korekce expozice v raw

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od st. » 12 čer 2017, 09:29

Tak to jo, nepochopil jsem a hledal jsem za tím cosi sakramentsky složitého :D Takže vše OK. Ale odkud teda ti tví odborníci čerpali? Mám něco podobného na coolpixu A: když dám M a autoISO, tak to bere v potaz korekci a funguje jako TAv na pentaxu, pro opravdový manuál se musí přestavit na ISO až v menu...........

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

vladimir44
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: 21 čer 2013, 18:31
Bydliště: Praha

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od vladimir44 » 15 čer 2017, 17:32

Připojuji se k debatě : dovolím si tvrdit, že v režimu M (manuál) se nastavuje korekce dle libosti, a oba obrázky exponované o 2/3 EV rozdílně se MUSÍ lišit už na pohled světlostí. Dobrá kontrola je histogram. Právě jsem si to vyzkoušel na svém K-70 (expozice do RAW). V režimu M si podle libosti nastavujete čas, clonu a ISO, všechno ručně pomocí rolerů nebo křížovým ovladačem (ISO). Jak jste na tom s expozicí vám ukazuje kontrolní stupnice +5 až -5. Při první expozici (té "správné") bude ukazatel expozice na nule. Pak ho změnou jedné z těch tří hodnot přesunete na -2/3. Porovnejte obě expozice jak vizuálně tak v histogramu a myslím že se opravdu musí lišit. A je lhostejné, jestli fotíte do RAW nebo JPG. Pokud se ty obrázky neliší, je možná v nepořádku automatika fotoaparátu. Chce to možná zkusit ještě více obrázků korigovaných do + i - odstupňovaných třeba po 1 EV aby aby rozdíl byl zřejmější.
Použití té stupnice je ovšem nutné, protože jinak byste přece vůbec nevěděli, kde expozičně jste? A je to ostatně ta stejná stupnice, kterou používáte při korekci expozice v režimech Av nebo Tv, ne?

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od al.vlado » 15 čer 2017, 18:08

Vladimir44, nepochopil si presne, čo sa Arvisek pýtala. Ona má na mysli to tlačidlo blízko spúšte s ikonkou +/- a jeho funkčnosť v režime M. To čo ty píšeš, je korigovanie expozície hodnotami čas, clona, ISO. To je jasné, inak to v plnom manuále ani nemôže ísť, keďže sme foťáku neponechali ani jeden z týchto troch parametrov, všetko nastavuje fotograf a tým samozrejme ovplyvňuje jas snímku (expozíciu) a ako vodítko môže slúžiť tebou spomínaná stupnica expozimetra, alebo aj HYPERMANUAL - stlačenie zeleného tlačidla. Vtedy foťák jednorazovo pre danú scénu nastaví hodnoty podľa automatiky.
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

vladimir44
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: 21 čer 2013, 18:31
Bydliště: Praha

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od vladimir44 » 15 čer 2017, 19:02

to al.vlado :
Máš pravdu, trochu jsem to nepochopil, ale udělal jsem tedy další pokus a u K-70 to funguje takto:
Po stisku tlačítka +/- v režimu M je buď aktivní čas + clona (zobrazí se v jiné barvě), po dalším stisku je aktivní stupnice korekcí.
Je-li aktivní clona + čas, mohu korigovat obě hodnoty zvlášť a funguje to normálně. Pokud je aktivní stupnice korekcí, mohu sice posouvat ukazatel na stupnici korekcí, ale je jasně vidět, že žádný z ostatních tří údajů (čas, clona, ISO) se nemění. Je to tedy nefunkční a obrázky jsou pak opravdu stejné. Ale nevidím důvod (a sám to tak dělám), proč prostě nepoužívat tu první možnost s ISO nastaveným natvrdo a vybírat si po libosti kombinaci čas - clona. Je to přece snadné.

Uživatelský avatar
al.vlado
Významný člen
Významný člen
Příspěvky: 683
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Šurany (okr. Nové Zámky, kraj Nitra)
Kontaktovat uživatele:

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od al.vlado » 15 čer 2017, 19:19

Jasné, to nikto nepopiera. Prečítaj si poriadne správy od "Arvisek".
Ide tu o princíp, o nič iné. ;) A prečítaj si na predošlej stánke aj to, čo som napísal ja.
A toto som písal ako posledné:
No .... takze uz viem naco je v Pentaxoch aj pri rezime M k dispozicii kompenzacia expozicie. :-) Pentaxy maju v M rezime k dispozicii tzv. "hypermanual", co nie nic ine, len to zname zelene tlacidlo. Ked do neho tukneme, tak nam automatika nastavi clonu a cas podla nej ten spravny k danemu nami nastavenemu ISO. Ak kompenzujeme napr. + 1 EV a znovu tukneme do zeleneho, tak nam cez zmenu clony alebo casu alebo oboch pre tu istu scenu nastavi o jeden stupen svetlejsiu fotku. Takze takto je to s kompenzaciou v M-ku. :-) Ale ked nepouzivas hypermanual, teda nevyuzivas nastavenie hodnot cez tuknutie na zeleny gombik, tak je korekcia expozicie v M-ku samozrejme nefunkcna.
.... takže funkcia KOREKCIA EXPOZÍCIE (ikonka +/-) má pri pentaxoch význam aj v režime M. ;-)
K-1 II + D-BG6 (K-1, K-5 II, K-5, K-x, Zenit 11, Beirette VSN)
Pentax D FA 24-70/2,8, Pentax FA 50/1,4, Pentax D FA 100/2,8 Macro WR
Pentax D FA* 70-200/2,8, Sigma 35/1,4 ART, Irix 15/2,4 Firefly. Blesk Pentax AF 540FGZ

