Smouva o dílo - vzor

Forum pro začínající fotografy, kteří potřebují pomoci

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pesinhead
Nový uživatel
Nový uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: 31 srp 2013, 19:55

Smouva o dílo - vzor

Příspěvek od pesinhead » 22 kvě 2015, 21:21

Zdravím přátelé,

snažím se vypotit smlouvu o dílo na fotografování svatby. Ale nějak se nedaří. Hledal jsem nějaký vzor ale moc jsem toho nenašel. Nechci nějakou komplikovanou smlouvu ale aby tam bylo vše, jak má být. Byl by někdo ochotný mi poslat nějaký vzor, co používá?

Předem děkuji za odpovědi
Pentax K-30
Sigma 70-200mm F2.8 EX DG Macro
Sigma 17-70mm f/2.8-4 DC Macro OS HSM
Pentax DA 35mm f/2.4 AL SMC

Uživatelský avatar
Google Adsense
Ads Expert
Hlavní Admin

Reklama

Reklama od Google Adsense

Uživatelský avatar
vitezslavmalina
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: 07 pro 2013, 21:13

Re: Smouva o dílo - vzor

Příspěvek od vitezslavmalina » 15 čer 2015, 09:39

Vytáhnu tohle téma nahoru...

Hned čtvrtej odkaz na googlu mi přijde použitelnej:
https://www.google.cz/search?q=smlouva+ ... ygPEiK3QCw

Budu si to trochu upravovat, protože po dnešní zkušenosti kdy po mě nevěsta chce rawy musím příště něco takový sepsat :D

Pokud by někdo měl nějakou lepší smlouvu nebo třeba jen poznatek co nezapomenout napsat, tak budu rád z radu ;)
Nikon D610, 50mm/1,8, 85mm/1,8 ... Pentax K-30, 35mm/2,4
Pentax Program A, Alfo 28/2,8, Helios 44K-4
Ricoh GR
http://malinaphoto.cz/

Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 376
Registrován: 22 zář 2013, 09:17
Bydliště: nyní Praha

Re: Smouva o dílo - vzor

Příspěvek od inutihar » 15 čer 2015, 11:57

Pokud je tím čtvrtým odkazem myšlen ten "bod zlomu", tak bych jen upozornil, že obchodní zákoník už neplatí.

Obecně lze říct, že taková smlouva o focení má dvě roviny:
1) vlastní tvorbu díla - smlouva o (nehmotné) dílo, která se od 1.1.2014 se řídí zákoníkem občanským (89/2012 Sb., § 2586 a následující, pro nehmotné dílo ještě §2631 a násl.)
2) využítí výsledku - jako autor más samozřejmě autorská práva k dílu, kterých se nemůžeš vzdát - proto je třeba do smlouvy zakomponovat něco jako udělení (výhradní?) licence k užití díla (fotografií) objednavatelem (formálně dle 89/2012 Sb, §2358 a následující)

Pokud se tím živíš, tak bych navrhl, abys se na to podíval s právníkem, "home made" smlouvy podle internetových vzorů se můžou škaredě nevyplatit.

Uživatelský avatar
vitezslavmalina
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 109
Registrován: 07 pro 2013, 21:13

Re: Smouva o dílo - vzor

Příspěvek od vitezslavmalina » 15 čer 2015, 12:56

Já letos fotím svatby jen pro známý a známý známejch, takže se nějakých problémů nebojím a jde spíš jen o to abysme si jednoduše ujasnili co a jak... i teď jsme našli nějakej rozumnej kompromis ;)

Čtvrtej odkaz jsem myslel toto, nedošlo mi že každej vidí jiný výsledky.
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... 5949,d.bGg

Právník je možná dobrej nápad :)
Nikon D610, 50mm/1,8, 85mm/1,8 ... Pentax K-30, 35mm/2,4
Pentax Program A, Alfo 28/2,8, Helios 44K-4
Ricoh GR
http://malinaphoto.cz/

Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 376
Registrován: 22 zář 2013, 09:17
Bydliště: nyní Praha

Re: Smouva o dílo - vzor

Příspěvek od inutihar » 15 čer 2015, 14:28

Formálněprávně bych to asi řešil spíš v režimu občanského než autorského zákona, ale autorská smlouva je taky varianta (jak jsem se teď zběžně díval, taky ani autorskoprávní ochranné svazy či právníci v tom nejsou zajednou - je za tím docela zajímavá právní teorie, řešící, zda je možné (autorské) dílo považovat za hmotnou či nehmotnou věc ve smyslu občanského zákoníku).

Jinak autorský zákon u děl na objednávku (kam by focení spadalo) předpokládá, že pokud je někdo vyfocen a platí za to, tak má automaticky licenci na (nevýdělečné) zhotovení rozmnoženiny, případně na užití díla vyplývající z předmětu smlouvy - podívej se na §38b a §61 aut. zákona než se vydáš za právníkem, ať víš, na co se ho ptát.

