nenastavil - jen přes tlačítkoAF/AE-L na těle - nejde ale na jeden bod ani na spoušti namáčkonout (u digitálního ultrazoomu to funguje v pohodě). Pokud máte nějaké rady budu rád.
Díky.

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

larsen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: 10 led 2016, 09:58
Bydliště: Jižní Čechy

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od larsen » 12 led 2016, 21:41

Ahoj, se starými objektivy bez přenosu clony se fotí na manuální režim "M" , ale je třeba v menu povolit clonový kroužek na "Permitted" a nastavit si zelené tlačítko v M na Tv Shift a měření expozice se zvýhodněným středem. Při zapnutí zadáš ohniskovou vzdálenost kuli SR, pokud máš pevnou 50tku , tak 50mm (nepřepočítávat na kinofilm). Na displeji ti bude svítit F-- ,zmáčknutím zeleného tlačítka se zavře clona na hodnotu nastavenou na clonovym kroužku a změří expozice a podle toho se upraví čas Tv, pak teprve mačkáš spoušť a exponuješ. Já mam ještě na tl. Raw/Fx nastaven náhled hloubky ostrosti, zavírá to clonu pro kontrolu HO. Jinak ta klínová matnice jak popisuješ s "překryvem půlkruhů" se dá na K-50 taky pořídit a vyměnit. Jinak lze ostřit přes živý náhled, kde se to dá i zvětšit a nebo si tam nastavit Focus Peaking (zvýraznění zaostřených kontur).

Trochu by ti mohlo pomoci toto video: https://www.youtube.com/watch?v=Q2pGN-cWlvw
Naposledy upravil(a) larsen dne 12 led 2016, 22:36, celkem upraveno 1 x.
Pentax K-S2 , Seťák DA 18-55WR , M 50/1.7 , Chinon MC 50/1.4 , Helios 44K-4

sun
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2016, 15:20

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od sun » 12 led 2016, 22:21

Díky moc, pohraju si s tím!

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od MaraM » 12 led 2016, 22:31

Při manuálním ostření můžeš využít i červeného bodu v hledáčku, když budeš mít namáčknuto (nebo přes tl. AF, záleží jak máš nastaveno) a budeš ostřit, tak se červený bod rozsvítí pokud je v jeho místě zaostřeno.
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

sun
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2016, 15:20

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od sun » 13 led 2016, 08:57

Díky za rady, to pomohlo. Nšel jsem tam kontrolku (šesti-úhelník) a když je zaostřeno tak svítí. Jak je to, ale s tím červeným čtverečkem jen blikne neudržím jej svítit - to je správně?

sun
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2016, 15:20

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od sun » 13 led 2016, 15:06

Ahoj,

to ostření mě ničí. Potřebuji jen namáčknout exponovat a zaostřit na bod - komponovat a držet aretované a domáčknout. To, že to u manuálního objektivu nemůžu automaticky ostřit je jasné, ale nedaří se mi ani nastavit zamknutí expozice na spoušti - šlo mi jen nastavit aretaci na talčítko AF/AE-L (které v rychlosti nenahmatám nebo si rozhodím kompozici a ostření). Trefit ostrost na malou clonu 1,4 mi dělá velký problém (zejména v horším interiérovém světle) - portrét. :(

sun
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2016, 15:20

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od sun » 13 led 2016, 15:16

sun píše:Ahoj,

to ostření mě ničí. Potřebuji jen namáčknout exponovat a zaostřit na bod - komponovat a držet aretované a domáčknout. To, že to u manuálního objektivu nemůžu automaticky ostřit je jasné, ale nedaří se mi ani nastavit zamknutí expozice na spoušti - šlo mi jen nastavit aretaci na talčítko AF/AE-L (které v rychlosti nenahmatám nebo si rozhodím kompozici a ostření). Trefit ostrost na malou clonu 1,4 mi dělá velký problém (zejména v horším interiérovém světle) - portrét. :(


- šestiúhelník v hledáčku vidím spíš zhasnutý blikat a jen na okamžik svítit - to ale zase nemám kopozici (a čevená kontrolka co blikne a zhasne říká co?) - šel jsem do tohoto těla - že ušetřím na objektivech, ale nevím jestli to nevzdám. Kupovat i objektivy, zvažoval bych asi jinak. Když už zaostřím tak proti ultrazoomu je to obrovský rozdíl v kvalitě fotky, to jsem věděl i z kinofilmu. Navíc budu potřebovat min. 35-ku do interiéru (50-ka s cropem je moc dlouhá) (mám ještě 28, ale ta má horší kresbu a světelnost 2,8 a taky manuál na ostření).

sun
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2016, 15:20

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od sun » 13 led 2016, 15:25

u analogu jsem jen namáčkl expozici (držel jí aretovanou spouští) - rychle zaostřil přes kruhovou matnici na nose - překomponoval a prásk. Netvrdím, že to je fofr, ale teď jsem pomalejší a vůbec nevím jak ostrost dopadne.
Možná jen neumím udělat optimální nastavení foťáku. To doporučované nastavení jsem udělal: M mod - clonový kroužek - zelené tlačítko - (ta optická kontrola na RAW/Fx tlačítku je nastavená, ale nic po zmáčknutí neregistruji) digitální kontrola jde (když ji nastavím).

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od MaraM » 13 led 2016, 15:35

Úplně bych to nevzdával, fotit s manuálním sklem určitě jde a nepřišlo mně to nikdy až takový problém, i když odpadu může být docela dost a fotit se takhle dají prakticky jenom statické scény.

