Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Pravidla fóra
Sekce pro otázky začátečníků a nových uživatelů. Prosím ty zkušenější, aby se pokoušeli na ně odpovídat.

Re: Ruzne dotazy zacatecnika s DSLR

Příspěvekod jakub.pilsen » 08 kvě 2014, 13:04

jak je to s tím ostřícím bodem když fotíte třeba dva lidi nebo dvě kočky . Mě se děje to , že mám zaostřeno vždy na jedny oči . Ale teď jsem si vzpoměl že jsem měl malou hloubku ostrosti na nejnižší cloně .

zaostřovací bod mám nastavený na jeden uprostřed .

když dám multisegment tak mi to stejně vybere jen jeden bod . takže mám zvýšit clonu ?
..............................................
ano bylo to clonou , problém vyřešen .
jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel

Reklama

Google
Generovaný uživatel
Hlavní Admin

Příspěvekod jakub.pilsen » 08 kvě 2014, 21:35

tak ještě otázečka .

Když fotím v lese a je zataženo , tak že na 55- f 1.4 a 1/50 to vyjde černý ...(iso se snažím držet pod 800) ale i na 1600 je to hodně tmavý . Jinak fotím s iso 100 když je světlo , výjimečně 400 na kraji lesa

blesk nepoužívám .

řešily byste to taky že byste jen prodloužily čas ? já prodloužil čas a až na 0.3 až 1 sekunda to vyšlo normálně . (na stativu) při iso 100 ...myslím že jsem iso potom už nezvyšoval ...

fotil jsem takovou zarostlou dřevěnou starou lavici v lese celkem hustém smíšeném

jen jsem měl velký problém zaostřovat jak bylo šero musel jsem použít live viev . a i to nebylo úplně super , když jsem dal clonu 8-16 jsem se moc nechytal ....

když svítí je to sranda , když ne chce to asi vyhledat správný objekt , i ty kytičky mi šli líp v šeru ..ale ta lavice mi vynervovala .
jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod palo2811 » 08 kvě 2014, 21:57

Ak nevieš čo je to expozičný trojuholník tak foť na automatiku alebo predaj techniku a daj sa na golf ale aj tam sa budeš musieť naučiť pravidla :( :( :(
Pentax K10
Nikon D610
palo2811
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod Twin » 08 kvě 2014, 22:07

1) nejdřív zaostři a pak cloň. Nebudeš řešit že na vyšší clony nic nevidíš.
2) Les se moc nehýbe a tak se dá vpohodě fotit na dlouhý čas ze stativu.
3) clony 8-16 v tmavém lese možná nejsou nejvhodnější. Jaký byl důvod držet se na takto vysokých clonách?
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5
Twin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod jakub.pilsen » 08 kvě 2014, 22:35

8/16 no hrál jsem si s hloubkou ostrosti kvuli té lavici ..zkoušel jsem jak bude vypadat na různejch clonách ..no a přišly mraky ...tak jsem to řešil takhle .

zkoušel jsem jen co je možný za špatnejch světelnejch podmínek
jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Ivan-K » 08 kvě 2014, 22:51

Ja by som to vyriešil kúpením DA 50/1.8 , manuálne sklá sú vhodné skôr do ideálnych podmienok, dá sa s tým fotiť aj za blbých , ale to by som riešil až časom, ked sa naučím základy o vzniku fotky, naučím sa správne ovládať prístroj a poddobne.
V prípade fotenia MF sklom zabudni na ostriace body, aktívny je vždy len stredový

Pre istotu zopakujem , začni tým že si kúpiš AF sklo, jedoducho si sa nechal zlákať tým že za pár šupov môžeš mať staré MF sklá, ich použitie ale nie je vhodné pre každú situáciu a tiež každú osobu.
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6
Ivan-K
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod jakub.pilsen » 08 kvě 2014, 23:24

mám 18-135 wr ... ale na tom mf se mi líbí ta kresba kolem když fotím kytky , nebo klasy trav s pozadím nebe...má to jinej rozměr

zkoušel jsem možnosti mf i takhle a zjistil že to nebylo úplně ok .