Uživatelský avatar
zirecek
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1118
Registrován: 01 led 1970, 01:00

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od zirecek » 16 čer 2017, 06:52

Jaký je praktický význam, přínos mezi hypermanualem v M a režimem P s kompenzací expozice?

st.
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 351
Registrován: 23 led 2017, 12:34

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od st. » 16 čer 2017, 07:49

Fotíš na M se stejným nastavením, aby ti nelítala expozice jen podle zamíření foťáku, a když potřebuješ, tak zeleným tl. aktualizuješ nastavení. Je to výhodné hlavně při spot měření, ale i běžně - podle světelné nevyrovnanosti scény.

Arwisek
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: 21 srp 2016, 07:37

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Arwisek » 02 zář 2017, 12:40

al.vlado diky, mas pravdu, jde o princip stran tech, co mi tvrdili, ze to jit musi a jeste jednou diky za vysvetleni toho hypermanualu, jsem o chlup chytrejsi ;-)

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Jindras » 09 říj 2017, 17:53

Ahoj,potřebuju poradit. Jde o měření expozice. Buď je bodové,nebo multisegment. A můj problém je v tom,že ani za nic nemohu najít u té K-5 IIs jak to změnit. Fotím 90 % na prioritu clony a mám pořád jen středové,bodové měření. Zrovna tak je to i u -priority času,i u M. Což je problém,když je sluníčko a fotím stavbu s bílou,nasluněnou zdí. Hledal jsem to i v návodu,nic. Multisegmentové měření je jen u -automatu-. Nějak to přece musí jít změnit,ale jak? Co dělám špatně???Pomůžete mi? Díky. :(
Naposledy upravil(a) Jindras dne 14 říj 2017, 06:28, celkem upraveno 1 x.
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
lennyl
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 5061
Registrován: 10 led 2012, 00:40

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od lennyl » 09 říj 2017, 18:09

celoplošné meranie expozície je dostupné iba pri autofocusových objektívoch. ty máš manuálny Samyang, meranie expozície aj manuálne ostrenie je iba na stred.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Jindras » 09 říj 2017, 18:31

Aha. Děkuju. Tak už jsem v klidu,myslel sem,že je něco špatně.
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Uživatelský avatar
Monoculus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: 16 zář 2014, 11:07

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Monoculus » 09 říj 2017, 18:33

Zdravím, nemám síce K5IIs, ale nasadil som na staručkú K5 Samyang objektív a správa sa to tak, ako je popísané na str. 103 a 104 angl. návodu pre K5II - http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/ ... /k-5-2.pdf
OKrem iného je tam napísané, že pri použití iných ako FA, DA, F, A sa pri zapnutom multisegmentnom meraní automaticky prepne do stredového
(prepínač spôsobu merania - bodové/plošné so zvýrazneným stredom/multisegment - je vľavo od hranola pod voličom expozičných režimov)

Uživatelský avatar
Monoculus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: 16 zář 2014, 11:07

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Monoculus » 09 říj 2017, 18:38

lennyl píše:celoplošné meranie expozície je dostupné iba pri autofocusových objektívoch. ty máš manuálny Samyang, meranie expozície aj manuálne ostrenie je iba na stred.
hm...predpokladám, že bolo myslené multisegmentové meranie

Uživatelský avatar
Monoculus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 126
Registrován: 16 zář 2014, 11:07

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Monoculus » 09 říj 2017, 18:43

napísal som - "sa pri zapnutom multisegmentnom meraní automaticky prepne do stredového!

musím sa ospravedlniť za zavádzanie, správne je, že sa prepne na plošné meranie so zvýrazneným stredom (center-weighted)

Uživatelský avatar
Jindras
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1153
Registrován: 01 říj 2016, 07:40
Bydliště: Praha,teď Benešovsko.

Re: korekce expozice v raw

Příspěvek od Jindras » 09 říj 2017, 18:46

Přesně tak. Manuální sklo a jde jen bodové-střed. Děkuju. Musím si stáhnout návod v češtině. Stopro ho tady najdu. : :D
Pentax K-5lls, Pentax 16-45/4, Pentax 35/2.8 Limited, Pentax F 50/1.7, Tamron 70-200/2.8

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“