(disclaimer - práva studuju, ale jsem teprve ve 3. ročníku)

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Smouva o dílo - vzor

Příspěvek od hilda4sea » 15 čer 2015, 15:37

Bohužel jsem nucen se autorským právem zabývat posledních 25 let.
V případě focení je to opravdu složité, protože fotografické služby jsou v seznamu volných živností, ale také se na fotografie může (ale nemusí) vztahovat autorské právo. Nejdříve to jednodušší:
Mimo autorský zákon jdou právě fotky na objednávku jako jsou svatby, foto rodiny se psíkem, reportáž z fotbalu atd.) To je živnost. Objednatel zaplatí, ale smí fotky použít jen pro vlastní potřebu nebo pro dohodnutý účel podobného charakteru (třeba foto párku na vývěsní štít hospody).
Pod autorský zákon spadá tvůrčí fotografie = volná tvorba. Použití těchto fotografií se pak řídí autorským zákonem. To znamená, že autorské právo je v ČR nepřenosné a nelze jej prodat, postoupit či jinak převést z autora na druhý subjekt. Platí pak 70 let po smrti autora. Po této lhůtě zaniká a dílo se stává "volným dílem". Podle autorského zákona dává autor smlouvou souhlas k užití jeho díla exkluzívně/neexkluzívně dohodnutým způsobem na definovaném území a na stanovenou dobu (případně sjednaný počet kopií). Uživatel díla se musí ve smlouvě explicitně závat, že užití díla zaplatí. Po uplynutí stanovené doby může uzavřít smlouvu novou se stejným subjektem. V opačném případě má autor nárok na uzavření nové smlouvy s jiným subjektem.
Zákonodárce legislativně rozlišil fotografické řemeslo a tvůrčí fotografii. Netvrdím, že je to správně, ale je to tak.

Doporučuji si pečlivě přečíst taxativní výčet toho co zahrnuje živnost "fotografické služby". Myslím, že to poskytne odpověď na každou otázku ve věci smlouvy a způsobu úhrady za focení.
POZOR!!! Tvůrčí fotky nelze fakturovat - zde se platí honorář na základě smlouvy s autorem, která je zároveň platebním titulem. Může být použita i metoda platby formou tantiem.

Může nastat i situace, kdy na tutéž fotku se bude vztahovat jak živnostenský, tak i autorský zákon.
Příklad: Místní fotbalový klub objedná reportáž z fotbalového utkání (živnost). Za dva roky někdo
vydává knihu o regionu a uvidí vaši fotku ve fotbalovém klubu. Zalíbí se mu a rozhodne, že ji dá do plánované knihy. Kontaktuje autora a uhradí mu užití fotky pro veřejné šíření díla podle autorského zákona. (Také se mi to už stalo).
Doporučení po 25 letech praxe a několika soudech: - požádat o živnost, dnes je to brnkačka a je po starostech. Za opakované provozování činnosti uvedené v živnostenském zákonu bez živnostenského oprávnění je pokuta (teď nevím poslední přesnou částku a bylo to až 1 mil. Kč).

U fotografické služby stačí oznámit den zahájení dopisem na Živnostenský úřad. Oni pošlou doklad o registraci. (Živnostenské listy v papírové podobě se již nevydávají). Toť vše a je po starostech

PS: Smlouva o dílo = (pokud vynecháme sousedskou výpomoc) se uzavírá na provedení určité práce a podmínkou je vlastnictví živnostenského listu pro danou činnost - nejčastěji se používá ve stavebnictví.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
inutihar
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 376
Registrován: 22 zář 2013, 09:17
Bydliště: nyní Praha

Re: Smouva o dílo - vzor

Příspěvek od inutihar » 15 čer 2015, 22:34

Souhlasím, dobře napsáno. Nechtělo se mi to rozepisovat, myslel jsem, že se bavíme o nějakých nárazovkách, kdy půjdu dvakrát za rok vyfotit svatbu a chci to mít ošetřené smluvně. Což by spadalo do režimu příležitostných příjmu dle zákona o dani z příjmu, kde je limit pokud se nepletu 30 000 Kč/rok. Samozřejmě, neměl bych se aktivně nabízet, že dělám focení svateb nebo je fotit každý víkend, to už by úřady správně posoudily, že je to nejspíše "soustavná činnost za účelem zisku" a pokutě bych neušel. Tady už živnost samozřejmě ano.

A k té smlouvě o dílo - ta může být i na dílo nehmotné, podléhající právům duševního vlastnictví (tak to i nový občanský zákoník řeší výslovně) a může ji uzavřít kdokoliv, živnostenský list není podmínka. Je to standardní občanskoprávní vztah, samozřejmě opět za předpokladu, že se nejedná o podnikání a smlouvu uzavřu jako fyzická osoba. Odpovídající povolení k podnikání (živnostenský list, OSVČ a pod.) mít musím, pokud bych tuto smlouvu uzavíral jako podnikatel, o tom není sporu :-)

Uživatelský avatar
hilda4sea
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 2610
Registrován: 12 led 2013, 13:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Smouva o dílo - vzor

Příspěvek od hilda4sea » 16 čer 2015, 07:40

Asi jsem to pochopil špatně a domníval jsem se, že jde o začínajícího profesionálního (svatebního) fotografa. Pokud by se jednalo o jednu či dvě svatby, tak je celá ta taškařice s právními aspekty a písemnými smlouvami zbytečná.
XT3; XF 23; XF 56; XF 16-55; XF 50-140; Samy 8/2,8
http://www.foto-baburek.cz

Uživatelský avatar
Klingo
V.I.P člen
V.I.P člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 01 led 1970, 01:00
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Smouva o dílo - vzor

Příspěvek od Klingo » 16 čer 2015, 07:46

Nie tak celkom , moze sa stat, ze objednavatel chce doklad. Nemusí to byt svatba. Ja som takto fotil pre turisticku agenturu. Samozrejme ze to muselo ist oficialne ale pre mna je to len prilezitostny zárobok.Riesilo sa to prave zmluvou o dielo, suma bola mensia ako povoluje zakon, takze som nemusel nic danit a ich to vyšlo lacnejsie ako profesional.
Fuji X-T1, XE3 + 16,23,35,56,85,135 mm a vybavený ateliér

Odpovědět

Zpět na „Začátečníci - Q&A“