Červený indikátor v hledáčku problikne, pokud ním projde ostrá scéna (musíš ostřit pomalu, abys stihl zastavit :-)).

Nevím jestli se pro začátek nesnažíš o moc věcí najednou, proč potřebuješ nastavovat expozici při každé fotce? Světlo se snad tak rychle nemění, pokud použiješ M mód, tak se ti expozice nerozhodí, jinak by fakt mělo fungovat tl. AE-L. Až potom bych řešil kompozici a na konec ostření. Takhle se snad v době Praktic a jiných plně manuálních foťáků postupovalo.

Můžeš ještě použít zelené tlačítko, které ti nastaví expozici a pak už jen komponuješ a ostříš.

Jinak bych teda silně uvažoval nad dvojicí "plasťáků" - objektivy DA 50/1.8 a DA 35/2.4, které tě za rozumnou cenu zbaví "všech" problémů.
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

larsen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: 10 led 2016, 09:58
Bydliště: Jižní Čechy

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od larsen » 13 led 2016, 15:37

No je to trochu duchařina to manuální ostření, kor na objektivech s velkou světelností jako 1.4 . Ta červená kotrolka "ostřící bod" znamená to stejný co ten šestiůhelník v hledáčku. Akorát ten bod jen problikne a šestiúhelník bude svítit když je zaostřeno, ale podmínka je že se nehneš ani o milimetr! Mám 50/1.4 a díky malé hloubce ostrosti stačí milimetr vedle a už neni zaostřeno a šestiúhleník zhasne. Zkus si to ze stativu a né z ruky. Určitě bych kuli tomu ještě flintu do žita neházel, chce to hodně cviku a trpělivosti. ;)
Co se týče cropu tak 50tka je tak na nějaké potréty, v přepočtu má totiž 75mm.
Pentax K-S2 , Seťák DA 18-55WR , M 50/1.7 , Chinon MC 50/1.4 , Helios 44K-4

larsen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: 10 led 2016, 09:58
Bydliště: Jižní Čechy

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od larsen » 13 led 2016, 15:47

sun píše:u analogu jsem jen namáčkl expozici (držel jí aretovanou spouští) - rychle zaostřil přes kruhovou matnici na nose - překomponoval a prásk. Netvrdím, že to je fofr, ale teď jsem pomalejší a vůbec nevím jak ostrost dopadne.
Možná jen neumím udělat optimální nastavení foťáku. To doporučované nastavení jsem udělal: M mod - clonový kroužek - zelené tlačítko - (ta optická kontrola na RAW/Fx tlačítku je nastavená, ale nic po zmáčknutí neregistruji) digitální kontrola jde (když ji nastavím).
Optická kontrola HO na Raw/Fx tlačítku by měla fungovat pokud nastavíš na clonovym kroužku třeba clonu 5.6, tak zmáčknutím tlačítka se ve foťáku zmáčkne páčka clony a clona se zavře na tu hodnotu. Na plnou díru nic registrovat nebudeš :)
Pentax K-S2 , Seťák DA 18-55WR , M 50/1.7 , Chinon MC 50/1.4 , Helios 44K-4

sun
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2016, 15:20

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od sun » 13 led 2016, 16:06

larsen píše:
sun píše:u analogu jsem jen namáčkl expozici (držel jí aretovanou spouští) - rychle zaostřil přes kruhovou matnici na nose - překomponoval a prásk. Netvrdím, že to je fofr, ale teď jsem pomalejší a vůbec nevím jak ostrost dopadne.
Možná jen neumím udělat optimální nastavení foťáku. To doporučované nastavení jsem udělal: M mod - clonový kroužek - zelené tlačítko - (ta optická kontrola na RAW/Fx tlačítku je nastavená, ale nic po zmáčknutí neregistruji) digitální kontrola jde (když ji nastavím).
Optická kontrola HO na Raw/Fx tlačítku by měla fungovat pokud nastavíš na clonovym kroužku třeba clonu 5.6, tak zmáčknutím tlačítka se ve foťáku zmáčkne páčka clony a clona se zavře na tu hodnotu. Na plnou díru nic registrovat nebudeš :)
nefunguje - mám tam jen manuální clonu - není to tím.

sun
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 48
Registrován: 11 led 2016, 15:20

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od sun » 13 led 2016, 16:08

má K-50 focus peaking - nenašel jsem ho a prý je na ostření fajn ??

larsen
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: 10 led 2016, 09:58
Bydliště: Jižní Čechy

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od larsen » 13 led 2016, 16:22

Ano má Focus Peaking, přepneš na živý náhled LV, pak tlačítko INFO a v nabídce by mělo být PEAK OFF/ON. Trochu to pomůže, ale osobně v tom moc extra nevidim, displej se přepne do vysokýho kontrastu a bíle se zvýrazněj zaostřené kontury.
Pentax K-S2 , Seťák DA 18-55WR , M 50/1.7 , Chinon MC 50/1.4 , Helios 44K-4

MaraM
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 398
Registrován: 27 úno 2013, 10:29

Re: nastavení k-50 pro manulání objektiv

Příspěvek od MaraM » 13 led 2016, 16:27

U Focus Peaking jde potom ještě použít "lupu" (tuším přes středové tlačítko na kříži) a pak už opravdu zaostříš naprosto přesně. Ale je to použitelné tak ze stativu. Z ruky se lupa moc dobře používat nedá a celkově si myslím, že na clonu 1.4 si to z ruky při použití FP při zmáčknutí spouště strhneš.
"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám" M.H.

Odpovědět

Zpět na „Pentax K-30, K-50, K-S2, K-70“