Koupi af pevného skla určitě zamýšlím . ..ta da 1.8 50 je i cenově dostupná ..

aspoň uvidím rozdíly
jakub.pilsen
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod kluzo » 09 kvě 2014, 06:46

Twin píše:1) nejdřív zaostři a pak cloň. Nebudeš řešit že na vyšší clony nic nevidíš.
2)...

Clona s tím co vidíš v hledáčku nemá nic společného, pokud nezkoumáš hloubku ostrosti. Clona se přivírá až při expozici.
kluzo
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod pavelp » 09 kvě 2014, 08:10

Ve tmě je každá kočka černá. Opakuju nefotíme na film, lavička neuteče, je možnost nafotit 30 obrázků různě zaostřených, máme bracketing expozice. Ono manuální ostření funguje stejně jako AF. Tam, zpátky, kousíček tam a je to. Akorát to musí člověk na té matnici vidět. Tj. zvyknout si a naučit se to, mít to v ruce. Ve tmě bude ostřit AF stejně bídně jako voko.
pavelp
Nový uživatel
Nový uživatel

Příspěvekod Ivan-K » 09 kvě 2014, 08:45

Oko bez poriadne drahej matnice ostrí snád horšie ako AF, ale ten kto má čas a baví ho to , kludne môže fotiť jeden predmet aj 30x aby si z toho celkového odpadu vybral dve fotky...

Ja mám niekolko MF skiel, ale pri ich použití fotím vždy opačne, ja neostrím - len chytám "predmety" záchytným ostrením, ktoré vlezú samé do HO a takto je odpad takmer NULA, pri ostrení okom s originál matnicou je odpadu kludne 70%, lebo tá matnica snád nikdy nie je 100% nakalibrovaná - pre výrobcu je priorita aby bol skalibrovaný AF. Človek jednak vybíja baterku, derie závierku, stráca kopec času, oko má už tak zblbnuté že nevidí či má zaostrené tam kam chce a bez tak donesie tonu odpadu - lebo možno nesprávne nakalibrovaná matnica, či sklo, ktoré jednoducho bez poriadneho zaclonenia na digitále nikdy ostré nebude

Pri MF to chce mať ideálne nielen poriadnu matnicu, ale aj zväčšovaciu očniču, potom sa to dá použiť, ale vždy tam bude tá časová náročnosť a tiež viacmenej na fotenie statických scén
Pentax K-30, Metz 48
Autofocus : Sigma 10-20/3.5-5.6, Pentax 17-70/4, Pentax 18-135WR, Sigma 28-80 Macro, Sigma 24/1.8 DG Macro, Sigma 35/1.4 ART, Tokina 70-210/4.5, Sigma 55-200 DC
Manual focus : Sigma 28/1.8, Sigma 70-210/2.8 APO, Sigma 400/5.6
Ivan-K
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod palo2811 » 09 kvě 2014, 08:58

Ja fotím z MF na AF keď mi pípne a zasvieťi zaostrenie tak je asi zaostrené a mám s tým dosť veľkú úspešnosť :D Na matnicu sa nespolieham mám ju mimo a aj som slepí :lol: .
Pentax K10
Nikon D610
palo2811
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod feri2303 » 09 kvě 2014, 10:09

jakub:
Ja som pred tyzdnom riesil podobny problem. Bol som v noci na Slavine a fotil som objektivom D-FA 100/2.8 sochu na vrchole pamatnika. Osvetlenie vpodstate len odraz svetelneho smogu od mrakov, pamatnik nebol priamo osvetleny, najblizsia lampa vzdialena minimalne 100 metrov aj to stara biela vybojka pod ktorou nie je vidno ani na nohy.
Autofocus sa nechytal vobec, v hladaciku tma, LV uplna tma na displeji. Bezne som si pri nocnych panoramach pomopol cez LV, zaostril som na lampu ci osvetleny objekt v planovanej rovine ostrosti, ale teraz nic nepomahalo.
Takze jedina sanca prepnut na MF, odhadnut vzdialenost a na plnej diere a vysokom ISO urobit par testovacich fotiek, pomaly preostrovat a vzdy skontrolovat ci sa zaostrenie zlepsilo. Zaberie to pol minuty. Asi piata fotka bola spravne zaostrena, nastavil som zelanu expoziciu a mam ostre co som potreboval.
Ak mate lepsiu taktiku, rad sa priucim :-)
K-5II, *ist DS, K-m (infra)
Sigma 10-20/4-5.6, DA 35/2.4, DA 50/1.8, DFA 100/2.8 WR. K tomu WR seťák.
A28/2.8, A50/2, Rikenon XR 50/1.7, Flektogon 20/4, Industar 50/3.5, Helios 58/2
statív Triopo GT-3128X8C + B1, blesk Sigma DG 530 Super
feri2303
Významný člen
Významný člen

Příspěvekod pavelp » 09 kvě 2014, 11:02

Tak když jsem si koupil aparát střední třídy, abych přemýšlel zda cvaknout ještě jednou kvůli životnosti závěrky, to mně opravdu nenapadlo. A když teď čtu, že matnice není zkalibrovaná pokud jde o ostření, tak potěš koště. To jsme to opravdu rozvinuli.
Naposledy upravil pavelp dne 09 kvě 2014, 12:07, celkově upraveno 1
pavelp
Nový uživatel
Nový uživatel

Příspěvekod Twin » 09 kvě 2014, 11:05

kluzo píše:
Twin píše:1) nejdřív zaostři a pak cloň. Nebudeš řešit že na vyšší clony nic nevidíš.
2)...

Clona s tím co vidíš v hledáčku nemá nic společného, pokud nezkoumáš hloubku ostrosti. Clona se přivírá až při expozici.

Pokud fotís s M42 přez redukci tak ne (myslím)
Ivan-K píše:Pre istotu zopakujem , začni tým že si kúpiš AF sklo, jedoducho si sa nechal zlákať tým že za pár šupov môžeš mať staré MF sklá, ich použitie ale nie je vhodné pre každú situáciu a tiež každú osobu.

Námitka. Staré MF skla jsou super na všechno (snad kromě sportu) akorát je to trochu jiné focení.
Mě se jeho přístup líbí. Alespoň z něj nebude "cvakal" ale naučí ho to přemýšlet nad každým záběrem. MF skla jsou skvělá hračka a kdo si hraje nezlobí :D
Naposledy upravil Twin dne 09 kvě 2014, 11:19, celkově upraveno 3
Pentax K5; Sigma DC 17-70; Pentax-M 135/3,5; Helios 44M; Pentax FA 80-320; Ricoh XR Rikenon 50/2;
Pentax Optio w90

Sony NEX-5R; SEL18-55; SEL16/2,8; SEL30/3,5
Twin
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod slavek » 09 kvě 2014, 11:09

pavelp: Závěrka ti vydrží roky. A když přesáhneš její papírovou hodnotu, budeš cvakat dál :) Já mám K-7 někde 3,5 roku - kvůli poor-man astrofotu a bleskům jsem nan í nacvakal obrovská kvanta fotek a mám někde přes 60tis cvaků. Při normálním focení bych byl max na 30. Než dosáhnu deklarovaných 100 uběhne ještě hezkých pár let (částečně za to může druhé tělo) - takže tohle je poslední věc, které se asi bojím :)
Slávek

Pentax K-3, K-5 mod, K-7, K-30 mod; AF-540FGZ; HD1.4×AW
DA10-17FE;DA15/4Ltd;DA18-55WR;HD20-40Ltd;DA35/2.8MacroLtd; A50/1.2; M50/1.4;FA77/1.8Ltd; DFA100/2.8MacroWR;K200/2.5;DA*300/4
Samyang 14/2.8; SupTak 50mm/1.4 (v.1964); Orestor 135/2.8 atd.
slavek
Významný člen
Významný člen

PředchozíDalší

Zpět na Začátečníci - Q&A